Nepřítel

Adam Bell (Jake Gyllenhaal) je učiteľ dejepisu, ktorý nemá veľa voľného času. Cez deň pracuje so študentmi a po práci sám doma. Nemá čas na filmy ani knihy, no po kamarátovom odporúčaní si pustí kazetu s filmom. Po chvíli sledovania si všimne, že herec vo filme je mu na vlas podobný. Adamovi to nedá, a tak sa snaží dvojníka vypátrať. To však môže mať pre neho fatálne následky. (TomX2)

balcazar

Je zbytočné zatajovať, že som film na prvýkrát nepochopil. Stotožňujem sa s názorom, že Enemy je vec, ktorú nestačí vidieť, raz, dvakrát a niekedy ani tri, aby ste si utvorili kompletný názor. Po prečítaní zopár recenzií som si aj ja začal spájať obrazy, metafory, ktorými je film prešpikovaný. Myslím, že v budúcnosti pôjde moje hodnotenie hore, hoci zároveň tvrdím, že rozťahanosť filmu či metafora s pavúkmi ma neoslovili. Psychologická rovina tu však evidentne funguje na plné obrátky, ak si ju začnete všímať, až vtedy si užijete film. ()

mira.l odpad!

Co to do prdele zase bylo??? A proč Mélanie?? To byl jediný důvod, proč jsem to stáhnul... Proč účinkuje v takových chujárnách?? Panu profesorovi teda v tý makovici jebalo slušně a zbytek osazenstva na tom nebyl o nic líp, nepobíral jsem to vlastně od samého začátku, od úvodní scény jakéhosi ... co to vlastně bylo? A během filmu, no spíš "filmu", se to nezlepšilo ani o fous. A aby toho psycha a magořin nebylo málo, tak do toho ještě pavouci, nafukovací tarantulí přes celou cimru to končí, to je teda závěr jak řemen, děkuju pěkně. ()

samkko

Tohle je můj styl filmu, hned jak jsem se díval na žánry v nichž je tento lowbudget komorní snímek ponořený říkal, že tohle bude něco pro mě. Ale spletl jsem se a uvažuju, co jsem to právě viděl. Po celou dobu sledujeme Jakea jak někde chodí, sedí, leží, jezdí, nebo dělá cokoliv jiného. Pak přijde hlavní zvrat (zápletka spíše) a film jde dál. OK. A pak je tu z ničeho nic konec který tak maximálně překvapí opravdu mistrovsky provedeným jumpscarem a nechává vám desítky otázek.. Ano, na žádnou z nich odpověď nikdy nedovíte. Celkový vizuál byl až DEPRESIVNĚ zvláštní, dopomáhala tomu hudba a osobitý styl barev. Tento snímek od studia A24 a režiséra Denise mi prostě nesedl. Hodnocení: OVERRATED, 4/10 ()

Dantte..

Film který stoprocentně nejde vysvětlit a má mnoho teorii o kterých se fandové dohadují na fórech. A to je přesně to, o co šlo Denisi Villeneuveovi a autorovi scénáře. Někomu to sedne, někomu ne, záleží jak vám téma WTF filmu vyhovuje a co při něm cítíte. Tohle mi nesedlo. 2* ()

xpantherx

Pocas prvej projekcie som bol sklamany, dej prilis rozvlacny, ziadne prekvapenie, pozastavoval som sa nad prilis velkym sokom postav nad moznym dvojcatom. Pri konci filmu sa to vsak Zlynchovie. A po projekcii som nad tym zacal vazne rozmyslat. Na odporucenie rezisera, ze druha projekcia objasni "vo co go" om sa vrhol na druhu projekciu. Musim konstatovat, ze som dobre urobil. Cim dalej sa mi tento film zda neskutocne prepracovany a zamotany. Lynchovka ako vysita. A aj po druhej projekcii som zacal film posuvat dopredu-dozadu aby som si overil niektore fakty, ktore som si vsimol. Proste vynikajuco atmosfericky film, ktory na prve pozretie moze trochu sklamat a nudit. Avsak urcite mu dajte druhu sancu. ()

dwbmb

V roce 2013 přišly do kin dva filmy natočené podle románu "The Double". Jeden z nich, známější, byl natočený podle The Double od Fjodora Dostojevského, tento pak podle stejnojmenného románu Josého Saramagy. Vzácná náhoda, podtržená navíc tím, že námět je zdánlivě velice podobný (potkají se dva úplně stejní frajeři, velmi se však lišící charakterem a schválně, co se z toho vyvrbí). Ale tenhle dvojník, přicházející raději pod zcela jiným názvem Nepřítel, je velmi odlišný šálek kávy. Vleklý, ponurý, přesto s atmosférou napnutou jak spodky puberťáka, když "rodiče nejsou doma" (hodně). A na rozdíl od Dvojníka , pokud nejste úplní Einsteinové, pochopíte genialitu filmu až na druhé shlédnutí, kdy víte, čeho si všímat. Tenhle film je totiž jako Columbo bez prvních dvaceti minut a dokonce i bez závěrečného usvědčení, vedle sporadických indicií však plný paralel a metafor. Hledej šmudlo. ()

narthasia

Z tohto filmu mám zmiešané pocity...Zo začiatku je síce tempo pomalšie a kým sa tam niečo zaujímavé udeje mnohí to možno aj vzdajú (aj ja som mala na mále lebo v poslednej dobe sa mi na Jake veeľmi ťažko pozerá), ale i napriek tomu film dokáže diváka upútať až teda na samotný záver-nezáver...po takých tých 2/3 filmu to ide celé dolu vodou a asi ani tvorcovia poriadne nechápu o čo im išlo...Mám rada filmy pri ktorých musí človek rozmýšľať ale úprimne ak tento film mal nejakú myšlienku a zmysel tak som to asi poriadne minula...Keby sa v súčasnosti stále točilo na film by som povedala že škoda materiálu pre vznik niečoho takéhoto...Ale stále sa pán režisér môže vyhovoriť na vety typu "Ty to nechápeš?? To je predsa umenie!" ()

mystrdat

Přiznám se, že jsem pointu filmu zprvu nepochopil a mé nepochopení vyústilo ve zlost na scénář a absurdní reakce postav. Chyba. ()

markyzgero

příběh filmu pojednává o muži, který si tak dlouho chtěl vykouřit vlastní kokot, až si musel vytvořit vlastní alter ego a sejít se s ním v motelu... ne, kecam. v enemy dostanete tolik hintů, že nakonec pochopíte. musíte mu ovšem dát čas a trochu té vášně. ()

pekl

Po Zmizení velké zklamání. Další Donnie Darko se nekoná. Nepochopitelný a velmi pomalu plynoucí film. Než dokončí Jake Gyllenhaal větu, uplynou věky, i když každý ví, co bude říkat... ()

Sharles

Každé slovo má svoj význam. Po prvom pozretí som bol z filmu samozrejme zmätený aj ja a nevedel som, čo si mám o filme myslieť, po druhom som len v nemom úžase a so zimomriavkami sledoval ako do seba pomaly všetko zapadá a vytvára jednu veľkú metaforickú mozaiku o rozpore muža so samým sebou. Scenár vyšperkovaný až do najmenších detailov podporuje úžasný herecký výkon Jakea Gyllenhaala a mrazivá ponúra atmosféra. Film ku ktorému získate kľúč až po prejdení pečlivo vytvoreného labyrintu je prácou nadčloveka a je hanba, že má také nízke hodnotenie len kvôli tomu, že keď ľudia filmu nepochopia tak mu dajú nízke hodnotenie. ()

Colchack

Toto veru nieje pre každého . Film nad ktorým treba nejakú tú chvíľu porozmýšľať a kde jedna projekcia určite nestačí (ale druhý krát si to určite nepozriem). Mne osobne tento film zanechal v hlave pekný prievan to musím uznať :) ()

Bube1

Nepřítel je velmi složitá mozaika detailů postavená především na výkonu Gyllenhaala (nebo dvou Gyllenhaalů?), atmosféře (na té se podílí jak ''žluto-šedý'' vizuál, tak i mrazivý soundtrack) a nenápadných podobenstvích. Když jsem totiž četl zdejší komentáře, tak povětšinou platilo, že kdo dal méně než 3 hvězdy, tak film prostě nepochopil. Ono se není čemu divit, protože rozplést Villeneuovu pavučinu (doslova?) dá hodně zabrat. Můžu říct, že tohle je teprve druhý film, který mi dokázal naprosto zamotat hlavu (tím prvním je samozřejmě Nolanovo Memento) a potřeboval jsem ještě 2 projekce, aby mi všechny části skládačky zapadly. Takže závěrem - na Nepřítele se dívejte maximálně soustředění a určitě si ho nenechte ujít! Je to parádní filmařina. ()

Miagy

Zaujímavý mysteriózny, pomerne zložitý a ťažko pochopiteľný film. Pochmúrna nálada sa ťahá celým filmom, žltohnedý filtre dodáva filmu "sychravú" náladu...Filmy tohto tipu vyvolávajú v divákovi pocit zmätenosti, neistoty, nepochopenia. Skladačka nie je jasná ani ku koncu a záver ostáva pre mňa osobne nepochopený... ()

dkas

Je to takové divné :) Ale má to zajímavou atmosféru, i když se to asi nedá pořádně pochopit. Znovu se mi na to koukat zatím nechce, tak jsem si zkusil najít vysvětlení, ale ani to mě neuspokojilo. Co naplat :) ()

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2015

Tom Hardy opouští Suicide Squad

Tom Hardy opouští Suicide Squad

16.01.2015

Že to znělo až příliš dobře na to, aby to byla pravda? No, byla to pravda, ale herci míní a Hollywood mění. Řeč je samozřejmě o comicsové týmovce Suicide Squad, jejíž snové obsazení ještě včera… (viac)

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

02.06.2014