Grandhotel Budapešť

• Česko Grandhotel Budapešť (viac)

Pán Gustave (Ralph Fiennes) je legendou medzi hotelovými zamestnancami. V čase medzi dvoma svetovými vojnami, v Bohom zabudnutej krajine, kde takmer nič nefunguje, je luxusný Grandhotel Budapešť oázou istoty a spoľahlivosti len vďaka nemu. Vrchný šéf hotelového personálu plní želania svojich hostí ešte skôr, než ich vyslovia, a väčšinu z nich nezištne miluje, často aj láskou fyzickou. Keď mu vďačná klientka odkáže mimoriadne vzácny obraz a vzápätí naveky zavrie oči, náhle pán Gustave závratne zbohatne. Celkom logicky sa stane tŕňom v oku nahnevaných pozostalých, terčom nájomného vraha a hračkou v rukách miestnej polície. Vo všetkých týchto nevďačných situáciách mu pomáhajú obstáť vlastné skúsenosti, osobný šarm a najmä pakistanský pikolík Zero (Tony Revolori), verný pomocník, z ktorého chce vychovať svojho nástupcu. (TV JOJ)

Dado

Grandhotel Budapešť je filmom veľmi pozoruhodným. Na tom sa zhodnú všetci - diváci, ktorí si jeho humor a cit pre rozprávanie príbehu zamilujú od prvej chvíle, aj tí, ktorí bizarnosť celého diania nedokážu prehltnúť a vo výsledku zostanú sklamaní. Musím priznať, že ja som sa po prvej projekcii ocitol niekde na pomedzí. Na jednej strane som bol schopný oceniť pôsobivú originalitu a do istej miery i grotesknosť toho, čo sa odohrávalo pred mojimi očami. Na strane druhej som ale práve vplyvom podivných ideí a osobitej štylizácie miestami tápal v snahe pristúpiť na Andersonovu hru. Až druhé zhliadnutie, ktorému som sa neúmyselne vyhýbal dlhých deväť rokov, mi konečne v potrebnej miere (hoci ani tentoraz nie bezvýhradne) umožnilo akceptovať predtým problematické aspekty a snímku si patrične užiť. Záver môjho pôvodného komentára však zostáva v platnosti naďalej - Grandhotel Budapešť je, rovnako ako prevažná časť tvorby úspešného zámorského režiséra, natoľko osobitým počinom, že by som len s veľkými problémami hľadal osobu, ktorej by som ho s čistým svedomím dokázal odporučiť. (75%) ()

Lachtaan

Tenhle rok již třetí setkání s prací Wese Andersona a rozhodně ještě nekončím. Tenhle netradiční umělec si mě svým typickým hektickým vyprávěním i střihem získal už ve Fantastic Mr. Fox i jeho obdobném následovníkovi Isle of Dogs. A se svým nezaměnitelným hereckým ansáblem stvořil sice prapodivnou, ale pamětihodnou honbu za tou nejbizarnější rolí skvělého Ralpha “Voldemorta” Fiennese. Kdekdo bude v Grandhoteli Budapešť nějakou tu dobu hledat onu zásadní zápletku, všestranná chaotičnost ji dlouho zakrývá. Když ale sednete celému příběhu na lep, budete se bavit i kochat dílem zlatých rukou tvůrce, kterého si asi co nevidět zařadím mezi oblíbené. ()

drella_lover

Konečně Anderson, který se nebojí vlepit divákům facku svým humorem. I když ta facka je spíš pohlazení, stejně ji nečekáte. Trochu mě právě proto mrzí navrácení se k absurdnu v poslední části. Ale celkově jsem si film užil a zatím nejlepší Anderson, kterého můžete vidět. ()

YumiOkami

jsem prijemne prekvapena! myslela jsem si, ze tohle je takovy typicky artovy film, ktery bud nepochopim nebo me vubec nebude bavit. ale opak byl pravdou; film me bavil od zacatku do konce, BYL NADHERNY; kazdy zaber byl velice aesthetically pleasing; ale hlavne to bylo vtipne a originalni. || - “𝙸𝚏 𝙸 𝚕𝚎𝚊𝚛𝚗 𝚢𝚘𝚞 𝚎𝚟𝚎𝚛 𝚘𝚗𝚌𝚎 𝚕𝚊𝚒𝚍 𝚊 𝚏𝚒𝚗𝚐𝚎𝚛 𝚘𝚗 𝚖𝚢 𝚖𝚘𝚝𝚑𝚎𝚛'𝚜 𝚋𝚘𝚍𝚢, 𝚕𝚒𝚟𝚒𝚗𝚐 𝚘𝚛 𝚍𝚎𝚊𝚍, 𝙸 𝚜𝚠𝚎𝚊𝚛 𝚝𝚘 𝙶𝚘𝚍, 𝙸'𝚕𝚕 𝚌𝚞𝚝 𝚢𝚘𝚞𝚛 𝚝𝚑𝚛𝚘𝚊𝚝! 𝚈𝚘𝚞 𝚑𝚎𝚊𝚛 𝚖𝚎?” - “𝙸 𝚝𝚑𝚘𝚞𝚐𝚑𝚝 𝙸 𝚠𝚊𝚜 𝚜𝚞𝚙𝚙𝚘𝚜𝚎𝚍 𝚝𝚘 𝚋𝚎 𝚊 𝚏𝚞𝚌𝚔𝚒𝚗𝚐 𝚏𝚊𝚐𝚐𝚘𝚝.” - “𝐘𝐨𝐮 𝐚𝐫𝐞, 𝐛𝐮𝐭 𝐲𝐨𝐮’𝐫𝐞 𝐛𝐢𝐬𝐞𝐱𝐮𝐚𝐥.” 🏰🔑 ()

terunka003

Vtipné, elegantní, kulturně estetické, vážné, smutné, Andersonské. Teda to bylo něco zase. Sice Moonrise Kingdom mi přišlo poněkud vtipnější a barvitější, i tak bylo pár okamžiků, kdy jsem se musela hlasitě smát. Krásný pohádkový příběh. Musím to vidět ještě jednou. Kvůli těm detailům. A herci? Balzám pro oči a sluch. ..to byla sranda, třeba olympijské hry, nebo tři sestry, nebo chlapec s jablekm, nebo.. ()

ywo666

Ďalší čudesný film od Andersona. Po zaujímavom Moonrise Kingdom a nezaujímavom Darjeelingu sa mi dostala pred oči táto groteskná omalovánka. Neviem či mám Wesovi povedať nech to už nehulí alebo nech sa podelí. V jednom prípade by som prišiel o zaujímavý film v druhom o množstvo neurónov. Každopádne Anderson si točí po svojom. Mieša komédiu, grotesku, drámu, artový vizuál a neviem čo ešte. A mňa to baví. Kopec nezabudnuteľných scén (prestrelka, útek z väzenia, konšpirácie vo vysokohorskom prostredí, ...), kopec nezabudnuteľných postáv (okrem ústrednej dvojice najmä Dafoe, sestri, Brody). 4* 80% ()

Pavlínka9

Na Adersona jsem zvyklá, ale přesto mu nemůžu dát 5hvězdiček - nejen proto, že jsem moc kritická, ale proto, že mi tam chybělo to něco, u čeho udělám úplné "wau" :) Je to svižné, vtipné, jasné, výstižné, skvěle obsazené - Fiennes to zvládl bravurně :) A Revolori má v sobě víc než jen skvělý kukuč, vzhled, který každého zaujme, ale i veliké nadání a podle mě si v tomto filmu prošel v pohodě, jako by ani žádný film nenatáčel. Grandhotel Budapešť je skvělá honba za budoucností a je tam plno skvělých scén a interiéry, které Wes používá jsou rozkožné. Je to podívaná ne úplně pro každého, jelikož každý jeho humor nepochopí a nevezme si z toho to nejlepší jako my :) ()

elanius

(112/2014) / Veselý originálny malý filmík, ktorý zabavý každého, kto sa poddá jedinečnému filmárskemu stvárneniu. Poddal som sa s radosťou. (9/10) ()

BoncheR

Keď film je radosť pozerať. Asi tak by som to zhrnul. Jednoznačne geniálna kamera a prevedenie, výnimočná originalita a asi jediná vec, ktorú by som azda vytkol je zbytočne veľa smutných momentov plus, nepotrebná prestrelka. Inak veľmi dobre. ()

VasaX

Grandhotel Budapest je pravděpodobně nejlepší Wes-Andersonovina, co jsem viděl (a snad bych se na ni podíval i podruhé). S úžasně přesnou stopáží (už dlouho jsem neměl pocit, že film řekl vše co chtěl a skončil akorát ve chvíli, kdy jsem měl pocit, že by skončit měl), brilantním Fiennesem, překvapivě zábavným Revolotim, odporným Dafoem, škrobeným Nortonem a skutečně bezskrupulózním Brodym. A ostatní role i roličky tohohle hvězdně obsazeného fláku (Murray, Goldblum, Wilson, Keitel, Law,...) byly skvělé taktéž. Navíc Wes použil netradiční téměř čtvercový formát, s častou kompozicí právě na střed. Což si myslím že byl v rámci snímku skvělá tah, dodávající celému snímku "artovější pocit" (společně s výpravou Andersonova stylu). Proč ne. Výsledek opravdu mluví za sebe, a pokud je vám styl Wese Andersona alespoň trochu blízký, jistě se vám Grandhotel Budapest bude líbit alespoň z části tak, jak se líbil mě (a to jsem byl u jeho projekce značně rozptýlený vnějšími okolnostmi, což byl předpoklad spíše k tomu, abych si film neužil. Ale i přes to se mu podařilo mě chvílemi odpoutat od světských starostí.). ()

Ace.Anita

Sorry, Wesi Andersone, jsi tak moc hipster, až mě z toho pálí oči.Ta tvoje snaha udělat film ze série vycentrovaných úchylných obrázků mě nikdy moc nebrala, ale mám ve zvyku ti dávat nové a nové šance. Ani tentokrát si mě nevtáhl, nedojal, nerozesmál, a dokonce jsi mě ani nezaujal - i když se o to s každým záběrem tak urputně snažíš - a možná právě proto ne. ()

sskrblik

Jsem rád, že jsem se na film vydal do kina, stejně jako v případě Moonrise Kingdom. Zážitek na filmovém plátně je rozhodně intenzivnější než při sledování televize, obzvláště v tomto případě. Wes znovu dostal do rukou hračky a šel si hrát. Vzniklo dílo, které je krásnou ukázkou představivosti, dokonalé scénografie, hereckých talentů a starých osvědčených postupů, které i po letech působí nad očekávání dobře. Velkou vyhodu má film díky svému vytříbeném stylu, který se jen tak nevidí, dělá mu to dozajista značnou popularitu. Ostatně pokud znáte trochu tvorbu Wese Andersona nebudete přímo překvapeni, ale spíše potěšeni. A že nás chce Wes obšťastňovat je znát na nespočetném množství detailů. Rychlé vypravěčské tempo udržuje stále ve střehu a nenarazil jsem na místo, kdy bych ztrácel pozornost. Gradace napětí je pozvolna rostoucí nicméně nakonec vyústí v závěrečnou smršť vtípků a scének, které zaručeně musí pobavit i toho největšího mrzouta. Procentuálně bych neváhal udělit 90%... ()

Honzua

Zweig tam je, a je to Fiennes, a taky je to ona jediná opravdu silná postava, na které je to vše postavené, a nutno říct, že skvěle. Za druhé v poetismu bych hlubší význam nehledal. "Život je totiž příliš krátký na to, vůbec něco řešit. Než se nadějeme, vyprší mrknutím oka." Je ale pravda, že tomu na konci chybí výraznější emocionální přesah na to, jak tragicky Zweig nesl fašizaci světa, který miloval. Na druhou stranu příběhu možná více sluší ten krátký dovětek Zera jako letmý záblesk vzpomínky na těch pár rozmarných let, než Evropu zahalil stín. A váhu jejich osudu ať si každý přebere sám. ()

Mishqo

Haaaaah! Výborne som sa pobavil. Typicky Andersonovské = podivínske. Ale to je to, čo jeho filmy robí odlišnými od ostatných. A proste neviem čo dodať. Ako inak hviezdny cast žiaril do bodky, scenár vyšperkovaný, výprava úžasná a hudba tiež. 90% ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona

17.07.2021

Wes Anderson točí další animák

Wes Anderson točí další animák

26.12.2016

Jen málokterý režisér má tak výrazný rukopis jako Wes Anderson. Jeho filmy s veselými barvičkami a vycentrovanou kamerou jsou nezaměnitelné, a pokud patříte mezi Wesovy fanoušky, můžete se začít… (viac)

Co chystá Wes Anderson?

Co chystá Wes Anderson?

07.12.2015

Americký režisér, jehož kariéra je plná nesmírně osobitých filmů (Život pod vodou, Až vyjde měsíc), už dává dohromady svůj další počin. Wes Anderson je teď mnohem známější než kdy dřív, protože… (viac)

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz