Nepřítel

Adam Bell (Jake Gyllenhaal) je učiteľ dejepisu, ktorý nemá veľa voľného času. Cez deň pracuje so študentmi a po práci sám doma. Nemá čas na filmy ani knihy, no po kamarátovom odporúčaní si pustí kazetu s filmom. Po chvíli sledovania si všimne, že herec vo filme je mu na vlas podobný. Adamovi to nedá, a tak sa snaží dvojníka vypátrať. To však môže mať pre neho fatálne následky. (TomX2)

dubinak

Asi bych z toho neměla tak intenzivní zážitek, kdybych si hned po projekci nevyhledala pár uživatelských teorií o celém příběhu. Ono se na to dá koukat dvěma způsoby. Buď to prostě zkouknu, zjistím, že jeden z dvojníků je jen fabulace a ostatní detaily budu připisovat pouze snění. Druhý způsob je ten, že si ze zájmu přečtu teorie ostatních a zjistím, že žádná jediná větička nebyla ve scénáří zbytečně. Když se ještě vrátím k projekci, byla jsem neskutečně unešená hereckým výkonem Gyllenhaala. Nejdůležitější závěrečný bod celého filmu mi pak způsobil lehčí infarkt a zároveň psychickou újmu. Pět minut jsem pak ještě seděla a zkameněle přemítala, co to sakra mělo být. Troufám si říct, že Enemy je nejlepší psychologický film roku 2013. ()

laik_60

"kde sa vzal ... tu sa vzal .. pri záhrade ráno stál ...." aneb "HOP A JE TU LIDOOP"... mňa z toho vilnééva rachne !!! kurnik šopa !!!!! nebude to mat pokračuvánie ??? hihi ... nieeeeeeeee ... preboha ... dosť bolo článkonožcov ... :( ()

C0r0ner

Režijně to byla naprostá paráda, což jsem od Villeneuva tak nějak i čekal. Nějakých osmdesát minut to k tomu bylo špičkové mysteriózní drama přesně ve stylu Nolanových genialit. A pak přišel konec a já myslel, že sežeru počítač i se stolem. Kdo čekal nějaké smysluplné rozuzlení, bude zklamán, protože to celé je jenom jedna strašná píčovina. 35% ()

sulimo

"Chaos is order yet undeciphered". Těžko říct, co a kdo je v tomhle počinu realita. Těžko říct, jestli na tom (roz)poznání vůbec záleží. Já jsem třeba ze zoufalosti z toho kvalitního mindfucku, který byl na mě intenzivně páchán hodinu a půl, došla k závěru, že Donnie přežil, dospěl a už totálně zmagořil, čímž by se hodně věcí vysvětlilo. Ovšem to, že jsem to (ne)pochopila po svém, rozhodně neznamená, že to neni dobrý. Je to dobrý, dokonce hodně dobrý film plný symbolů, náznaků a bájo tíživé atmosféry dusného letního Toronta, kde má všechno parádně depresivně zasněnou vyblitou barvu. Takže, jestli jsem si tenhle filmovej chaos nějak dešifrovala, tak asi jinak, než si ho dešifrujete vy, až se na to podíváte, což si myslim, že je fajn. ()

Gaaron

Filmu trvajícímu 90 minut jsem věnoval na jeden zátah 4 hodiny. Na první zhlédnutí roztahaná nuda, jdoucí odnikud nikam se závěrečným WTF, ukazujícím, že jsem nesledoval to, co jsem si myslel. Následující načtení recenzí a teorií na internetu, druhé zhlédnutí. Na podruhé roztahaná nuda, na které bylo vidět, že měli tvůrci na papíře skvělý plán, jak si pohrát s divákem, ale na rozdíl třeba od Nolana, který v případě Inception vypracoval chytrou psychoanalytickou hru a zabalil ji do zábavného akčního hávu, Villeneuve diváka jen ubíjí. Nic proti pomalým, potichým, meditativním filmům, mnohé z nich si navýsost cením, ale Enemy je nudný a prázdný, i když se člověk snaží zabavit hledáním onoho skrytého smyslu. Večer zakončen půlhodinovým vysvětlujícím videem na YouTube, které dává až na pár volných konců smysl a bohužel jen ukazuje, že je film opravdu jednoduchý, jen ho autoři až příliš překódovali, aby si mohl hrát na něco, co tak úplně není. ()

J0hny5

Hrozně sračkoidní závěr. Film byl celkem koukatelný, zdálo se, že to bude 4 hvězdičková podívaná. Ale na místo nějakýho vysvětlení příběhu, nebo zajímavého rozuzlení z toho vylezlo tohle. Nebaví mě tyhle rádoby umělecký filmy, který neví jak zaujmout, tak se splácá nějaká nelogická kravina s cílem zaujmout. 45% ()

Wormboy

Vzdy je otazka ako hodnotit tieto "jednoduche" filmy zabalene do totalne mindfuckoveho obalu. Interpretacii je viac, tazko povedat, ktora je spravna, ja ako divak som si vsak tych 90 minut vratane paradneho zaveru uzil a vyslovne sa tesim, ked si dam repete, ktore predpokladam prepoji celu mozaiku...teda aspon do chvile, ked sa nad tym nezacnem zamyslat z inej roviny ;) ()

PROCESOR

Tak jo, hned na začátku se přiznám, že tenhle tip filmů není zrovna můj šálek čaje. Začátek je tak zdrcující, že sem měl nutkání to vypnout. Co tady máme dva týpky co jsou biologicky stejný. Bububu, takže jsou dvojčata, nebo je to klon. Ani jedno. Že je pán profesor rozdvojenej se nabízí, jako lepší řešení a jedeme dál. Vlastně nejedeme, protože spekulovat co kde, jaká scéna znamená a co tím chtěl básník říct, mě vážně neuspokojuje, když to neví ani hlavní hrdina...Nemám rád, když se to zabalí do tolika mysteriozna, že tomu vážně rozumí jen autor sám a baví se tím, jak ostatní tápou a hledaj. Moje resumé bude, jako u podobnýho snímku http://www.csfd.cz/film/6256-mulholland-drive/ nebudu film hodnotit, protože to tam prostě nevidím. Já bych si třeba pohrál s těmi dvojčaty, co si vyměnili holky. Ten pocit, tý holky, když zjistí, že leží v posteli s někým jiným než je její přítel. To zděšení a panika ta musí být omračující. Ale takhle co by kdyby ala bludy, to mě nebere. ()

campix

[Febiofest 2014] Co to ksakru Denis Villeneuve měl na mysli ? Rozhodně mě navnadil svojí předchozí tvorbou a také kvalitní trailerovou kampaní a tak u mě nejspíše vytvořil až zbytečně vysoká očekávání, která bezprostředně po shlédnutí vystřídalo rozčarování. Rozjezd je opravdu pomalý a když už děj nabírá potenciál a začíná se schylovat k velmi zajímavé záležitosti, tak naději vystřídá velmi rozporuplný konec. Kladem filmu je rozhodně Jake Gyllenhaal v hlavní roli, který se Villeneuvovi osvědčil v Prisoner a který nám zraje jako víno. Dále také hypnotická kamera a atmosféra. A fakt, že to muselo stát strašně málo peněz. Škoda pomalého rozjezdu, následné utahanosti děje a také přinejmenším rozporuplného konce. Za mě zklamání. ()

dresi

Vizuálně dokonalý psycho sen, který kličkuje mezi slovy a vyžívá se v nejasnostech. Krize identity? Vězeň vlastní mysli? Život jako pavučina bez úniku? Jsem si jistý jenom tím, že to chci vidět znovu. ()

BoXBe

Všechno pomíchané se vším do jednoho tranzitivního zážitku a na konci chuť se někdy mrknout na film znovu, ani ne tak kvůli obsahu, jako kvůli formě. Ale mám obavu, že ta forma je trochu prvoplánová a na druhý pokus nebude fungovat. Spíše si připomenu Mullholand Drive. Ten aspoň nebyl tak chladný. Režisérovy schopnosti budovat atmosféru jsou ovšem i po Zmizení nepopiratelné. ()

eisha3

No to ne. Proč? Celé jednání postav jsem nepochopila, nepochopila jsem žádné příčiny, žádné následky, konec, ani začátek. Na tohle já nervy nemám a přiznám to bez mučení. ()

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2015

Tom Hardy opouští Suicide Squad

Tom Hardy opouští Suicide Squad

16.01.2015

Že to znělo až příliš dobře na to, aby to byla pravda? No, byla to pravda, ale herci míní a Hollywood mění. Řeč je samozřejmě o comicsové týmovce Suicide Squad, jejíž snové obsazení ještě včera… (viac)

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

02.06.2014