X-Men: Budúca minulosť

• Česko X-Men: Budoucí minulost (viac)
USA / Veľká Británia / Kanada, 2014, 131 min (Special Edition: 148 min)

V súčasnosti mutantov odchytávajú a internujú v koncentračných táboroch, ktoré strážia neporaziteľní roboti. Profesor Xavier vie, že prvých robotov vyrobili ešte v roku 1973 pomocou DNA mutantky Mystique, ktorú vtedy zadržali pri pokuse o zabitie svojho stvoriteľa, doktora Bolivara Traska. Jediná šanca na prežitie vedie do minulosti. Keby sa im totiž podarilo dostať späť do roku 1973 a presvedčiť Mystique, aby sa vzdala svojho plánu na pomstu, nikdy by ju nechytili a nevyrobili vďaka nej vražedné roboty. Neľútostný zápas o prežitie unikátneho druhu mutantov zúri v dvoch časových rovinách, a tak môžu zrelí hrdinovia pôvodnej trilógie X-Men spojiť sily so svojimi mladšími identitami z filmu X-Men: Prvá trieda. Profesor Xavier a jeho protivník Magnet sa nám predstavia hneď v dvoch podobách. Jedine Wolverine zostáva stále rovnaký vďaka svojej schopnosti nestarnúť a bleskurýchlo sa zotavovať. Preto práve on dostane šialenú úlohu – vrátiť sa v čase späť do minulosti a zabrániť tomu, aby z partie bývalých priateľov sa stali súperi na život a na smrť. Jedine spolu totiž dokážu v budúcnosti čeliť sile, ktorá prevyšuje ich mimoriadne schopnosti (TV JOJ)

Yancl

Obecně beru X-Meny jako kvalitní scifko s výborným audiovizuálem a poměrně slušným námětem .. ale nepůsobí na mě dechberoucím dojmem či neuvěřitelnou filmovou střelou, která by se řadila do mých TOP žebříčků. A stejný názor si držím i na "Budoucí minulost" ... hódně kvalitní filmek, perfektní vizualizace a nápady, ale toť vše. Po závěrečných titulkách jsem byl spokojen, bavil jsem .. ale že by se to vyrovnalo pocitu jako třebas u "Na hraně zítřka" , to ne. Zkrátka a jednoduše řečeno, jedná se o další díl kvalitní série, který nevybočuje ze svého pojetí a záruka zábavy je jasně daná. [77%] ()

misbos

Pánové Goldman, Kinberg, a Vaughn si museli všechny prsty vocucat nejmíň desetkrát, než tohle napsali. Je to tak-strašně-moc ZBYTEČNÝ. To snad točili jen proto, aby si Singer nepřipadal vyžvejklej a věčně ubulená Katniss se zase snažila dokázat, že umí hrát - v obou případech film potvrzuje opak. Když naplácaj tyšíc kůl momentů jeden přes druhej (proč je tam k čertu ten rtuťák? Aby mohla zaznít srdceryvná píseň o čase v lahvi??), dobrej film z toho nebude, a tahleta Raven na uštěpačnou zavilost původní Modrý Mrchy Rebeccy Romijn prostě nemá. A to jsou jen dva příklady z mnoha (co takhle paradox o cestování v čase?), proč je to celý na prd. ()

Stíba

Singer si u mě to nejlepší vybral hned v úvodu, a to souboj se sentinely a následně pak slowmotion při útěku z Pentagonu. Od téhle chvíle mě film už nijak neohromil, místy spíš možná trochu nudil. Chyběla mi tu nějaká pevnější kostra, protože všechno se mi zdálo takové nesourodé a rozlítané se snahou nacpat do jednoho filmu všechno z šesti předchozích dílů a ještě něco navíc. Celkový dojem ale ve finále nebyl vůbec špatný, jen bych zkrátka více ocenil homogenější děj a více zapojil některé moderní technické triky. ()

KafuR

Nevím proč, ale čím dál častěji křižují mé poklidné večery filmy, které mají z pro mě neznámých důvodů ve scénáři tučně vytištěnou nutkavou potřebu vracet se z dnešku kamsi hluboko do doby kamenné, přičemž je neskutečně zábavné porovnávat, jak si různí filmoví inovátoři vykládají princip kauzality podle své hollywoodské potřeby. V kontextu ostatních x-filmů si tady konečně našly místo ve scénáři i hluchá místa, kdy člověk jenom čeká, až X-avier konečně přestane fetovat anebo až si mystická Raven konečně udělá jasno o své modré identitě. Celkově vzato zábava to sice je, ale to si člověk uvědomí, až když Ironman začne stěhovat stadion do Bílého domu. ()

Ondr@932

Další epický X-Men je tu ! A dokonce se nám vrátil i skvělý režisér jedničky a dvojky. A opět nám tu předvádí, že má tuto sérii prostě v ruce. Skvělé herecké výkony herců, moc dobrý a chytrý scénář, skvělé epické triky a perfektní vyostřené momentky. Prostě co víc si přát, úplně jsem si čvachtal blahem ! Sice na TOP film roku to asi nevidím (jsou tu lepší konkurenti), ale já jsem byl nadmíru spokojen. A těším na další další pokračování - Apokalypsu :-) 90% ()

Blaogranas

Bohužel mám pocit, že každý další díl zabíjí moji oblíbenou "trilogii". Vlastně to není pocit, jelikož tento díl ji oficiálně odpískal a tři výborné filmy jsou vlastně pouze v mých vzpomínkách, jelikož se vlastně vůbec nikdy neuskutečnily. I přes kvalitní vizuál Budoucí minulosti, prostě tomuto filmu nemůžu odpustit škody, které napáchal. Místo radosti přinesly závěrečné titulky spíše smutek. ()

PEZ

Spojiť pôvodnú a omladenú posádku X-Menov a to spôsobom, aby príbeh zmysluplne nadväzoval na všetky predošlé diely, toť skoro nemožné (najmä po šialenom The Last Stand). A predsa. Bryan Singer to s overeným scenáristickým teamov dokázal a to ešte tak, že sa jedná možno o najlepší diel (práve vďaka umnému prepojeniu všetkého predošlého). Príbeh dobre vymyslený, časové slučky uveriteľné (ak pristúpime na to, že može existovať viacero časových realít), herecké osadenstvo špičkové (comicsový film a v ňom 8 hercov v minulosti min. nominovaných na Oscara!), réžia presná, akcia dobrá a scéna úteku z väzenia jedna z najlepších v danom roku (Quicksilver sa rázom stal fan favourite :)). Čo si viac priať? Azda pokračovanie a to čo najrýchlejšie. :) Preto neprekvapí, že sa títo X-Meni stali doteraz finančne najúspešnejšími v sérii - len za prvý weekend zarobili celosvetovo neuveriteľných 263 mil. USD! V súčasnosti už majú na konte masívnych 748 mil., takže úspech ako hrom. Film trvá solídnych 132 minút, ale popravde zniesol by som aj viac a je škoda, že veľa nádejného materiálu muselo skončiť v strižni (aj veci, ktoré sme videli v traileri). O to viac sa teším na začiatok roku 2015, kedy má vyjsť tzv. "Rogue cut", rozšírený o spomínanú Rogue (tá sa bohužiaľ ocitla v kine len na 3 sekundy), ale aj kopec ďalších subplotov. Opakovaná projekcia je tým pádom istá. Veľká spokojnosť. ()

Torgal

Singer je späť a s ním sa vrátil aj premýšľavý komixový film. Dôraz nie je kladený na opulentnú akciu ale na postavy a vzťahy medzi nimi, čo je vec v dnešných blokbusteroch zriedkakedy vídaná. Keď ale príde k slovu akcia, je fantasticky podaná a nechýbajú ani nezabudnuteľné momenty (Quicksilver je v kuchyni lepší ako Casey Ryback). Scenáristicky sa ale nájde dosť zádrheľov a slepých uličiek (načo vlastne potrebovali Magneta?), triky sú opäť nedopečené a finále je až príliš komorné. 8-/10 ()

Charlie84

Jedna z výhod cestování časem ve filmu spočívá především v tom, že můžete jednotlivé hrdiny nechat několikrát zemřít v různě vypjatých situacích a narvat tam trojnásobek osudovosti, než by normálně šlo. Což filmu docela dodá. Teda pokud netočíte šestého Pána prstenů, kdy osudově všichni skoro umírají několikrát za každý film, to už pak moc nefunguje. Tady to funguje, stejně fungujou i vztahy mezi X-meny, wolví jede, ostatní taky, bohužel už si vůbec nepamatuju, o čem vlastně byly předešlé díly, takže nemůžu nadávat, jakou díru kosmických rozměrů Budoucí minulost do X-meního universa udělala. Bavil jsem se, tečka. ()

RidleyCrowe

Ja som spokojný. Výborný herecký ansámbl (tak ako si Fassbender ukradol pre seba First Class, tak si McAvoy kradne pre seba Future), psychológia postáv a vzťahy medzi nimi. Hravé akčné scény a Singer vo vynikajúcej forme - proste kvalitný x-menovský film. ()

papaguy

Teorie relativity prostoru a času funguje bezvadně. - Čímž lze vysvětlit, že i nejrozmáchlejší filmové univerzum se z jistého úhlu pohledu jeví odbytě a banálně. Aneb jak z jinak výborných ingrediencí dostat filmový průjem. BTW: Lze s úspěchem pochybovat o tom, že po té, co mutanti zlikvidovali Bílý dům a málem sejmuli prezidenta USA, by se s nimi "lidstvo" (rozuměj generální štáb U.S. Army) rozhodlo žít v míru. Zajímavý komentář: Tsunami_X, Cival, Radek99. ()

Hpatrik

Zábavné i strhující, některé scény jsou přímo fantastické, hvězdný casting, příběhově ale neuspokojivé, a pro dostatečné pochopení děje vyžaduje znalost univerza (a dobrou paměť). Za mě slabší než First Class. ()

Jeand´Boa

Jedinou chybou tohoto snímku je ta skutečnost, že musíte být fandou, který zná sérii de facto celou, abyste se zorientovali a mělo to pro vás ještě onu přidanou hodnotu. Bez znalosti předchozího to pro "vás" bude pouze dobrý akční film. ()

madejja1

Po prodloužené verzi (Rogue Cut) přidám jednu hvězdičku, celý film pak dává o něco větší smysl a měl jsem z něho lepší dojem. Pořád ale nejsem fanda toho co udělůali s časovou a dějovou linkou, jinak ale ten film vypadá krásně, Quiksilver je prostě top a celkově střed filmu je docela dobrej. Ale pořád je tam dost hloupostí kvůli kterým to na tu 5* prostě není. Každopádně ale doporučuji Rogue cut. ()

HenryIvan

Opätovné zhliadnutie. Pri prvom videní som ešte nedokázal oceniť isté kvality ( ako u mojich viacerých dávnejších hodnotení ). Ide asi o najlepší film zo všetkých X-menov. 80 %. ()

tranquill

"Jsi jako já, máš tuhý kořínek!" Akce a vizuální efekty, o tom to je. A věru, zpomaleně-zrychlená scéna s policisty je kultovní záležitostí. S touhle sci-fi jsem rozhodně spokojený. ()

Komar55

Když jsem se na tento film chystal, čekal jsem od něj průměrný block-baster, ve kterém bude z důvodů cestování časem a enormního počtu hlavních i vedlejších postav jak z apokalyptické budoucnosti, tak z minulosti hrozný chaós a zmatek. Po shlédnutí výsledného produktu však naprosto souhlasím s většinovým názorem. Hlavní atribut filmu - cestování časem - zde byl naopak skvěle viužit a po skončení filmu při závěrečných titulcích jsem měl po celém těle husímu. To byl moment ve kterém měla hlavní X-Men sága dle mého končit. Vinikající hudba Johna Ottmana, jakožto i skvělé zacházení s charaktery a jejich vývojem. Naprosto bravurní herectví Hugha Jackmana, sira Patrica Stewarta, Michaela Fassbendera, Jamese McAvoye i Jenifer Lorenc. Tento film svěle ukončil původní ságu, nastínil zajímavé motivy a charaktery do budoucna a bravurně zúčtoval všechny předchozí snímky X-Menovské ságy. Možná je kvalita tohoto filmu zčásti ovlivněna návratem Bryana Singera na post režiséra, interakce starých i mladých verzí našich oblíbených postav a nebo se prostě jen divákům trefil do vkusu. To já osobně nevím a ani vědět nechci. Co naopak vím je fakt, že jsem si tento film neuvěřitelně užil a za každou vteřinu, kterou jsem s postavami strávil jsem neuvěřitelně vděčný. Takhle má vypadat podstivý X-Men film. 10/10 ()

AloisNeuman

Tak že resimé : budoucnost nic moc - hezké efekty. Minulost 70. léta peckovní. Záporák - "pátý díl" a čtyřikrát stejný kdo to můžu mít :) 3 sentimentální camea na konci, VYFUCKOVÁNÍ Třetího dílu a to kvitujeme :) Propojení s Wolverinem 1 také vkusné. Skvělé spojení První třídy a prvních dvou dílů. A nezapomeňte na PODTITULKOVOU SCÉNU, KTERÁ NÁM UKÁŽE . . . . . . . . CO PŘÍJDE ZA DVA ROKY :) NA PRVNÍ DÍL TO ASI MÁ, NA DVOJKU NE, TROJKU HRAVĚ, WOLVERINA 1 URČITĚ, WOLVERINA 2 HRAVĚ A NA PRVNÍ TŘÍDU JE TO O FOUS LEPŠÍ. ()

Lartfort

Úplná pecka :) Trochu spoileru: - Keď sa nad tým zamyslím prakticky zmenili všetko čo bolo vo filmoch predtým a možno nie :). Môžu točiť s mladými aj starými hercami a nič nepokazia. Len Wolverina bude stále hrať Hugh Jackman (ktorý je v nenormálnej forme). Po strašne ale naozaj strašne dlhých záverečných titulkoch nám predstavili ďalší film - Apocalypse. Jediné čo ma nahnevalo že som film videl s dabingom, v originále by som si ho pozrel račej. Takýto film by som dokázal kukať často - 90%. ()

Co se děje s X-Meny?

Co se děje s X-Meny?

10.11.2016

Třetí wolverineovská sólovka se jmenuje Logan, dorazí k nám 2. března a není tak úplně jisté, co se bude dít po ní. Hugh Jackman se tu rozloučí s rolí Wolverinea, zároveň by ale mohlo jít o částečné… (viac)

McAvoy a invaze z vesmíru

McAvoy a invaze z vesmíru

12.09.2016

James McAvoy není ve sci-fi žánru zrovna nováčkem. V X-Men: Budoucí minulost nebo X-Men: Apokalypsa si ho užil dosyta, teď ho ale čeká velký test bez vyholené hlavy, kolečkového křesla a mutantích… (viac)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

James Wan, režisér Saw nebo Rychle a zběsile 7, se řadu let snažil dostat MacGyvera na velké plátno. Seriálová klasika to tam nakonec nedotáhla, Wan ale rozjel alespoň televizní reboot, který právě… (viac)

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

17.09.2015

Bryan Singer, režisér X-Men, X-Men 2 a X-Men: Budoucí minulost, nám příští rok představí X-Men: Apocalypse. Ano, čtyři z jeho (brzy) devíti filmů jsou z mutantí série, není tedy divu, že Singer… (viac)