Grandhotel Budapešť

• Česko Grandhotel Budapešť (viac)

Pán Gustave (Ralph Fiennes) je legendou medzi hotelovými zamestnancami. V čase medzi dvoma svetovými vojnami, v Bohom zabudnutej krajine, kde takmer nič nefunguje, je luxusný Grandhotel Budapešť oázou istoty a spoľahlivosti len vďaka nemu. Vrchný šéf hotelového personálu plní želania svojich hostí ešte skôr, než ich vyslovia, a väčšinu z nich nezištne miluje, často aj láskou fyzickou. Keď mu vďačná klientka odkáže mimoriadne vzácny obraz a vzápätí naveky zavrie oči, náhle pán Gustave závratne zbohatne. Celkom logicky sa stane tŕňom v oku nahnevaných pozostalých, terčom nájomného vraha a hračkou v rukách miestnej polície. Vo všetkých týchto nevďačných situáciách mu pomáhajú obstáť vlastné skúsenosti, osobný šarm a najmä pakistanský pikolík Zero (Tony Revolori), verný pomocník, z ktorého chce vychovať svojho nástupcu. (TV JOJ)

Bobek15

Bohovská haluzovina na štýl Ritchieho Podfu(c)ku, so zaujímavým príbehom, zo stredourópskeho prostredia, s množstvom prvotriednych hercov (mnohí z nich s strihli iba malé, no o to milšie cameo), so vznešenou a elegantnou angličtinou, a množstvom príjemne-komických situácií. Miestami však stráca tempo a strihová nápaditosť či scenáristická atraktivita slabúčko pokuľháva, no nijako tým nechcem filmu upierať jeho zaujímavú formu a filmársku výnimočnosť, vďaka ktorej si určite svoje miesto medzi kultami žánru nájde. ()

Loki_Six

"You see, there are still faint glimmers of civilization left in this barbaric slaughterhouse that was once known as humanity. Indeed that's what we provide in our own modest, humble, insignificant... oh, fuck it." ()

Mazlik4

Andersonův styl filmu mě osobně nesedí, přesto je parádní jek dokáže na plátno přenést svoje fantazie. Jeho rukopis je jedinečný. Ačkoliv se s hodnocením musím držet při zemi, řadím do ho skupiny režisérů kteří mají můj respekt --- navíc slibuji, že si zpětně projdu jeho minulá díla. A své hodnocení se pokusím vylepšit. ()

kukuuuc10

95% Kino. Bezprostřední, extravagantní a velice dobře koukatelná lahůdka. Byl jsem příjemně překvapen, s jakým scénářem přišel Wes Anderson. Líbil se mi, jak dětinsky ho pojal a podal. Komedie, která Vás nepobaví až tak řečmi, ale hlavně těmi činy, které se zde odehrávají. Každému herci sedla role, řekl bych, na míru. ***** ()

provitamin

Keď som stál v rade na lístky, dva páriky predo mnou pýtali lístky na RoboCopa. Trochu ma zamrazilo, či som tu dobre, či náhodou Grandhotel nepremietali už 17:00. Avšak moje obavy sa rozplynuli, keď sa teta predavačka lístkov zatvárila rovnako prekvapkane ako ja (možno aj viac). Vtedy mi bolo jasné, že nie ja som prišiel na nesprávny film. Grandhotel Budapešť je veľmi dobový a veľmi štýlový film, čo je jeho veľké plus. Desplat perfektne vystihol hudbu a vďaka tomuto filmu si ho pridávam medzi obľúbených skladateľov. Jeho hudba dokresľuje atmosféru danej doby, 30.tych rokov. Ralph Fiennes ako britský herec v hlavnej úlohe bol tiež trefa do čierneho, hlavne jeho britská angličtina. Spolu so svojím poslíčkom Tonym Revolorim vytvorili zohranú dvojicu, kde im ostatní len sekundovali. Plusom je aj inteligentný humor, občas taký suchý britský, ale na druhej strane nie je ho tak veľa. Dejovo žiadny zázrak, prevláda forma nad obsahom, resp. forma perfektná, obsah priemerný. 90% ()

F.W.Colqhoun

Tajemství hotelu v Karpatech. Galerie xichtů na plakátu mě děsila. Nepostaví zralý Anderson svůj nový biják na promenádě celebrit? I když na výčitkách stran vršícího se Andersonova manýrismu něco je, tu nálož nápadů, výtvarné preciznosti a autorského nadšení Váš skeptický postoj nejspíš neunese. Výsledek roubování brakového příběhu na Andersonův rukopis se dal očekávat: jako hrnec na prdel. Režisér měl dost rozumu, aby xichty z plakátu vměstnal do menších rolí a nechal excelovat dva hlavní, z nichž jste jeden [Revolori] asi ještě neviděli. I když jsou Vám jejich osudy u zadku [kdyby ne, je s tím brakem něco špatně], eskapády emocionální angažovanost bohatě vynahrazují. Ošatku vtípků drží pohromadě spíš styl než příběh, který je jednoduše navíc. Komu schází přesah, nechť si nějaký přimyslí. Páky na to ve filmu jsou. Mně osobně Gustavova starosvětská lekce stran civilizovanosti oslovila. Kdyby tenhle film mohl mít v titulcích Brdečku, byla by to klasika. ()

jakeer

Atmosféra, ktorú chceli tvorcovia filmu vytvoriť, na mňa jednoducho nezabrala. Celé to umelecké koncipovanie kulís (ktoré preslávilo napr. Améliu z Montmartru) tuto jednoducho nefungovalo (ani pri cielenom vtipkovani jednotlivych postav sa obecenstvo v kine ani raz nezasmialo). Avšak bol to celkom príjemný filmík (úplne iný, aké sa v súčasnosti nakrúcajú), priniesol do kina noblesu. Za normálnych okolnosti by som dal možno nižšie hodnotenie, ale v rámci veľkonočného sentimentu dáva za štyri hviezdy. ()

noby

Anderson mi jako vždy vykouzlil na tváři přihlouplý rozkošnický úsměv a servíroval vizuální hrátky, že jsem je ani nestačil hltat a kdo ví, po kolikátém shlédnutí bych to stihl. Mám pro jeho pohled slabost, ale přeci jsem se tentokráte nemohl ubránit dojmu, že pod vrstvami příběhu i jeho podání něco chybí. ()

Hanys_

Další Wesova sbírka prapodivných postaviček v hodně originálním balení, která sice v druhé půli možná trochu ztrácí dech, ale pořád z ní je fain komedie. Ta jeho schopnost dostat jakoukoliv hvězdu do malého štěku a vycucnout z ní maximum je fakt obdivuhodná (ale místy možná trošku kontraproduktivní). 7/10 ()

HArna

Z flashbacku do flashbacku, pak znovu do flashbacku a znovu. Co dál? Stát Zubrowka a jednotky ZZ - Zig Zag. Co mě ve filmu nadchlo? M. Gustave v podání mistra Ralpha Fiennese, jeho pikolík nebo sluha Zero, lanovka, vězení - následný útěk, ...mrtvá kočka. Taky spousta velkých herců, které se ve filmu jen mihnou, ale zapamatujete si je. Líbil se mi Dafoe nebo Goldblum, Brody dabing Vydra proč?? Je to fantazie, ale o ničem a vůbec mě to nevadí, protože to bylo dobrý. ()

Fary

Nevím, kdo koho inspiroval - jestli Zweig Hrabala nebo Hrabal Zweiga - pravděpodobně ani jeden ani jednoho, ale je to jako bych znovu četl Obsluhoval jsem anglického krále. :) Taková příjemná pohádka pro dospělé. ()

divak84

užasný styl humoru, ralph neskutečně suverenní, roztomilý Tony Revolori.. skvělá atmosféra, pečlivý situační humor. rozhodně skvělá práce. ()

farfalla

Další ze silně stylizovaných příběhů. Tentokrát je to návrat do doby připomínající Evropu první poloviny 20. století. Vlastně čas ani není specifikovaný. Film je plný menších postav. Jsou to slušní lidé, kteří mají svoje slabosti, ale drží při sobě, a tak se jim daří přežívat, i když přijde válka. Pak jsou tady morálně slabí jedinci, kteří jdou za ziskem i přes mrtvoly a válečné časy jim, samozřejmě, hrají do karet. Příběh je povídáním ´z druhé ruky´, a tak se vypravěč soustřeďuje na detaily, které ho zajímají, a na druhou stranu dělá nečekané zvraty a rozuzlení (zabití ve spovědnici, nebo výhružky nad propastí). Hudba výborně doplňuje děj a pomáhá stupňovat emoce - napětí, nervozitu. Také se mi moc líbí hra se světlem a animované části. První válka byla ještě humanizovaná slušnými lidmi v postavení a v armádě. Druhá válka už byla záležitostí pudových barbarů, s kterými se dohadovat nedalo a na to lidé starého světa a starých manýrů nejsou připraveni. S každou další válkou to bude jenom horší a horší. ()

Tessie

Je mi líto, ale filmu, který mne uspal nemohu dát víc. Tak zase jednou bodnu do vosího hnízda a proti davu.. Bylo to naprosto prázdné a o ničem. ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona

17.07.2021

Wes Anderson točí další animák

Wes Anderson točí další animák

26.12.2016

Jen málokterý režisér má tak výrazný rukopis jako Wes Anderson. Jeho filmy s veselými barvičkami a vycentrovanou kamerou jsou nezaměnitelné, a pokud patříte mezi Wesovy fanoušky, můžete se začít… (viac)

Co chystá Wes Anderson?

Co chystá Wes Anderson?

07.12.2015

Americký režisér, jehož kariéra je plná nesmírně osobitých filmů (Život pod vodou, Až vyjde měsíc), už dává dohromady svůj další počin. Wes Anderson je teď mnohem známější než kdy dřív, protože… (viac)

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz