České století

• angličtina Czech Century
Česko, (2013–2014), 11 h 11 min (Minutáž: 65–83 min)

Daniel Landa, Jiří Vyorálek, Luboš Veselý, Jan Budař, David Novotný, Martin Finger, Miloslav Mejzlík, Martin Stránský, Monika A. Fingerová, Jaromír Dulava (viac)

Recenzie používateľa Nach k tomuto seriálu (10)

České století (2013)

Velice povedená série Českého století, která si zaslouží obrovskou pochvalu. Ke každé epizodě se vyjadřuji zvláště, takže pokud vás zajímají konkrétní názory na dané epizody, klikněte si na ně. Tady jen shrnu, že celkově po zprůměrování hodnocení se u mě tento pořad Roberta Sedláčka dostal k hodnocení, jenž si zaslouží červené pole na CSFD. Seřazení epizod od nejlepší po nehhorší: 5 epizoda, 9. epizoda, 8. epizoda, 2. epizoda, 4. epizoda, 1. epizoda, 6. epizoda, 3. epizoda, 7. epizoda. Celkové hodnocení série: 76% ()

Veliké bourání (1918) (2013) (E01)

Robert Sedláček je silný v komorních a dialogových scénách. Jakmile má dobrý scénář, dokáže udržet diváka u obrazovek. A zde byl i výborný casting. Martin Huba je jako Masaryk skvělý a vidět ho debatovat s Donutilem jako britským ministrem, to byl prostě zážitek. Jejich monology si můžu stále pouštět. Na první epizodu slušný začátek. 75% ()

Den po Mnichovu (1938) (2013) (E02)

Jak to bylo s Mnichovem? Pravdu zde tolik nehledejte, nicméně drama ano. Po dlouhé době zde Daniel Landa má roli šitou přímo na sebe. Zamrzí jedině, že přerod Emanuela Moravce z patriotského vojáka na kolaboranta zde není zobrazen, ale vyřešen až v samotném závěru jedním titulkem. I tak ovšem okolo Mnochovské dohody se rozhořívá spousta otázek, diskuzí a proroctví, které se dobře poslouchají, jsou napínavé a rezonují v nás dodnes. Landovo (vlastně Moravcovo otázka na Beneše): "Bude to trvat dalších tři sta let?" mi zní ještě dnes. Škoda že se některé ty debaty neodehrály i ve skutečnosti. 80% ()

Kulka pro Heydricha (1941) (2013) (E03)

Jedna z těch slabších epizod. A myslím že za to může ono pojetí českého exilu v Británii, kam se tato epizoda přesunula. Linka Gabčíka a Kubiše mi zůstala celkem mimo zájem (nebyla vykreslena zajímavě), hovory Beneše se zástupcem Německé menšiny u nás byly vrcholem epizody spolu s pár dialogy Beneše a Churchilla. Více nic. Slabší epizoda, která ale i tak si zaslouží palec nahoru a pochvalu za zpracování a scénář. 65% ()

Všechnu moc lidu Stalinovi (1948) (2013) (E04)

A v Čechách po válce ještě více přituhuje. Gottwald je na vrcholu sil a dává o sobě řádně vědět. KSČ je silná a ostatním stranám se to nelíbí. Řeší to radikálně... odstupují a rozhodnutí nechávají na Benešovi. Ten je již nemocný, starý a znechucený vším, co se po válce odehrává. Vcelku věrohodně vykreslená politická atmosféra té doby. Gottwald je zde opravdu politik excelentního umu. Dialogy jeho osoby a komunistických soukmenovců jsou děsivé i zamýšlení hodné (v rámci toho, co přijde později). Debata nad tím, jak panu prezidentu Benešovi pomoci a co udělat pro únor 1948 je vrcholem celého dějství (i s následnou sekvencí s Eduardem Benešem). 80% ()

Zabíjení soudruha (1951) (2013) (E05)

Nejlepší epizoda celé série. Všechnu moc Stalinovi je pohledem do Gottwaldovy prezidentské pracovny. Ta je pouhým stínem slávy z dob Masaryka a Beneše. Gottwald je namol opilý, vystrašený politik. Dokonce stín sebe sama. Bojí se Rusů, bojí se veřejnosti, bojí se i své vlastní strany. A v této atmosféře strachu se připravuje dle Stalinova scénáře monster proces s hlavami KSČ. A samotný Gottwald v tomto souboji kupodivu nebude vystupovat jako hrdinný šéf KSČ, ale jako ten který se vlastně bojí o svůj život. Po nastudování historických podkladů, velice věrně vykreslená psychika Klementa Gottwalda v závěru jeho života. Poprava Milady Horákové, jakýkoli dialog nebo chování postav, to vše zde je našponované v dramatické rovině k maximu. Jedna z nejponurejších epizod i zároveň nejzajímavějších. Tohle nešlo ani natočit lépe. Vrchol celého Českého století. 95% ()

Musíme se dohodnout (1968) (2014) (E06)

Ač rok 1968 sliboval podobné drama jako Zabíjení soudruha, opak je trochu pravdou. Ač je zde k řešení v rámci krize ČSSR se SSSR opravdu řada věcí, ne všechny jsou v této epizodě záživné. Po rozkoukání kdo hájí jaké politické pozice vám dojde, kdo na čem bude a výsledek je vám vlastně ukradený. I tak je ale zde řada velice dobře vystavěných dialogů. Ty drží toto vše nad hladinou a minimálně kvůli nim se rád na Musíme se dohodnout opět podívám. Škoda jen že název této epizody je zároveň i spoilerem tohoto dílu. O ničem jiném to vlastně není. 75% ()

Je to jen rock'n'roll (1976) (2014) (E07)

Nejslabší epizoda vůbec. Díl, který mě vlastně vůbec nechytl. Ani dialogy mi nepřišly tak záživné. Václav Havel je zde figurkou, která jedná s asociály a jen tak u piva a cigarety z toho vzejde snaha o nějakou Chartu. A kdybych dnes neznal důležitost Charty 77, myslel bych si podle tohoto seriálu, že šlo jen o amatérskou snahu pár dobrovolníků poslat dotazník na ústřední výbor KSČ. Škoda tohoto uchopení, ale jedno zaškobrtnutí rád odpustím. 55% ()

Poslední hurá (1989) (2014) (E08)

Skvělé pojetí Sametové revoluce. Vidět ji očima zákulisních jednání a pohledem názorů na ní očima jednotlivých stran, byla správná a trefná volba pro tuto sérii. Zvláště postřehy řečené postavou ztvárněnou Oldřichem Kaiserem jsou výborné. Dojde vám, že to v politice vlastně tak jednostranné nebylo. Kdo byl nalevo a kdo napravo nebylo tak úplně jasné. A tedy že už v roce 1989 jsme si zadělali na budoucí problémy. Havel zde vystupuje jako aktivní osobnost OF, která zprvu dělá, že se jí do politiky tolik nechce, ale v závěru se přece jen ponoří do této žumpy naplno, aby se z ní stalo to, pro co je dnes známá.... prezidentem. Jaké oběti pro to bude muset obětovat, to již je v tichosti zde naznačeno. Pro mě jedna z těch vrcholných epizod. 80% ()

Ať si jdou (1992) (2014) (E09)

Přiznávám, čekal jsem, že půjde o nejnudnější epizodu, ovšem podaná byla tak záživně, že jde o jednu ze tří nejlepších. Je po revoluci, Slováci se utrhávají ze řetězu a je potřeba vyřešit zestátněné podniky a navrátit je lidem. Jak toho docílit? Kupónovou privatizací. Předně si řekněme, že mnohé se zde oproti skutečnosti zjednodušuje. Ale ta jednoduchost je zároveň i silnou stránkou této epizody. Složitou ekonomii zde pochopí úplný blbec. Zvláště scény s Bohumilem Kleplem a Oldřichem Vlachem mají tu správnou šťávu. A Jaroslav Plesl jako Václav Klaus je též vynikající. Závěr se prostě vydařil přesně tak jak ideálně měl. A já si ho opět rád znovu připomenu. 80% ()