České století

• angličtina Czech Century
Česko, (2013–2014), 11 h 11 min (Minutáž: 65–83 min)

Daniel Landa, Jiří Vyorálek, Luboš Veselý, Jan Budař, David Novotný, Martin Finger, Miloslav Mejzlík, Martin Stránský, Monika A. Fingerová, Jaromír Dulava (viac)

Recenzie používateľa otík k tomuto seriálu (9)

České století (2013)

1. díl - Veliké bourání (1918) - T.G.M., 2. díl - Den po Mnichovu (1938) - Eduard Beneš, 3. díl - Kulka pro Heydricha (1939) - František Moravec, 4. díl - Všechnu moc lidu Stalinovu (948) - Klement Gottwald, 5. díl - Zabíjení soudruha (1951) - Rudolf Slánský, 6. díl - Musíme se dohodnout (1968), 7. díl - Je to jen rock'n'roll (1976), 8. díl - Poslední hurá (1989), 9. díl - Ať si jdou (1992). Geniální hraný historický seriál, který je plný napětí a vynikajících hereckých výkonů. ()

Veliké bourání (1918) (2013) (E01)

Rozjezd Českého století nemohl samozřejmě začít jinde než u tatíčka našeho státu, Pana prezidenta. Sledujeme jej od roku 1914 po vznik ČSR. Zpočátku je to spíše pomalé a divák čeká, až se děj trochu rozjede, ale od poloviny filmu už to přeci jen je lepší. Trochu zrychlit a zkrátit by neškodilo, i přes výborně zahranou osobnost není občas co hrát. Ale to tvůrcům rád prominu, protože se jim podařilo krátký úsek Masarykova života krásně podat. PS: díl v některých chvílích zajímavě naznačuje otázku náboženství v českých zemích. Zatímco většina protestantů musela v 16. století násilně přijmout katolické vyznání nebo odejít, po vzniku ČSR Masaryk prosazoval návrat k protestantským kořenům. A jak mu jeho anglický oponent (hrál ho skvěle Donutil) předpověděl, mohlo by se také stát, že Češi úplně ztratí svou víru - a to se ve své podstatě také stalo. V tomto směru to tatíček Masaryk opravdu nedal. ()

Den po Mnichovu (1938) (2013) (E02)

Od tohoto dílu se nešlo odtrhnout. Beneš v hlavní roli jako prezident zrádce nebo zachránce? Toť otázky jistě i pro větší historiky než jsou ti, kteří pomáhali tvůrcům seriálu. Nejvíce zaujme postoj generálů a velitelů armády, kteří nejdříve chtějí bojovat za každou cenu, ale nikdo kromě Moravce není ochoten jít za prezidentem. No a když se nakonec Moravec rozhodne prezidenta v poslední možné chvíli přemluvit k válce, Beneš mu veškeré jeho ideály tak rozmetá, že se z něj následně stane jeden z největších kolaborantů českých dějin. Ano, i tohle dějiny přinášejí. Skvělý a úžasně zahraný díl. ()

Kulka pro Heydricha (1941) (2013) (E03)

Tentokrát jsem se do děje nedostal. Spousta dialogů, navíc spousta titulků při anglicky či německy mluvených scénách, nulové vyvrcholení. Čekal jsem daleko více od scénáře, ten mě tentokrát hodně zklamal. Ale i tak horší než průměr rozhodně ne. ()

Všechnu moc lidu Stalinovi (1948) (2013) (E04)

Především v druhé polovině opět brilantní díl, před tím spíše upovídaná a nic neříkající hra na politiky. Vůbec ovšem nechápu, proč E. Beneše hraje jiný herec, když v předchozím díle byl Beneš jen o 7 let mladší a hrál ho velmi dobře Martin Finger. Zde ho hraje Jan Novotný a opět je to výborný Beneš, jen prostě má jiný hlas a je to hrozně poznat. Jinak ale díky tvůrcům za výtečné přiblížení už poněkud zapomenutého, ale o to důležitějšího zlomu českých dějin. ()

Zabíjení soudruha (1951) (2013) (E05)

Další skvělý a zároveň drsný díl (např. začíná popravou dr. Milady Horákové), který hezky ukazuje přátelství Gottwalda se Slánským, které se po 25ti letech rozplynulo díky nátlaku Moskvy na Gottwalda. Jiří Vyorálek si Gottwalda přímo užil a David Novotný nečekaně dobře zahrál Slánského. Zbytek obsazení většinou už známe z předchozího dílu a není tu nijak zásadní. Tohle byla partie pro dva herce a ti ji dokonale využili. PS: Ano, scéna s Budařem je geniální a krásně ukazuje, jak arogantní a sprostý dokáže být politik ()

Musíme se dohodnout (1968) (2014) (E06)

Asi nejlepší díl celé série. Nejnapínavější, nejnapjatější, historie se láme (bohužel se nezlomila), fantastický výkon herce v roli Dubčeka. Díl, který každému ne tolik znalému připomene, že to s rokem 1968 bylo neskutečně těžké pro všechny zúčastněné, ovšem jen Čechům šlo o udržení míru a nezávislosti. Zbytku šlo jen o moc. ()

Poslední hurá (1989) (2014) (E08)

Výborný Marek Daniel jako Václav Havel stejně jako ostatní herci. Vnitřní napětí skvěle přeneseno na obrazovky. Výtečný díl. ()

Ať si jdou (1992) (2014) (E09)

Parádní díl především v tom, že ukazuje, jak to asi tehdy mohlo být mezi Klausem a Mečiarem a jak to vlastně bylo s kupónovou privatizací neboli největší zlodějnou po znárodnění. Skvělé herecké výkony, strhující téma. ()