České století

• angličtina Czech Century
Česko, (2013–2014), 11 h 11 min (Minutáž: 65–83 min)

Daniel Landa, Jiří Vyorálek, Luboš Veselý, Jan Budař, David Novotný, Martin Finger, Miloslav Mejzlík, Martin Stránský, Monika A. Fingerová, Jaromír Dulava (viac)

Recenzie používateľa horskejvlk k tomuto seriálu (6)

Den po Mnichovu (1938) (2013) (E02)

Ano skvělý díl, položíme si otázku měl Beneš bojovat za tento stát složený s tolika národností ? Národnosti které ani nechtěli být spolu, nakonec se stejně rozpadlo i bez Hitlera. Mohli v tomto díle vypíchnout ještě soukromý rozhovor nebo hádku kdy Beneš vyprávěl generálům jak Spojenci, neoficiálně zejména Angličani chtěli ! aby jsme se klidně bránili alespoň by jsme Hitlera vykrváceli a my úplně proto Beneš řval na své generály, že “nenechá vybít národ za cizí zájmy”. Co udělal ? Schoval republiku do autu, všichni ti co počítali s tím že Češi budou krvácet a oni pak na Hitlera zatlačí se zmýlili . Celá Evropa pak hořela, jen u nás byl klid. Chyba byla jen ta že se po válce změnil svět a mentalita lidí, již nic nebylo jako dříve. Možná kdyby tohle Beneš věděl jak to vše dopadne tak by nechal Československo padnout slavně ve válce, tak jak Franz Josef svoje mocnářství, kdy prohlásil když na něj ministři naléhali že se jinak  monarchie nepřežije, když už má monarchie zaniknout tak alespoň slavně ve válce. ()

Zabíjení soudruha (1951) (2013) (E05)

Museli vzpomínat na liberální demokratickou republiku za Masaryka a Beneše aneb tehdy to byli bratři pak již statisti kde vládla atmosféra vzájemného strachu. Proč ale vlastně se midlili mezi sebou čert ví ? Je fakt že film Toman ledacos objasnil, po přečtení knihy Kontrola od Suvorova jsem pochopil i chování Stalina a jak fungoval ten oligarchicky režim. Velký potlesk účinkujícím hercům Kléma i Slánský tak i Zápotocký skvěle… ()

Musíme se dohodnout (1968) (2014) (E06)

Komunisti se začali mezi sebou hádat, Bilak pozvat rusáky a komouš Dubček dohrál, sním jeho komunistický pokus mít lidskou tvář. Dubček jasně jako politik v krizi selhal, sesypal se jak domeček z karet, vzepřít se ? Kdepak vždyť to byli samí komunisti a na jejich místa šli jiní komunisti Husák a spol. Jedině kdo si historicky zachoval tvář i sním jeho pokus mít jako komunista čest byl Krigel, zbytek se zdiskreditoval a sním celej komunismus. Nelituji ani toho že ta česká cesta komunismu nevyšla, byl to stále koncentrační tábor jen se strážemi s náhubky alias dnešní Čína.Nejlepší vygumovaná ruská hlava byl plk.Svoboda později generál a nyní prezident byls na Dukle ? Nebyl, to znamená Svoboda vždy poslouchal ruské rozkazy. ()

Je to jen rock'n'roll (1976) (2014) (E07)

Excelentní díl, tentokrát je ovšem o filosofii uměleckého boje nebo provokace. Kdo byli umělci-undergroundu spousta si namlouvala jak bojují nebo naopak svoji ignorací režim nasírají, nejhorší je sebeklam. Plastici kopírovali západ a nepochopili že i tam undegraund bojuje proti tamni společnosti hlavně jsou to levicově zaměřené skupiny a je to pro ně byznys, Plastici si hráli na západ tak jako místní hnutí Punk později nepochopili proč v Anglii vznikla kde mladí kluci neměli práci a snažili na sebe upozornit.  Spousta těchto umělců  chtěla jen na pokoji ale když byly v zahraničí tak bez komunistů chřadla, skvělý film je na toto téma Kawasakiho růže. Různí proroci jsou i dnes viz švédská bohatá holka Gréta která má svoji pravdu. Magor tak i ostetní Huťka, Čuňas někteří z nich spolupracovali a donášeli STB. Bohužel za komunistů režim aniž by chtěl tak vytvořil skvělé klima aby spousta bláznů se vydávali za neohrožený bojovníky přitom to byli skety a donašeči tak jak to bylo v Proč kdy banda chuligánů co zdemoloval vlak se vydávali za frustrované režimem a ostatní je ještě obdivovali a vlak zdemoloval s nimi. Skvěle o tom napsal scénář Radek John. Zde tento udnegrand vymřelo společně s režimem tak jak veksláci bez komunistů stratili jejich písně smysl a nikoho nezajímali ale to si vlastně přáli ne? Jen se jim to nelíbilo. Nicméně lidská hloupost a sebestřednosti je neomezená tak i v nové době vznikají tyto skupiny za France Josefa to byli Anarchisti, za Komunistů umělecký underground a dnes jsou to zelení fanatici nebo někteří piráti jako ta piráta co se prohlásila komunistkou než ji ostatní partajníci usmérnili, za Jana Žižky to byli Adamité. Klobouk dolů před skvělým hereckým výkonem Jana Hájka znám ho jako představilelů  slušnáků ale zde Hašišák jak jsme jim tehdá v dětsví říkali jak vyšitej. Jednou jsme šli jako děti na Vinnetou a na začátku bijáku tam nakráčelo asi 30 hašišáků i s kytarami bylo to v roce 1982 hnutí Hippís už ve světě skončilo a začlo disko oni byly na nás působili jak dinosauři v době kdy jsme milovali E.T tak oni, kteŕi byly produkt mládeže západu frustrovani válkou ve Vietnamu která dávno skončila a v Čechách kde jsme byli 100 let za opicema, to nepochopili ani nezaregistrovali. ()

Poslední hurá (1989) (2014) (E08)

Bezva rekonstrukce listopadových a prosincový dnů 1989  komunisti už nedokázali ani zvednout převrhlou Karafu s whisky snažit se utřít rozlitý mok “ser na to” skvělé parafrázování pana režiséra a umělecké stvárnění bezmoci a prázdnoty komunistických funkcionářů-skvělé předání moci Václavu Havlovi a nové vlně, Dubček a Císař už mohli spívat pouze labutí píseň, komunismus-“socialismus s lidskou tváří” už nikdo nechtěl reinkarnovat, ani jiná interpretace Marxismu doposud Leninistická už nebyla aktuální to vše vymřelo s rokem 1968 tato politická hra byla již definitivně dohraná- Dubček byl jen symbol a politická vzpomínka. Nastupuje Tržní hospodářství- jiná cesta k prosperitě, a skutečná parlamentní demokracie která má zajistit vygenerování nejlepších politických hráčů na základě svobodných voleb- což se zaplaťpánbůh děje tj. Co si upečte to máte. ( geniální Marek Daniel, Roman Luknár, Olda Kaiser zábavné zajímavé stvárnění Adamce Jiřím Lábusem). ()

Ať si jdou (1992) (2014) (E09)

Vyvrcholení staré party kolem Václava Havla-Marka Daniela. Problémy  Masarykovského pojetí republiky Československa tedy novodobého žaláře národů nebo velké rodiny kde starší brácha jsou Češi mladší Slováci, nevlastního bráchu Němce jsme mohli vyhnat ti se cítili nejvíc ukřivděni a adoptovaného bratra Rusíny jsme se zbavili s radostí a je si adoptovali Ukrajinci. Poslední otázka ztvrdlého neupečeného chleba Česko- Slovenska  stačí ho rozlomit se povedla. Samostatný český stát tak jak byl vždy v středověkých hranicích se vrátil na původní místo tak jak regulovaná řeka se vrátí časem do svého přirozeného řečiště. Masarykovo pojetí státu dle vzoru USA byla utopie která se ze strategického postavení vůdčí nebezpečí Německa měla smysl ve 30 letech nikoliv po válce. To byl již přežitek. Česky stát se zbavil majetku Ježek s tričkem Harvard univerzity ( narážka na Capital and consalting Zloděje a gaunera Koženého) vše vystihuje. Ekonomové se tak hnali za ekonomickou prosperitou že zapomněli na mravní-právní atmosféru,  tzv. Blbá nálada kterou vyprodukoval teoretik a suchar Klaus, který nikdy neměl kamarády způsobilo jeho ořezdívku Tunel dědek se kterou se vypořádáváme generační obměnou. Jaroslav Plesl jako Klaus je dokonalý. ()