Motýľ na pleci

• Česko Motýl na rameni (viac)

Francúzsky námorník Roland Fériaud sa počas dovolenky ubytuje v malom hoteli v Barcelone, kde ho má navštíviť manželka Sonia. Stane sa však obeťou útoku, po ktorom sa prebudí v sanatóriu, kde ho lekár presviedča, že mŕtve telo, ktoré videl vo vedľajšej izbe, bola len halucinácia po úraze hlavy. Prepustia ho, no záhadná udalosť bola len začiatkom nebezpečného kolotoča, ktorý sa okolo Fériauda začína roztáčať. (STV)

sharky

Prapodivný surrealistický experiment bez kloudného děje, natahovaný sled scén, kde se postavy chovají zcela nesmyslně a furt se jenom opakuje: "my nic, to ti druzí" ()

MontyBrogan

Týchto paranoidno-konšpiračných thrillerov nie je nikdy dosť. Ale Motýľ bol tak vlažný, že Fénix z neho už asi nevyrastie. Keď som mal pocit, že sa najviac rozbieha, film už pomaly končil. ()

honajz

Tohle je spíš film, který líp rozlouskne mj syn Honzík, který dokázal najít paralely i v Lynchových filmech a logicky je dát dohromady. Podle mne je film o tom, jestli se máme při setkání s nějakou záhadou zajímat, oč jde nebo šlo, nebo dát na rady a raději se do věcí, kterým nerozumíme, nemontovat? Jsou místa, lidi, věci, které potkáváme, jen náhodní lidé, nebo se k nim nějak může vztahovat náš osud? Film drží v napětí od prvních okamžiků, a i když se polopatického vysvětlení nedočkáme, náznaky během celého děje zde jsou. A určité nejasnosti. Každopádně výborný surrealistický film s prvky detektivky a hlavně výbornou filmařinou, který má i super atmosféru. Hodně děje probíhá totiž na rušných místech města a z Barcelony uvidíme snad jen jednu turistickou památku, jinak všechny ty obyčejné budovy. A do toho hraje saxík... ()

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 16.5.1986+SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 1 = 25.11.2016, réžia slovenského znenia (ČST Bratislava) = OĽGA RÚFUSOVÁ (20.2.2011) ()

borsalino

Ponurá, strhující a nerozpletitelná noirovka, při jejímž sledování mi bylo dost úzko. Záhadné telefonáty, mrtvoly v pokojích, kufřík, objevující se a mizející postavy, Oni… ale kdo a proč? Abych dostal odpovědi na své otázky,zamáčkl jsem se ještě hlouběji do svého „filmového“ křesla. Při závěrečných scénách mě mrazilo… Vynikající snímek s neuvěřitelnou atmosférou. ()

argenson

Fantastická atmosféra. Velkoměsto za bílýho dne, kolem spousta lidí, přesto se tam dá prožít nervydrásající příběh, ve kterým je člověk strašně sám. ()

Padme_Anakin

Drama muže, který toho věděl příliš málo, otevřel špatné dveře, ocitl se v sanatoriu a to podstatné.. neměl kufřík.. Tento snímek má dle mého dvě obrovské přednosti, tou první je hutná atmosféra, kdy divák tápe a neví, kdo je kdo, kdo s kým, proti komu a tou druhou je charismatická hlavní postava, která se zarputile snaží přijít událostem na kloub.. No a já jen tiše doufám, že na moje rameno motýl nedosedne.. ()

NinonL

Lino Ventura je ve filmu famózní, jako vždy. Ale děj mě příliš nebavil, možná jsem ho úplně nepochopila. Trochu mi film připomněl pozdějších 48 hodin v Paříži Romana Polanského. Ten je ale mnohem atraktivnější i pochopitelnější. ()

Historik

Mnoha divákům se jistě bude líbit atmosféra filmu a nebude jim vadit, že celou dobu nevědí, kdo je kdo a o co tu jde. Méně už ale bude těch, kdo se s tím smíří i po skončení filmu. ()

Pierre

Motýl na rameni je opravdovou lahůdkou. Scénář se s divákem pouští do extrémně zajímavé hry. Bez nějákého delšího úvodu, se skoro hned na začátku ocitne hlavní hrdina v podivné nemocnici. Vy úplně nechápete, co se kolem něho děje. Kladete si otázky, stejně jako on. Dychtivě sledujete jak si vybavuje, co se mu stalo. Pak vás opět vyruší divný člověk s motýlem na rameni. A vlastně se ani nestihnete nudit. Píši pořád ve druhé osobě, ale pokud vás film nezaujal převeďte si to na první. MĚ totiž strašně bavila ta hra s divákem. Ty otázky, čím dál podivnější, situace, napětí... A v neposlední řadě brilantní výkon mistra Ventury. No co k tomu psát dál. Francie opět nepřekvapila, tím jak překvapila. ()

italka63

Ten široce stavěný muž s vizáží zarputilého býka, ten se po Barceloně něco nachodil, i když se vylodil jako turista a začaly se mu tady dít divné věci, kterým ani za mák nerozuměl, a snaha o jejich pochopení začíná být lemována mrtvolami a únosem jeho ženy. To je tak, když jste ve špatnou dobu na špatném místě a třeba si vás spletou.... Skvělý Ventura. ()

PAGE

Určitě nejlepší film od Jacquese Deraye, který jsem zhlédl, myslím, že by se za něj nemusel styděl ani mistr Hitchcock. Opravdu skvělá atmosféra, napětí až do konce, skvělý Lino Ventura, co víc si přát. ()

Rosalinda

Bylo mi ctí zhlédnout tento vynikající Film. Ano, ano. Film s velkým "ef", nepřeklepla jsem se. Mistr Ventura je herec nevyčíslitelných kvalit a ve spojení s dalším "nevyčíslitelným mistrem", tentokrát na křesle režisérském, za doprovodu Clauda Bollinga snad nemohl vzniknout špatný film. Ale v tomto případě vzniklo mnohem víc, než jen dobrý film, tohle je dokonale hustá lahůdka s mrazivou polevou. Silně schizofrenní příběh lehce surrealisticky zabalený na pozadí krásně reálně zobrazené Barcelony, která mi udělala velkou radost. Zvláštní, zrovna tento týden jsem dočetla jednu Zafónovu knihu a vrhla se na další. Děj obou knih se odehrává v Barceloně, má skvělou až hmatatelnou atmosféru a dějou se tam věci, až se jeden naježí a je čím dál víc zmatenější a napjatější. A já se ježila při "Motýlovi" docela často a zmatená jsem doteďka. Příjemná změna byla vidět Paula Craucheta také v jiné poloze, než v rolích zabijáků, kriminálních živlů a podobné svoloči stojící na druhé straně barikády. Hodnoceno stroze číselně, můj zážitek je stoprocentní. ()

honajz2

Atmosféra funguje od začátku do konce, takže mě to drželo i v napětí po celý film. Herci dost dobří. Co se týče děje, vše se nevyjasní, ale to je účel, protože to hlavní víme - SPOILERY Halucinace nemá, někdo po něm opravdu jde, jenom proto, že byl ve špatnou na špatném místě, nakonec se i dozvíme, který muž a která žena po něm jdou (jsou to ti z výtahu) a že celou dobu byl Roland obětí něčeho velkého, něčeho, co nemůže vědět. Jsou věci, které jsou mimo náš svět, mimo naše chápaní. A takhle to je i s tímto filmem. KONEC SPOILERŮ. Mystifikuje to ale slušně. Nakonec je to na 4*, na tu pátou hvězdu to opravdu nemá. ()

Martin741

Moj prvy film od Jacques de Ray-a. V hlavnej roli sa predstavil Vino Lentura, ktory sa zamotava do coraz zlozitejsieho a komplikovanejsieho klbka udalosti. Film ma hodne z noiru, ale to este automaticky neznamena, ze ide o kvalitnu vec. Tocili sa totiz aj priemerne noir-y. Pravdupovediac, francuzske noir-y vobec nemam rad, pre mna je stale najlepsi europsky noir 3rd Man s Wellesom. A za rok 1978 by som dal urcite vyssie The medusa Touch s mojim oblubencom Richardom Burtonom. 69 % ()

pakobylka

Mysteriózní jen maličko, spíš okrajově ... ale to neznamená, že by vaše jistoty nemohly být v jednom jediném - a poněkud nešťastném okamžiku nahrazeny bezpočtem proměnných. Možná si budete přát, abyste se mohli spolehnout alespoň na motýla, který by našel útočiště na vašem rameni. I když se postupně zorientujete - a třeba si dokonce troufnete odhadnout další vývoj událostí, příběhu neupřete sugestivní atmosféru, která dodává každé scéně nádech bezútěšnosti a zmaru ... víceméně se s buldočí neústupností a zarputilostí pokouší hodit problémy velkého světa právě na vás - protože jste zrovna po ruce. Pokud si mermomocí chcete odnést cosi poučného do dalšího života, pak si dovolím snad jen jednu drobnou poznámku: NIKDY nevstupujte do cizích hotelových pokojů ... ať se v nich odehrává cokoli. Jestliže pojmete jakékoli podezření, pak volejte recepci, záchranku či policii ... ale v žádném případě se nepokoušejte aktivně vstupovat do děje - nemuselo by se vám to vyplatit. ()

majo25

Už postarší Ventura (dosť kontrastný voči svojej mladej filmovej manželke) v mysteriózne ladenom trileri. Atmosféra ani tempo nie sú nijako výrazne, napriek tomu to až tak nevadí. Zaujímavý je námet, ktorý skrýva potenciál - záhada strieda záhadu, vražda strieda vraždu a divák čaká na rozuzlenie a odkrytie všetkých týchto záhad. Bohužiaľ, to sa nedostavuje, čo kazí celkový dojem z filmu. Všetko je zametené pod koberec, akoby sa nechumelilo a je koniec. ()