Krížnik Potemkin

• Československo Křižník Potěmkin (viac)

25. prosince 1925 měl premiéru film (Броненосец Потёмкин), který o rok později získal cenu Americké filmové akademie, v dalším roce nejvyšší cenu Světové výstavy v Paříži a v letech 1952 a 1958 jej hlasování Mezinárodního výboru pro dějiny filmu určilo za nejlepší film všech dob Toto vrcholné Ejzenštejnovo dílo má pět kapitol: začátek vzpoury, povstání, pohřeb Vakulinčuka, masakr na schodišti Oděsy a vítězná plavba. Po pětadvaceti letech od svého vzniku-byl film ozvučen hudbou a zvuky (když hudbu k němu složil německý skladatel Edmund Meisel pro berlínskou premiéru). Ejzenštejn ve svém filmu uplatnil jednak avantgardní divadelní postupy masové pantomimy, jednak nové prvky montáže a dal Potěmkinem dělnické třídě celého světa nejen nádherné umělecké dílo, ale i doklad o síle její solidarity a výzvu k revoluci. V mnoha zemích bojovala buržoazní cenzura proti tomuto dílu ale film, podoben křižníku v závěrečné scéně, pokračoval ve vítězné plavbě, kterou nebylo možno zastavit. (oficiálny text distribútora)

gizi

Na 2 etapy 29.4. a 2.5.11 jsem shlédl Kompletní režisérskou verzi s nádhernou hudbou Dmitrije Šostakoviče. Díky skvělé hudbě je film pastvou nejen pro oči, ale i pro uši. Opravdu uchvacující audio vizuální požitek 90%. ()

TheReflektor

Komunistická propaganda 1.0. Sotva si dokážu představit, jak museli být soudruzi v Moskvě z tohohle snímku nadšení. Vždyť z několika krvavých dní dokázal Ejzenštejn udělat nejen dokonalou propagandistickou reklamu, ale i základ filmové kamery a montáže. První a druhá kapitola jsou obětí potřeby uvést postavy a děj, ovšem se třetí kapitolou přicházejí na plátno mocné scény s ohromujícími davy lidí, které mě chytly a až do konce filmu nepustily, jelikož čtvrtá a pátá kapitola mají ohromnou sílu. Velký film. ()

Vlkopec

Obrazově na svou dobu úžasné a dodnes působivé. Obsahově pro toho, kdo nezná historii vzpoury a dobový kontext dost nepřehledné. Nedovedu si představit, jak to působilo bez hudby nebo jen s piánem. A nejsem si jistý, jak to Ejzenštejn myslel s "Pro lžíci boršče". Byla to narážka na propagandu? Snaha o historickou věrnost? Obojí? ()

Ferguson

Film je sice skvělý. Ale musím dát 4, protože asi nikdy nepřekousnu tu bolševickou propagandu. Scéna na schodišti samozřejmě super. Škoda, že na konci neproběhla bitevní scéna. ()

Gavroche

Tento film sa nedá opísať slovami. Všetky zložky stoporecentne fungujú, a dostane z vás emócie i keď neslúhlasíte s jeho ideolologickým podtextom. Toto sa proste musí vidieť aby človek vedel o čom je film a čo je emócia vo filme. Hlavným hrdinom tusíce je dav, ale má takú plastickú podobu ako hociktorá iná postava v inom filme. Bojí sa, túži po zmene, je solidárny, a nadšenie sa v ňom rýchlo šíri ()

JohnnyV

Vyzdvihnout je zde třeba hlavně kameru, která je na svou dobu více než dobrá. Zejména "pohyblivé" nasnímání lidí prchajících po schodech před gardou střílejících kozáků. ()

Inner

Ejzenštejnův Potěmkin je povinná četba každého filmofila. Průkopnické dílo, jenž udalo směr kamerovým technikám a montáži celkově. Děj je z těch plytčích, ale jistou sílu to pro mě mělo. Hlavně to byl rok 1925 a v té době to byl blesk z čistého nebe. A dokonce byl i označen za nejlepší film všech dob o nějakých 30 let později. Scéna na schodech je z těch památných. Nostalgických 90% ()

Andrew1987

Ide o sovietsky veľkofilm mapujúceho revolučné udalosti v roku 1905 v Rusku. Aj napriek tomu, že ide o film bez zvuku, zaujímavá hudba a scenérie milo prekvapia. Oceniť aj možno viaceré scény, ktoré u diváka vyvolajú skutočne emócie a v podstate aj súcit s obeťami. Skutočne, na mňa ten film takto zapôsobil. ()

JoudaCZ

Ejzenštejn natočil poropagandistické dílo, v jehož rámci mj. (bezděčně?) naznačil, jak se dá manipulovat davem - z chlapa, který vyprovokoval vzpouru, učinit nevinnou oběť důstojnické zvůle. Filmařsky je Potěmkin nedocenitelným studijním materiálem nejen pro zájemce o ruskou montážní školu, ale i pro současné tvůrce (a je vidět, že mnozí se skutečně poučili...). Dá se ale zcela oddělit forma filmu od jeho ideje? Ano, v porovnání s Leni Riefenstahl nebyla ta myšlenka tak prvoplánově zvrácená, ale v roce 1925 přeci už bylo zřejmé, kam to povede! Radši bez hodnocení... ()

Waczi

Chcete návod na filmový trhák všech dob? Vezměte Křižník Potěmkin, udělejte kolorovanou verzi, vyčistěte obraz, nahrajte znovu Šostakovičovu hudbu v pořádné kvalitě a místo titulků film ozvučte. Myslím, že Avatara i s Titanikem strčíte do kapsy jedna dvě. Ne teď vážně, tento film prakticky nezestármul, některé scény by se dnes točili sice jinak, ale nevím jestli lépe. Na svou dobu, i na dnešek výborný filmový zážitek. ()

Pellik

Nadčasový film, ktorý ani po niekoľkých desaťročiach nestratil na svojej kvalite. Kamera, strih, pantomíma...jednoducho brilantne zvládnuté. ()

MYSTERIEUS

Nechápem tieto hodnotenia tohto filmu ktorý je podľa mňa maximálne nadhodnotený.Možná na svoju dobu to bolo niečo prelomové ale pohľadom súčasného diváka mi to pripadá ako veľká nuda.Hviezdičku som dal za výpravu. ()

andrejba

Velmi dobre zabery, skvela hudba, stadovitost davov, ikona sirokych odesskych schodov a tazka propaganda ktora doteraz funguje. Necudujem sa ze bol film dlho zakazany. ()

Lukiz

Na STV2 běžela stará česká verze s drobným úvodním a závěrečným mluveným komentářem a bohužel zjevnými dějovými střihy - délka cca 65 minut. ()

anonim

Film, jehož zhlédnutí jsem kvůli datu jeho vzniku velice dlouho odkládal. Teď už vím, jak obrovskou chybu jsem dělal, obavy byly zcela zbytečné. Absence mluveného slova zde nebyla vůbec překážkou, naopak ještě umocnila skutečná kouzla s kamerou. "Potěmkin" je přímo nabit nezapomenutelnými, silnými, velmi emotivními scénami (Pop, připomínající spíše zplozence pekla než svatého muže, Beznohý mrzák marně prchající před carskými jednotkami a mnoho dalších). "Potěmkina" pokládám za jeden z nejlepších snímků, nejen éry němého filmu. ()