Český žurnál - Série 2 (2014) (séria)

Gadžo (S02E02)

(epizóda)
  • angličtina Gadjo (festivalový názov)

Dokumentární film Gadžo je jakousi „life-movie", jejímž obsahem je pokus mladého filmaře začlenit se do komunity tzv. nepřizpůsobivých občanů. Na půl roku se odstěhoval do Předlic u Ústí nad Labem, tedy do cikánského ghetta, které má tu nejhorší pověst. S kamerou namířenou na sebe se slušný Čech mezi „kopiemi Čechů" stává hlavní postavou svého filmu. Snaží se hledat odpovědi na nejrůznější otázky, které provázejí soužití dvou etnik – „bílého" a „černého". Mezi Romy nachází nakonec řadu přátel a odpovědi na vyslovené i nevyslovené otázky hledají společně. (Česká televize)

Bachy

Jo, tohle je třeba výbornej díl. Tentokrát není prostor stěžovat si u Žurnálu na "super téma, ale nikterak hlubokej ponor". Chápu, že je to idealisticky zjednodušené, ale taková to holt byla zkušenost. A to zkušenost přímá. Zatímco všichni ostatní remcají o negativních zkušenostech nepřímých. Jasně, že svět je plnej barevnějších charakterů, ale Tomáš prostě na některé barvy narazil a představil je i právě proto, abychom na to my příště nekoukali jako na problém o dvou vrstvách, dvou barev a dvou stran. Baví mě ta angažovanost ČŽ a baví mě ty následné debaty - > cíl splněn. ()

ghatos

Pane Kratochvíle, Váš manipulativní selfie-dokument o jedné cikánské rodině, které platíte nájem a ti vám za to podlézají myslíte vážně? Vy asi vycházíte z konceptu, že členové většinové bílé společnosti jsou omezení rasističtí idoti. Sám jste uvedl, že by se lidé měli stydět za svůj odpor k cikánskému etniku (proč ten odpor mají už 700 let se intelektuálně nezamyslíte). Já to vidím jinak. Podle mě jsou zdejší lidé velmi tolerantní a umírnění. Nechají si obrazně i doslovně řečeno skákat po hlavách od cikánů a český stát jim ještě v tom pomáhá. Nebude to dlouho trvat a dojde k výraznějším rasovým konfliktům, takže si nachystejte kameru a točte to. Třeba Vám časem dojde, kde je skutečná podstata problému. 24%. PS: Vypadáte jako dvojník Jareda Leta, běžte to zkusit do Hollywoodu, tady je Vás škoda. ()

F.W.Colqhoun

ČESKÝ ŽURNÁL S2E2 Bydlet s Cigánama... Problém xenofobie je problém chybného zobecnění. Kdybych byl přinucený zobecňovat zkušenost na základě dokumentu Tomáše Kratochvíla s etnickými Čechy, musel bych dospět k závěru, že nejsou čistě xenofobní, ale jednoduše poprdění, úzkoprsí, zlí a hloupí. Jsou [všichni] Češi takoví? Udělejte něco pro sebe a najděte si cigánské známé.  DARKNESS TO LIGHT ()

JKL odpad!

Názor člověka, který v Ústí žije? Gadžo je tendenční blivajz! Už samotná skutečnost, že cikánská rodina profitovala z ústředního antihrdiny, musí každého soudného člověka bít do očí. Předlice jsou místo, kam nevede žádná z cest obyvatel města. Je to místo, kde se dějí zvláštní záhady. Například odkud se berou tuny odpadků, které několikrát týdně hoří na dvorcích domů? Ne, děkuji. Pokud jste se nechali ovlivnit a myslíte si, že všichni, co je nemusí a vyhýbají se jim, jsou zákonitě blázni s pěnou u huby, pak jste dost velký naivky... ()

Marigold

Osobní deník se vší zaujatostí, co k tomu patří. Kratochvíl vzal vážně nejčastější argument z diskusí slušných Čechů a půl roku ho žil. Takže zatímco Slušný Čech křičí, že "naše děti bijou cigáni", i když jeho vlastní děti prokazatelně nikdo nebije, Tomáš Kratochvíl může říct, že zkusil, co obnáší soužití, zaznamenal ho a došel k závěrům, které dokument předkládá. Nikde netvrdí, že romská komunita je plná Jardů a Margit, všechno, co říká je: co když v každém ghettu několik Jardů a Margit žije? Možná to pak řeší záhadu, kterou zmiňuje pan farář - proč je jeden dům opravený a druhý bouračka. Nic se nedá aplikovat absolutně, sympatie, ani antipatie. Gadžo je z mého pohledu úspěšným pokusem bourat stereotyp jeho prožitím. Ano, je to logicky velmi selektivní, ale sympatické je, že autor chce dopřát hlasu všem stranám, které potkává. Že jako největší dement opět vychází Slušný Čech, kterému bijou "naše děti" (nebo mu to aspoň říkal někdo, kdo slyšel někoho, komu ty děti cigáni bili), není určitě výsledek autorovy manipulace. Chtělo by to víc podobných pohledů, aby i gadžo z Prahy pochopil, co to je ghetto a jací lidé tam vlastně končí. Zatím dík ČŽ za tyhle vlaštovky. P.S. K té slušné pracující rodině... zdá se mi, že dokument celkem jasně naznačuje, že Jarda za sebou nijak slušnou minulost nemá a určitě nejde o filantropa pracujícího pro blaho romské komunity... Autor tedy nenatáčí modelového dobráka, ale prostě člověka schopného udržet disciplínu ve vlastním domě. ()

• Předpremiéra filmu proběhla 27.11.2013 v českobudejovickém klubu Kredance v rámci programu o lidských právech. (MTHRFCKR)