Zdařilý remake klasického dramatu, kde musí dvanáctičlenná porota rozsoudit zdánlivě jasný případ. Film Dvanáct rozhněvaných mužů představuje nové zpracování strhujícího dramatu stejného jména z roku 1957, jehož režisérem byl slavný Sidney Lumet. V soudní síni newyorského obvodu Queens musí mladík z chudinské čtvrti čelit obvinění z vraždy otce. Porotce č. 8 bojuje za jeho nevinu proti dalším jedenácti porotcům, kteří dospěli k názoru, že mladík je „vinen“, přestože důkazy svědčí v jeho prospěch. Film s minimem střihu klade velký důraz na herecké výkony, které jsou ovšem velmi kvalitní, a tak remake, přestože nemá tak silné ambice jako původní film s Jiřím Voskovcem a Henrym Fondou, rozhodně dokáže zaujmout. Tento fakt způsobuje zručná režie a především oněch dvanáct „rozhněvaných“ v čele s Jackem Lemmonem. Snímek je dalším důkazem toho, že strhující drama lze natočit i se skromnějším rozpočtem, který tak nepotřebuje nahrazovat zručnou a profesionální práci klíčových tvůrců filmu. (oficiálny text distribútora)

Psychotic17

Barevnější a rasově korektnější modernizovaná verze asi nejlepšího filmu své generace. Jde v podstatě o 1:1 kopii originálu, tvůrci mě ale zklamali ustřiženým koncem. Kromě toho pochybuji, že by si remake bez špetky invence zasloužil plný počet. Ale kvalita originálu se nezapře. 70% ()

Gortyna

Dobrý film, výborné herecké výkony. Jediný nedostatek vidím v tom, že se scénáristovi nepodařilo alespoň trochu pravděpodobně vysvětlit, proč tři největší zastánci verdiktu "vinen" najednou změnili názor. ()

qwertasip...

Tento film asi vznikl tak, že někdo uklízel na půdě a na dně zaprášené krabice našel starý scénář a řekl si: „Hele, natočim něco, co už přede mnou někdo natočil.“ Není žádné tajemství, že jak originál z roku 1957, tak i nová verze těží především z hereckých výkonů. A také není žádné tajemství, že roli klíčového porotce, který na začátku stojí sám proti ostatním, Jack Lemmon prostě nezvládl. Zatímco charismatickému Henry Fondovi bych snad věřil, že vykácel i deštný prales na Sahaře (už tam nejsou žádné stromy, jen písek), a rád bych si od něj vyslechl jeho myšlenkové pochody, tak nemastnému a neslanému Lemmonovi bych nevěřil ani nos mezi očima a upřímně řečeno pochybuji, že by ostatní porotce dokázal vůbec o něčem přesvědčit. Nějak nechápu proč byl tento film vůbec natočen - oproti původní verzi totiž nenabízí skoro nic nového. Až na pár drobností je jediný rozdíl v tom, že téměř polovina poroty „zčernala“, a místo soudce sedí soudkyně. Přidejte k tomu 15 minut stopáže a dostanete naprosto zbytečný film... ()

ermisuck

Kdybych neviděl originál, řekl bych, že je to skvělý film. Ale viděl jsem ho, a celou dobu jsem tento remake s ním srovnával. A musím říct- herci se těm původním ve většině případech nevyrovnali, režisér si nepohrál se spojitostmi (pot, mlčení, mimosnímkové vztahy..),někdy mi vadilo, že kamera usekla obličej. Zkrátka- dobrý film, to nepopírám, ale na původní verzi to bohužel nemá. ()

hony23

V porovnání s původní verzí o něco slabší, přesto stále dost dobré. Dvanáct porotců se sejde, aby vynesli rozsudek nad podezřelým z vraždy. Přestože vše vypadá jasně, jeden z porotců má pochyby a ty začne svým brilantním argumentováním přenášet i na ostatní a dojde na mnoho vyhrocených hádek. ()

PTuranyi

Verzia 12 rozhnevaných mužov z roku 1997 prináša oproti 40 rokov starému prevedeniu hlavne farbu. Nie len na plátne resp. obrazovke, pretože ide o televízny snímok, ale aj v obsadení, keďže 4 z porotcov sú afroameričania. V roli "hajzlíka" nahradil Henryho Fondu o 20 rokov mladší, ale v čase natáčania o 20 starší Jack Lemmon a túto úlohu zvládol bravúrne, rovnako ako všetci herci v tejto komornej dráme. Produkcia je výborná, ale bremeno atmosféry nesú hlavne herci. Celkovo tak ide o dôstojný remake výborného príbehu s aktualizačným momentom. ()

roboxxl

Originál je lepší, ale na remake je to veľmi slušné, herci sú sympatický. Originál môže niekoho odradiť , že je ČB. **** ()

Chlo0opek

No že bych z tohohle snímku byl zas až tak odvařený, to teda ne. Špatný nebyl, ale rozhodně nebude patřit mezi špičku mých oblíbených. O tom, že o zločinu zde rozhoduje 12 lidí, kteří se jednou rozhodnou, že je někdo vinen a pak jen tak z plezíru se rozhodne, že je pro změnu nevinen, nějak nemohu přenést přes srdce - zkrátka přinejmenším podivný systém amerického rozhodování. Chápu, když se někdo rozhodne pod vlivem důkazů, ale ne všichni se zde rozhodují dle důkazů, ale spíš dle aktuálního přesvědčení davu. Jak říkám, na film se dalo podívat, ale celkově je to spíš takový půměr.. možná dokonce spíš slabší průměr.. ()

gizi

Od původního filmu z roku 1957 jsem měl velké očekávání a tak mě mírně zklamal. Zato u toho filmu jsem nic neočekával a byl nadmíru spokojen. 85%. ()

SacRoS

Mám rád tyto dramata, odehrávající se v jedné místnosti a sázející na inteligentí dialogy a účast diváka... Chápu, že někomu to nemusí sednout, ale pokud se do toho pořádně zažerete, tak si ani neuvědomíte, že po celý film neopustíte jednu místnost... Čas pustit si Michalkovu verzi, abych měl s čím srovnávat a jako třešničku na dortu - původní černobílý originál s Voskovcem si nechám nakonec :) ()

klipers

Vidím, že do mojej zbierky sa pridáva ďalší filmový klenot. Asi jediný *čistý* film s Gandolfinim. Pri tom mi je ten herec tak sympatický... ! ()

CampaHD

Originál je originál, no je tu dôkaz kvalitnej práce, že aj u TV Filmu sa pri malej sume dá dokázať perfektná súhra hercov ktorý už ukázané a poznané napätie dokážu preniesť tak isto, len vo farbe. 85% ()

m.a.rtin

Skutečně moc nechápu, jak může mít tento snímek tolik kladných hodnocení. Pravda, jsem asi ovlivněn původní verzí filmu z roku 1957, ale jinak mě vůbec nenapadá, co je na tomto filmu lepší. Zcela se zde vytrácí původní napětí, které je mi tak důvěrně známé ze starší verze, nesrovnatelně horší dabing, hercům chybí pověstné charisma, rušivým dojmem ostatně podle mého názoru působí i to, že film je barevný, zatímco původní verze je černobílá ()

Zemřel režisér William Friedkin

Zemřel režisér William Friedkin

07.08.2023

Ve věku 87 let zemřel legendární režisér William Friedkin známý nejlépe pro své nezapomenutelné klasiky Francouzská spojka a Vymítač ďábla. Režisérův skon potvrdil děkan Chapman University a známý… (viac)