České století

• angličtina Czech Century
Česko, (2013–2014), 11 h 11 min (Minutáž: 65–83 min)

Daniel Landa, Jiří Vyorálek, Luboš Veselý, Jan Budař, David Novotný, Martin Finger, Miloslav Mejzlík, Martin Stránský, Monika A. Fingerová, Jaromír Dulava (viac)

Recenzie používateľa topi80 k tomuto seriálu (6)

Veliké bourání (1918) (2013) (E01)

Úvodní díl seriálu pořádně šustí papírem. Nejsem si úplně jistý, jestli byl Masaryk typ strejdy pečlivě vážícího každé slovo a vypouštějícího výhradně deklamace, které by mohly být v přímém přenosu zapsány do filosofických sborníků. Byl to bezesporu moudrý muž, ale také to byl pořádně temperamentní synek z venkovské kovářské rodiny. ()

Den po Mnichovu (1938) (2013) (E02)

Závěrečná konfrontace mezi Benešem a Moravcem je zřejmě absolutním vrcholem celého seriálu. Věčné dilema, zda jsme se měli bránit, zde není pro nikoho vyřešeno, zato jsou zde předložené skutečně neprůstřelné a rozumné argumenty z obou stran. Takže divák může jen sledovat, jak při ostré hádce mají pravdu oba a po každé replice kteréhokoli z aktérů jen po vzoru Milady Ježkové utrousit: "Má pravdu, předsedo." ()

Kulka pro Heydricha (1941) (2013) (E03) odpad!

Tak tento díl byl opravdu hodně špatný a obsahoval všechna klišé masochistického výkladu českých dějin. Nesnesitelně přehrávajícímu Trojanovi (páni režiséři, už si konečně uvědomte, že tento herec je dobrý na role s hořce komediálním nádechem, ale určitě ne na nějaké charakterní herectví) leze z huby záplava žvástů hanobících domácí odboj, vlastně se to dost podobá komunistickému výkladu domácích dějin za 2. světové války. Škoda, že mě to nijak nepřekvapuje. Rovněž dost pochybuji, že by zrovna Beneš takto vyběhl se sudeťáckými sociálními demokraty. Ale to se mi na druhou stranu líbilo, koneckonců, sociální demokraté ze Sudet po válce velmi ochotně s bývalými členy NSDAP a dalšími nácky zakládali přechůdce dnešního Sudetoněmeckého lansmanschaftu, zřejmě největší "legální" nacistické organizace na světě. Tento díl jako jeden z mála z tohoto cyklu nedisponuje žádnou gradací, atmosférou ani příběhem (přestože námětem je příběh z nejsilnějších). ()

Všechnu moc lidu Stalinovi (1948) (2013) (E04)

Já jsem si dopřál zajímavý kontrast. Podíval jsem se na toto dílo bezprostředně po zhlédnutí seriálu Gottwald. Zatímco Klement se v obou zpracování značně lišil, je zajímavé, že váhajícího šachistu Beneše a bezradné demisi podávající ministry vidí obě díla téměř stejně. Možná v Gottwaldovi v nich bylo přecejenom trochu více energie. A samotný Kléma? V podání Jiřího Štěpničky rozšafný geniální stragég vidící díky své genialitě vždy dál než všichni ostatní. V podání Jiřího Vyorálka nihilistický cynik, co se chce mstít a páchat zlo jenom tak pro radost. V obou případech však nekompromisní a jdoucí si neomylně za svým. Ač dějinná úloha Klementa Gottwalda více souzní s Vyorálkovým ztvárněním, to zosobněné zlo mi nepřipadalo o moc méně přepálené než Štěpničkova rozšafnost. To samé lze říci o dalších soudruzích z KSČ, kdy nám jedno dílo předkládá soubor charakterních Mirků Dušínů a druhé dílo soubor totálně vypatlaných hovad a primitivů. Byť dění v 50. letech nasvědčuje tomu, že ten druhý výklad je pravděpodobnější, je docela tristní, že v tom karikování si České století nijak se seriálem Gottwald nezadá. ()

Poslední hurá (1989) (2014) (E08)

Zpracování novodobého dějepisu naráží na dva problémy. Tím prvním je to, že si ty události divák pamatuje. A tím druhým je to, že stejný divák mohl sledovat počínání aktérů v dalších desítkách let. V roce 2021 si totiž vůbec nejsem jistý, jestli ti, co seděli u té Havlovy poloviny stolu, nejsou o dost horší než ti po boku Adamce. ()