Scientologie, pravda o lži

(TV film)
  • Francúzsko Scientologie : La vérité sur un mensonge (viac)
Francúzsko, 2010, 97 min

Scientologii někteří považují za náboženství, disponující metodami, které pomáhají nalézt odpovědi na otázky pozemského bytí, vlastní pravdu o životě i o nich samotných. Svědectví bývalých scientologů nám však poodhalí temné stránky tohoto společenství. Aktéři našeho vyprávění se dříve či později ocitli v soukolí, které je semlelo lidsky, fyzicky, finančně i morálně. Scientologii přirovnávají k rakovině. Stali se součástí sdružení, které je postupně odloučilo od rodiny, kolegů i přátel. Ve svých příbězích popisují procesy, během níž byli připraveni o veškeré úspory a uvrženi do ohromujících dluhů, v ohrožení bylo jejich zdraví i život, který v některých případech dokonce vyhasl, a to zcela zbytečně. (oficiálny text distribútora)

Zeck

Evidentně jsem s hodnocením počkal nejdéle ze zdejších hodnotících, celé 2/3 dokumentu se znuděným přepínáním na jiné kanály. Jisté je jen jedno, Scientologie je důmyslná sekta se všemi charakteristickými prvky a tento dokument nám to chce podrobně dokázat. Problém vidím v tom, že je ztvárněn děsně nemoderně (televizně) na rok jeho výroby, trvá stejně dlouho jako průměrný film a permanentně přešlapuje okolo stejných témat a lidí. Osobně považuji za sektu většinu náboženství v čele se samotným křesťanstvím, kde se z lidí ždíme a vždy ždímala jenom poslušnost a prostředky, takže Scientologie je jen moderní formou, stejně odpornou jako většina starších a "uznávaných" odnoží, které jsou v základech stejně prohnilé. Škoda, že žádný z dokumentaristů si nechce vzít na paškál třeba samotnou církev katolickou, stálo by to za to. Rozhodně nastal čas přestat předstírat úctu něčemu, co si jí ze samotného principu nezaslouží, náboženství samotnému. 60% ()

Hedka

Zaujímavý a užitočný film. Celkom kvalitne spracovaný, aj keď možno trochu zbytočne dlhý. Doplnila som si vedomosti o tejto zvláštnej skupine a niektoré ich konkrétne konania v mojom okolí sa mi ukázali v inom svetle. Hm, snažia sa, už som mala tú "česť". Aj keď sú "elitní", sebavedomí, a ich "blahosklonnosť" je evidentná, sú v podstate blúdiaci chudáci (ktorých však nemožno podceňovať!). ()

Aelita

Ron Hubbard znamená v dnešním náboženství totéž, co Viktor Kožený v privatizaci, s tím rozdílem, že hubbardovy metody získání z lidí peněz fungují bezchybně již desítky let. ___ Klasický dokument o finančních tenatech pseudovědecké sekty. Zajímavé je, že dianetika a scientologie se zrodily díky moderní vědě a v mnoha ohledech ji zdárně napodobují nebo rovnou kopírují. ()

Autogram

Nápad dať do sekty svojho agenta, potom sledovať jeho vývoj a dokumentovať jeho „kariérny“ postup je celkom odvážny, hodný takmer hraného filmu. Našťastie na to nedoplatil životom, možno dočasne zdravím fyzickým a psychickým. Dozvedeli sme sa tak, že okrem psychického týrania ide aj o fyzický nátlak „očisťovaním“ v saune s prispením enormných dávok vitamínov, ktoré vyvolávajú žiadané efekty. Knihy plné blábolov sú potom len neškodným vyťahovaním peňazí. Každý podvodník sa hrá na šmejdov svojím spôsobom. Dokumentu by prospelo prestrihať niektoré nudné pasáže, ktoré bolo treba pretočiť, určite by mu viac pristalo klasické 50-minútové trvanie. ()

kaposlav

Dokument o malej rybe v porovnaní čo napáchala a pácha katolícka cirkev. Hlavný rozdiel je ten, že katolícka cirkev je v miliardách platená zo zákona štátnym rozpočtom a tým pádom to platíme všetci, nehovoriac o vatikánskych zmluvách. Netreba rozpisovať zverstvá ako upalovali a ukameňovávali ľudí za živa. Ľudí v dokumente nelutujem, pretože boli svojprávni a plnoletí a podla mňa aj pekne hlúpi. Len krava vystaví šek na 960 000 dolárov, keď sa spamätala. Čo si mám myslieť o niekom, komu trvá niekolko rokov, alebo aj desaťročí pokial dostane rozum. Podla mňa aj ten súd vo Francúzsku bola fraška a sudca s porotou si pekne naplnili bankove kontá. Pokuta 600 000 je smiešna čiastka pre taku orgaznizáciu a ide sa ďalej, veď hlupákov je dosť. 3* dávam za ponaučenie slabšie zmýšlajúcim divákom a pevne verím, čo je moja viera, že vďaka tomu niekolko veriacich dostane rozum a uvedomí si, čo vlastne im dáva a berie každá náboženská organizácia. Koľko to vlastne stojí nie len ích času a peňazí. ()

• Podle Scientologické církve práce Rona Hubbarda čítají kolem 500 000 stran psaného textu, asi 3 000 přednášek a 100 filmů na téma Dianetika a Scientologie - celkem zhruba 65 000 000 slov. Beletrie Rona Hubbarda zahrnuje kolem 500 románů a povídek. To z něj činí jednoho z nejplodnějších a zároveň nejpřekládanějších autorů, což bylo zaznamenáno v Guinnessově knize rekordů v roce 2006. [Zdroj: Wikipedia] (Aelita)