Strach nad mestom

• Česko Strach nad městem (viac)
Ukážka z filmu

Policejní komisař Jean-Paul Belmondo má velice nebezpečného protivníka - vraždícího maniaka, jehož oběťmi jsou hezké Pařížanky. Neznámý muž už několik týdnů pronásleduje telefonicky Noru Elmerovou a vytýká jí její amorální život. Mladá vdova je na pokraji nervového zhroucení. Nechala si dokonce změnit své staré telefonní číslo, neznámý se však opět přihlásil a oznamuje Noře svoji návštěvu. K smrti vyděšená žena volá na policii, ta ale zatím nic nepodnikne. Když po chvíli zazvoní u dveří zvonek, Nora nevydrží nervový šok a vrhne se z okna. K mrtvému tělu přijíždí komisař Le Tellier, ztělesněný Jean-Paul Belmondem, s kolegou Moissacem a na místě začínají s výslechy svědků. Zjišťují, že muž, jenž zvonil u Nořiných dveří, byl hostem u jejích sousedů a při příchodu si popletl byty. Nikdo si však nevšimne černě oblečeného motocyklisty, který postává opodál. Velmi spletité vyšetřování se rozbíhá (oficiálny text distribútora)

pipapa

Belmonda nemusím a tenhle film také ne. Velice vyčpělé krimi s řadou záměrných nesmyslů. Proč ta dáma na začátku filmu jednoduše nevypne telefon z elektriky? Proč právě v tomto prekérním okamžiku si nějaký muž splete byty? atd. Protože jinak by bylo o jeden doják s Belmondem méně. ()

Páně

V hierarchii Belmondových policejních rolí patří Strachu druhá pozice za neochvejně nejlepším a geniálním Profesionálem. Velice zdařilá věc, plná detektivních a také Belmondovských kaskadérských standardů. Hudba od Morriconeho zde není tak výrazná jako ve výše zmíněném díle, ale přesto slušná. ()

strikeman

Policajt se svéráznými metodami vyšetřování a cool hláškami, šéf, co ho neustále musí prudit, sériový vrah "neřestně žijících" žen a do toho všeteční novináři - schéma, na kterém v různých variacích vyrostl bezpočet kriminálek, ale konec konců vždyť slovo "klišé" pochází právě z francouzštiny, ne? Já se přesto na všechny ty varianty jednoho příběhu rád kouknu, zvláště, když jsou dobře natočeny a hraje v nich Eastwood, Willis nebo právě Belmondo. Strach nad městem má par vad na kráse a rozporuplných momentů (vedlejší linie s bankovním lupičem byla možná nadbytečná a její vynechání by prospělo i stopáži), ale pořád se jedná o áčkový biják s Belmonďákem a za doprovodu hudby mistra Moriconeho... ()

crha

Dost podobné jako Drsný Harry. Možná o trošičku slabší než film s Eastwoodem, ale nevídané kaskadérské kousky Mistra mě nedovolí hodnotit jinak. Záporák byl megaúchylák a jeho pohled mrazil (i když občas jsem se až musel smát). A Morriconeho bych musel chválit pokaždý. ()

Heavyman

Koukal jsem jak "puk" na všechny ty frajeřinky co tam Belmondo předvedl, ale při scéně na střechách je vidět, že párkrát mu ten skok nevyšel podle jeho představ, no na štěstí to přežil. Komisař je sebevědomý i když mi přišlo, že kvůli němu tam pár nevinných lidí zařve nebo příjde k úrazu. Samotný příběh je plný akce a ani na moment nenudil. ()

GOREGASM

Úvod s tísnivým Morriconeho motivem nemá chybu a celkově jde o slušně atmosférickou kriminálku, ve které je sice Belmondo místy přehnaně namachrovaný (pár hlášek mě pobavilo úplně naopak, než ve skutečnosti mělo) a druhou půli promění v samoúčelnou přehlídku svých kaskadérských schopností, což v důsledků ubírá body především již zmíněné atmosféře, kterou naštěstí průběžně přiživuje dostatečně znepokojující zjev škrtiče Minose. 70% ()

GMVajgl

Přitažlivá fantazie o muži zákona, který si dělá co chce a jak chce. S nikým nemusí moc vyjednávat - ani s nadřízenými, ani s padouchy. A tím je to nakonec trochu moc jednoduchý. Vsadím výplatu, že by se v dnešním světě nikdo nemazlil s policistou, co vydírá postřeleného zločince oddalováním první pomoci. Na konci i záporák neklade žádný moc velký odpor a platí na něj obyčejná hrubá síla. Jako kdyby se už Belmondo nemusel moc snažit. Stačí, že je to Belmondo. Je to přesně to, co sám dva roky předtím zparodoval v Muži z Acapulca (1973). ()

L'Alpagueur

Strach nad městem patří mezi nejlepší filmy, které Jean-Paul Belmondo natočil. Předevdl zde opět své kaskadérské umění (honičky po střechách a v metru) Oproti jeho pozdějším akčním a kriminálním filmům má trochu pomalejší děj, ale přesto si pět hvězdiček zaslouží. ()

Pasifae

Dva muži ve městě, tentokrát v obvyklejší konstelaci jeden policajt, jeden vrah a já se ptám, jakýpak strach nad městem, když tím prvním je Belmondo? To pak může být ve městě ne jeden pošuk, ale pro mě za mě sjezd KSČM a ODS a já budu spát v klidu. ()

tequilla

Jedna z nejlepších Belmondovek a to díky opravdovým superakčním scénám na střechách domů a metra, k tomu nějaká ta honička a na závěr se nechat spouštět z helikoptéry na laně. A k tomu opravdu temná a strhující Morriconeho hudba jasně dokazuje dokonalost. Vidět Belmonda v takovéhle akci je prostě výjimka. ()

Lucas87

Ta hudba s tím pískáním na začátku mi lezla na nervy, tak jsem se překonal a díval se na to. A ten příběh není špatný, telefonní maniak a Belmondo posedlý vrahem. Ta scéna kdy se střílí na střechách a kulky se zavrtávají do komínů mi úplně připomněla mafii.. ()

PEZ

Stare francuzske krimi, ktore je o pocitoch - niezeby bolo tempo nejake zavratne, ale dusu tento film nestratil ani po tolkych rokoch. Sem tam sa sice vyskytnu logicke kiksy, ale celkovy vysledok je pozitivny. Moze za to ustredne cynicke duo, presne a uveritelne machovstvo Belmonda, neuroticka hudba Enia Morriconeho a dych beruce kaskaderske vykony, ktore Belmondo natocil sam, bez dvojnikov. Ten si mimochodom dovolil vskutku vela, miestami som az nechapavo krutil hlavou - scena na sikmej streche (z ktorej skoro spadol) vo vyske 50 metrov, alebo na streche metra, ktore sa ruti mestom a cez tunely, mi len tak z hlavy neodidu. 8/10. ()

Schlierkamp

Francouzsko-italské drama v hlavní roli s J. P. Belmondem, jehož postava komisaře Le Terriera nese podobné charakterové rysy jako Harry Callahan v Drsném Harrym. Také Belmondův vyšetřovatel překvapuje netypicky ostrým chováním k podezřelým a stíhaným osobám, naprosto ignoruje autoritu představených a k dopadení pachatele je schopen nesmírně odvážných činů. V průběhu vyšetřování případu mentálně chorého muže zvaného Mínos, jenž děsí a poté zabíjí dívky, Belmondo předvedl několik naprosto šílených kaskadérských kousků, včetně přesunu po úzké římse na vysoké budově či neuvěřitelně energický výkon na střeše téže budovy. Případ tohoto jednookého samozvaného biblického mstitele je přerušen skvělou scénou při lapání jiného zločince, vrcholící dechberoucím Belmondovým výkonem na střeše pařížského metra. Snímek je vskutku přeplněn skvělými akčními scénami, nerad bych zapomněl na úvodní automobilovou honičku s dvěma mrtvými řidiči, bohužel ta hlavní, závěrečná je sice po kaskadérské stránce úžasná, avšak logika a pravděpodobnost provedení už pokulhává. Pro zajímavost, v jednom okamžiku neohroženého komisaře Le Terriera na dálnici předjíždí borec ve Škodě 110R. Každopádně Verneuilův Strach nad městem je jeden ze snímků, v němž Belmondo měl možnost naplno ukázat své mimořádné akrobatické schopnost a samozřejmě i hereckou genialitu. ()

Zemřel Jean-Paul Belmondo

Zemřel Jean-Paul Belmondo