Armáda tieňov

• Česko Armáda stínů (viac)

Drama se odehrává v okupované Francii za druhé světové války. Philippe Gerbier (Lino Ventura), jeden z šéfů odboje, v civilu inženýr, prchá z pařížského gestapa. Kontaktuje tajnou skupinu a znovu nasazuje svůj život. Setkává se a Mathildou (Simone Signoret), která prokazuje neuvěřitelnou statečnost, všichni ji obdivují a váží si jí. Jednou se však Mathilda dopustí malé, ale osudové chyby... (šubelinka)

Blofeld

Asi před půl rokem jsem v Levných knihách viděl DVD. Název a popis byl ve španělštině (El Ejército de las Sombras), kterou nevládnu, ale obsazení hlavních rolí bylo pochopitelně dobře čitelné. Simone Signoretovou považuji za jednu z nejlepších hereček v historii kinematografie a Lino Ventura rovněž není žádné ořezávátko, tak jsem vlastně naslepo koupil tohle dokonalé odbojářské drama. Silná atmosféra, precizní režijní vedení a perfektní herci (vedle výše zmíněných třeba Jean-Pierre Cassel) se starají o zážitek, na který se nezapomíná. I po třetím zhlédnutí jsem stejně otřesený jako napoprvé. Mrazivé! ()

Padme_Anakin

Moc obtížně se mi budou hledat slova pro komentář, příliš silné emoce mnou otřásly, tuším, že tohle je jedno z nejlepších válečných dramat, co jsem kdy viděla (a samozřejmě nejsmutnějších). Uživatel flanker.27 to vystihl přesně, jak to vnímám já... pomník bez nabubřelosti, oslava bez fanfár, hold bez patosu a tiché dialogy... Atmosféra země, která je okupovaná nepřítelem, dokonale vyobrazená, jedné je z toho smutno a těžko... ()

Maq

Je to o odboji, ale za celý film nevidíme jedinou akci, kde by odbojáři okupantům způsobili sebemenší škodu. Což není mínus, tento příběh zobrazuje odboj zevnitř, drsná a krutá pravidla drsného a krutého boje. Dosti ojedinělý počin. Hodnotil bych ho výš, kdybych nečetl a neviděl Kádárovu-Klosovu adaptaci Mňačkovy novely Smrt si říká Engelchen. To je referenční dílo žánru, Melvillův opus jeho úrovně nedosahuje ani náhodou. ()

Toj

Úchvatný filmový zážitek. Melville projevuje to největší mistrovství v těch nejpomalejších a nejdelších scénách. Dlouhé minuty čekání v čekárně na gestapu před pokusem o útěk a do toho intenzivní tikání hodin, kamera se pohybuje nesnesitelně pomalu. Kvůli takovým scénám člověk zapomene dýchat. Rozhodně si nemyslím, že by film v čemkoliv zaostával za Samurajem, nebo Osudovým kruhem. ()

Chrysopras

Už bych se u Melvilla opakoval, takže aspon klady: je to zajímavá freska s výbornym Venturou a hodně zajímavou poslední cca 1/2 hodinou. ( 47. KVIFF ) ()

d-fens

žiadne partizánske akcie, žiadne vyhadzovanie vlakov do vzduchu, minimum prestreliek, veľmi komorné, tiché, strohé, pútavé a napäté, scenár aj kamera výborné, doba zachytená veľmi autenticky, temná hudba aj obraz, temná atmosféra a skvelý Ventura.... silná výpoveď o vojne, ľuďoch, ich neoblomnosti, hrdosti, patriotizme a odboji proti nacizmu. 100%-né asi nie, ale 5* takmer určite! ()

dyfur

.....pozitívom bolo,že tam hrali francúzi čo vyzerali ako francúzi.....negativom: rozťahané,nudné,dokonca ani pri záberoch na gestape .... bolo to bez emócii....proste celý film - jedna veľká nuda....čakal som stále,že sa to rozbehne,ale .....nerozbehlo.... ()

kagemush

Další vynikající francouský opus na téma vo čem že ta válka je a co to dělá lidma.Mrazivý nejen pro čas v kterém se děj odehrává(říjen 42-únor 43). Pro tu stěžejní ponurou dějovou linku klidně filmu odpustím nějaké to kašírování(i když odbočka bratr-bratr je sice trochu zbytečně samoúčelná ale jako dramatická vsuvka s překvapením dobrý) , a řekněme,nepřesnosti (ale tomu Heydrichovi mohli na obraze na gestapu dát alespoň černou pásku,když už byl nějakou dobu tuhej,nebo to tak Himmler chtěl, aby vedle něj visel už mrtvej zástupce?).Všechno na konec do sebe zapadne (i když zrovna takovýhle život by byl zřejmě mnohem roztříštěnější,takže povinná úlitba filmu) a závěrečný stručný epilogy zůčastněných jen podtrhují už takhle děsivou tragédii. Nebudu hnidopich,-z toho co jsem na tohle téma viděl je tohle na 100%.( v poslední době jsem si dost oblíbil horrory,ale takhle napnutej a takovou depku jsem si od TV neodnes už dlouho) ()

Martin741

Reziser Jean- Pierre Melville mi nic nehovori, a tento film je podla mna dost precenovany. Ako namet o francuzskom antinazi odboji je fajn, ba dokonca pan Vino Lentura vedel hrat, spolu s vybornou Simone Signoret. Ale pribeh je dost otrepany, rezia je pre mna len priemerna. Realie odboja nedokazu dostatocne strhnut a zaujat divaka a samotny Vino Lentura mal za rok 1969 to najlepsie uz za sebou /Sicilsky Klan s Delonom a Gabinom/. Takze moja prva skusenost s Melville-om ako reziserom je priemerna : 60 % ()

MrPierc

Nepříjemné téma s nepříjemným průběhem a s nepříjemným koncem. Chladnou náladu filmu doplňuje i velmi sychravé počasí. Zde jsem se poprvé setkal s Jean - Pierre Casselem, který je otec Vincenta Cassela. ()

zette

Behem sledovani filmu jsem si nektere pasaze vybavil o vzpomnel jsem si, ze Armadu stinu jsem uz v detstvi videl. Je zde tedy nekolik silnejsich momentu, ktere se vryji pod kuzi. Jinak na me film pusobi dost plose, roztahane a chybi zde i povestna atmosfera, ktera je francouzskymi snimky ze sedesatych let doslova nabita... Herecke vykony, vzhledem k velkemu prostoru pro ne, taky nejsou nijak mimoradne. Tema zajimave. ()

andrii

... a zbyla jen družina věrných. Smrt je nám v patách. Heroismus v zamyšlení, klene se v absolutním utajení. Hozená rukavice statečnosti. Lino Ventura prochází potemnělým popravištěm lidské odhodlanosti, neošizen o hrdost, povoluje cyankáli, co hrdlo svírá, nitro sžírá. Neprozrazen, kruh uzavírá. ()

dr.fish

Tenhle film je velice zvláštně natočeným příběhem francouzských odbojářů. Z toho co mám načteno a viděl jsem o českém odboji, čekal bych něco obdobného ve francouzské verzi. Ta je ale jiná- nesouvislá, zmatená, těžko uchopitelná. Chytl jsem se až úplně v závěru, takže se mi film nakonec líbil, ale.....70% ()

mortak

Pro mě jeden z nejlepších francouzských filmů. O skutečných rozhodnutích ve skutečné válce, které ovlivňují život a smrt nejbližších. Zatímco většina francouzského národa kolaborovala, a pak si po válce musela od pocitu viny pomáhat komediemi typu Velký flám (i Češi mají svého de Funese - Kolju), museli ti neodvážnější překročit hranice myslitelného. Melville pak jejich příběhy natočil s perfektně hrajícími herci tak, že se divákovi zastavuje srdce. Mimochodem, pokud někoho zajímá, jak to vypadalo v Československu, doporučuji knihu Ferdinanda Peroutky Oblak a valčík. Snad se najde nějaký český režisér, který ji natočí podobným způsobem jako Melville tento film. ()

vesper001

Melvillovsky chladné, odtažité a pomalu plynoucí drama o osudech několika obyčejných lidí, které válka dohnala k odvaze (a) k sebeobětování. Zrůdná německá mašinérie dala vzniknout francouzskému odboji a v lidech zcela obyčejných aktivovala jejich pravou přirozenost – v dobrém, ale i v tom nejhorším smyslu. Chesterton někde napsal, že odvaha neznamená nemít srdce v kalhotách, ale nedat najevo, že tam je. Strach je ve světě „skrytých hrdinů“ Armády stínů všudypřítomný a tušení zlého konce se pozvolna mění v jistotu, ale oni mají srdce dál na správných místech. I když každý trochu jinde. Brutalita zůstává naznačenou, ale tím je ve výsledku mnohem otřesnější, než její dnes běžná explicitní zobrazení, a přestože jde o snímek skrznaskrz temný, v závěru člověk necítí beznaděj, ale spíš jakousi pochmurnou hrdost. To ovšem nic nemění na faktu, že mě za ty dvě a čtvrt hodiny lehce zahřál jen drobný výstup Serge Reggianiho, a po skončení zůstaly v srdci stíny. ()

hans500

Skvostné válečné drama podle skutečných událostí s excelentními hereckými výkony (nejen úžasný Lino Ventura), perfektním scénářem, temnou atmosférou. Nechybý mnoho napětí a spousta jedinečných a nezapomenutelných scén. A navíc pomalé tempo, které filmu hodně prospívá. ()

Noirová klasika v Litoměřicích

Noirová klasika v Litoměřicích

08.08.2009

Ve dnech 28. — 30. srpna 2009 proběhne již podeváté litoměřický filmový festival, tentokrát s podtitulem „film fatal“. Budete mít jedinečnou možnost zhlédnout filmy, se kterými se ponoříte do vln… (viac)