České století

• angličtina Czech Century
Česko, (2013–2014), 11 h 11 min (Minutáž: 65–83 min)

Daniel Landa, Jiří Vyorálek, Luboš Veselý, Jan Budař, David Novotný, Martin Finger, Miloslav Mejzlík, Martin Stránský, Monika A. Fingerová, Jaromír Dulava (viac)

Recenzie používateľa majky19 k tomuto seriálu (10)

České století (2013)

Podlé mého soudu je projekt "České století" jedním z nejlepších počinů, který v poslední době vznikl. Zachycení nejdůležitějších historických událostí naší minulosti se podařilo tvůrcům vystihnout s grácií, některé díly byly povedené více, některé zase o něco méně, ale v konečném zúčtování se jedná skutečně o nadprůměrný tvůrčí počin, který divákům může nabídnout alespoň elementární znalosti z oblasti naší historie nedávno minulé. ()

Veliké bourání (1918) (2013) (E01)

Všechno podstatné již bylo řečeno a já bych snad jen sdělil to, že začátek série "České století" byl skutečně velmi podařený. Co se týče hereckého obsazení, tak tvůrci měli opravdu šťastnou ruku a Milan Huba v roli prezidenta Masaryka byl vskutku velmi věrohodný a sympatický, stejně jako Miroslav Donutil v roli ministerského předsedy VB Davida Lloyda George. Samozřejmě každý se pozastaví nad tím, proč nebyla v tomto filmu vystižena i úloha další významné osobnosti, která se zasloužila o vznik samostatného československého státu, M.R. Štefánika, jehož zásluhy byly opravdu velmi významné, ale kdybychom se do této problematiky ponořili hlouběji, pak bychom to penzum všech informací pravděpodobně neshrnuli ani do filmu, který by trval čtyři hodiny. ()

Den po Mnichovu (1938) (2013) (E02)

I tento samostatný film série patřil k těm zdařilejším a i zde zaujmou výrazné herecké výkony. Mě osobně velmi zaujal především generál Lev Prchala, kterého výborným způsobem ztvárnil můj oblíbený herec Karel Dobrý a potom samozřejmě také Daniel Landa, který nezapomenutelným způsobem ztvárnil roli plukovníka Emanuela Moravce. V tomto filmu můžeme velmi dobře vidět. co mohla udělat zlá doba s docela obyčejnými lidmi a jak tenká byla hranice mezi hrdinstvím a zbabělostí, rozvahou a prchlivostí, láskou a nenávistí atd. Naproti tomu Martin Finger se mi v roli prezidenta Edvarda Beneše příliš nelíbil, daleko více mě v pozdějším díle zaujal Jiří Novotný, který se této role zhostil mnohem lépe. Snad se tato etapa naší historie již nikdy nebude opakovat. ()

Kulka pro Heydricha (1941) (2013) (E03)

Souhlasím, tento díl opravdu zůstal daleko za očekáváním a mnoho pozitiv se na něm bohužel hledat nedá. Samotný Ivan Trojan v roli Františka Moravce to sám celé opravdu nevytrhne a celkově si myslím, že když tvůrci přijdou s tímto tématem, že by si to určitě zasloužilo více péče. Celé to na mě působilo takovým fádním dojmem, a když už se to zabývá problematikou ohledně Heydricha, očekával bych, že se ve snímku objeví např. i rekonstrukce atentátu a dále třeba jen v titulcích, jaké následky atentát v tehdejším Protektorátu vyvolal, jakou vlnu perzekucí nastartoval, kolik lidí bylo v rámci heydrichiády pronásledováno nebo popraveno, jaký byl osud parašutistů atd. Z filmu ani na první pohled není patrné, o čem vlastně je. ()

Všechnu moc lidu Stalinovi (1948) (2013) (E04)

Podle mého názoru období 2. pol. čtyřicátých let a počátek let padesátých je v rámci Českého století zpracováno opravdu špičkově, a tyto epizody patří k tomu nejlepšímu, co série nabízí. V této epizodě sledujeme osudy prezidenta Edvarda Beneše, který už je starým a takřka zlomeným člověkem, který už nemá sílu vzdorovat dynamickým a sebevědomým komunistům. Ocenit lze opět výborné herecké výkony, zejména pak Jana Novotného v roli Edvarda Beneše a samozřejmě také Jiřího Vyorálka v roli Klementa Gottwalda. Docela mě překvapilo obsazení Jiřího Vyorálka do role "Klémy", protože Gottwald byl ve skutečnosti člověk poměrně sešlý, nemocný a měl kladný vztah k alkoholu a v tomto filmu vypadá jako pravý protiklad. ()

Zabíjení soudruha (1951) (2013) (E05)

Opět velmi nadprůměrná epizoda, která nám nabízí náhled do období mrazivých 50. let a tedy i náhled do období vykonstruovaných politických procesů, mezi nimiž padla za oběť i Milada Horáková. I zde můžeme pozorovat, jaká garnitura stála v čele naší republiky a co v inkriminovaném období byla schopna páchat na obyčejných, mnohdy i velmi uznávaných lidech. O charakteru Gottwalda a jeho soukmenovců netřeba dlouho mluvit, protože obrázek si jistě udělá každý sám. Nakonec se politické čistky dotkli i samotných čelních představitelů a Gottwald obětoval svého nejvěrnějšího spolupracovníka, a blízkého přítele, gen. tajemníka ÚV KSČ Rudolfa Slánského. Paradoxní na celé věci je to, že architekt těchto zvěrstev páchaných v padesátých letech nakonec skončil sám na šibenici. ()

Musíme se dohodnout (1968) (2014) (E06)

I tato epizoda na mě zanechala velmi silný dojem a musím říci, že tento film patří rovněž k velmi zdařilým. Je věnovám problematice srpna roku 1968 a invazí vojsk Varšavského paktu do Československa. Čelní představitelé v čele s gen. tajemníkem ÚV KSČ Alexandrem Dubčekem jsou násilně internováni do Moskvy a donuceni podepsat Moskevské protokoly, čímž fakticky odsouhlasili "bratrskou pomoc SSSR" a nástup procesu normalizace. Opět zaujmou výrazné herecké výkony, zejména potom Ján Gállovič v roli Alexandra Dubčeka a Alexader Podolkhov v roli Leonida Brežněva. ()

Je to jen rock'n'roll (1976) (2014) (E07)

Tento díl mě moc nezaujal, přestože je věnován velmi důležitému milníku naší historie. Celé to je takové neslané, nemastné, film nemá ani žádného tahouna, který by táhl děj kupředu a ani Marek Daniel v roli Václava Havla mě zde příliš nezaujal. Myslím si, že z tématu se dalo určitě vytěžit mnohem více a podat tu látku mnohem záživnějším a atraktivnějším způsobem. ()

Poslední hurá (1989) (2014) (E08)

Opět díl, který zcela určitě patří do kategorie těch zdařilejších. Věnuje se období, které předcházelo Sametové revoluci a ukazuje nám, jaké situace museli členové KSČ se členy Občanského fóra probírat a řešit, než došlo k tomu pomyslnému střídání stráží a nastolení tolik kýžené demokracie. Z hlediska hereckých výkonů zde zaujme zejména Oldřich Kaiser v roli Oskara Černého a Jiří Lábus v roli premiéra Ladislava Adamce. ()

Ať si jdou (1992) (2014) (E09)

Tento díl se mi opět velmi líbil a musím říci, že je to zcela jistě důstojná tečka velmi ambiciózního a velmi zdařilého televizního projektu. Tato epizoda se věnuje problematice devadesátých let, kdy v Československu probíhala celková společenská, ekonomická i politická transformace a rostl fenomén tehdejšího ministra financí a pozdějšího premiéra Václava Klause, kterého vynikajícím způsobem ztvárnil veletalentovaný Jaroslav Plesl. Přes problematiku společenské transformace se přeneseme až k jednáním s Vladimírem Mečiarem a ke schůzce obou hlavních protagonistů Klause a Mečiara ve vile Tugendhat, kde došlo k faktickému rozdělení Československa. Myslím si, že ať byly cesty historie jakkoliv strastiplné, můžeme být rádi za to, že jsme prakticky jediným státem, který se dokázal rozdělit bez válečného konfliktu, i když v rukavičkách jsme mnohdy spolu také rozhodně nejednali. ()