Zdařilý remake klasického dramatu, kde musí dvanáctičlenná porota rozsoudit zdánlivě jasný případ. Film Dvanáct rozhněvaných mužů představuje nové zpracování strhujícího dramatu stejného jména z roku 1957, jehož režisérem byl slavný Sidney Lumet. V soudní síni newyorského obvodu Queens musí mladík z chudinské čtvrti čelit obvinění z vraždy otce. Porotce č. 8 bojuje za jeho nevinu proti dalším jedenácti porotcům, kteří dospěli k názoru, že mladík je „vinen“, přestože důkazy svědčí v jeho prospěch. Film s minimem střihu klade velký důraz na herecké výkony, které jsou ovšem velmi kvalitní, a tak remake, přestože nemá tak silné ambice jako původní film s Jiřím Voskovcem a Henrym Fondou, rozhodně dokáže zaujmout. Tento fakt způsobuje zručná režie a především oněch dvanáct „rozhněvaných“ v čele s Jackem Lemmonem. Snímek je dalším důkazem toho, že strhující drama lze natočit i se skromnějším rozpočtem, který tak nepotřebuje nahrazovat zručnou a profesionální práci klíčových tvůrců filmu. (oficiálny text distribútora)

U.Tarare

Naprosto zbytečný remake bez jakékoliv inovace. Pokud si budu chtít pustit Dvanáct rozhněvaných mužů, rozhodně sáhnu po originálu s Voskovcem a spol. ()

prasacimor

Na to že sa jedná o televízny film, sa podarilo tvorcom pozbierať veľmi solídne herecké obsadenie na čele s Jackom Lemmonom. Trochu mi len liezol na nervy G.S. Scott s jeho neustálym "so whats that supposed to mean" attitude. Najviac u mňa zabodoval Michaelti Williamson (Bubba z Forresta Gumpa) v úlohe rasistického černocha, ktorý po výbornej miniroli v Black Dynamite, opať potvrdil veľký herecký talent. K tomuto filmu som sa vlastne dostal cez neho a je škoda, že sa mu nepodarilo poriadne preraziť a hrá väčšinou len vedľajšie úlohy v menších filmoch. Určite by si to zaslúžil. K filmu celkovo; Klasika je samozrejme naj, o tom žádná. No tak ako ruská verzia z roku 2007, aj táto o 10 rokov staršia, majú svoje nesporné kvality, a zaslúžia si poctivých 80%. Som zvedavý, či v roku 2017 príde konečne ázijský, poprípade africký remake. ()

ZinedineCR7

Možno som spravil chybu, že som remake pozrel skôr ako originál. Ale viac-menej mi bolo hneď jasné, akým smerom sa film bude uberať, takže som isto až takú chybu nespravil :) Tešil som sa hlavne na Jacka Lemmona, ale pozornosť na seba svojim výkonom strhol George C. Scott a Bubby Williamsona. Teším sa na pôvodný film. ()

Daddko

Jednoducho skvelé. Doporučoval by som aj Ruskú verziu od Nikitu Michalkova Dvanáct (2007). https://www.csfd.sk/film/235448-dvanast/prehlad/ ()

Danoboss

Po desiatkach komentárov že je to veľmi zdarilý remake, skoro dosahujúci kvality originálu môjho najobľúbenejšieho filmu som sa rozhodol, že stoj čo stoj tento film musím vidieť. Nechápem čím si tento film zasluhuje tak vysoké hodnotenia. Vidieť ho bez zhliadnutia originálu, poviem si že ide o priemerný film so zaujímavým námetom. Ale keďže som videl aj film pôvodný, porovnaniu sa nevyhnem. Remaky sa dajú robiť dvoma spôsobmi. Buď presným kopírovaním scénok tak ako išli za sebou v pôvodnom filme alebo tak, že autor zoberie iba námet a pridá tam prvky vlastné. Bohužiaľ režisér v tomto prípade zvolil variantu tretiu - presné kopírovanie scénok, ktoré buď nepochopil, zabudol... alebo neviem, v každom prípade, kľúčové momenty - to znamená prekvapivé argumenty, zvraty a tak ďalej systematicky pokazil asi všetky. Čo sa týka kamery sú oba filmy vyrovnané, kameraman použil aj niekoľko pekných scén zo záberom na nôž a rozmazaným porotcom v pozadí, čo mi celkom imponovalo. Najdôležitejšia časť - herecké obsadenie: Porotca 1 (predseda poroty): podobne nevýrazný ako originálny porotca, žiadne prekvapenie. Porotca 2 (po predsedovej ľavici): úplne nevhodne zvolený. Originálny bol zakríknutý skôr bojazlivý tenký chlap, tak mali vybrať herca buď podobného alebo zmeniť charakter postavy. Porotca 3: George C. Scott bol v tomto prípade ešte o niečo lepší ako jeho predchodca Lee J. Cobb. Výraznejšia mimika, satirické úsmevy Porotca 4: Vyrovnaný s originálom Porotca 5: Tento afroameričan sa mi do filmu náramne hodil, oveľa viac pripomínal človeka zo slumu než jeho predchodca. Lepšie vyjadrenie hnevu. Na obranu pôvodnej verzie ale musíme podotknúť že v 50 tych rokoch kedy sa originál odohráva by len ťažko do poroty pustili černocha. Porotca 6: Jeho predchodca nebol nijako výrazný herec, napriek tomu lepší ako tento nový Fred Flinstone. Porotca 7: Obaja veľmi vyrovnaní herci, obaja zvládli svoju úlohu výborne, neviem ku komu by som sa priklonil skôr... ale kedže mám radšej klobúky ako upnuté tričká tak dávam prednosť originálu - Jackovi Wardenovi (asi o 0,5%) Porotca 8: Napriek tomu že Jack Lemmon bol v tomto filme výborný, napriek tomu že je charizmatický sympaťák, na úprimný pohľad Henryho Fondu nemá. Podal ale výborný výkon. Porotca 9: Nový porotca číslo 9 mi nebol tak sympatický ako jeho predchodca, ale to bolo skôr chybou réžie, ktorá jeho charakter trocha poupravila (pridala mu na senilite). Porotca 10: Najväčšia hrôza filmu. Zle zvolená postava, ktorému aj réžia výrazne zmenila repliky, takže z toho vznikol jeden neuveriteľne hnusný hip hoper s odpornou gestikuláciou a ktorý originálu nesiahal ani členky. Porotca 11: Nie som žiadny veľký fanda Voskovca, ale myslím si, že keď má byť vo filme muž s "východnej európy", tak by to asi nemal byť hispánec. Porotca 12: To bolo viac menej vyrovnané. Od filmu som očakával viac, ale to je asi vina najmä komentárov iných užívateľov, inak je to priemerný remake, ktorý neurazí ale rozhodne nepoteší. ()

Orthank

Tv verzia, ktorá rozhodne nerobí hanbu svojmu kultovému predchodcovi. Dokonca by som povedal, že práve naopak. Táto nenápadná zato verná (doslova) napodobenina je ešte o kúsoček dotiahnutejšia, čo sa týka postáv. Prítomnosť afroameričanov v jednotlivých charakteroch dodáva zápletke, a vôbec dialógom, istú váhu. Popri tom všetkom každá postava má jasne vykreslený charakter, a na nikoho sa oproti o pol storočia staršiemu bračekovi nazabúda. Celý dej je síce na vlas rovnaký, navyše i jednotlivé charaktery sú na jedno bydlo, pričom ich predstavitelia sedia na tých istých miestach. Rozdielov je len veľmi málo, čo je pochopiteľné, avšak ten pomyslený "upgrade" je určite v tých najsprávnejších scénach. Niekto by mohol tento snímok nazvať plagiátom, no pre vyššie spomenuté dôvody a pre jasnosť kvalitného príbehu, ma to v celej jeho dĺžke ani len nenapadlo. Je chvályhodné, že i televízia, neznámy herci a zabudnuteľný režisér dokážu vyrukovať s tak kvalitnou drámou.A preto verím, že prípadný pocit z plagiátorstva v tomto prípade každý s radosťou pominie.... ()

dopita

K úspěchu tenhle film potřeboval tři faktory odvedené na velmi vysoké úrovni: herecké výkony, scénář a režii. A všichni se vytáhli. V porovnání s originálem z roku 1957 není tahle televizní verze o moc horší. ()

kery-

Friedkin měl hodně velkou odvahu když se rozhodl natočit úplně stejný snímek jako je originál s Henry Fondou. Jediné co mi na filmu chybělo bylo právě obsazení, které mi u originálu prostě sedělo víc. Ale i tak se jedná o špičkovou práci a snímek žádnou ostudu rozhodně neudělá, protože když už k něčemu dělat remake, má to rozhodně vypadat takhle! ()

Stružák

Zbytečnost. Není důvod se dívat na tenhle remake, když si můžete pustit originál. Dějově samozřejmě pořád špička, ale je to možná až moc natažené. Chybí tam ta stísněná atmosféra a herecké výkony. Hercům jsem tohle fakt nějak nevěřil (přišlo mi to, jak když se partička středoškoláků poukouší hrát divadlo napodovováním scén z oblíbeného filmu). ()

Paity

Prostě není to tak dobré jako původní film. To je až neuvěřitelné, že to říkám. Už jen proto, že původní je černobílý. Ale prostě tady musím. Remake je jen remake a film z roku 1997 to dokazuje od začátku do samotného konce. Dialogy zkopírované, neinovované, herci nesympatičtí. ()

Viburnus

Krásný film, nevěřil jsem, že jde natočit film v jedné místnosti a na záchodě, aby nebyla nuda a prosím - dílo par excellence. Jistě je to jen kopie, ale velmi kvalitně provedená. Do porovnávání s originálem se nepustím, líbí se mi obě verze - ta původní Voskovcem a tím pánem, co se nepotí, tahle zase Lemonem... je jedno, kterou uvidíte, pocit kvalitní zábavy si odnesete v obou případech. ()

Klajnik

Kdybych neviděl původní film z roku 1957, tak bych hodnotil kladněji (možná 3/5), protože námět je dost dobrý. Problém je, že remake je obsaahově takřka přes kopírák jako originál - struktura, dialogy, postavy... prakticky stejný film. Snad jen s tím rozdílem, že herci originálu měli větší charisma, vypadalo to lépe a snad to i celé fungovalo něco lépe, díky napětí a atmosféře, které plynou z kvalit originálu. Zde jen vyměnili jednoho bigotního dědka za jednoho bigotního černocha a žádná změna z toho pro děj nevyplynula. Hodnotil bych lépe, ale jelikož se tvůrci nepokusili napsat vlastní scénář stavěný základě slavného námětu, ale prakticky originální scénář opsali, tak vřelejší nebudu. ()

HaceR

Kedže som videl originál, mám možnosť porovnávať. A je škoda že film bol len bezduchou kópiou. Niektoré veci tam boli samozrejme pozmenené. Boli to však veci ktoré boli na originále zaujímavé a tie, ktoré mali alebo mohli byť pozmenené, ostali rovnaké. Myslím si že v dnešnej dobe už nie je umenie vziať predlohu a urobiť z nej upravenú kópiu. Keby neexistovala verzia z roku 1957 určite by bolo hodnotenie vyššie ale takto nemám inej voľby ako 60 %. ()

djfun

Kdyby nebyl jistý pan Sidney Lumet, kdyby nebyl žádný Henry Fonda a kdyby nebylo tucet sakra rozhněvanejch chlápků v geniálním dramatu z roku 1957, dal bych tomuhle filmu čtyři a možná klidně i pět hvězd. Není tu totiž moc co vytknout, až právě na tu jedinou a nejpodstatnější věc: jaký má smysl dělat remake (navíc téměř doslovný remake) bijáku, který patří k absolutně nejvrcholnějším dílům celé kinematografie??!! To smrtící dusno originálu prostě už nikdy nenahradí ani hektolitry potu... ()

Zemřel režisér William Friedkin

Zemřel režisér William Friedkin

07.08.2023

Ve věku 87 let zemřel legendární režisér William Friedkin známý nejlépe pro své nezapomenutelné klasiky Francouzská spojka a Vymítač ďábla. Režisérův skon potvrdil děkan Chapman University a známý… (viac)