X-Men: Budúca minulosť

• Česko X-Men: Budoucí minulost (viac)
USA / Veľká Británia / Kanada, 2014, 131 min (Special Edition: 148 min)

V súčasnosti mutantov odchytávajú a internujú v koncentračných táboroch, ktoré strážia neporaziteľní roboti. Profesor Xavier vie, že prvých robotov vyrobili ešte v roku 1973 pomocou DNA mutantky Mystique, ktorú vtedy zadržali pri pokuse o zabitie svojho stvoriteľa, doktora Bolivara Traska. Jediná šanca na prežitie vedie do minulosti. Keby sa im totiž podarilo dostať späť do roku 1973 a presvedčiť Mystique, aby sa vzdala svojho plánu na pomstu, nikdy by ju nechytili a nevyrobili vďaka nej vražedné roboty. Neľútostný zápas o prežitie unikátneho druhu mutantov zúri v dvoch časových rovinách, a tak môžu zrelí hrdinovia pôvodnej trilógie X-Men spojiť sily so svojimi mladšími identitami z filmu X-Men: Prvá trieda. Profesor Xavier a jeho protivník Magnet sa nám predstavia hneď v dvoch podobách. Jedine Wolverine zostáva stále rovnaký vďaka svojej schopnosti nestarnúť a bleskurýchlo sa zotavovať. Preto práve on dostane šialenú úlohu – vrátiť sa v čase späť do minulosti a zabrániť tomu, aby z partie bývalých priateľov sa stali súperi na život a na smrť. Jedine spolu totiž dokážu v budúcnosti čeliť sile, ktorá prevyšuje ich mimoriadne schopnosti (TV JOJ)

3dgeorge

Zabudnime na film X-men alebo X-men prvá trieda, každí kto vyrastal na "marveláckych" animákoch Fox-kids musel pocítiť túžbu vidieť tento film hneď ako sa v ukážkach objavili sentinely. V prvom rade potešil návrat pôvodných hercov a vo filme v podstate šľape všetko ako má, no k dokonalosti tomu ešte chýba krôčik-dva. Po sklamaní z filmu The Wolverine (2) film aspoň znova navnadí na celú tematiku a pripomenie staré dobré časy strávené/zabité pred TV ;) ()

cortez

Po řadě filmů z poslední doby a jejich očekáváních díky megalomanským trailerům jsem v tomto případě radši nic moc nečekal. A hle, byl jsem překvapen(v dobrém slova smyslu). Asi jednoduše... prostě pěkný film, s kupou pěkných triků. jde vidět, že si s tím vyhráli. Sice se mi to ve 3/4 filmu zdálo takové natahované bez akce, furt se kecalo o ničem, ale asi to bylo třeba kvůli příběhu. Jinak pro ty kdo mají rádi tento žánr, tak doporučuji. 4 a půl hvězdy :) ()

marekspanel

Co dodat? Jako fanouš absolutní spokojenost. Dosti atmosférický, hlavně zkraje a celkově budoucnost byla pěkně temně zpracovaná. Nejzávažnější témata a ten malej zlobřík je opravdu zralej na ránu do čela a přejete mu to celou dobu. Upřednostnění originálu 2D před cz 3D vůbec nelituju. Jelikož se jedná o celkově herecký koncert většiny hlavních představitelů, opravdu nikdo nevadí, už ani ta slečna "Einstein" s nově nabitou schopností (možná komiksáci věděli..). Co jsem si opravdu užíval byl výkon M. Fassbendera, stává se z něj jeden z nejtalentovanjších dnešních herců vůbec (android v prometheovi, nebo panchartech..). Samozřejmě nemá cenu zmiňovat Iana, Jamese a Patricka. Velmi dobře se podařilo zakomponovat vtipné scény, aniž by to až moc odlehčilo od celkově nejvážnějších xmenů. Scéna se zpomalením při útěku z betonového vězení hoodně pobavila (celé kino). Všeobecně veškeré odlehčení zastal Wolverine (detektor kovu ke konci :D). A spousta dalších ať už vtipných nebo nostalgických momentů, kteří mohou ocenit jen znalci série. Nedokážu si představit, že jdu na tento film, aniž bych neviděl alespoň většinu z předešlých. Filmu tak možná by šlo "vytknout", že sám o sobě by nemohl mít širší úspěch a zájem a i přes hodně nabušený marketing a celkové očekávání nakonec působil jako můstek do nové éry série xmenů. To se ale dá odpustit, protože vám vzápětí dojde, že to co, vypadalo jako konec, je vlastně začátek něčeho nového. Ještě navíc, když si počkáte na konec titulků, což se poznalo i v sále, kdy po skončení odešla jen hrstka lidí a ostatní si pěkně počkali na potitulkovou scénu, která vám jen tak lehce napoví co dál a jak už je prostě u marvelských zvykem. To samotné ono fanouškovství ještě umocňuje. Celkově tedy nejméně akční xmen řekl bych, o to více náročnější a napínavější dílko se zlomovým příběhem v celkové x-ologii. Super! 90% PS: sentinely-název Matrix, vzhled a útok z Thora (hlídač teseraktu)..hm možná to chtělo víc originality, i tak ale měli respekt! ()

Hellscuboy

Trošku nerozumím 2ma hvězdičkám uživatele Tsunami...ale každého baví něco jiného a každému chutná jinak...že...více než homixová řežba se dílko ubírá spíše směrem k osudům mutantů,vlastně i lidí a funguje to skvěle...zase!!!...jednu chvíli se zasmějete,zmíním scénu(dle mého,nejlepší ve filmu),kdy Prófa při osvobozovaní Magnetky zpomalí čas a "rychlonožka" Evan si v klidu pustí empé3ku a vytvoří Americkou Epopej,alespoň do té doby než Ksavijér povolí :-D druhou se zatajeným dechem sledujete jak Magnet,asi začne dělat do bejsbólu,utrhne stadion a v klidu z něj vyrobí okrasný plůtek kolem Bílého domu....and v budoucnosti zničený svět,samozřejmě všechno vlastně zkurvěj lidi,jako vždycky to maličko přeženou a vytvoří Sentinely,brutální nezničitélné masomlejnky na mutanty,které bez šance likvidujou jednoho po druhém,až mi z toho bylo divně a myslím že i všem v kině,protože tam bylo ticho,že jsem slyšel venušiny kuličky u některé z přítomných dam...před vstupem do kina jsem se bál přechodu mezi budoucno/minulostí,což mě v klidu přešlo...zkrátka,takhle by to mělo přesně vypadat...a už se neposedně vrtím,čekajíc až to vyjde po našem a pěkně ve Full HD. ()

Nerdvana

Ačkoliv celkový rámec působí mírně chaoticky, takhle nějak by měl vypadat film o X-Menech. Zvraty, propracované postavy a efekty při kterých si budete muset zacvaknout bradu, aby vám tam nevletěla moucha. Wow, Magneto zase jednou zářil. Tentokrát mu ale zdatně sekundoval Quicksilver, který si mě získal svou nebetyčnou drzostí. ()

fritol34

Jsem nadšen a odcházel sem z kina s úsměvem a s pocitem že bych zaplatil i víc, nicméně jak bylo podotknuto tento díl se odehrává v budoucnosti a není možné aby profesor X byl naživu ( i když si to všichni přejeme a já nejvíc :) ). Po první třídě velice dobré pokračování. A nejlepší je že krom první třídy se všechny díly X-menů ani nestaly. ()

Hnillard

Konečne. Singer, otec X menov sa vrátil späť a je to cítiť. Pre mňa s X2 najlepší diel. Infantilnosť z predošlej First Class chvalabohu zmizla a tým aj kopec prebytočných mutantov. Fassbender a McAvoy sú fantastickí, Wolvie skvelý ako vždy. Z nápadu dvoch časových rovín by sa dalo určite vyťažiť aj viac, ale postavy a masívny koniec to utiahnu s prehľadom. Po filme však zostanú v hlave niektoré otázky nezodpovedané. Ako to, že Xavier žije ? ( možno to vysvetlia v ďalších pokračovaniach). Ďalšia taký úsmevný fakt, že predošlé X filmy sa vlastne nestali, keďže minulosť bola zmenená ( Jean to potvrdila). Nováčikom radím naštudovať si všetky X filmy aj s Wolvieho filmami, lebo miestami možno budete tápať. Mám trocha dilemu ako ohodnotiť tento film. Objektívne je to na také lepšie 4* ale keď sa zamyslím nad tým, že aké sračkoidné komixovky sa točia v dnešnej dobe tak musím dať X menovi za 5*. Po Watchmen najlepšia komixovka. ()

Willynka

Propracované charaktery, zajímavé akční scény (byť jich bylo relativně pomálu) a hlavně taková ta atmosférová věrnost předloze, která se také účelově nebrala s nadhledem. Nebýt toho asi už zbytečně natahovaného konce, tak by to bylo za pět. ()

Dvorka96

Na tohle jsem se těšil celý rok a netěšil jsem se marně. Jsem fanouškem komiksů (hlavně X-menů a Wolverina), a tak pro mě byla povinnost jít na tento film do kina. Musím vyzdvihnout práci tvůrců s dvěma dějovými liniemi (ale nějaké nedostatky by se určitě našly). Herci, kteří v tomto filmu hrají zapadají do rolí svých postav dokonale (např. Michael Fassbender). Tak a teď k samotnému filmu. Po začátku jako z prvního Terminátora mě film vtáhnul do děje a obešlo se to i bez představení postav, ale těm kdo X-meny vidí poprvé by to asi mohlo vadit. Akčních scén je tu poskromnu a jsou proloženy někdy i nezáživným tlachání postav o ničem, ale když tam nějaká je tak stojí za to (Quicksilver v kuchyni). Pomalu se propracovávám k epickému konci rovnou ve dvou rovinách! Kde v jedné Magneto všechny zachraňuje a v druhé se snaží zabít prezidenta USA. Takže je to akční podívaná skoro pro každého, ale musíte znát trochu X-menovské univerzum. PS: Je tam potitulková scéna (tak si počkejte až do konce filmových titulků). ()

Pateyl

Dal bych i 5 hvěžd, ale prostě jim nemohu odpustit, že hrdinové šli cestou většího odporu. Kdyby se s sebou na tu misi vzali toho rychlého mutanta, bylo by vš jednodušší. ()

Ernedar

Po dlouhé době se mi stalo, že jsem seděl po poslední scéně filmu celé titulky v kině a civěl jsem do prostoru s otevřenou pusou. Procesoval jsem, co se vlastně stalo a jak se to vlastně režisérovi povedlo. Nejen, že se povedl brilantní restart celé natočené X-Men serie nebo co to vlastně je, ale tenhle film je prostě MasterPiece. Ze sentinelů jde prostě strach. Quicksilverova scéna je tak dokonalá, že jsem málem bouchnul smíchy a létající stadion. Well... Konečně si někdo uvědomil, co Magneto opravdu umí... 5* No Excuses a možná znovu do kina. ()

halberdier

Trochu jsem se návratu Singera bál. Ač je autor prvních dvou (skvělých) X-Menů, jeho další tvorba byla víceméně průměrná. Naštěstí Singer nezklamal a natočil další výborný film z x-menovského univerza. Je nutné ale zdůraznit, že první dva díly a První třída jsou přece jen lepší. Nápad spojit postavy z původní trilogie a První třídy se zdá být dobrý tah i když stará garda je na plátně spíš sporadický. Akční scény jsou fajn (úvodní s představením Sentinelů je skvělá), ale mohlo by ji být víc. Akce dala přednost konverzačním scénám a ty táhnou hlavně postavy mladého Magneta, Xaviera a Mystique, notně jim pomáhá Wolverine. S nových postav dostal prostor jen Quicksilver a nezklamal. Závěr se někomu může líbit, někdo může být zklamaný. Nejdůležitější je fakt, že si tvůrci vytvořili oslí můstek pro další filmy. Noví X-meni nezklamali, úspěšně navázali na skvělou První třídu, nicméně pořád jim něco schází k dokonalosti prvních dvou dílů série. ()

Richi007

Co se to stalo? Kde se stala chyba? Dnes jsem strávil dvě hodiny v kině a odešel jsem úplně prázdný bez dojmu a názoru. Prostě nic. Jako bych se vrátil do dvanácti let a šel se rutině dívat s rodiči v sobotu v osme večer na nějaký film na Nově. Podle traileru jsem se strašně těšil, ale pak při odchodu z kina to bylo, jako bych tam vůbec nebyl a dvě hodiny utekli jako lusknutím prstu. Kde jsi Bryane Singre udělal chybu, že jsi mě ničím nezaujal? ()

R.R.R.Remeck

Zatiaľ nelepší X-men film, ktorý bol nakrútený. Perfektný scenár posplietany s predošlými 4 filmami. Škoda, že nebolo ukázané viac z budúcnosti ale to mi až tak nevadí. Singer sa ukázal vo veľkom štýle a s X-menmi to vie. ()

ProfiDivak

Odpudivý záporák Fassbender mávajuci zo základov vytrhnutým štadiónom a tradične presvedčivo psychotický McAvoy. Výživný hamburger na posilnenie pred vykročením na cestu od psychózy k hrdinstvu v štýle amerického sna. Len tie dobré konce mi už pomaly prestávajú chutiť. ()

Stelletta

Co říct než, pecka, pecka, pecka. Brian Singer se vrátil ve velkém stylu. Vtipné, napínavé, akční...aneb vše co si fanoušek může přát. Možná jsem očekávala více zapojení staré gardy, ale zase je pravda, že pak by měl film tak 4 hodiny. Michael Fassbender je tak démonicky dokonalý, že člověk okamžitě zapomene na "gandalfa" a SPOILER SPOILER SPOILER to jak zvedne stadion a hodí jej okolo Bílého domu je více než efektní! KONEC SPOILERU. Ostatní herci mu zdárně sekundují (a přízvuk McAvoye je jen tzv. třešinkou na dortu), jen prostě Jennifer Lawrence mi jako Mystique prostě nesedí a asi nebude sedět. Skvělé bylo využití Quicksilvera (btw všimli jste si reakce Magneta na to, když Quicksilver řekl, že jeho matka znala muže který uměl hýbat kovem?). Oceňuji jak skvěle sérii nastartovali, protože po trojce a origins prostě byla zabitá. Člověk si může skvěle užit nejen předešlé filmy, ale zároveň i tyhle, aniž by to nějak extrémně rušilo. 95% ze 100%, za to, že Iceman není s Shadowcat (a ještě někdo :D). P.S. Počkejte si na konec titulků. P.P.S. Sílí ve mě dojem, že se jednou (snad) dočkáme crossoveru mezi Avengers a X-Meny. P.P.P.S.To jak přežil Profesor X Last Stand, když ho tak krásně Jean rozmašírovala, asi bude stejným tajemstvím, jako ohledně přežití Sherlockova pádu ze střechy. ()

peaceNwar

Dramaturgicky, obsahovo i vo forme spracovania mediálnej message asi najčistejší zážitok za posledné dva roky a určite najlepší spomedzi xmen univerza, bohužiaľ čo sa týka foremnej čistoty nesiaha ani po päty svojim Singerovym súrodencom. Až príliš často mätúca práca s kamerou, len jedna neveľmi inteligentná referencia a strih a práca s hercami celkovo veľmi nesúrodá. Pre ľudí, pre ktorých je film umením, to nemôže byť plnohodnotné, no pre tých, pre ktorých to je len obrázkový román, samozrejme päťhviezdičková záležitosť. ()

BlackMesa

Tak přišlo mi to trochu slabší než jednička, ale za úžasného Quicksilvera, mého oblíbeného Jamese McAvoye a nepřekonatelný konec prostě musím dát 5* ()

aannemer

Pokud ne vůbec nejlepší tak určitě jeden z nej. Super pohádka ve velmi rychlém tempu se spoustou skvělých efektů. Jooo, tuhle sérii fakt můžu. ()

Co se děje s X-Meny?

Co se děje s X-Meny?

10.11.2016

Třetí wolverineovská sólovka se jmenuje Logan, dorazí k nám 2. března a není tak úplně jisté, co se bude dít po ní. Hugh Jackman se tu rozloučí s rolí Wolverinea, zároveň by ale mohlo jít o částečné… (viac)

McAvoy a invaze z vesmíru

McAvoy a invaze z vesmíru

12.09.2016

James McAvoy není ve sci-fi žánru zrovna nováčkem. V X-Men: Budoucí minulost nebo X-Men: Apokalypsa si ho užil dosyta, teď ho ale čeká velký test bez vyholené hlavy, kolečkového křesla a mutantích… (viac)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

James Wan, režisér Saw nebo Rychle a zběsile 7, se řadu let snažil dostat MacGyvera na velké plátno. Seriálová klasika to tam nakonec nedotáhla, Wan ale rozjel alespoň televizní reboot, který právě… (viac)

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

17.09.2015

Bryan Singer, režisér X-Men, X-Men 2 a X-Men: Budoucí minulost, nám příští rok představí X-Men: Apocalypse. Ano, čtyři z jeho (brzy) devíti filmů jsou z mutantí série, není tedy divu, že Singer… (viac)