Gangy z Birminghamu

• Česko Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu (viac)
Veľká Británia, (2013–2022), 35 h 3 min (Minutáž: 55–81 min)

Tvorcovia:

Steven Knight

Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Iddo Goldberg, Annabelle Wallis, Andy Nyman, Harry Kirton, Paul Anderson, Joe Cole, Natasha O'Keeffe, Hugh O'Brien (viac)

Veleúspěšná gangsterská sága vás přenese do Birminghamu 20. let minulého století. Rozvětvená rodina Shelbyových založí obávaný gang nazývaný Peaky Blinders. Jejich jméno odkazuje na zvyk nosit žiletky na svých kloboucích, což mnohé napovídá. Seriál vám představí krutou, krvavou, ale bezpochyby působivou kapitolu moderních britských dějin.
Výpravná gangsterská rodinná sága se skvělým obsazením včetně Cilliana Murphyho, Sama Neilla, Helen McCroryové, Annabelle Wallisové, Paula Andersona, Iddo Goldberga a Charlieho Creed-Milese. Obsazen byl i spisovatel a rastafariánský básník Benjamin Zephaniah. Příběh podle Stevena Knighta začíná v roce 1919 v chudých čtvrtích poválečného Birminghamu, kde žádné zákony neplatí. Navrátilci z války, noví revolucionáři a zločinecké bandy, ti všichni bojují o přežití v průmyslovém prostředí, které se zmítá uprostřed dramatických hospodářských změn. Zbraně propašované ze zákopů se dostávají do ulic a kdo je má, nezdráhá se je použít. Zatímco Churchill mobilizuje své jednotky zvláštního oddělení, ilegální bookmakeři vydělávají jmění v nelegálních sázkových kancelářích a traumatizovaní infanteristé zapíjejí svůj granátový šok v hlučných hospodách. Na okrajích má město stále ještě vlídnější tvář, tam cikáni a loďkaři obchodují s koňmi a věští budoucnost, avšak na vrcholu této průmyslové džungle se usazuje rozvětvená rodina Shelbyových, jejíž četní sourozenci, bratranci a strýcové tvoří ten nejkrutější gang ze všech - 'Peaky Blinders'. Svůj název si vysloužili zašíváním žiletek do kšiltů svých čepic a peníze vydělávají sázkami mimo závodiště, vybíráním výpalného a loupežemi. (Filmbox)

Recenzie používateľa Terezinka198 k tomuto seriálu (11)

Série 1 (2013) (S01)

Tak konečně došlo v mém PTW seznamu i na Peaky Blinders. Jsem mile překvapena, Cillian Murphy má to správné charisma, které mě vede k tomu, abych nechala další díly běžet jeden za druhým. Na první sérii slušný start, doufám, že další série budou jenom lepší a lepší. ()

Série 2 (2014) (S02)

Je pravda, že jsem se občas během této série i trochu nudila. Ale ta finální epizoda jim prostě vyšla na 100% dobře a zase mám chuť vědět, co bude dál. Je pravda, že první díl a pár dalších byly trochu víc ukecanější a občas to nudilo a dřelo to, ale ve finále to všechno dávalo smysl, akce tam bylo víc než dost. A poslední díl byl prostě "eňo ňuňo", jak má kolegyně poznamenala. Cillian Murphy opět nezklamal a já začala mít ráda trochu víc i oba jeho bratry. Stejně tak linka Polly a její syn byla zajímavá, takže i z Polly je teď pro mě úplně jiná postava, zajímavější, což je dobře. A taky tu úvodní píseň z hlavy nedostanu zase nějakou tu dobu. On a gathering storm comes a tall handsome man in a dusty black coat with a red right hand~. (Aneb když si sami vyspoilerujete, co vlastně znamená red right hand, protože vám jde na nervy, že vám nejspíš něco z historie utíká :D #IrskáLiterauraForTheWin překvapivě) ()

Série 3 (2016) (S03)

(kinda spoiler incoming, just to be sure) Ten konec byl opravdu libový. Slast pohledět. Hlavně Tommy, jak jen tak stojí a všemu jen přihlíží. :) Tato série hodně potemněla, ale za to jsem i ráda..nějak jsem Tommymu nežrala jeho radost z nového života. Nějak mi to k němu nesedělo. A taky mi Grace nikdy nepřirostla k srdci, takže mi její odstranění ze seriálu moc nevadilo. Ale nástup ruské rádoby carevny? Meh... by the orders of Peaky Blinders! nechte Rusáky spát :D ta jejich angličtina je hnus prostě. I ta směšná orgie party, co tam měli. Co se týče kněze - jo, to už jsme tady párkrát viděli (ale na Tommyho se nesahá! >:) nebo to vrací i s úroky na deset let dopředu), ale Michael mě překvapil. Hezký vývoj z jeho strany (jak přítomnosti, tak i minulosti..jak to všechno do sebe zapadá, že jo). Moje hodnocení by bylo asi nejlépe 4,5*, ale ten konec byl fakt úžasný, takže se přikloním k 5*. Aneb jak krásně všechny zase doje*at, ale ve velkém stylu tentokrát! Tleskám Tommymu, ten konec se mu povedl překrásně. ()

Série 4 (2017) (S04)

Jak jsem se z počátku hodně obávala, co mi čtvrtá série může ještě nabídnout, opět mě tvůrci dostali a správně navnadili. Postupný propad v psychice Tommyho, smrti jeho blízkých i (ne)přátel, na které jsem si časem zvykla a některé si dokonce pomalu i oblíbila svým způsobem. Johny boi mi bude chybět, ale chápu, že jeho smrt byla prostě nevyhnutelná. Luca je prostě top strop, aneb můj splněný sen alás mafián Adrien Brody, o kterém jsem ani nevěděla, že ho potřebuju splnit. Peaky Blinders vůbec nepolevují, nýbrž naopak. Nemáte ani čas vydechnout. Někdo může tvrdit, že jsme se vlastně nikam ani moc neposunuli, ale po psychické stránce postav a jejich vývoj je to prostě dokonalé. ()

Oprátka (2017) (S04E01)

Sakra, ten Adrien Brody v klobouku je pořád sexy as hell. I když měl v celé epizodě jen pár vteřin, ale i tak stihl udělat pořádný rozruch. Ten jeho accent.... *chef kiss* A ten konec? Damn, docela řežba, celkově. Nejen toho prasete. My Johny boi..... Zatím se rozjíždíme velmi slušně. ()

Neznabozi (2017) (S04E02)

Smrt Johna jim odpouštím, protože tentokrát má Adrien Brody více prostoru a ten jeho accent je opět prostě *chef kiss*. Ten mafián mu prostě sekne. Peaky Blinders pojali vendettu za svou aneb oko za oko, zub za zub tady dostává krásný příklad, že má spíš znít "vy zabijete jednoho, my si vezmeme dva" :) John pochopitelně musel zemřít, protože "mladiství" se přece nebudou zabíjet a Tommy bude potřebovat další kopačku, aby se dostal postupně na dno a pohltila ho temnota. Potom teprve začne pravá řežba, když se bestie probudí :) ()

Kos (2017) (S04E03)

Arthur Shelby má fakt styl, jak se zbavit potížistů :D sice máme teď pomalejší tempo, ale očekávám velké věci ()

Nebezpečný (2017) (S04E04)

"Have a good weekend." You son of a gun :) ()

Souboj (2017) (S04E05)

Ten moment, kdy Luca stojí před Alfiem a on mu vykládá o tom, proč má zavřené oči... ale jediné, co mě zajímá je... proč sakra Adrien Brody žvýká tu sirku? A lehké pousmání na černého policajta, co je 'ohleduplný' k mladé Shelbyové :D to mě fakt rozesmálo... to je až moc moderní uvažování Netflixu zase. ()

Společnost (2017) (S04E06)

"You don't fuck with Peaky Blinders." To myslím vystihuje celou sérii a tento závěr je prostě pecka. Ať už pohrávání si s myslí diváka (Arthur) nebo prostě ten úžasný nástup Tommyho do politiky s nejlepším přehledem, jaký asi mohli voliči zaznamenat. To mě rozesmálo nejvíc. Věděla jsem, že Tommy zase něco kuje. Aneb: "Pol, I have an idea." "Oh, fuck." prostě top strop reakce. PS: Zajímalo by mě, jak v dospělosti asi dopadne Charlie, když jako dítě vidí otce se takhle ztřískat, že ani chodit neumí... nebo prostě jak na něj a jeho činy bude reagovat, až bude starší. Další věc k zamyšlení. ()

Pan Jones (2019) (S05E06)

"Ceiling would be cheaper, brother." ()

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

15.07.2022

Tvůrce Gangů z Birminghamu a rovněž scenárista filmů jako Východní přísliby, Noční jízda nebo Spencer Steven Knight našel svůj příští námět. Britský veterán oznámil, že chystá novou sérii o životě… (viac)

Británie centrem natáčení v Evropě

Británie centrem natáčení v Evropě

27.11.2021

Na starém kontinentu stále častěji vznikají nejen evropské, ale také hollywoodské produkce, a mnoho z nich míří do Spojeného království. V britském Liverpoolu se teď rozvíjí projekt, který má místní… (viac)

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

19.01.2021

Fanoušci seriálu Peaky Blinders aka Gangy z Birminghamu následující zprávu nejspíš neuslyší moc rádi. Tvůrce seriálu Steven Knight nicméně potvrdil, že seriál bude po nadcházející šesté řadě… (viac)