Český žurnál - Série 2 (2014) (séria)

Dělníci bulváru (S02E01)

(epizóda)
  • angličtina Tabloid Workers (festivalový názov)

Dokumentární film Víta Klusáka Dělníci bulváru proniká do světa českých celebrit a novinářů. Při práci sleduje především žurnalisty, kteří tyto celebrity vyrábějí i nesnášejí současně. Výsledkem je filmová reflexe, která záměrně není plakátovým odsudkem mediálního světa pomluv, intrik, nevěr a nemocí slavných, ale pozorovatelskou sondou tragikomického fenoménu, který jako jeden z posledních veřejně sdílených zájmů propojuje českou společnost napříč. „Píšu jen to, co moje čtenáře zajímá. A lidi chtěj jen to, co je zabalený mezi kozy a fotbal. Jsem dělník bulváru a jsem jeden z nejlepších," říká Pavel Novotný, šéfredaktor druhého nejčtenějšího bulvárního serveru v Čechách a jeden z protagonistů Klusákova dokumentu. (oficiálny text distribútora)

CheGuevara

Bulváru rozumí každý a každý si za ty léta na něj udělal nějaký názor, takže Vít Klusák je se svými dělníky už ve zřejmé nevýhodě. Navíc lovte témata v povrchním rybníčku, kde hladinu máte po kolena a ve vodě jen jednu polomrtvou čudlu. A tak stejně jako v Bláhovcově Show! jsou nejzajímavější momenty ty překvapivě intimní a komorní, kdy se řeší rodinné vztahy. Docela dobře bych si Pavla Novotného představil i jako časosběr od Třeštíkové, ale to bychom přece přišli o všechny ty Kristelové a Bartošové, a to jako vážně chceme? ()

rikitiki

Znechutilo mě, jak si Pavel Novotný se svojí průrazností buldozeru a jemným taktem vepře dokázal urvat pro sebe celý dokument. Režisér neměl sílu mu oponovat a natočil jeho narcistní výpověď bez nějakých větších výhrad. Zajímavý vhled do fungování vymyšleného bulvárního hnusohledu, který snad aspoň přemýšlivější diváky přesvědčí, že číst tyhle blitky a věřit jim, je stejné, jako olizovat pisoáry na Hlavním nádraží. Nebudu Novotnému upírat inteligenci, tah na branku a přesné zacílení. Jako osoba s cirkusáckým vkusem, přízemním rozhledem a totálně ujetá na nepravdivém přesvědčení o vlastní důležitosti to vše dává do služeb lži, pitvornosti a trapnosti. On je fakt člověk, před kterým si uplivnout, by byla škoda slin. Prd, i kdyby se tvářil jak chce sofistikovaně, bude vždycky jen smrdět. ()

kulyk

Tlupa bezskrupulózních debílků, částečně s IQ tykve (což si mohu dovolit tvrdit, neb je o mně všeobecně známo, že mám IQ mikve), částečně s morálními zásadami hnoje, vedená koktavým, obtloustlým, exhibicionistickým kokainistou, koná dobro. Každý den vynakládá veliké úsilí a pinoží se v lejnech jen proto, aby lid prostý zůstal i sprostý. Budiž jim sláva! Neboť, jak v dokumentu zaznělo, ovčan se při juchání nad nevhodně vyprsklým hlenem Džambulčiným, či jejího libovolného ekvivalentu, vybouří a nemá tendence stávkovat za zlepšení celospolečenských poměrů, či co to tam vlastně ichtyl Bárta plácal za nechtěné pravdy. Obdivovatel Chomského. Hm. Asi chce jeho objev generativní gramatiky přetlouci gramatikou degenerativní. Symbiotismus sereblit a ,,píšících" zprdukuličkářů, či ještě lépe - jejich vzájemné parazitování, by zajisté zasloužilo hlubší vnor, milý investigativní týme. Zkuste to ještě jednou a drsněji. Odchyťte si třeba pár pozapomenutých nebo zneuznaných z obou stran, najděte, kde ekzaktly v tom jsou prachy, odkud plynou kam, proč, jak a především - za co! Vyplýtvejte troškou času na psychologický rozbor aktérů i čtenářů. Tněte ostřím, toto byla sice hezká rána mečem po hubě, ovšem plochou stranou a bez následného doražení. Postskriptum: Pavlu Novotnému - znám několik zoufalců tvého typu. Mindrák je nejprve pokřivil, aby si jím následně omlouvali svou hranou suverenitu, sobeckost a bezzásadovost. Snad i právě proto, že nejsi úplný blb, trpíš o to více. Ve slabých dnech, spíše pak jen v mučivých vteřinách oněch slabých dní, prostě když již nevím, komu bych svou lásku cpal, jsem blízek tomu tě litovat. Mimojiné - během chvil, které jsem věnoval sledování dělníků, stírala zrovna paní I.B. rosu na kolejích. Haudujůfýl, chlapče? Postpostskriptum: KARLU JANEČKOVI či jiným zájemcům, operujícím jistými zdroji - nabízím know-how, díky kterému lze dostat bulvár na kolena, nebo jej alespoň donutit kvíkat jako čerstvě píchlé prase. Odměnu vážně nepožaduji, ale uskutečnění nebude nejlevnější. Ovšem mohlo by to stát za tu prdel, přísahám na holej pupík. Má pošta jest otevřena. ()

novoten

Ani po zaražené hodince není jasné, kam Vít Klusák mířil, ale jedno se mu povedlo. Na počkání mě vytočit. Sledovat bandu sebestředných extráků není žádný med a hlavní zásluhu na tom má dělník číslo jedna. Sebevědomý ignorant, který právě spolkl půlku světa a mluví tempem, které značí, že zapomněl přestat s kokainem. A vypráví na sto a jeden způsob stále to samé - tedy že jen dává lidem přesně to, co chtějí. Beru, na tom asi něco je, čísla nelžou. Ale jak se začne chvástat, že nepouští dál nic než pravdu, otevírá se pomyslná kudla v kapse pořádně doširoka. Jakmile pak dostanou slovo i vedlejší dělnice v čele se slečnou Olgou "Neumím říct větu normálním hlasem" Štiplovou a dají najevo, že bulvární novinář je na tom s vynaloženou dřinou a rizikem málem tak těžce jako válečný reportér, je hotovo. Tady zkrátka odpovědi nejsou. Samozřejmě kromě toho, že to Pavlík dělá pro peníze, kvůli čemuž se málo vídá s malou. Ale takových lidí je na světě nepřeberné množství. Jejich prací je ale něco lepšího než tohle svinstvo. ()

PinokKio

Agresivní manipulátor Vít Klusák versus beránek v kůži vlčí Pavel Novotný .. takhle nějak naopak mi tenhle dokument o zlém bulváru vyzněl. Hlavní hvězdou se stává amorální hyena Novotný, který zároveň dokazuje, že to má v hlavě víc v pořádku, než těch milion sedm set tisíc lačnících po bulváru denně. Těšil jsem se, že stejně jako Šmejdi tak i tady se kopne do nějakého vosího hnízda, ale nestalo se .. ()

• Díky reakci svého okolí se rozhodla Kateřina Kristelová na sociální síti Facebook komentovat scénu s Pavlem Novotným. Zkráceně se vyjádřila v tom smyslu, že o kameře samozřejmě dobře věděla, k odvysílání svých záběrů dala svolení a že šlo jenom o hru, která jí živí, ale není ji možné brát vážně. (Olík)