Gangy z Birminghamu

• Česko Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu (viac)
Veľká Británia, (2013–2022), 35 h 3 min (Minutáž: 55–81 min)

Tvorcovia:

Steven Knight

Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Iddo Goldberg, Annabelle Wallis, Andy Nyman, Harry Kirton, Paul Anderson, Joe Cole, Natasha O'Keeffe, Hugh O'Brien (viac)

Veleúspěšná gangsterská sága vás přenese do Birminghamu 20. let minulého století. Rozvětvená rodina Shelbyových založí obávaný gang nazývaný Peaky Blinders. Jejich jméno odkazuje na zvyk nosit žiletky na svých kloboucích, což mnohé napovídá. Seriál vám představí krutou, krvavou, ale bezpochyby působivou kapitolu moderních britských dějin.
Výpravná gangsterská rodinná sága se skvělým obsazením včetně Cilliana Murphyho, Sama Neilla, Helen McCroryové, Annabelle Wallisové, Paula Andersona, Iddo Goldberga a Charlieho Creed-Milese. Obsazen byl i spisovatel a rastafariánský básník Benjamin Zephaniah. Příběh podle Stevena Knighta začíná v roce 1919 v chudých čtvrtích poválečného Birminghamu, kde žádné zákony neplatí. Navrátilci z války, noví revolucionáři a zločinecké bandy, ti všichni bojují o přežití v průmyslovém prostředí, které se zmítá uprostřed dramatických hospodářských změn. Zbraně propašované ze zákopů se dostávají do ulic a kdo je má, nezdráhá se je použít. Zatímco Churchill mobilizuje své jednotky zvláštního oddělení, ilegální bookmakeři vydělávají jmění v nelegálních sázkových kancelářích a traumatizovaní infanteristé zapíjejí svůj granátový šok v hlučných hospodách. Na okrajích má město stále ještě vlídnější tvář, tam cikáni a loďkaři obchodují s koňmi a věští budoucnost, avšak na vrcholu této průmyslové džungle se usazuje rozvětvená rodina Shelbyových, jejíž četní sourozenci, bratranci a strýcové tvoří ten nejkrutější gang ze všech - 'Peaky Blinders'. Svůj název si vysloužili zašíváním žiletek do kšiltů svých čepic a peníze vydělávají sázkami mimo závodiště, vybíráním výpalného a loupežemi. (Filmbox)

Recenzie používateľa PaTeXx k tomuto seriálu (35)

Série 1 (2013) (S01)

Neviděl jsem moc vizuálně lépe zvládnutých seriálů. Trošku sice pokulhávají nějaké breathtaking emotivní momenty, které ztrácí na intenzitě, a jednoduše tím pádem žádné emoce neprobouzí. Prostor ke zlepšení tu je, ale Birmingham zatím baví. Jdeme na dvojku. ()

Epizoda 1 (2013) (S01E01)

Zatím je to z mého pohledu takové neslané nemastné. Scény, jakoby byly hrozně nepřirozené a umělé. Vizualizace dřívější Anglie asi není úplně špatná, ale chtělo by to víc exteriéru. Na druhou stranu, věřím ve zlepšení. Musím. ()

Epizoda 2 (2013) (S01E02)

Nemůžu se zbavit dojmu, že vyjma scén s inspektorem nebo s Tommym, to na mě působí dost zvláštně. Chtělo by to nějakou akci, abych si nějak udělal předběžný obrázek, jak se to bude vyvíjet. Ta na začátku byla dost specifická, ale ze židle mě nepostavila. ()

Epizoda 3 (2013) (S01E03)

První epizoda, která mě bavila. Postavy mi celkem sedly a už mám nějakou představu o tamním dobru a zlu. Zlatý syfilis. ()

Epizoda 4 (2013) (S01E04)

Tady k dokonalosti mnoho nechybělo. Sice jen kecání, ale začínám si v tom nacházet podstatu. Závěr parádní. ()

Epizoda 5 (2013) (S01E05)

Moc se mi nelíbila "vsuvka" v podobě otcovského vztahu se syny. Přišlo mi to spíš jen jako zaplnění místa, aby se dodržela minutáž. Naopak nám nabobtnala zášť inspektora Campbell směrem k Tommymu. Takovou bloncku prostě nechceš nechat někomu jinému. ()

Epizoda 6 (2013) (S01E06)

Závěrečný coinflip byl famózní, ale ta "bitva", k níž se schylovalo, byla utopena v klišé. Tady ty předbitevní proslovy prostě škodí. Period. ()

Série 2 (2014) (S02)

Jsem rád, že zůstal inspektor Campbell (i když mi je jasné, že nekonečný potenciál tato postava nemá), jsem rád, že se objevil Alfie Solomons (pochopitelně jako všichni). Jen jsem doufal, že si právě tohoto klučinu užijeme víc. Tak snad příště. ()

Epizoda 1 (2014) (S02E01)

Velmi kvalitní rozjezd. Pomalý mi určitě nepřišel (zejména v závěru) a daleko od plného počtu jsem nebyl. Jen mi tam chyběla nějaká ta šťáva, která by mi to ještě potvrdila, abych nad tím vůbec nemusel přemýšlet. Hodně dobrý, Tommy. Hodně dobrý. ()

Epizoda 2 (2014) (S02E02)

Tom Hardy na scéně je samozřejmě fajn, ale poklesu tempa jsme se nevyhnuli. Přece jen se hodně řešily děti tetičky Pol a Arthurovy mentální kolapsy. Doufám, že v příští epizodě se nám víc otevře válka mezi Židy a Italy. ()

Epizoda 3 (2014) (S02E03)

Nějak mi to zachránil úplný závěr. Po delší době epizoda, u které jsem se nudil. ()

Epizoda 4 (2014) (S02E04)

Souhlasím, že až na několik vyčnívajících momentů se jednalo o lehký nadprůměr. Více Londýna, prosím. ()

Epizoda 5 (2014) (S02E05)

Skvělý úvod, zbytek neslaný nemastný. Postavy, které by si zasloužily prostor, ho vůbec nemají, což je strašná škoda. ()

Epizoda 6 (2014) (S02E06)

Poprvé v celém seriálu mám důvod udělit plný počet. Celá série v podstatě vyústila tady v tu bláznivou šílenost na dostizích. Závěr se samozřejmě dal očekávat, ale byl proveden parádně. ()

Série 3 (2016) (S03)

Zajímavá série s novými antagonisty. Přijde mi, že s všechny série drží takové svoje optimum solidnosti. Pomalejší průběh sérií a pak nastane intenzivní závěr, který vybočuje z řady. ()

Epizoda 1 (2016) (S03E01)

Jsem rád, že se celý děj odehrál v jednom prostředí, a že tu máme menší časový skok. Vyhnuli jsme se tak určitým patáliím v začátcích Arthurova vztahu a obligátní porodní scéně, která musí být skoro všude. ()

Epizoda 2 (2016) (S03E02)

Závěr to zase nějak povytáhl směrem vzhůru, jak už je tu zvykem. O podobný zvrat si situace vyloženě říkala, přesto jsem ho nečekal ani trochu. Dobrý. ()

Epizoda 3 (2016) (S03E03)

Až na zbavení se safíru se vlastně nic moc nevyřešilo. Arthur začíná mít problémky s Michaelem, tetku Polly chce přeblafnout malíř a Tommy se v příští díle pravděpodobně (doufejme) zbaví nesympatického kněze (ono vlastně který kněz je sympatický, že?). ()

Epizoda 4 (2016) (S03E04)

Asi velká většina z nás se shodne na tom, že Polly je aktuálně nejvíc useless postava v seriálu. Stane se hlavní tváří feministického pochodu a ještě svou zpovědí rozpoutá sérii nepříjemných událostí (samozřejmě pro Tommyho). Jinak ale poprvé musím kladně hodnotit antagonistu, jehož postava je propracovaná natolik, že doufáte, že umře co nejdřív. U inspektora Campbella mi to bylo nějak jedno. ()

Epizoda 5 (2016) (S03E05)

Mrdační epizoda, která nás ale vůbec neposunula v ději, naopak jsme mohli vidět, jak na to Polly KONEČNĚ hupsla s malířem (čímž nás ušetřili o několik dalších bezvýznamných hodin malování), a jak vznikly začátky ruského kvalitního pornoprůmyslu. Nadstandartními scénami byly v podstatě jen vybírání šperků s Alfiem a úplný závěr. Příště by to chtělo posun. ()

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

15.07.2022

Tvůrce Gangů z Birminghamu a rovněž scenárista filmů jako Východní přísliby, Noční jízda nebo Spencer Steven Knight našel svůj příští námět. Britský veterán oznámil, že chystá novou sérii o životě… (viac)

Británie centrem natáčení v Evropě

Británie centrem natáčení v Evropě

27.11.2021

Na starém kontinentu stále častěji vznikají nejen evropské, ale také hollywoodské produkce, a mnoho z nich míří do Spojeného království. V britském Liverpoolu se teď rozvíjí projekt, který má místní… (viac)

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

19.01.2021

Fanoušci seriálu Peaky Blinders aka Gangy z Birminghamu následující zprávu nejspíš neuslyší moc rádi. Tvůrce seriálu Steven Knight nicméně potvrdil, že seriál bude po nadcházející šesté řadě… (viac)