Jeden z nejzásadnějších blaxploitation filmů vznikl jako plně nezávislý autorský projekt. Coby historicky druhý titul svého žánru zásadní mírou ovlivnil podobu černošských hrdinů v následujících letech a stal se vzorem pro řadu nezávislých filmařů. Radikální pamflet pojednávající o odysei černého muže stíhaného policií je koncipovaný jako halucinogenní imprese útěku. V duchu avantgardy dílo upozaďuje příběh. Ze srážky psychedelické hudby se symbolistními obrazy vyvstávají vyhrocené významy. Film byl vysoce ceněn členy militantní organizace Černí panteři a vydělal ve své době závratných 10 miliónů dolarů, což mu zajistilo pozici mezi pěti nejvýdělečnějšími blaxploitation tituly všech dob. (Fresh Film Fest)

LeoH

Na undergroundový experiment nečekaně přehledné, nedá velkou práci v každém okamžiku vědět, co se vypráví, jenom se to vypráví neučesaným stylem, který našinci může a nemusí přijít místy legrační. Ten Ejzenštejn tam fakt je, a taky E. F. Burian, pradědeček hiphopu. A hlavně černý patos a černá energie, nefiltrované ohledem na bílého konzumenta, nepřehlédnutelné a pro leckoho asi těžko stravitelné. Bratři a sestry evidentně porozuměli, viz utržené milióny. Koukat na to jako bílý rozmazlenec o čtyřicet let později a chtít se u toho tzv. „bavit“ se dá těžko označit jinak než jako úchylárna, ale když už, nejsnáz se člověk chytí na muziku – nařvané ságo, všudypřítomné guiro, v závěru napětí stupňující konga (nahráli čerstvě založení a zatím zcela neznámí Earth, Wind & Fire). Erotika a násilí překvapivě krotké, k Tarantinovi ještě velký kus cesty. You've been warned. ()

Brain-D

Rozhodně snímek, ze kterého čerpal můj oblíbený snímek "Black Dynamit", takže bylo mi ctí tento zásadní snímek vidět, i když je pravda, že mě to moc nedostalo. Rozhodně pro černošskou populaci a to hlavně v 70.-90.tých letech je tohle modla. 50% ()

countzero

Neviděl bych to tak tragicky, poměrně dost nablblý to je, o tom žádná, ale celá závěrečná půlhodina, vyřešená jako obrovský trip za svobodou je výtvarně i zvukově dost dobrá.. a když na mě na konci vyskočilo to WATCH OUT.. no, jak za starejch dobrejčasů Ejzenštejna :) Škoda, že tam toho nebylo víc, pak by co dávalo mnohem větší smysl.. :)) ()

mohamedsfinger

Totální undergroundová stylovka... a má obrovský spád. Ty montáže, střih, neobvyklé úhly kamery, jo, může to být nezáměrně, ale funguje to parádně (tak nějak najazzle, jako kdyby Ejzenštejn vyrůstal někde v černošském ghettu). Navíc hodně svérázně pojatá sociální kritika, která je spíš (poměrně zdařilým) pokusem o vytvoření mýtu než snahou komentovat společenskou situaci. A ten soundtrack! Já zkrátka nemůžu jinak, než dát maximální hodnocení. ()

Arkanoid odpad!

„The film is dedicated to all Brothers ad Sisters who had enough of the Man.“ Začína sa nehybným obrazom sústredenej herečky, ktorý sa rozpohybuje. Divák nerozumie najprv zobarzeným černoškám, potom sa film presúva na citáty vedľa bežiaceho asi hlavného hrdinu stvárneného Mariom van Peeblesom. Prestrih na 5 stojacich černošiek pozerajúcich sa na malého černošského chlapca jediaceho a sediaceho za stolom, ku tomu hypnotický zvuk, za aký by sa nehanbil ani David Lynch. Jedna z nich ho zvedie a má s ním sex, pri ktorom sa dozvieme, ako vznikol názov filmu. Potom sa už pozeráme naňho v dospelosti, kedy nestratil za mladi nadobudnuté znalosti a výkon a stal sa členom černošskej mafie. Z deja sa hlavný problém zápletky dozvedáme až v 20. minúte, kedy sa Sweetback rozhodne neuposlúchnuť svojho černošského šéfa, ktorý ho požičal svojim bielym obchodným partnerom, úplatným policajtom, ktorí unesú a bijú nejakého člena gangu – černocha. Po chvíli sa Sweetback rozhodne, že sa za černocha postaví, ale len kvôli tomu, že je to jeho rasa, pritom nepozná, čím sa previnil voči policajtom. Bieli obchodní partneri jeho šéfa pritom nevykazovali žiadnu rasovú zaujatosť. Keď si divák domyslí, že Sweetback pokojne bol požičaný policajtom aj predtým a nemal problém biť bielych, myšlienka filmu nie je v poriadku. Scéna je zle natočená, zle osvetlená, ohraničená farebnými filtrami scény ťažiarenského stroja nevidíme, do čoho Sweetback bodá, aj keď si to vieme domyslieť. Nejde z nej toľko adrenalínu, koľko by mohlo ísť. Toto nie je jediný fail obrazu. Napríklad také prelínanie viacerých obrazov, kedy sa dejú 2 súčasne, je dosť fail aj na 70. roky. Sweetback na úteku je scéna veľmi hlúpa, len beží a aj bez toho je jasné, čo nám chce scenár povedať. Navyše je do tejto scény vtlačený animovaný obraz bielych (len biela farba, aj topánky) utekajúcich nôh, ktorý scénu robí ešte hlúpejšou, nudnejšou a poukazuje na nízku latku štýlu tvorcov. Rasizmus, na ktorý chce film upriamiť pozornosť, je prítomný až v 30. minúte. Film by chcel byť asi kultový, ale žiadny detail tu nie je prepracovaný. Pri nočných scénach chýba poriadne osvetlenie na hercov, ktorí sú béčkoví. Hudba v scénach je nevýrazná. Jazzová trúbka veľa napätia teda nevytvára. Z hlášok baví až tá v 49. minúte, kedy sa Sweetbacka pýtajú, v akej disciplíne chce mať duel. Tento asi jediný pozitívny moment filmu, vyslovenie jeho jednoslovnej kvalitnej hlášky, je na celý film dosť málo. Najsmiešnejšou scénou (nechcene) je prepadnutie dvojice chlapcov s najväčšími problémami vo filme dvojicou policajtov, kedy sa im nie vlastnými schopnosťami, ale pomocou strihu, ktorí ich schopnosti finguje, podarí ujsť. Proste frajerinu za každú cenu netreba tlačiť všetkými prostriedkami. Tí psi na konci sú mimo. Psovod sa začne biť so šerifom a jeho vycvičené psy nič, mierumilovne na dvojicu pozerajú. Hypotézu, že scenár asi ani nebol napísaný, potvrdzujú 4x opakované vety staršej černošky v 70. minúte. Vo vážnych žánroch film neobstojí a žiadny ľahký v popise nemá. „Oh, you gotta sweet... you gotta sweet sweetback.“ „What is gonna be, babe?“ „Fucking?“ –„That‘s not him.“ So what?“ Starring: the black community :D Jazykové okienko: sweetback; cat. () (menej) (viac)

Han22

To zas byl film. Černošský gigolo se zastane "bratra", zmlátí dva poldy a stává se štvanou zvěří všech rasistických policajtů. Nic proti takovýmu námětu, ale ne pokud je to poloamatérská, poloartová sračka. Neostrá kamera, neosvětlené noční scény (černocha potmě neuvidíte), psychedelické pasáže, opravdu OTŘESNÉ pseudogospely, příšerní neherci s několikaminutovými monology (opakovanými) na kameru. A ještě k tomu hrdina má obří péro a tak musí ojet každou buchtu co potká včetně šéfky motorkářů. Stačí mu na to misionář, prakticky se nehýbat a buchty stejně šílí... Sedmdesátky byly zdá se velice ujeté, ovšem to že ve flashbacku uvidím šukat 13letého kluka bych fakt nečekal, nadto že režisér do té scény obsadil vlastního syna. Hrdina má sice charisma, je tu něco málo násilí a atmosféry, ale ve střízlivém stavu je to neusledovatelné. Blaxplotaion my ass fakt že jo.. 1*. ()

Rozjimatel

Po technickej stránke slabučké, po obsahovej stránke odpudivé dielo, ktoré je z akéhosi záhadného dôvodu zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Často sa tvári ako porno (dokonca aj detské!), čomu zodpovedajú aj toporné "herecké" prejavy a tupé dialógy. A to, že je film navyše aj otvorene rasistický a nenávistný, ho už totálne doráža. Nechápem, aký je zmysel takýchto filmov a aký druh ľudí v nich nachádza záľubu (samozrejme okrem Čiernych Panterov). Mne osobne dokázal tento film privodiť akurát stav nevoľnosti. Ako-tak to ešte drží nad vodou pulzujúca hudba (hoci nie celkom môjho druhu) a viem si predstaviť, že ako videoklip by to nemuselo byť najhoršie. Lenže ako celovečerný film je to mizerné. ()

laFei

Luxusní nálož pro půlnoční promítání (LFŠ 2012), kdy tenhle film u mě naprosto přebil všechny ty maďarské mnohahodinové schízy od toho Bence Fliegauf, který tam byl dobrý tak akorát k oblbování studentek s nízkým sebevědomím. ()

jarvis

první půlka soft porno, druhá road movie bez road (místo ní je tu poušť). pokud by měl ale někdo zájem vidět typického zástupce blaxploitation, směle do toho:) ()

thestral

S postupem času ze můj názor na tento film začíná formovat a na snímek dopadá lepší světlo.. Nechápala jsem smysl. Tedy ne zcela. V hlavní roli černošská komunita (důležitá je zde sounáležitost - komunita se snaží pomáhat Sweetbackovi a chránit jej), hlavním tématem je snad sex - skoro pornografické scény, hlaním motivem je cesta (ale k romantickému hrdinovi má myslím Sweetback trošku daleko..), významnou součástí příběhu je násilí, násili bílých policistů... Vše podáno velmi experimentálním a novátorským způsobem - kamera, zvuk, hudba, barvy... Myslím, že ten film je šílený v tom nejšílenějším slova smyslu, jak jinak otitulovat snímek, u něhož, přestože je hrdina vlastně jladnou postavou, si už od poloviny jeho "běhu" přejete, aby ho ti policajti chytili? ...na druhou stranu je ale taky obdivuhodný.. ()

mistrKadó

Ač tento film značně ovlivnil podobu blaxploitation filmů, je spíš chaoticky-artově-experimentálně-nezajímavý. První třetina je z poloviny za každou cenu pobuřující a z druhé nastiňuje, i když dost nesrozumitelně, zápletku. Druhá třetina není také nějak monumentální. Poslední část je ale naprosto dokonalá. Má rytmus, styl a zvedá úroveň celého filmu. Jenom závěrečné „Watch Out“ to trochu kazí. Ještě musím zmínit skvělou hudbu, která je bohužel místy několikrát lepší než obrazová část. ()

Jester_X

Místy vtipné, místy perverzní, místy násilnícké. I naturalisticky zvrhlé pasáže mají nádech jistého surrelismu, který naplno probublává v druhé části, kdy se snaží vzbudit pocit bezvýchodnosti, zmatenosti, ale také nezlomné vůle. Pocity a potřeby jsou podávány bez obalu a naplno. Vše co nemá efekt není tolerováno. Film tak nabývá bezprostřednosti s níž publikum dostává vše, čeho si jeho tělo (ne mysl) žádá. Zvířecí instinkt je zkrátka na každém rohu, čož ostatně do jisté míry určuje celý žánr blaxploitation. ()