Rodičia musia zanechať svojho malého syna Vaška na istý čas u starého otca, hájnika Straku, ktorý žije sám na Šumave a vnuka z Prahy vôbec nepozná, pretože sa so synom kedysi rozišiel v zlom a odvtedy sa s rodinou vôbec nestýkal. Ani teraz sa mu nepáči, že by sa mal o vnuka postarať. Spôsobuje mu iba starosti. Poľovníkovu rozladenosť však predsa len zmierňuje Vaškova bezprostrednosť a jeho záujem o prírodu, zvieratá, a tak ho berie na svoje obchôdzky a ukazuje mu les a krásy zimnej Šumavy. Jedného dňa sa pri stopovaní líšky nechá Strakov pes strhnúť a prenasleduje jazveca až do nory, kde mu jazvec zatarasí spiatočnú cestu, aby ho zahubil. Nebezpečné okamihy, ktoré Vašek so Strakom zažijú pri pokusoch o záchranu psa, nakoniec oboch predsa len definitívne zblížia. (TV JOJ)

Nerajohn

G. Valach lepší než T. Holý. Všimněte si malé chybky. Při rozhovoru v kuchyni zakukají kukačky na stěně 7 hodin večer. V dalším záběru je za hajným na hodinách 18:55. Ale to je jen drobnost, jinak celkem slušná vánoční telka. ()

rigby

Krásný film s nezapomenutelným dětským hrdinou. Nádherné záběry přírody dokreslují jemný příběh, který je v tomto prvním díle sotva znatelný. Ale člověk si uvědomí, že podobné filmy se dneska vůbec netočí. A to je škoda. ()

Dvojirakri

Hezky snímek hlavně tím jak vnuk s dědečkem k sobě pomalu nachází cestu, pěkné jsou i záběry do krajiny, daly by se na Šumavě najít i hezčí exteriery ale asi nebylo záměrem odhalit všechny krásy, takhle to úplně postačilo, k shlédnutí jsou i mnohé druhy lesní zvěře. Nejlepší je ale ta podmanivá hudba, hlavně když malý Vena poznává přírodu. ()

Winster

Je s podivem jak si tento film zde stojí. Nepopsatelný příběh dětství...u dědy na chalupě a modré csfd odnocení...je to podivné. ()

Standey

Celá trilogie na mě působí velmi příjemným dojmem. Krásná šumavská příroda a k tomu úžasný talent Tomáše Holého dodávají této sérii velmi kvalitní atmosféru. ()

saaaky

Rozporuplný film, rozporuplné hodnocení - 3 hvězdičky. Tomáš Holý je opět znakem příjemného přírodního podání. Film má pěkný spád a odehrává se navíc v krásném prostředí. Děda je správným zachmuřeným dědou a příběhy z obyčejného chalupářského života jsou opravdu věrohodné. Nostalgie, legenda. Film, který nenadchne, ale je zajímavým doplněním pro nedělní odpoledne. ()

petrce

Vždycky a znovu se moc rád podívám na tento příběh z šumavské přírody, který mě navrací zpět do dětského věku, kdy jsem i já vybíhal do přírody, kterou jsem pozoroval, zkoumal a mám dodnes pořád moc rád. Nádherná krajina, pěkná hudba v pozadí a vynikající Tomáš Holý mě vždy potěší na duši i na těle (vyláká mě to znovu a znovu vyrazit do přírody a radovat se z maličkostí matičky přírody). ()

gizi

Po letech jsem se na snímek znovu podíval 3.12.10 a byl dost zklamán. Jedná se o film, který ničím nezaujme, dokonce ani Tomáš Holý, snad jen ty závěry na faunu a flóru. 50% a stěží 3*. ()

prometheusll

Toto opravdu není vono z jedničkou Tomášem Holým. O hodně lepší je třeba v Jak vytrhnout verlybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny. ()

DanušeGr.

S Tomášem Holým se mi líbí nejvíce filmy Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce, Za trnkovým keřem, Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny a Setkání v červenci. Tomáš byla skutečně naše dětská filmová hvězda. ()

Stoupa07

Moje dětství. Je to zvláštní, ale Tomáš Holý se neokoukal, i když se některé role podobaly jako vejce vejci. Když jedu místy, kde zaynul v autě, tak je mi to líto. ()