České století

• angličtina Czech Century
Česko, (2013–2014), 11 h 11 min (Minutáž: 65–83 min)

Daniel Landa, Jiří Vyorálek, Luboš Veselý, Jan Budař, David Novotný, Martin Finger, Miloslav Mejzlík, Martin Stránský, Monika A. Fingerová, Jaromír Dulava (viac)

Recenzie používateľa Cheeter k tomuto seriálu (10)

České století (2013)

V první fázi jsem doufal, že půjde o historické rekonstrukce událostí. Ale již během prvního dílu, kdy úplně absentuje Štefánik, mi začalo docházet, že není v pořádku. A další díly mi to potvrzovaly. Později mi došlo, že seriál je více filosofický než historický, a že jednotlivé rozhovory jsou konfrontace jednotlivých dobových názorových proudů. Ty aby člověk pochopil, musí mít určitou úroveň vzdělání. Bez ní to prostě nejde. Pro normálního diváka to jsou podle mě vyhozené peníze, protože místy nechápe, co se děje. Pro mě je to podnět k zamyšlení se nad danou dobou. Ale klidně bych si to místo toho přečetl nějakou knihu nebo článek, kde by bylo to samé. Peníze se tak mohly využít třeba na nějaký historický velkofilm. A ty nám chybí. Obzvlášť ty dobré. ()

Veliké bourání (1918) (2013) (E01)

Celkově jde asi o lepší díl, ale jak se věnuji této době, tak mi přijde, že díl je zaměřený příliš jedním směrem. Jako když máte tunelové vidění. Tato doba má rozhodně větší potenciál, než jenom Masaryk a někdo další v diskuzi. Dobové postoje jsou sice sdělovány tak, aby jim divák rozuměl, ale jsou pro mě poněkud zjednodušené. ()

Den po Mnichovu (1938) (2013) (E02)

Nemůžu si pomoct, ale zpracováním dobrý díl hodně shodil Landa. Co jsem měl možnost na dobových záběrech vidět, tak Moravec vystupoval úplně jinak, než jak ho zahrál Landa. Landa hrál sám sebe, nikoho jiného. Ostatní děj, jednotlivé názorové proudy byly vystiženy dobře. ()

Kulka pro Heydricha (1941) (2013) (E03)

V britském exilu se setkáváme spíše s politikou a diplomacií, než s nějakou akcí. Akci konec konců nevidíme ani v jiných částech. Lze ovšem dobře pozorovat rozchod Čechů a Němců na příkladu Beneše a Jaksche. V jedné chvíli je naznačeno, že Beneš je Stalinovým spojencem. A to ještě poměrně brzo před podepsáním smlouvy v roce 1943. Je škoda, že se tento moment nepovedlo více rozpracovat, schizofrenii odboje, západního a východního. Dále mohlo být více rozpracován proces oduznání Mnichova. ()

Všechnu moc lidu Stalinovi (1948) (2013) (E04)

Podle mě jedna z lepších epizod, kdy zvolený formát politických jednání nejvíce odpovídá tomu, jak situace reálně probíhala. To, že nedošlo k rekonstrukci masových scén, je myslím pochopitelné. Navíc obrazy a symboly jsou v díle vysvětlovány, takže divák, který téma tak nezná, dokáže v ději zorientovat. ()

Zabíjení soudruha (1951) (2013) (E05)

Podle mě jeden z lepších dílů, leccos dokáže laik pochopit, ale je to dost roztahané. A až nesmyslně dlouhé rozhovory. Nevím, jestli to člověk, který téma nezná do hloubky, dokáže ocenit. ()

Musíme se dohodnout (1968) (2014) (E06)

Podle mě zase jeden z lepších dílů, protože při politických jednání lidé vyjadřují svůj názor nebo některé skupiny lidí. Proto je formát politického jednání vhodný pro to, aby jednotlivý hráči vyjádřili svůj postoj nebo názor. Navíc politická jednání odpovídají tomu, jako to probíhalo. Ne jako fiktivní rozhovor Moravce a Beneše. Akorát tento díl kazí opět jistá roztahanost děje. ()

Je to jen rock'n'roll (1976) (2014) (E07)

Podle mě nejhorší díl Českého století. Na druhou stranu se těžko zachycuje doba, kdy se zdánlivě nic neděje nebo činy jedinců nejsou tak "velkolepé" jako byly jiné. Alespoň se podařilo dobře vybrat představitele jednotlivých rolí. ()

Poslední hurá (1989) (2014) (E08)

Ačkoliv je České století spíše seriálem pro lidi, co se hluboce v problematice orientují, tak tento díl je podle mě dobře přístupný široké veřejnosti. Celá epizoda spíše vypadá jako rekonstrukce, ačkoliv konceptuálně oproti dalším dílům nevybočuje z řady. ()

Ať si jdou (1992) (2014) (E09)

Tato epizoda opět patří k těm, které jsou více přístupné široké veřejnosti, nicméně mi nepřijde tak dobře odvedená, jako sametová revoluce. ()