Príbeh mladej ženy, ktorá v roku 1973 nasadla do nákladného auta a v centre Prahy zabila osem ľudí. Svoj čin považovala za akt pomsty spoločnosti, ktorá jej podľa nej celý život ubližovala, a v roku 1975 ju ako poslednú ženu v Československu popravili. Snímka je existenciálnou drámou Olgy Hepnarovej, príbehom osamelého človeka vymedzujúceho sa voči väčšinovej spoločnosti, príbehom, ktorý vyústi do tragédie a niet v ňom víťaza ani porazeného. Film ponúka pohľad na traumatický život aj čin titulnej hrdinky z určitého odstupu tak, aby sa emotívne neprikláňal na stranu Olgy Hepnarovej. Súčasne je aj drámou ľudí z jej okolia a jeho tvorcovia sa snažia nájsť príčiny jej strašného agresívneho aktu. (ASFK)

Filmslover14

Na české poměry velmi nevšední snímek, který rozhodně stojí za vidění. Michalina Olszańská v titulní roli navíc podává přímo oscarový výkon - uvěříte ji doslova každý pohyb. ()

st.bitch

Já, Josef Klimeš postrádám TO kouzlo z upoutávky. Přitom by "jen" stačilo zaměnit použitou formu za takovou, která by nebyla odtažitá, studená jak psí čumák a tak nezúčastněná, že mě dokonce dohnala k broukání Heartless (od Låpsley btw) a připomenutí nákupu cestou z kina. Rozumím záměru tvůrčího dua Weinreb/Kazda, které jednoduše nechtělo divákovi ulehčit průnik do slečny Hepnarové, aby náhodou nezlehčil její čin, ale v téhle podobě to se mnou pohlo jen při závěrečné exhibici Michalini Olszańské (čichám čichám Českého lva) a seznámení onoho automobilu s poškozenými soudruhy. ()

SaintMichael

Herecké výkony nebyly špatné, ale co mi nejvíc vadilo byl střih. Vždycky jedna scéna statické kamery, pak střih a zase úplně jiná scéna, která s předchozí vůbec nesouvisela. A pak co se týče faktů, tak tam taky lecos vzali hopem a jinde zase naopak něco zbytečně natahovali. Myslím si, že z toho mohl být hodně dobrý film, ale bohužel nestalo se :-( ()

mad.dog

Plnou pálku s hrdostí dávám tomuto syrovému snímku, který funguje na diváka stejně jako rána palicí do hlavy. Takový dojem jsem si z toho odnesl já. Herci vynikající, atmosféra hutná a moc se mi líbilo, že film zůstával objektivní. Celkový pocit umocňuje i fakt, že jakmile jsem se vrátil domů, tak začaly rodinné problémy... ()

vbernard

Těžko pochopit, jak mohl vzniknout tak nehezký film na základě takové slibné předlohy, jako je životní příběh pomatené Hepnarové. Nemělo to hlavu ani patu. Scénář je tak nepovedený, že scény na sebe vůbec nenavazovaly. Většina scén je tak nějak nekompaktních, roztrhaných a o opisných detailech té doby nemluvím. Ve finále spousta děje nedává ani pořádně smysl. Děj je tak příšerně utahaný, až hrůza. Prakticky se o příběhu a důvodech co se vlastně té bláznivé holce odehrávalo v hlavě, a na jakém základě, skoro nic nedozvíte. Prostě zklamání. ()

adnov

Není to špatné, ale zbytečně zdlouhavé, zbytečně černobílé, zbytečné a dlouhé sexuální scény. Žádný dovětek, jak to vlastně bylo, jak to dopadlo, dokonce ani nikde není zmíněno, že je to dle skutečné události. Těšila jsem se na film, dalo se z toho vytřískat víc. śkoda. ()

neo_ap

Dokáži si představit, co Olga prožívala, a co cítila. A mám pochopení pro to, co udělala. Na film jsem byl hodně zvědav. Ze začátku na mne působil dost utrhaně. Nic neříkající sekvence. Dialogy. Pak ty dlouhé záběry na nic. Nechápu. Pokud mají umocňovat atmosféru, na mě to nefungovalo. Vadilo mi, že v pár momentech jí ukazují jako retarda. Možná byla psychicky nemocná, ale rozhodně žádný Otík. Přílišné kouření nebudu zmiňovat. Možná se tehdy takhle kouřilo, možná ona sama hulila jako sádrový ježek. Ve filmu se to dá snad vystříhat, ne? A ten závěr. Rychlí, neosobní, bez emocí. Takřka jako celý film. Chápu tvůrce, že z Olgy nechtěli udělat světici, chudinku, které celý svět ublížil. Na druhou stranu. Nebyla na tom duševně nejlépe. Okolí jí odmítalo. Nikdo jí nechtěl pomoct. V jistém smyslu byla oběť. A zaslouží politování. Pochválit mohu jen představitelku hlavní role. Erotické scény. Černobílou volbu. A odhodlání pustit se do natočení tohohle snímku. Film není vůbec špatný. Na české poměry hodně dobrý. Podle mého však zůstal někde na půl cesty. 50/100. ()

Petunie

Herecký výkon hlavní herečky byl naprosto úžasný, téma bylo strašně zajímavé. Pokud ale hodnotím film, tak ten se mi osobně vůbec nelíbil.Všechny postavy byly tak povrchně vylíčené. Na konci to nabralo dobré obrátky. Ty dlouhé záběry, kde se vůbec nic nedělo, to bylo peklo :D ()

silverscreen

Co k tomu dodat, čeští filmaři se snaží vždy udelat temnou atmosféru filmu tak trapně. Ve filmu o Olze Hepnarové se nikoho nevidíte upříme zasmát, všichni hrají (přehrávají) zlé charaktery, že jim to nevěříte - matka Hepnarové vypadá jak zlá macecha. Dlouhé zábery na místa bez děje, sřih na scény, které jakoby byly do filmu vlepené, aby se prodloužila stopáž. Nezachrání to ani celkem slušný konec filmu. ()

Kamzicky

Možná mě někteří odsoudí ale čekal jsem více.Asi hodinu jsem se díval na nic extra říkající přeskakující děj s asi minutovými záběry na chodbu, obličej...Vzhledem k ději jsem čekal více rozvinutou část, jakým způsobem se dostala k depresi z okolí a ukřivděnosti.První hodina mi dala pouze letmé střípky lesbických scén a nejméně 70% záběrů, jak Olga kouří cigaretu.Samotná hlavní scéna (spoiler) s nákladním vozem trvá asi 15s a to co se děje ve vězení a s rodinou trvá asi 15min. Tudíž pro mne hlavní témata jsou shrnuta asi v 35min. Neodrazuji tohle je mé hodnocení posuďte sami.Kdo ovšem čeká dokumentárně-informativní film zklamu vás.Pouze zjistíte, že byla nějaká Olga Hepnarová ()

Monco

Takový pocit po skončení filmu jsem měl snad jen po filmu Jdi a dívej se. Film skončil a zhruba 20 lidí, co nás bylo na filmu zůstalo sedět. Jedna holka seděla snad pul minuty a vnímala pouze titulky. Hodně silný film. Byl jsem na tom 2 dny po premiéře a musím všechny, co se na tomto filmu podíleli pochválit. Hlavně Michalinu. Podle mě dostane za to lva. Zajímala by mě ta nejdelší verze. ()

andydufrsn

Četl jsem Cílkovu knihu a proto, mně zajímalo i filmové zpracování, ale to mi přineslo zklamání. Film mi přišel, vzhledem k tématu, přehnaně vyumělkovaný, zejména pak dlouhými statickými záběry. Rovněž se musím pozastavit nad množstvím sexuálních scén, jako by snad za to, že Hepnarová udělala to co udělala, mohlo to, že se nebyla schopna rozhodnout jestli radši péro anebo kundičku. Navíc si nemůžu pomoci, ale jako celek to ve mně vzbudilo dojem, že film chce s Hepnarovou vyvolat soucit! ()

cartouche

Hodnotit pro mě tento film je těžké. Má totiž své nesporné přednosti, ale i aspekty, se kterými jsem se nevyrovnal. Tak za prvé: Film bez úvodních titulků a zcela bez hudby pro mě byl lehkým šokem. Vlastně většina filmu se skládá z krátkých, vesměs nenavazujících scén, kde se mlčí, sedí nebo stojí. To sice na jedné straně vystihuje vnitřní svět Olgy, ale na druhé straně nemohu pominout, že je to poněkud bezohledné k divákovi, který má problém chápat vývoj děje. Působí to jako docela slušný film, který někdo z přílišné horlivosti sestříhal "na kost", na hranici srozumitelnosti. A to říkám jako člověk, který měl prostudovanou celou historii Hepnarové a tudíž jsem mohl úspěšně odhadovat, co bude v příštích minutách následovat. Upřímně řečeno, dokážu si představit, že zahraniční publikum, které je s celým příběhem zcela neseznámené, bude tímto "artovým stylem" docela iritované. Což může být pro úvodní dojem rozhodující a může to vést až k odchodu z kina. A to je škoda, protože druhá polovina filmu už se odehrává v drsném a syrovém duchu, jaký jsem od tohoto filmu očekával. Nemějte pochybnosti: Michalina Olszanska je fantastická a s ní celá tato podívaná stojí a padá. Od chvíle masakru přes celý soudní proces až k závěrečnému zuřivému boji před popravou je to fascinující zážitek, který v člověku zanechá hluboký dojem na mnoho hodin. Nicméně právě proto mě mrzí, že konečný výsledek mohl být lepší. ()

tulikt

Černobílej filtr tomu fakt pomoh. Místy je to až dynamická fotka scény. Dialogu je tam přesně tolik kolik by mělo. Pochopení detailů je taky záludně promíchaný, celkově ale dost slušný, na českej multikiňák. Jediný co mi trošku ubíralo na autentičnosi byla ta hypsteřina kamery. 4* ()

NatyR

Na tento film jsem se těšila strašně dlouho a měla jsem vysoká očekávání. Ne, že by mi film zklamal, ale oproti jiným populárním českým filmům je to veliké zlepšení. Myslím, že kdyby se kvalita filmů pořád zlepšovala časem může česko konkurovat i zahraničí. ()

Mr.Dude

To mi ho vyndej. Měl jsem promítat sračku Vzpomeň si, díky bohu nikdo z lidí nepřišel, a já se tak mohl zavřít v kino sále, rozepnout si poklopec a pustit si sám pro sebe co jsem jen chtěl. No, jenže ono bylo na výběr fakt málo a já tak zvolil Olgu. Boha jeho nevím jak je to možný, ale on je to vážně povedený film. Českopolskoslovenskomrdkošskoanálskofrancouzskej film, který se povedl. nikdy by mě nenapadlo, že tohle napíšu, ale musím uznat, že herci, příběh a zpracování bylo mocinky moc fajn, a já to díky tomuhle dokoukal a zjistil, že olga hepnerová byla poslední člověk popravenej v československu. Zase jsem o něco chytřejší. Je to stejně dobrá informace jako ta, že film dějiny násilí, byl poslední film vydaný na VHS, takový informace se hodí, třeba do chcete být bazerantem? ()

Whiterose odpad!

Tady musím hodnotit jako odpad. Co to jako mělo být? Námět téměř světový a výsledkem je rádoby intelektuální černobílá rozvleklost obohacená o lesbické porno. Kde je ve filmu ukázáno, co vedlo Hepnarovou k takové nenávisti? Kde je alespoň náznak jejího motivu? Asi to měla být ta krátká nakládačka ve sprchách polepšovny. Z každého novinového článku jsem se zatím o Hepnarové a jejím životě dozvěděla víc než z tohoto filmu. Masturbace na plátně? Asi nová móda, ale opět informační přínos o hlavní hrdince na nule. I lidé v kině už se ošívali. Jediná postava, která něco smysluplného znamená a poznamená je právník - ten náznak, že všechno může být také v Olžině hlavě, jenom její subjektivní pocit, že je jí ubližováno. Opravdu hodně se mi to nelíbilo. ()

adaben

Dobré, čistě natočené i dobře odvyprávěný příběh. Chvíli se mi to zdálo až příliš pomalé, a trochu si nejsem jistý, jestli přesně tvůrci vystihli ten motiv z rodiny, ale jinak převažovali klady. Černobílá barva příběhu pomohla, a tvůrci se naštěstí nenechali zlákat oproti nedávné inscenaci s Hepnarovou v Divadle na Zábradlí nějakému dobovému politickému podtextu, a to přesto, že ta doba opravdu za moc nestála. Pěkné herecké výkony, vedle hlavní představitelky, určitě třeba Šoposká, Martin Pechlát a také Juraj Nvota (málem bych ho po letech už nepoznal). ()

bilder

Příliš dlouhé detaily, některé dobové reálie tak úplně nesouhlasí, ale to není důležité, kdo už si toho pamatuje tolik jako já, které se to dotklo skoro osobně. Jinak ale herečka v hlavní roli vynikající. Těch cigaret tam bylo trochu moc, ale v té době to bylo normální, kouřili všichni a všude. ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

22.07.2021

24. Český lev - výsledky

24. Český lev - výsledky

04.03.2017

Filmovým králem Českých lvů za rok 2016 se stal film Masaryk, který si odnesl rekordních 12 lvů. Tento film ovládl naprosto dominantně předávání Českých lvů za rok 2016. Ambiciozní film Anthropoid… (viac)

Nominace pro 24. ročník cen Český lev

Nominace pro 24. ročník cen Český lev

18.01.2017

České lvy letos budou velkým česko-britským duelem. Masaryka se 14 nominacemi totiž vyzve na souboj Anthropoid s 12 nominacemi, jimž v hlavní kategorii sekunduje Rodinný film, Hřebejkova Učitelka a… (viac)

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz