Príbeh filmu Kandidát sa odohráva počas dvoch mesiacov kampane pred nekonkrétnymi prezidentskými voľbami v jednej konkrétnej krajine. Autor denníkových zápiskov netuší, pre koho zaznamenáva odpočúvania a nadšenie zo zaujímavej zákazky, v ktorej sleduje biskupa, šialeného majiteľa reklamnej agentúry a nevýrazného prezidentského kandidáta s írečitým menom Peter Potôň a ešte ľúbozvučnejšou rodinnou históriou, zakrátko vystriedajú znechutenie a zmätenosť. Z jeho denníka sa stáva spis s prepisom rozhovorov, informáciami o postavách a postavičkách, mailami, útržkami z psychiatrických chorobopisov a obrázkov, ktoré najskôr čmára z nudy, neskôr preto, že slová a racionálne vysvetlenia už nestačia. Kandidát je politickou fraškou, smutno-smiešnym zobrazením toho, čo sa v tejto malej krajine udialo, deje a veľmi ľahko udiať môže. Je satirickou analýzou spoločnosti, ktorá sa nechá manipulovať bohatými a mocnými. Kandidát je o obyčajných ľuďoch, ktorí pod týmto tlakom potápajú jeden druhého a pomáhajú si naozaj až vtedy, keď ide o život. Kandidát je manifestom proti tajomstvu.

„Celé dni odpočúvam. Rozhovory, banálne frázy, ktorými ľudia šifrujú svoje tajomstvá. Slová, ktoré používajú namiesto tmavých okuliarov v tejto odpornej pokrovej hre. Prepisujem, analyzujem, hľadám súvislosti. Pozorujem, pretože pravda sa poväčšine ukrýva v zamlčanom, nevypovedanom." (oficiálny text distribútora)

Alt.64

Křečovité, přepjaté, nudné, hrozně namluvené, ale hlavně nepolitické! Příběh je matoucí, skoro nahodilý, konec diváka má přesvědčit o opaku, ale sami autoři podle mě nevěděli, co točí. Kamera sem tam zajímavá, ale Bratislavu bych s těmi filtry nepoznal. Chvíli jsem si díky nešikovnému PP přidal, že sleduji teleshopping Horsta Fukse, nikoli film v kině. A vtipy á la "Přaha", hahaha :)) ()

Sufferer

Žeby konečne dobrý slovenský film? Ale prdľajs! Nechali ste sa opiť atraktivitou námetu, ukážkovým načasovaním, štylizáciou a sugestívnym formálnym uchopením, ktoré sa v našich zemepisných šírkach len tak nevidí. Bohužiaľ je samoúčelné a k politickému thrilleru (ktorý to pri každej možnej príležitosti zahráva do komediálneho autu) pasuje asi ako ponožky v sandáloch. Sto minút kinetických hrátok bez sujetového naplnenia, nadväznosti scén, významovej komplexnosti a jednoznačnejšieho ukotvenia v slovenskom prostredí. Ísť na to do kina, v polke by ma svrbela prdel. ()

vander19

Ku Kandidátovy som sa staval dosť skepticky. Očakával som politický film, ktorý sa bude snažiť kopírovať podobné žánre z USA. Až keď som si na youtube pustil klip Veca, spravený ku záverečných titulkám, tak som sa rozhodol, že si ho teda pozrem. Osobne mám slabosť pre takéto česko-slovenské výtovory a aj slabší film viem doceniť. U Kandidáta som sa však už od samého začiatku vcelku pohode bavil. Je to dobre, jednoducho vyrozprávaný príbeh, kde nechýba sranda, drsné slová, sexi slovenky a atmosféra Bratislavy. Či už ulíc alebo takého toho klasického kancelárskeho prostredia. Však stačí sa občas prejsť po Poluse, Auparku atď a presne takých týpkov ako bol Muller alebo Lambert tam stretnete viac ako v kravinci hovien. Presne toto satirické zobrazenie dnešnej "modernej" Blavy, ale aj celého nášho národa robí tento film ku tomu naj. čo sa u nás vo veľmi dlhej dobe vymyslelo. ()

peetriss

Hvězda je za několik povedených slovensko-českých diskuzí mezi Dlouhým a Kubovčíkem. Pokud však satira působí odpudivým, nezajímavým a nudným dojmem beze smyslu a přidané hodnoty, jedná se o špatnou satiru. Neoslovilo mě to ani náhodou. ()

janesX odpad!

..ako by som dve hodiny v kuse sledoval reklamu, asi stovku vyfintených reklám rôznych značiek. No hnus. Absolútne v žiadnom prípade nič pre mňa (0%). ()

Marys

Na slovenské pomery výnimočne dobrý film. Možno by sa mu dali vyčítať niektoré detaily, pri ktorých podľa môjho názoru tvorcom ušla fantázia až za hranicu toho, čo film mal docieliť u divákov, takisto záver v zmysle rozvedenia, ako ktorý hlavný hrdina nakoniec dopadol nebol úplne trefný a vhodný, inak som si ale film vychutnal a minimálne scéna v McDonalde sa podľa môjho názoru postupom času stane legendárnou. ()

mazadlo

Nejlepší letošní film a tím myslím nejlepší i mezi těmi zahraničními skvosty. V kině přitom pět lidí. Co to sakra je? Náramná satira na fungování současného systému ale i na to co nás obklopuje denodenně. Závěrečné hlášky Vám dají tušit že žijeme ve zkurveném světě. Pavel Nový má u mě hvězdu navíc za super postavu která sice není moc vidět ale je hodně cítit. ()

Viburnus

Původně jsem chtěl dát dvě hvězdy, ale pak mi došlo, že by to bylo jen za (pro mě nepochopitelně) česky nadabovaného Lamberta (a česky mluvícího slovenského biskupa a slovensky mluvícího neurochirurga z Prahy). Scénka v Mekáči je skvělá! Stylizace filmu mi připomněla druhou půli devadesátek, občas působila (možná záměrně?) parodicky. ()

Piri

Takže v prvom rade toto je slovenský film s českou koprodukciou, žiadny česko-slovenský film. Nepoznám krajinu, ktorá by si privlastňovala tak filmy ako Česko, hlavne tie koprodukčné. Už tu máme zas starý známy fenomén z čias socíku - čo bolo československé, bolo vlastne české a inak to neplatilo. Čo všetko nie je české? Asi vzduch. Ešte aby sme dnes rozoberali tému čechoslovakizmu je fakt trápne. Preto sme sa aj v 1992 rozišli. Film je natočený dobre, dobrá hudba, výborní herci. Aj my občas vieme natočiť dobrý film, aj keď zlatej ére sa to nevyrovná. Neviem prečo tam obsadili českých hercov, tí to celé špatili, keby aspoň po slovensky vedeli, tak ako slovenskí herci sa musia drviť češtinu, aj keď nie všetkým to ide dobre a mne to tiež trhá uši, keď to nevedia, aspoňže občas môžu hovoriť vlastným jazykom, lebo inak by chudáci Česi asi nerozumeli. Mám hold smolu, že vlastne mojím druhým rodným jazykom je čeština, môžem tak buzerovať obe strany. Hlavnými ťahúňmi filmu sú Majeský, Hilmerová a Kubovčík. Dobre vsadili známe slovensko-české naťahovačky, ako kto na koho pindá, dali to takmer z plných pľúc a celý kontext filmu vyznel skôr ako výsmech Čechom. Dej nie je nijak komplikovaný a línia je pomerne jasná. Tento film dobre reflektujte súčasné riadenie sveta - reklama, médiá, politika, financie... 4* dávam za dobré tempo, vtipné hlášky, prevedenie a výkon, ak odmyslím dej, inak by som dal max 3*. Ešte technická poznámka k obžerstvu - obžerstvo je to vtedy, keď človek je nadmieru a má z toho nadmierny pôžitok a nie to, že si niekto dá nejaký zákusok. Tá upútavka s dabovaným Majeským v češtine je asi vtip, príšerné! ()

janeke

toto bolo naozaj bolestivé. mám podozrenie, že išlo iba o reklamu na reklamu. "ostatné" idey o špinavosti mediálnej projekcie politiky, o stádovitosti slovenských voličov, či o česko-slovenských mýtoch boli na tú reklamu iba načapkané, ako keď sa snažíte urobiť z fakt hnusného, prepáleného, mastného bravčového rezňa niečo zdravé, tak to posypete ovsenými vločkami. nápad so štúrovstvom vyzeral, akoby ho partička stredoškolákov napísala pre maturitnú scénku. ale všetko by bolo fajn, a možno by to bolo blahosklonne aj na tri hviezdičky, keby herci nepredvádzali ten neustály patetický, divadelný kŕč, ktorého trápnosť je pre diváka fyzicky neznesiteľná. máte chuť ich zastaviť a povedať: nie! stop! netrápte sa, napite sa vody, choďte domov, ja to už nejako asi dohrám za vás... ()

Ollie235

Československý pokus o moderní, stylový, cool film z politického prostředí. A musím říct, že se docela povedl. Opět tomu lze vytknout mezery ve scénáři, pár naprosto nesmyslných momentů a do očí bijící product placement (na to všechno jsem si u našich novějších filmů už tak nějak zvykl), ale pár povedených scén i myšlenek Kandidát rozhodně nabízí. Pochvalu zaslouží Majeskýho Lambert, který je vskutku uvěřitelnou, charismatickou postavou, přesně jakou takový film potřebuje. Naopak trochu zbytečná mi přišla linka s odposlechy (jakoby měli naši tvůrci potřebu to po pár povedených projektech cpát do každého snímku). Celkově jsem se docela pobavil, na víc než 3* to ale přesto není. ()

mira007

Slovenský pokus o velice moderní filmařinu s Bondovským rychlým střihem, který mne opravdu zaujal. Politická špionážní satira. Po filmu Love další pecka od Tater, kde svého času točili jeden film ročně a to velmi špatný film. Úplně debilní mi přišlo předabování do češtiny, ale pozitivně hodnotím hlášku: " Když nevyhraje náš kandidát tak tu bude Ficofuhrer." ()

Santino7

Domáci film, ktorý v čase jeho vzniku sprevádzala (na naše pomery) vcelku masívna kampaň, a ktorý dokonca žal prevažne pozitívne hodnotenia a recenzie takmer zo všetkých strán, tak to je v našich končinách naozaj rarita. O to viac, keď sa jedná o thrillerový žáner (hoci s viacerými humornými prvkami, no k tomu sa ešte vo svojom komentári dostanem). Ťažko sa mi vysvetľuje, prečo som sa dostal k filmu až teraz - dva roky po premiére - avšak treba povedať, že to u mňa nie je nič výnimočné, táto prvotná ignorancia a potom spätné (oneskorené) doháňanie je u mňa pri úspešných snímkach pomerne častá. Je to však len a len na moju škodu. Ale to som už zas odbočil niekam inam, takže vráťme sa späť ku Kandidátovi. Treba povedať, že prípravu pred pozeraním som taktiež dosť zanedbal a vrhol som sa do toho, dalo by sa povedať, že naslepo. Jediné, čo som vedel, je, že má ísť o thriller, že tam hrá Majeský a Luknár (ktorý tam, ako sa neskôr ukázalo, zas tak veľa toho nenahral - čo je celkom škoda, Luknára mám rád, obzvlášť v komediálnom žánri) a zhruba o čo sa má asi jednať. Inak povedané, vedel som hovno. Ruka v ruke s tým teda zákonite musel pri samotnom pozeraní prísť akýsi šok, respektíve dosť veľké prekvapenie z toho, čo to je vlastne zač. Vizuálna stránka, hoci môže byť na naše pomery akokoľvek netypická, ma až tak neprekvapila, nakoľko som vopred počítal, že to asi bude čosi celkom iné, než ako sme zvyknutí. Či mi ten "ultramoderný videoklipový" štýl snímania, a taktiež strih vyhovoval alebo nie, o tom sa snáď ani nemusíme baviť (odpoveď by znela nie, avšak Kandidátovi takýto - ako tu v komentároch niekto príznačne napísal - povrchný štýl snímania vcelku aj pasoval, k reklamným agentúram to sedí), to moje prekvapenie sa týkalo skôr obsahovej stránky. Tvorcovia nám ponúkli dosť výraznú, trefnú a možno by sa dalo povedať, že v našich končinách aj nevídane odvážnu satiru, ktorá zafungovala - na moje počudovanie - dosť dobre, malo to celkom i šťavu a navyše som sa veľakrát aj schuti zasmial (o čo sa poctivo starala česko-slovenská dvojica odpočúvateľov stvárnená Kubovčíkom a Dlouhým, ktorí ma spomedzi hercov zaujali asi najviac), no zároveň - čo ma už neprekvapilo - bola v podstate po celý čas badateľná aj akási povrchnosť, plytkosť... Jasné, bol by som blázon, keby som od toho čakal nejakú dychberúcu zápletku ako od filmových velikánov alebo ja neviem čo, lenže predsalen, keď už teda mali tú snahu priniesť niečo výrazne odlišné (čo sa samozrejme cení a som za to rád), mohli si dať aj nejakú tu snahu nad rámec, a obsahovo to trošku premakať, nech je to teda tip-top. Takto to dopadlo tak, že z celého filmu sa mi najviac páčili práve tie humorné sekvencie dua odpočúvateľov, ktoré boli navyše od thrilleru na míle vzdialené a kľudne by sa uplatnili i v komédii. Každopádne opakujem zas a znova, v rámci našich končín je to tak či tak počin nepochybne sympatický a nadpriemerný, čiže len tak ďalej. Prial by som si omnoho viac (aspoň) takto kvalitných slovenských filmov, tak snáď sa toho niekedy dožijem. 65% () (menej) (viac)

Arnyfe odpad!

Politická fraška s pseudoamerickými maníry kennedyovského formátu. Kontrašpionaž v podání nezávislého hackera Blonďáčka z předměstí bratislavské Petržalky pod taktovkou ex-agenta s prezdívkou Jazva. Slovenští magnáti, kteří mohou tahat za nitky a lusknutím prstů mohou zvolit vlastního prezidenta? Sázka o všechno respektivě jak to chodí v tomto světě plných intrik, zakázek na míru pod záštitou státního aparátu a velkých bratrů, kteří mají oči všude? Co když se schyluje k atentátu i na naší budoucí Hlavu státu? ()

qxkamo

Skutocne hollywood style film. Chapem nizke hodnotenia tych, ktori maju averziu voci niecomu slovenskemu, ale tuto to bolo skutocne na urovni az na ten slabsi scenar, kvoli ktoremu som stiahol hviezdicku. ()

Antaeus

Dámy a páni, ÁNO! A je mi jedno, či ma budeš považovať za naivného blázna alebo patriota, čo už z princípu hodnotí slovenské filmy vysoko! Takto dobre som sa v kine dávno (ak vôbec niekedy) nezabavil! A nezaujíma ma, koľko je na tom všetkom pravdy a koľko je z toho fikcia. Nemal to byť dokument, ale film na pobavenie. A tento účel splnil na 1. Alebo teda v tomto prípade na 5. Hviezd. Výborne zahrané - prakticky každá postava bola uveriteľná. Výborné zábery - strih som si vyslovene užíval. Ale hlavne: VYNIKAJÚCE HLÁŠKY! Monológ v mekkafé nemal chybu! A aby som načerpal trošku toho klišé (o ktorom sa tu píšu litánie): zrátané a podtrhnuté for me subjektívna kvalita filmu 99% ;)) ()

Duhová kulička 2015

Duhová kulička 2015

29.04.2015

Lidi dostanete do kina dvěma způsoby: buď natočíte skvělý film, nebo začnete dělat dobrý marketing. Na ZLÍN FILM FESTIVAL se už třináctým rokem valí Duhová kulička – dvoudenní konference ze světa… (viac)

54. Zlín Film Festival startuje již 30. května 2014

54. Zlín Film Festival startuje již 30. května 2014

28.05.2014

Je to ideální datum, protože mimozlínšťané mohou využít k návštěvě Zlína především víkend. Nejedná se totiž jen o festival určený dětem a mládeži, zajímavé filmy z více než 55 zemí světa zde zcela… (viac)