Český žurnál - Série 2 (2014) (séria)

Dělníci bulváru (S02E01)

(epizóda)
  • angličtina Tabloid Workers (festivalový názov)

Dokumentární film Víta Klusáka Dělníci bulváru proniká do světa českých celebrit a novinářů. Při práci sleduje především žurnalisty, kteří tyto celebrity vyrábějí i nesnášejí současně. Výsledkem je filmová reflexe, která záměrně není plakátovým odsudkem mediálního světa pomluv, intrik, nevěr a nemocí slavných, ale pozorovatelskou sondou tragikomického fenoménu, který jako jeden z posledních veřejně sdílených zájmů propojuje českou společnost napříč. „Píšu jen to, co moje čtenáře zajímá. A lidi chtěj jen to, co je zabalený mezi kozy a fotbal. Jsem dělník bulváru a jsem jeden z nejlepších," říká Pavel Novotný, šéfredaktor druhého nejčtenějšího bulvárního serveru v Čechách a jeden z protagonistů Klusákova dokumentu. (oficiálny text distribútora)

candy_daze

Dokument, jehož smysl a hodnota mi jaksi unikají. Za necelou hodinu stopáže se tam objeví asi dvě scény, které mají nějakou sdělovací hodnotu, toť vše. Zbytek je jen nezajímavá vata, spousta nicneříkajících dlouhých scén, kterými se (snad) režisér snaží navodit atmosféru? Pětiminutovým záběrem na Novotného vyvaleného v trenkách na gauči, kdy má divák výhled přesně tam, kam ho mít opravdu nechce, to zabil. Ale je pravda, že se asi jedná o nejzapamatovatelnější scénu, bohužel. V podstatě je to celé o tom, že se Novotný neustále před kamerou obhajuje tím, že "to lidi prostě chtěj". Celé to má zachránit "šokující" scéna na konci, která mi připadá křečovitá a nahraná. Vohovně, seriously. ()

derewi

Předem bych chtěla upozornit, že bulvární média sleduji cca jednou za tři měsíce. Tudíž můj názor zcela jistě není fundovaný. Nejdříve krátce k dokumentu. Pavel Novotný si udělal (anti)reklamu, což byl jeden z účelů. Působí na mě jako inteligentní, tragikomický, arogantní (zrovna toto vyhrocuje) podnikatel. Musím uznat, že to, co dělá... umí. Navíc v mediálním prostředí vyrostl. Jeho motivací jsou finance (za hodně peněz stačí málo muziky) a to, že ho to prostě baví. Olga Path Štiplová mě nijak zvlášť nezaujala. Maximálně svými pseudonaivními hláškami. Klusákův počin neberu jako dokument. Nedozvěděla jsem se nic nového. Můj názor na téma, o čem tato sonda je? Chce-li se někdo „proslavit“ v showbyznysu, měl by počítat s bulvárními médii a tím spojenými záležitostmi. Tím nejcitelnějším zásahem je (naprostá) ztráta soukromí. „Celebrity“ potřebují, aby se o nich psalo. Samozřejmě je možné, aby se o nich zmiňovaly „seriózní“ média například v kulturní rubrice. Nicméně, profesní informace (např. účinkování v muzikálu X apod.) bývalí nudné. Co asi nejvíce zajímá některé lidi na ostatních, čili nejen „známých osobnostech“? Drby. Špatnosti. Kdo s kým... Z toho důvodu se všechny tři strany vzájemně potřebují. Čtenáři, „hvězdičky“ a pisálci. Myslím, že jen málo celebrit s bulvárními médii na 100% nespolupracuje. Většina z nich ano, aspoň částečně. Jistě, „osobnost“ XY by existovala i bez různých kauz, skandálů, bizarností, nevěr... ale jak jsem zmiňovala výše – právě negativa okolo jsou žrádlem, které chce čtenář konzumovat. Kdyby se psalo o tom, jak se všem skvěle daří (i tohle se občas vyskytne – svatby atd.)... tak by to po čase nikdo nekupoval. Navíc by to nebyla pravda. Vždyť (pseudo)hvězda je také jen člověk se svými problémy. Jakou daň však musejí jednotlivé strany zaplatit? Bulvár prý ničí vztahy. Podle mého je jen prostředníkem. Když dojde třeba k nevěře, není to bulvár, co podvádí svou druhou polovičku. Užívá-li někdo omamné látky, opět tak činí dotyčný na svou zodpovědnost. Bulvár „jen“ předá informaci. Jistě, některé kauzy mohou být lživé, ale těch je naprosté minimum. Spíše bych řekla, že jde o zveličování a skandalizaci. Tudíž cena za slávu je veřejný život se vším všudy. Bulvární novinář „platí“ za své kroky jinak: je mu vyhrožováno a částečně je nucen (ale jak kdo) se obhajovat za to, co dělá. Čtenář je na tom nejlépe – investuje pár korun (případně nula nula nic za online web) za několik minut „zábavy“. Největší oběti jsou lidé, kteří jsou do tohoto nedobrovolně vtaženi. Třeba manželka Pavla Novotného nebo syn paní Bartošové. Ten by se s mámou alkoholičkou trápil i tak. Takto je to ještě veřejné... Jasně, bulvár není jen o celebritách. Své místo si najdou i podivné existence, morbidity, nechutnosti na hraně (nikoliv za ní) jakéhosi vkusu. Kde je poptávka, tam je nabídka. Smutné je, že dnes už vážně nemusíte nic umět... tedy kromě umění se prodat. Bulvár je byznys, stejně jako obchod se show... ()

Patriot.X

Jednu hvězdu dávám za to, že byl Vít Hnusák v dokumentu označen jako agresivní manipulátor. Já bych jen přidal, že je to moralistickej slizkej agresivní manipulátor. Bulvární pracovníci v dokumentu na mě působili dost zoufalým dojmem, stejně jako celebrity snažící se vypadat v bulváru dobře, nebo se vůbec do bulváru dostat. Zoufalci snažící se hrát na malým písečku na velkej svět. Spíš ve mně vzbuzovali lítost. Teda kromě Pavla Novotného, to je degenerovanej živočich na odstřel. Ale aspoň si na nic nehraje. ()

Dimo

Normál. Viděl, pokrčil rameny a jdu dál. Pranic to na mém pohledu a názoru na bulvár nezměnilo, což ale dokument jako ambici neměl. Nejspíš. ()

PEZ

Je paradox, ze sefom jedneho uspesneho bulvarneho platku je Pavel Novotny, syn znameho Petra Novotneho. Ten tu narovinu priznava, ako si bulvar vymysla a vedome nici zivot znamym osobnostiam, kedze "1,7 miliona cechov si denne pyta bulvar". A ze najviac predava v nazve "rom", alebo "facebook". Dělníci bulváru je dobry nahlad do tohto pokryveneho sveta, ktory ocividne pokryvyl akterov na oboch stranach. Nakoniec, priznava to aj sestra Pavla Novotneho. Este prva polovica je nevyrazna, ale v tej druhej sa uz tne do ziveho. Dobry reality check. Ak sa to da tak nazvat. ()

dlouha_potvora

Spíš než dokument bych to viděla jako konceptuální umění - bulvární film o bulvárním novináři. Na tom není nic špatného. Ovšem s čím tento film pracuje opravdu špatně, je očekávání diváků. Název a promo nasvědčovaly tomu, že půjde o nějakou komplexní studii českého bulvárního zákulisí, ale to to, bohužel, není. Člověk se u toho pobaveně zasměje, pohoršeně si odplivne, ale pak film najednou skončí a vlastně se tam nic moc objevného neodhalilo. ()

phoenixer

V podstatě čecháčství zhrnuté v kostce. Lidi tvoří bulvár a bulvár je za to odměňuje tou největší špínou. Přesně tak, jak to lidí chtějí. Dokument jde do pozadí bulváru a vysvětluje poměrně zvláštní fakta, které jsou kupodivu více než pravdivé. Novotného doma manželka pěkně cepuje a on je typicky českej buran. Štiplová je zde opět za citlivou blbku, která dělá jakoby pracovala pro seriózní tisk. Ostatní asi nestojí ani za zmíňku... ()

Lucas87

Vždy jsem Novotného bral jako béčkové baviče. Díky tomuto dokumentu jsem doposud netušil že jeho syn je takové prase nejen vzhledem ale i charakterem. Ten jeho otec potom infarktu snad už nevnímá realitu, že se tomu jeho vyprávění tak směje jak idiot. No až se jednoho dne dočtu, že má Pavlík kulku v palici tak se nebudu ničemu divit. ()

FOCKE_WULF

Zajímavý poznatek -funkce bulvárních internetových stránek je ta, že se v diskuzích pod články vybouří obrovská masa frustrovaných, přehlížených lidí, upustěj ventil agrese doma u počítačů na svých zaprděných křesílkách a nejdou pak revoltovat do ulic. Druhý den zas' mohou normálně pracovně fungovat. Jinými slovy řečeno: sociální skupiny z nejnižších pater potravního řetězce jsou jen jakási kreténská vnímadla, lidozvířata komunikující z úrovně pudů a čítat bulvár je pro ně odpovídající zábavou. ()

spacylemon

Takových rozborů, recenzí, komentářů, rozhovorů a debat k Dělníkům bulváru proběhlo ještě před jejich premiérou, že by jeden čekal, že v nich najde nejmíň odhalení smyslu života a přitom je to jenom takový zábavný dokument, ve kterém vlastně všichni selhávají... Legrační je Novotný, přesvědčený o své důležitosti. Legrační je toporná rádobyoduševnělá Štiplová. Legrační je Klusák dolující z protagonistů ňákou tu morální sebereflexi... A u toho sedí divák a cynicky se baví / pohoršuje, protože je přece lepší než ten "protekční spratek Novotný", "kráva Olga", "za mé peníze točící Klusák", natož ty "ovce, co bulvár sledují". Jo! A to je teprv správný bulvár! Kruh se uzavřel. ()

Elii

Čekala jsem víc informací, zajímavostí, čehokoliv. Čekala jsem víc, než jen Novotného, buchtovitou Štiplovou a Novotného rozkrok. ()

Kingjiri

Delší reklama na jistej bulvární server a exhibice Pavla Novotnýho, jehož povolánim je dělat syna známýho otce. Jistě se utvrdíte v tom, že je Novotný možná inteligentní, ale taky bezpáteřní zmrd. Krásnej příklad byla historka, jak nechal konkureční plátek stáhnout fotky svýho otce poprvý na procházce po mrtvici proto, aby ho moh vyfotit sám a fotky pořádně zpeněžit. Dál vám ochotně sdělí, že mu ho vykouřilo spoustu celebrit a že může šukat s jakoukoli buchtou si zamane a to i přesto, že je "koktavej zmrd". Vše krásně zakončí vyprávěnim o tom, že bude dělat cokoliv legálního (bez ohledu na morálku), když to bude dobře placený (takový jsou ale nejspíš všichni lidi z bulvární branže - viz závěrečnej nábor redaktorů). Do toho se ještě přimíchá pokrytecká slečna Štiplová (aneb sere mě, že mě pořád natáčíte a dejcháte mi za krkem, ale nebudu se vyjadřovat k tomu, že to samý dělám celebritám, který v popisu práce "sleduju"), která dle svýho projevu evidentně na něčem frčí. Dokument uplně blbej neni, jenomže jak ho lze pozitivně hodnotit, když se vlastně o hlavnim tématu bulváru nedozvíte téměř nic? ()

Candid

Nevím, no… sám Klusák na mě působí jako pokrytec. Stupidními otázkami o revoluci a vytváření hodnot se nám snaží dokázat, že on je dobro a oni jsou zlo? Myslí si, že se v nich snad hne svědomí a přejdou na druhou stranu? Blbost… o nic takového mu nejde a taky je to totální nesmysl. Hraje si na něco stejně jako ta éterická holčina s kytkou ve vlasech – na něco lepšího. Novotnému, který podle mě rozhodně není žádný idiot, akorát udělal další reklamu, která začíná už textem distributora. Je to smutné, ale lidi tohle chtějí a když to nebude dělat on, bude to dělat jiný prasák a na tom se nic nezmění. Stejně jako lidi budou stále závidět (nepřát) sousedovi, že je na tom líp, tak si rádi přečtou, že ti „nahoře“, mají život na hovno. Nelíbí se mi bulvár a přijde mi totálně ujetý ten jejich svět celebrit. Může mě štvát, že to zajímá tolik lidí, ale je to jen jejich volba, stejně jako je Novotného volba dělat to, co dělá. Je pravda, že třeba Bartošové je mi vyloženě líto, ale jediné, co pro to můžu udělat já, je se o to nezajímat a neklikat. Zajímavé komentáře: Šakal, Mikei, Oktavianus ()

Boris.

Celej dokument vlastně o ničem nebyl. Bulvár teda vůbec nesleduju, neznam ty lidi kdo tam účinkovali tak z toho můžu vyvodit jen dva závěry: Novotnej je tlustej kokot, kterej by si zasloužil přejet a přes jeho mršinu dát hvězdičku, aby to mělo větší sledovanost a já už asi nebudu bezmyšlenkovitě koukat na každou sračku, kterou mi někdo doporučí. ()