Reklama

Reklama

161>88

(festivalový názov)
  • Česko 161>88
všetky plagáty
Trailer
Česko, 2012, 94 min

Hrajú:

Jakub Polák, Daniel Landa (a.z.), Lou Fanánek Hagen (a.z.), Miroslav Sládek (a.z.), Filip Vávra (a.z.)

Obsahy(1)

Film mapuje vývoj a históriu českého antifašistického hnutia od konca 80. rokov až do roku 2011. Dobové zábery, doplnené o komentáre Jakuba Poláka, Ondřeja Slačálka, Johnna Hollowaya, Michala Mazla a dlhoročného aktivistu AFA (Antifašistická akcia), vás prevedú od rasistických vrážd prvej polovice 90. rokov, cez protesty proti Sládkovým republikánom, boj s rasistickými chuligánmi alebo Národním odporem, až k protirómskym demonštráciám nedávnej doby. Film sleduje viac než dvadsať rokov boja s neonacistami, fašistami a rasistami. V historickom priereze uvidíte vzostupy a pády neonacistov a rasistov. Budete sledovať silu aj obmedzené možnosti antifašistického hnutia, ktoré bojuje nielen s neonacistami, ale aj so štátnou represiou a verejnou mienkou. (Jeden svet)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (14)

Radko 

všetky recenzie používateľa

K názvu: 161 - je číselný symbol skratky Antifašistickej akcie (AFA - podľa poradia písmen v abecede A-1 F-6), 88 je naci symbol pre Heil Hitler. K obsahu - ak by sa v 90 rokoch k na kolene vyrábaným zinom (časopisom bez ISBN a oficiálnej registrácie) prikladali dvd, nevyzerali by inak. Skompilované tv správy s amatérskymi video zábermi, anonymní tvorcovia, až na výnimky i aktéri. Formálne fušerský dokument je kompenzovaný snahou o autentickú výpoveď o skutočnom priebehu bojov náckov s anarchistami. Násilie sa mi prieči. Faktom zostáva, že AFA bola len reakciou na prvotné útoky naci skínov. Nielen na Cigánov a černochov, ale čoraz viac aj na alternatívcov. Kto sa niekedy ocitol v squate, na punkovom koncerte, či medzi skínmi, vie dobre porovnať rozdiel v nálade a zábave medzi subkultúrami. Kde prevažuje macho nadšenie svalmi, sociálna frustrácia, násilné reči i útoky. Kde sloboda, sranda, snaha tvoriť. A primerane sa brániť prvotne násilníckym blbom. Je zjavné čím sa Adolf fans a anarchopankáči líšia. No "vďaka" negatívnemu obrazu médií a celkovému konzumnému zblbnutiu spoločnosti, ostáva dnes i tá zmysluplnejšia z alternatív len v polohe okrajovej subkultúry. ()

Sufferer 

všetky recenzie používateľa

Málinko mi uniká podstata toho, čo (ak vôbec) chcel 'básnik' týmto dokumentom recipientovi s indiferentným postojom (k AFA a/verzus NS) vlastne povedať. Že v spoločnosti narastajú xenofóbne nálady? Že rasizmus nie je v našich končinách ojedinelým javom? Že policajná brutalita je na demonštračnom poriadku? Obecné konštatovanie. Rozpačito pôsobí aj vďaka tomu, že poukazuje na násilnícke tendencie sympatizantov opačného politického spektra a pritom zastáva názor, že príslušník antifašistického hnutia sa bez použitia fyzického násilia nezaobíde, ba dokonca že je to zábava. Skutočnú hodnotu by mu, podľa môjho názoru, dávalo až to, keby prišiel s rozumným riešením problému, pretože iba radikálne vystupovať proti niekomu, kto radikálne ukazuje prstom na problém, samotný problém nerieši. ()

Reklama

GTS_PUNK 

všetky recenzie používateľa

Pohľad na vznik a budovanie českej odnože Antifašistickej akcie. Divoký začiatok 90. rokov v znamení punks/ anarchisti vs. skinheads, budovanie ideálov jednej aj druhej strany, ľavice aj pravice, po páde železnej opony a prílevu nových názorov, značiek a smerov do krajiny, kde história nedovolila podobné udalosti vtesnať do viacerých dekád ako tomu bolo napr. na Britských ostrovoch. Ľudia v Česku si za desaťročie museli superrýchlo vybudovať názor, ohraniť sa voči určitým myšlienkam, smerom a istým skupinám a nemohli dať priestor kritickému mysleniu. Po divokých 90-kach prišlo z časti k ustáleniu oboch táborov a AFA namiesto toho, aby náckom oponovala každý týždeň na demonštráciách, začala ich systematicky monitorovať a namiesto hromadných stretov, si vytipovávala jednotlivcov. V podobnom trende to pokračuje dodnes, aj keď o úspešnosti možno polemizovať. Narážam v tomto prípade na priame akcie, monitoring je stále na kvalitnej úrovni. Keďže dokument vznikol v roku 2012 nemohol sa zamerať na súčasnú utečeneckú krízu, s ktorou sa na scéne okrem starých tvári vynorili aj mnohé nové, krajne pravicovo orientované postavičky typu Konvička a spol. 161>88 je dokumentom, ktorý skôr oboznamuje verejnosť s činnosťou Antifašistickej akcie. Aj keď je "práca" AFA vyobrazená pútavo, určite by nebolo na škodu vytvoriť aj niečo, čo by išlo priamo proti postavám pravicovej scény, a kľudne nie len v Česku. Na Slovensku ich máme takisto požehnane. ()

boni odpad!

všetky recenzie používateľa

„Better dead than red." __ Moderní neomarxistická organizace, která ve své pomatenosti levicového ultra fanatismu potírá domnělé nácky, přitom se sama za slovo antifašismus jen schovává a akorát se snaží jeho prostřednictvím o legitimizaci svého jednání. Největší póvl naší společnosti, a kdybych měl hodnotit čistě dokument, tak jsou to stejně jen amatérsky sestříhaná videa s pár trapnými výstupy pomatenců, kteří to celé zaštitují. Na opravdu málo „titulů“ ten odpad sedí víc. ()

BlackTom 

všetky recenzie používateľa

O niečo silnejšie ako Strach a to hlavne vďaka súvislej histórii a vývinu českých neonacistov a antifašistov. Autori spomínajú známe prípady, vystúpi mnoho zainteresovaných osôb a odborníkov, mňa osobne potešili ľudia z A-Kontra a anonymný antifašistický bojovník. Šlo to určite urobiť aj kus lepšie, ale na amatérsky DIY počin veľmi dobré. ()

Galéria (8)

Zaujímavosti (1)

  • Pri záverečných titulkoch zaznie pieseň "Dětem" od českého rappera menom Bonus. (Déé X Géé)

Reklama

Reklama