Neuvěřitelný zmenšující se muž

(festivalový názov)
  • USA The Incredible Shrinking Man

Scott Carey a jeho žena Louise se opalují na jachtě při plavbě klidným mořem, když tu se najednou Scott na palubě dostane do záhadného mlžného oparu. Jak se mlha přežene, zůstanou mu po ní na těle jakési třpytivé částečky, které se vzápětí vypaří. Později ho nešťastnou náhodou zasáhne prostředek na hubení hmyzu, no a tyto dva incidenty společně zapříčiní, že se začne zmenšovat. Nejprve jen o pár centimetrů, ale poté více. Každý včetně doktorů jen kroutí hlavou. Brzy je jen tři stopy vysoký a stane se národní kuriozitou. A když měří pouhých 15 centimetrů, nezbývá mu než se přestěhovat do domečku pro panenky. Tam na něj naneštěstí zaútočí jeho vlastní kočka a následkem toho spadne do sklepa, odkud není úniku. Pro své blízké mrtvý, Scott musí najít cestu jak přežít v novém prostředí, plném nebezpečných nástrah... (ČSFD.cz)

Korbitch

No to bylo naprosto skvělý! Ani nevím,jak sem se k tomu dostal, což vlastně není podstatný. Co je důležitý, že už tenkrát amíci uměli natočit film s neurčitým koncem,což jim je vlastně v dnešní době proti srsti. Jen mě tam na tom konci trochu nas....lo,když už se tak nadneseně vyjadřoval o tom obrovským,neskutečným a záhadným vesmíru,tak do toho samozřejmně nezapoměli zakomponovat boha.Njn,amíci....ale i tak....paráda. ()

kareen

Když si představím, že by na mě při takovém zmenšení vystartoval náš kocour, který nás, když se naštve, umí slušně zřídit i v normální situaci, tak chudák, chudák Scott. Raději ani nezmiňuji toho sklípkana, já bych umřela hrůzou už jen při pohledu na něj. Nicméně, to jak tvůrci dokázali z pár domácích "mazlíčků" a jednoho obyčejného sklepního prostoru vytřískat takovou dávku napínavého dobrodružství a zábavy, má můj velký obdiv. Stejně obdivuhodná byla Scottova vynalézavost ve snaze o přežití, když musel zdolávat překážky, které jsou pro normálního člověka banální. Myšlenkově podnětný závěr je už jen pověstnou třešničkou tohoto výborného scifi. ()

PKD

No, už vím, proč jsem se tomu tak dlouho vyhýbal. Taková depka se hned tak nevidí, heh. Není to rozhodně jen další šaškárnička v monster 50tkové éře. Ó né. A i když jsou ony efekty občas viděti, v celkovém výsledku to nevadí natolik, aby to nějak kazilo zážitek. Domeček pro panenky ještě šel, ale po přesunu děje do sklepa+special quest star pavouk, jde o téměř apocalyptickou psychojízdu, která ani dnes snad nemá obdoby...krabička od sirek a pastička na myši. Jen 1 věc nikdy nepochopím...proč Matheson, který souhlasil s právy na tuto adaptaci jeho předlohy pouze pod podmínkou, že si scénář napíše sám (a po zkušenosti z 1.verze jeho nedostižné Já legenda s Pricem se mu nelze diviti a to nemluvím o dalších 2) nespáchal s Arnoldem svou vlastní verzi. Byla by to určitě paráda. Jsem si tím jist. A že by to bylo čb? A co jako ? Comicsová verze z 1991 od fachmana Stevea Nilese (mj.30 dní dlouhá Noc či dokonale atmosférický prequel k The Thing 2011) je taky čb perokresba a funguje. Asi tak. No, teď už to nestihne. :( ()

jondzavid

4 1/2 - Výborný filmík, kde funguje vizuálna zložka aj príbehová. Prvé čo ma napadlo po zhliadnutí filmu, že to bola taká efektnejšia robinsonáda (viď Paldini) s presahom. Ale pôsobivosť jej dodáva aj to, že autori sa pohrali s detailami a snímok pôsobí stále dostatočne realisticky (áno budem sa opakovať, ale tá scéna s mačkou ma tiež dostala). A nemôžem si pomôcť, ale film má aj dosť depresívny nádych, ktorý možno trochu zmierňuje nádherné finále. ()

Makky

1957??? Tak toto je niečo! Neuveriteľne nápadité, inteligentné a technicky vynikajúce. A hoci úvodná polhodina nebola dokonalá, zvyšok stopáže to plnohodnotne vynahradil. ()

Foma

Docela dusivá atmosféra, chvilkama až hororová, protože jak se hlavní představitel zmenšuje, tak to tak nějak působí i nás, dost tísnivě. Což ovšem svědčí o kvalitě filmu. Nicméně závěr zcela překvapí, nese se v hluboce filosofickým duchu o existenci člověka nezávisle na jeho hmotným stavu. Až mi to připomělo indickou filosofii (nebo i křesťanskoou mystiku) a její pojetí lidského vědomí, jež může bejt na úrovni atomu a zároveň obsahovat celej vesmír. Nečekaný a výtečný. Jsem zvědav na remake. ()

kagemush

Pro mě první US sci-fi z let padesátých ke kterému nemám jedinou uštěpačnou poznámku.--Další skvělý u nás téměř neznámý film k němuž jsem se dostal jen díky inf. na CSFD. ()

honajz2

Tohle mi hodně sedlo. Chytlo mě to už od prvních minut a až do konce nepustilo, ačkoli když došlo na nejhorší a Scott se zmenšil opravdu hodně, bavilo mě to přeci jen znatelně víc. Navíc to má zajímavý a dost solidně vedený námět, na svou dobu skvělé provedení, napínavou a podmanivou atmosféru, dostatečně zajímavého a sympatického hlavního hrdinu a nejeden skvělý režijní nápad (které jsou především v té druhé polovině, ale tam byly potřeba nejvíc). A líbil se mi i závěr, který se naštěstí snaží zacházet v mnoha věcech hlouběji. Popravdě jsem se totiž dost obával nějaké laciné odbyté pointy typu někdo ho zašlápne apod., ale naštěstí se nic takového nekonala. Jinak skvělý zážitek mi ale bohužel kazí slabě napsané dialogy a scénu s trpaslicí bych asi rovnou celou vystřihl. A kde ten chlápek bral stále další oblečení, i když se neustále zmenšoval. Ty výtky prostě mám, ale v rámci padesátkových amerických hororů mám pocit, že tohle prostě musí být vrchol a tak prozatím malinko nadhodnotím a tu slaboučkou pátou hvězdu přidám. Až najdu lepší film svého druhu, vrátím to zpátky dolů, ale prozatím dávám slabých 5*. ()

Morloth

Jasně, že je to po technické stránce na svou dobu úchvatné. Navíc film je vskutku chytrý. Však pořád si nemohu pomoci a ze starších amerických snímků na mne čiší cosi nepříjemně upjatého, lidsky nezdolného, sportovně zdatného a neuvěřitelně nabubřelého. Snad proto nejdu na plné hodnocení. Hrdina mne totiž štval už od chvíle, kdy se se svou ženou dohadoval o pivo. ()

Martin741

Uz viem o neviditelnom muzovi, a teraz som narazil na kultovy, genialny film o Zmensujucom sa muzovi v podani Granta Williamsa. Spociatku pohodovy film sa meni na neskutocny masaker, kde problem je rodinna macka, pavuky a veruze i hmyz. Skoda, ze sa dnes uz taketo filmy netocia, s dnesnou technologiou by slo urcite natocit fajny masaker, to som si isty . 100 % ()

Flaxik

...chtěl bych být menší a ještě menší... proměna lázeňského šviháka ve skútra je vzdor nudné první polovině zajímavou skyfy, kde jsem se nejvíc těšil na to, jak to celé dopadne. Zdrhačka před lidožravým kocourem a ultimátní bitka se sklepní Odulou mě navnadily a juž mi bylo mlsno na megahusté přepadání nic netušících krásnooček či kuchání trepek s mezihrou v podobě likvidace zákeřných roztočů. Ale to mě vedla slepá vášeň - dočkal jsem se dvou minut esoterických keců a závěrečných titulků. Ani trepka, ani váleč koulivý, dokonce ani blbá améba! Konec mě rozčaroval úplně na malé čáry a proto 3 hvězdy. Makroskopické. ()

C0r0ner

Z triků jsem byl podobně nadšený snad jen u Neviditelného muže (1933) a Věci (1982). K tomu jednoduchý, ale úžasně originální příběh, je to nečekaně hodně napínavé a člověk se nenudí ani minutu. Holt kde je nápad a poctivost, je i výsledek. 90% ()

zette

Zajimavy namet, vyborne kulisy a kamera. Scenar mozna mohl byt vice rozvinutejsi, protoze tento namet ma neskutecny potencial. Ztvarneni zmensujiciho se Scotta s nastrahami domova, je vsak vykresleno vyborne. Unik pred kocourem nebo souboj s pavoukem jsou ozdobou celeho filmu. Zaujme i zaverecny monolog. Pro me jeden z nejlepsich sci-fi filmu vubec. ()

Mol

THE SKY IS AS BLUE AS IT IS FOR THE GIANTS. THE FRIENDS ARE AS WARM. I WISH I COULD BELIEVE THAT! Tak hlavně kdyby nebyl Scott línej bastard, tak si pro to pivo zajde sám, že jo? Film byl napínavej od domečku pro barbie až do úplného konce. Do té doby byl Scott nesnesitelný fouňa. Když však začal bojovat o holý život a brát vše více s nadhledem, tak to s ním bylo k vydržení. Scéna s pavoukem byla dost děsivá a doufám, že se mi o ní nebude zdát. ()

Reverse01

All this vast majesty of creation, it had to mean something, and then i meant something too. Yes, smaller than the smallest, i meant something too. To god there is no zero, i still exist. Scenáristicky skvelé, efektami úžasné. Aj takto by sa dal zhrnúť tento film. Začnem od začiatku, kde vás film hneď vtiahne do príbehu, a začnete premýšľať úplne primitívne. Z môjho uhla pohľadu to bol aj cieľ, keďže sa hlavná postava musí postupom času vysporiadať s primitívnymi problémami. V určitom momente si aj divák uvedomí, že pár schodov berieme ako samozrejmosť, rovnako nie sme odkázaný bojovať o jedlo a pod. Orchester držal krok s príbehom až tak, že keď prišiel na scénu obrovský pavúk, nepochybujem že nejedného diváka vytrhlo zo stoličky. Koniec dosť nečakaný, a do každého bodu premyslený. Jedna vec je pre mňa nepochopiteľná, a to je absencia oscara minimálne za efekty, nehovoriac o scenári 90% ()

eye candy

no jo je to kultovni scifi o zcvrkavajicim se muzi a o tom jak to je vsechno na levacku kdyz jste zcvrkli, protoze musite bydlet v malem polystyrenovem domecku a vubec si nemuzete nikam vyrazit protoze za rohem na vas ciha obri kocour butch a chce vas zbastit panecek nepanecek. V casti kdy Robert Scott Carey dovadi s hrebikem a pastickou na mysi jsem jako spravny filmovy barbar usnul a prisel tak o asi nejzabavnejsi cast filmu. Nastesti se mne podarilo procitnout aspon na zaverecny monolog, ktery me uchvaaatil svoji hloubkou a vlastne me i prekvapil protoze jsem si uz vazne myslel, ze ho proste zaslapnou:) ()

Jean Dujardin se začne neodvratně zmenšovat

Jean Dujardin se začne neodvratně zmenšovat

05.11.2023

Připravte si lupu. Držitel Ceny Akademie Jean Dujardin (The Artist, Novembre) by si měl zahrát hlavní roli v připravovaném francouzském sci-fi snímku The Incredible Shrinking Man od produkční… (viac)

Eddie Murphy je neuvěřitelně mrňavý

Eddie Murphy je neuvěřitelně mrňavý

23.04.2008

Kdo si chce na něj šlápnout? Moment, ne všichni najednou! ;-) Studio Universal už nějakou dobu plánuje komediálně laděný remake klasiky z roku 1957 The Incredible Shrinking Man. Původní verze s… (viac)