Najvyššia ponuka

• Česko Nejvyšší nabídka (viac)
Dráma / Romantický / Mysteriózny / Krimi
Taliansko, 2013, 124 min

Virgil Oldman (Geoffrey Rush) je světově uznávaný znalec v oblasti výtvarného umění a starožitností. Ve svém osobním životě je však uzavřeným samotářem pronásledovaným mnohými obsesemi. Nikdy se nedokázal sblížit s jiným člověkem, není schopný s někým spolupracovat a v životě se nezamiloval do žádné ženy. Jeho okolí jej tedy považuje za výstředního génia. Bližší vztah má jen s Robertem (Jim Sturgess), mladým a zručným restaurátorem historických mechanických strojků a hodin. Ale ani tento vztah nelze nazvat osobním. Jedinou věcí, které Virgil věnuje svou vášeň, je tajná sbírka ženských portrétů všech uměleckých stylů a období, kterou mu pomáhá doplňovat Billy Whistler (Donald Sutherland), druhý člověk, kterého je ochoten pustit do svého soukromí. A tak jeho život běží zcela bez emocí a nečekaných změn. Až v den jeho šedesátých třetích narozenin přijde nečekaný telefonát od neznámé ženy (Sylvia Hoeks), která se představí jako Claire Ibbetsonová. Ta jej naléhavě žádá o pomoc při odhadu a prodeji zděděné rodinné umělecké sbírky. Virgil její nabídku nakonec přijme a dostaví se v domluvený čas do starého domu, který je zaplněný starými obrazy, sochami a nábytkem. Jeho nová klientka však na schůzku nepřijde. Pomocí dalších telefonátů jej Claire postupně přemluví k dalším pokusům o setkání, k nimž nakonec opět nedojde. Tak začíná zvláštní hra, která jej začne přitahovat. Snaží se zjistit identitu této tajemné ženy a pomocí triku zjistí, že Claire je mladá, velice krásná a trpí panickou hrůzou z okolního světa. A proto žije ve skrytých místnostech starého domu. Robert Virgilovi začne radit, jak krok za krokem získat srdce ženy, která se skryla před světem. Virgil se ocitá ve víru vášně a uprostřed hry, která navždy změní jeho šedivý život. (oficiálny text distribútora)

danny_21

Tak zase po dlouhé známka originality a svěží závan faku v soft-mystery žánru, i když s lehce neuvěřitelnou hlavní pointou pointou. Kdo jiný než charismatický Geoffrey Rush by dokázal střihnout toho zapšklého elegána Virgila s takovou grácií, oba palce jasně nahoru, stejně jako Morriconemu a celé tomu světu umění, kterému stejně nikdy neporozumím. Casting sice mohl víc zapracovat na femme fatale, přesto nemám příliš výtek. Nic nemusí být takové, jak na první pohled vypadá - 80 % ()

255085349

Ten nejlepší padělek, jaký jsem kdy viděla. Ačkoliv umění trochu rozumím, nechala jsem se jako naprosto beznadějný a nenapravitelný romantik zcela a úplně napálit. A to je to nejlepší, co se mi od této umělecké verze Nolanova The Prestige mohlo dostat. Obrovský filmový zážitek. ()

gemi

Skvělý film s nečekaným zvratem, ale taky několika nevysvětlenými věcmi a ne zcela uspokojivým závěrem. Kunsthistorici a zejména milovníci umění přidají hvězdu na plný počet. EDIT: 31. 12. 2022, druhé zhlédnutí. Napodruhé jsem to celé pochopil! Film (a jeho mysterium) stojí právě na silném twistu, takže před dalším zhlédnutím nutno zapomenout. ()

Zikus

Náhodou jsem kousek filmu zachytil v televizi a celkem mě zaujal, tak jsem si ho následně stáhnul a dobře jsem udělal. První tři čtvrtiny jsou zajímavé, řekl bych tak na **** hvězdy, ale poslední čtvrtina je silnější kafe. Odhaluje výbornej scénář a získává filmu plný počet bodů. Určitě je to jeden z filmů, u jehož sledování člověku zatrne. Alespoň u mě to tak bylo. ()

GTS_PUNK

"Human emotions are like works of art. They can be forged. They seem just like the original, but they are a forgery." Len skutočne malé množstvo filmov dokáže spojiť svoje jednotlivé aspekty do takej podoby, že výsledkom je v konečnom dôsledku takmer čosi viac než film - čosi, čo sa podobá na ešte vyššiu formu umenia. A práve dielo talianskeho režiséra Giuseppeho Tornatoreho z roku 2013 k týmto kúskom možno právom zaradiť. Príbeh osamelého znalca umenia Virgila Oldmana (Geoffrey Rush) sa dá v krátkosti opísať ako sonda do sveta umenia, lásky a zrady. Nech už by bol obsah prerozprávaný kratšie alebo dlhšie, nedokázal by ani sčasti zachytiť zážitok, ktorý svojimi dvoma hodinami minutáže film divákovi ponúka. Ak sa chceme pozrieť na snímku blízka, je nutné začať príbehom čoby celkom. Ten od začiatku pracuje s postupným dejovým vývojom s plným zapojením prerodu postáv, v popredí ktorého dominuje najmä dvojica Virgil Oldman a "agorafobička" Claire Ibbetson (Sylvia Hoeks). Ako sa príbeh rozvíja, divák začína pomaly rozmýšľať, akým smerom bude filmové dianie pokračovať. V hlave mnohých sa počas sledovania určite objavujú viaceré možné scenáre. Či sa nakoniec ukážu ako čiastočne správne alebo absolútne chybné, nie je podstatné. Podstatná je však skutočnosť, že Tornatore kúsok po kúsku dej smeruje k záveru s veľkolepým zvratom. Snaha diváka v tej chvíli pochopiť všetky súvislosti, ktoré k nemu viedli, spájanie si jednotlivých častí príbehu a hľadanie odpovedí so sebou neprinášajú iba prekvapenie a šok, - inak vynikajúco pocitovo prepojiteľné s paralelnou scénou, v ktorej postave Oldmana padá z rúk obraz a rozbíja sa jeho rám -, ale tiež akúsi slasť, spôsobenú zážitkom z vynikajúco napísaného diela. Zvraty, obzvlášť tie nečakané, totiž budú v kinematografii vždy tým povestným "crème de la crème", ktoré dokáže s divákom pohnúť viac, než čokoľvek iné. Tornatore v tomto prípade dosahuje extratriedu. Príbeh by však tak dobre nemohol fungovať bez rovnako skvele napísaných postáv. Dve hlavné - už spomenuté - dopĺňajú v kontexte celého filmu dve ďalšie, ktoré možno ku hlavným zaradiť. Sú nimi technicky zručný Robert (Jim Sturgess) a Oldmanov priateľ a aukčný spolumanipulátor Billy Whistler (Donald Sutherland). Najmä v prípade druhého menovaného sa môže zdať, že v snímke hrá iba "druhé husle", ale Tornatore iba čaká na jeho vhodné "použitie". Postavy vo filme dobre fungujú aj vďaka hereckému obsadeniu. Najvýraznejší Geoffrey Rush spočiatku pôsobí vo svojej role takmer ako negatívna postava, jeho postupný prerod je však fantastický, pričom vedie až k tomu, že s ním bude divák až súcitiť. Zvyšné tri hlavné postavy zasa po celý čas dokonale maskujú to, kým v skutočností sú alebo nie sú. To sa divák v podstate ani nedozvedá. The Best Offer, alebo ak chcete La migliore offerta, však divácky ohuruje aj v ďalších smeroch. Ide o film zvládnutý na mimoriadne vysokej technickej úrovni. Kamera Fabia Zamariona je v niektorých scénach priam majstrovská z hľadiska uhlov, v iných naopak necháva mimoriadne vyniknúť farby. Tie sú mimochodom výrazným prvkom naprieč celým filmom. V spojitosti s nimi možno oceniť aj atmosféru diela s príchuťou večne prítomnej mysterióznosti a čiastočne psychologických prvkov. Umenie, láska, zrada. Súkolesie mechanického stroja života niekedy dopĺňajú súčiastky, ktorých jedinou úlohou je ho po čase pokaziť. A to zväčša vtedy, keď to človek najmenej čaká. Výborný príbeh. Výborný zvrat. Výborné obsadenie. Výborný film. A neuveriteľná sila dvoch scén, v ktorých postava Oldmana sedí v reštaurácii. Bravó! () (menej) (viac)

ari1

Tak tohle vřele doporučuju. Takovej zvláštní pocit během celého filmu jsem měl až ho těžko popsat. Ale zatim to určitě patří mezi ty nejlepší filmové zážitky v letošnim roce. A i naše matička Praha tam je:) ()

sigi2

Horšie 4. Rush, ako vždy, vynikajúci, scény z aukčnej scéne sú priam brilantné. Spoluhráči zdatne sekundujú, celkový dojem trochu chladný a odťažitý. ()

iKosser

Dobrý film...akorát co si jako žofré myslel, že taková mladá kočička bude chtít jen tak takovýho starocha..? Určitě vyleze a první co bude chtít je sex s obstarožním másličem, který by mohl být její tata/děda. To mu jako nebylo nic divný? No hnus... ()

Basso

Presne takéto filmy môžem! Neopozeraný dej s absolútne vynikajúcim zvratom. Režisér vedel úplne presne, čo robí. Najprv vzbudil v divákovi emócie a potom ich celý čas upevňoval. Ja osobne som sa prichytil pri tom ako dúfam, že im to spolu vyjde, čo sa aj stalo. Akurát mi trocha vadil vekový rozdiel medzi nimi dvoma. Veď to bola celá generácia! Potom som už bol ako na ihlách, čo za zlom príde, ale toto som nečakal. Lepšie si to už ani neviem predstaviť! Starý Oldman prišiel v momente o všetko: o obidve veci, na ktorých mu v živote najviac záležalo. Koniec filmu som sa vcítil do jeho postavy a prežíval som to s ním. Jeden z najkvalitnejších filmov, ktorý na mňa dokázal zapôsobiť. ()

Jack333

Film si s Vámi od začátku hraje, a to bravurně. Velice povedená zápletka s ještě lepším koncem. Geoffrey Rush hraje samotáře a uznávaného znalce a změní se, když potká Sylviu Hoeks...skvěle vymyšlené charaktery :-)! ()

andulasafarova

Zezačátku nadupané, ale asi to přepálili ze startu, utratili všechny prachy a místo normálního zakončení tam vlepili konec úplně jiného filmu, jinak si to nedokážu vysvětlit. ()

Weyden

Pro mě jeden z nejlepších filmů roku. Z kombinace kamery a hudby jsem měl husí kůži. Jen tím finišem si nejsem úplně jistý, uvidím, co na to řeknu v budoucnu po repríze. ()

No Remorse

Na první pohled úžasný film, na ten druhý je velice průhledný a vy už v polovině(možná dříve) filmu jasně víte jak to celé skončí a k čemu to směřuje . Kdyby film nebyl tak předvídatelný tak bych dal za pět. Jinak to byla krásná podívaná. ()

lakiboy

Scenár, réžia, hudba... všetko si zaslúži 5 hviezdičiek. Och a tá hudba... aj tento koment píšem v čase keď mi ešte v pozadí hrá hudba zo záverečných titulkov. To nie je iba film o umeleckých dielach, film samotný je jedno umelecké dielo! ()

sWONDER

Podmanivá, starožitnosťou nasiaknutá atmosféra, podporovaná výbornou Morriconeho hudbou (býva však aj výraznejší) sprevádza túto komornú sondu do sveta starého asociála (výborny Rush). Úvod ma neskutočne pohltil vďaka tajomnú, ktoré sa dalo krájať. Postupne sa však s toho vyklul podivný románik a ja som mal pocit, že tu niečo nie je s kostolným poriadkom. A nemýlil som sa. Napätie postupne opadalo ale záver zase vrátil spokojnosť. Tornatore nesklamal a drží si vysoký štandard. ()

PF 2014

PF 2014