České století

• angličtina Czech Century
Česko, (2013–2014), 11 h 11 min (Minutáž: 65–83 min)

Daniel Landa, Jiří Vyorálek, Luboš Veselý, Jan Budař, David Novotný, Martin Finger, Miloslav Mejzlík, Martin Stránský, Monika A. Fingerová, Jaromír Dulava (viac)

ssarka

dobrý úmysl ukázat ty nejzajímavější a osudné okamžiky České republiky..dějiny a hlavně minulé století mě moc zajímají,tak jsem se těšila,až to uvídím..to co jsem ale viděla mě fakt nepotěšilo...plno chyb,kterých jsem si všimla mi rušili sledování-viz.komentář Gemini s čímž naprosto souhlasím..navíc to,že kdyby roli Edvarda Beneše hrála napůl shnilá mrtvola,tak by to zahrála lépe,herec snad za celou dobu trvání tohoto dílu pohnul obličejovými svali asi 2x a celkový dojem z Beneše v tomto podání mám takový,že musel být retardovaný..je rozdíl umět zahrát životní rozhodnutí a tíhu takového rozhodnutí nebo jen čučet blbě bez hnutí svalu do kouta..Daniel Landa bylo taky dost neštastné rozhodnutí,v Černých baronech byl super voják,tohle už s hraním nemá nic společného,jen odříkal text a hodně artikuloval..takže celkově zklamání,dám šanci ještě dalším dílům jen díky zvědavosti o historických faktech...................................................................................................................................................................................... další díly už o poznání lepší,chtěla jsem hodnocení zvednout,ale dozvěděla jsem se až teď,že od začátku bylo záměrem tvůrců prvních 5 dílů uvést tento podzim a další díly na pozdim roku 2014...nechápu,nelíbí se mi to,člověk se do toho ponoří,zakouká a teď si na rok můžu dát pohov, když má slinu..hoooodně blbej nápad díky kterému zůstane moje hodnocení na dvou hvězdách.. ()

PSyk

Předběžně za pět hvězd. Proč? Protože se jen mluví a není tam žádná akce. Na konci: šest hvězd, tu šestou si, prosím, domyslete! ()

fanda_filmu

Nemůžu jinak než po shlédnutí 3 dílu srazit maximální hodnocení!! Protože předchozí díl Den po Mnichovu ve mně zanechal velmi hluboké dojmy, viz. "záměna charakterů" Beneše s Moravcem, tak Kulka pro Heidricha mne nejen zklamala, ale i rozzuřila, protože pan Sedláček (kterého jsem až dosud uznával! a dokonce si pod ním zahrál i v pokračování seriálu), vynechal operaci ANTHROPOID!! O které nejen mluví nejen název dílu, ale je to navíc jeden z nejdůležitějších a nejpřevratnějších okamžiků naší historie! O jakémkoliv ztvárnění odsunu sudetských Němců nemohla být po tak oblíbených mamutích skocích v historii ani řeč!! Jsem blázen do celého období 2. světové války a tím pádem VELMI ALERGICKÝ na jakékoli vynechávání souvislostí a proto mne velmi mrzí, že první KINEMATOGRAFICKÝ snímek, ve kterém jsem si zahrál, vynechal to nejpodstatnější co jsme my Češi za německé okupace pro sebe vykonali... Ach jo, to se jste tedy u mne projel na celé čáře, pane Sedláčku :((( ()

Filatov

Po shlédnutí prvních třech dílů si dovoluji napsat první komentář. Nevím jak přesně k Českému století přistoupit, protože v době milionů "úpadkových" seriálů se zase objevuje seriál, který chce mít obsah a chce být pro inteligentního diváka a ne pro babku, co si zapne bednu u žehlení, nebo u jiných "jednodušších" vrstev ale hlavně je to seriál, který se chce věnovat historii nám nejbližší a za to velké díky. Na druhou stranu začínám mít problém s tím, že díly jsou kvalitativně na různé úrovni a někdy jsou hodně utahané dlouhými dialogy. 1. Veliké bourání (1918) - Měl jsem od tohoto dílu velká očekávání, která se mi docela splnila, pan Huba hrál dobře, dialogy také velmi dobré a závěr celkem emotivní. Velkou chybou je ale fakt, že nelze do 70 minut vměstnat čtyřletou Masarykovu snahu o vybudování státu. I tak se s tím ale tvůrci poprali na výbornou - 70%. 2. Den po Mnichovu (1938) - zatím nejlepší díl série s výbornými hereckými výkony všech herců a super vystihnutý kontrast Beneš - Moravec, ale opět velké přeskakování událostí v rámci podrobení se smrsklé stopáži. - 80%. 3. Kulka pro Heydricha (1941) - velké zklamání, protože samotné operaci Anthropoid se díl nevěnuje skoro vůbec, místo toho sledujeme Benešovu snahu v exilu. Tenhle díl se prostě takhle jmenovat neměl. Dialogy utahané a občas i nuda. Jediní, kdo si své role zvládli, byli Trojan a Dlouhý. - 60% Takže zatím smíšené pocity. Na čtyři hvězdičky to zatím je, ale s odřenýma ušima. Čekal jsem možná trochu něco jiného, ale za snahu věnovat se historii naší vlasti obrovský dík a plus. ()

mangler

České století 1. Veliké bourání.. jedna hvězda za kameru.. jinak hrůza a děs, zatuchlá televizní inscenace ala osmdesátá léta se strašným zvukem a mizernou hudbou. Co se týká děje, určitě prospěšnější 5 minut na wiki než zabít 70 minut koukáním na toto plkání o ničem. ///// České století 2. Den po Mnichovu.. škoda slov, negativa viz první díl, navíc příšerná režie i herecké výkony.. jakékoliv pokusy o dramatično ty tam.. zmařený potenciál, škoda.. snad tedy alespoň půl hvězdy za Landu. ///// České století 3. Kulka pro Heydricha.. ne ne ne a ne.. Trojan jakž takž, jinak fakt spatné, Beneš brrrrr a tak zprasený postsynchron, jako v podání Michala Dlouhého jsem v životě neviděl.. jedna dobrá myšlneka někde na začátku, ale tu jsem bohužel po 5 minutách plkání zapomněl.. po jedné hvězdě prvnímu dílu a půl hvězdě druhému sestupný trend bohužel pokračuje a zde je to čistá nula. ()

migl

Ako čítanie na pokračovanie v rozhlase by to bolo možno zaujímavé,ale toto filmové spracovanie je veľmi nezáživné a nudné ()

Severus007

Na můj vkus příliš plytké, rozhodně se z témat dalo vytěžit víc. Zajímavý nápad, nešpatně natočený, ale globálně vzato o ničem. Kdyby to ČT vysílala o dvě hodiny později, usnul bych během první poloviny. ()

robbez

Jsem docela rád, že seriál ani tak nepopisuje "významné události" a netvoří "životopisy" vybraných osob, ale zaměřuje se spíše na psychologii postav. Z pěti uvedených dílů považuji za hodně dobrý hned ten první o Masarykovi. Martin Huba především skvěle odpovídal prvnímu prezidentovi svým vzhledem a celkovým naturelem. Výborné pak byly jeho dialogy s místodržícím Thunem (Bareš) a britským premiérem Georgem (Donutil). Za pozitivní hlavně pokládám kritický pohled na Masarykovu umělou ideu československého národa a na jeho přechod od zastánce rakouské monarchie k prosazování samostatného (ale malého) státu. Martin Finger jako Beneš mi ale typově příliš neseděl. Na druhou stranu je pravda, že byl ve své roli podobně bezvýrazný jako zřejmě sám Beneš ve skutečnosti. Druhý díl skvěle zpracoval střet a kontrast Benešovy opatrnické politiky s bojovným zápalem armádní elity. Hodně zvědavý jsem byl na Moravce v Landově podání. Určitě svým projevem nezklamal ale nijak výrazně ani nevynikl. Občas civilně drsný a chvílemi teatrálně patetický, takže vlastně jen představoval sám sebe. Třetí část o Benešově emigraci a přípravě atentátu na Heydricha mi zatím přišla nejslabší a působila jaksi nemastně neslaně. Nepřehlédnutelný byl snad jen Ivan Trojan v roli Františka Moravce. Poslední dva „komunistické“ díly byly opět vynikající silnými hereckými výkony i působivými dialogy. Velmi výstižná a příznačná mi každopádně přišla téměř instruktážní stranická porada komunistického vedení na téma, jak se dostat k moci. Marta pak navíc ještě přinesla párky. Jiří Vyorálek hrál Gottwalda celkem přesvědčivě, ale fyzicky mu chyběla nějaká ta kila a kulatější obličej. Na rozdíl od skutečného Gottwalda taky působil jako mnohem sofistikovanější a intelektuálnější postava. Starší „rezignovaný“ Beneš Jana Novotného byl mnohem uvěřitelnější než jeho mladší Fingerova verze. Závěrečná část opravdu přesvědčivě vystihla atmosféru, kdy „Vítězný únor“ začal požírat své tvůrce. Nikdo už nevěřil nikomu a sám Gottwald si nebyl jistý, jestli „půjde“ on nebo Slánský. Cením si odvahy tvůrců, že Gottwalda nezobrazili stereotypně a tradičně jen jako „masového vraha“ a „českou verzi Stalina“, ale taky jako nemocného, osamělého a vystrašeného člověka. Jsem zvědavý a těším se na další díly někdy v budoucnu (hlavně na Havla s Klausem). ()

Auguri

Seriál se odehrává ve dvou hlavních rovinách. Jedna je založená na řekněme středoškolském dějepisu, občas zabrousí trochu víc dopodrobna, a informuje tak diváky o našich dějinách. Na toto autoři navazují snahou o zobrazení postav z této historie, jak se asi cítili, jak to prožívali, o jejich soukromí atd. Faktickou část považuji za velmi důležitou, protože si myslím že hodně lidí naši historii podrobněji nezná. Prožívání hlavních postav naší historie je také velmi zajímavé, někdy i velmi hezky a uvěřitelně zobrazené. Nejvíce se mi zatím líbily díly s panem prezidentem Benešem, kterým bych udělil 70 - 80%. Naopak se mi relativně nelíbil díl první (50%). ()

jerrik7

Jsem nadšen, že se pan Kosatík a pan Sedláček do tohoto díla, do seriálu České století pustili. Velkolepý a krásný film Otakara Vávry „Dny Zrady“ jsem z původních 5* udělených v mladickém nadšení přehodnotil na „Odpad“ poté, když jsem pochopil, že ten film je nechutnou, lživou propagandou Komunistické strany Československa. O to víc nám chybělo něco, co právě realizují pan Sedláček s panem Kosatíkem. Zdrcující kritika mnohých, že Sedláčkův a Kosatíkův seriál je pouhá „přehlídka mluvících hlav “ nebo „šustění papíru“ a že „o atentátu jsme se příliš informací nedozvěděli“, „mrzelo mne, že neukázali ten atentát“, nebo že „film by měl příběh ukazovat, ne vyprávět skrz dialogy“, mne nedokáže otrávit. Vždyť ten seriál nemá ambici vyprávět naše dějiny uceleným způsobem ani dokumentární formou ani formou „pohádek Aloise Jiráska“ ani davovými scénami nebo krvavými bitvami třeba na Dukle. Jsou to zajímavé vhledy do zákulisí, soukromí, motivů a psychiky klíčových postav našich dějin. Předpokladem je, že divák o našich dějinách už předem hodně ví. V opačném případě bude asi zklamán. ()

KvetoslavL.

Viděl jsem tři díly, konkrétně Masaryka, Únor a Slánskýho. Masaryk byl nudná blbost, kde se nic nestalo, jen samý filozofický kecy. V Únoru se mi líbily dvě scény, ta jak komouši plánovali převrat a žrali párky, protože tam je náznak nějakýho dějé, i když se o něm jen mluví. A pak to, kde má Beneš nějaký kecy ve stylu "děsně jsem to posral", do toho hraje hudba a je to prostříhaný záběrama na komouše, co si jdou pro svůj podíl na moci. Ona každá píčovina zní podbarvená hudbou líp, a i když to je jen trapnej trik, tak aspoň nějaká snaha. Slánský byl vrchol, poprvý jsem se nenudil a většinou jsem i vydržel dávat pozor, ten by na minimálně tři hvězdy byl. Ale kdyby ho dělal někdo jinej než nudiči Sedláček s Kosatíkem, věřím, že by zvládnul i čtyři nebo pět hvězd. Tím se dostávám k hlavní výtce celýmu seriálu. Od historickejch filmů, seriálů, knížek atd. nechci, aby byly úplně přesný - důležitý je, aby zaujaly diváka a ten si sám našel na netu, "jak to bylo doopravdy". Český století není historicky přesný a není ani zábavný. Dokonce i obyčejnej dokument s černobílejma fotkama v pozadí a typickým hlasem vypravěče by byl mnohem zábavnější. ()

pesbara

Masaryk na úvod hodně slabej, velký rozčarování a stromy v řádách nepočítaných, nicméně každý další díl lepší a lepší. Nechápu dramaturgii. Proč se přestalo? Kdy a jak to bude pokračovat?Beneš byl zjevně king co se narodil do tak zasraný doby, že prostě chybu udělat musel, ale ptám se společně s autorem jednoho článku v novinách, kam na to Kosatík chodí?:o) ()

Warapeidza

Jsem hodně zvědav na nové díly z doby ne až vzdálené, nicméně zejména poslední dva díly (Všechnu moc lidu Stalinovi a Zabíjení soudruha) mě hodně navnadily a přesvědčily o tom, že tahle série se ubírá správným směrem... ()

Dupac

1. díl: oživlá historická studie, ze které ani zajímavá režie nedokázala vykřesat děj. Není se čemu divit, když nejdramatičtější scénu tvoří roztažení deštníků při cestě ze státotvorné schůzky. K mému velkému údivu to nejvíc jiskří ve scéně Huby s Donutilem. *** 2. díl: překvapivě většinu času strnulejší než státotvorný díl, což je největší překvapení. Postava Moravce v podání Landy je dost jednorozměrná figura bez stopy vnitřní ambivalence. Nevědět, o koho se jedná, dost by mě jeho kolaboranství (epilog) překvapilo, což je ale chybou spíš scénáře než Landy. Ve výsledku o něco silnější *** 3. díl: Kulka pro Heydricha je trochu zavádějící název, protože o atentát tam v první řadě rozhodně nejde. Poprvé jsem zakusil pocit, že herci utáhli "povídací" koncept seriálu a některé scény (mj. s Churchillem) ve mně vzbudily pocit, že jsem jako divák "u toho". Skvěle je pojatá ambivalence postav a důvodů jejich jednání, ruská nota v závěru nebývale aktuální (mohl to být v době natáčení záměr nebo předtucha?). **** 4. díl: Když se komouši derou k moci, musí veškerá noblesa a skrupule stranou a staré (Beneš) ustoupit novému (ambiciózní Kléma). Jenomže při tom nikdo nevystrčí paty z místnosti, takže celý díl vypadá jako trochu strnulý záznam divadelní hry. Předtím měly díly vzestupnou tendenci, tady jsem byl docela zklamaný. *** 5. díl: Mrazivé. První díl, který snese filmová kritéria. Těším se, jak budou vypadat a jednat novodobé postavy (co by jeden neudělal pro vyznamenání, že). ****1/2 ----- Ve výsledku za první sérii 70 % s mírným zaokrouhlením nahoru za tvůrčí odvahu. ---- 6. díl: I přes statičnost, typickou pro většinu dílů, a matné ztvárnění Dubčeka je to na české poměry ojedinělá sonda do česko-ruských vztahů. 75 %. 7. díl: K tomu jsem nenašel klíč buď já, nebo tvůrci. Takže mě tentokrát přiměli k zamyšlení, jestli je Charta vůbec nosné téma pro samostatný díl. Proto hodnotím stejně jako kterékoli jiné (co do výpravy a kostýmů) zvládnuté retro bez větší hloubky, třeba Občanský průkaz. Nad něj tento díl povyšuje kongeniální závěr. 65 % 8. díl: Zatímco Havla umím imitovat líp než Marek Daniel (opravdu mi jeho podání přijde jako zdařilá imitace než jako herecky sevřené ztvárnění postavy), na Adamce, a tím spíš na Čalfu nebo Dubčeka bych si po zhlédnutí 8. dílu netroufl. Zajímavé otázky k celospolečenské diskusi v mírně kašírovaném podání. ***1/2 9. díl: Ještě nikomu se předtím a zatím ani potom nepodařilo takhle v kostce vystihnout česko-slovenskou porevoluční kocovinu. A Plesl jako Klaus je nečekaně monstrózní. Skvělý závěr. **** ()

The Michael

České století by se mělo vysílat povinně v hodinách dějepisu ve všech školách místo zdlouhavýho rozboru světových starověkých/středověkých dějin viz memorování egyptských faraonů a dávno zapomenutých bitev a vyhlášek.. Tohle je totiž nedávná minulost, která se nás bezprostředně týká - a tento dokument dává krásně nahlédnout nejen do ducha doby, ale hlavně přináší poučné informace a souvislosti nejen tehdejší ale i takové, které i dnes stále formují současné dění. Je tu i skvělé herecké obsazení, díky kterému jsou stále záživné i místy dlouhé dialogy. ()