Muž, který sázel stromy

• Kanada The Man Who Planted Trees (viac)
Krátkometrážny / Animovaný / Dráma / Rodinný
Kanada, 1987, 30 min

Réžia:

Frédéric Back

Predloha:

Jean Giono (poviedka)

Krátký poetický animovaný film podľa rovnomennej novely Jeana Giona rozpráva príbeh pustovníka, ktorý celý svoj život v absolutnej skromnosti zasvätil krásnemu cieľu. Je to vizuálne krásne spracovaná meditácia o sile človeka a kráse tvorby a zároveň nesmierne humanistická, pacifistická a panteistická výpoveď. (Jordan)

bouchy

Krásný snímek, který musí pohladit na duši snad každého, byť jen průměrně citlivého člověka. Každý z nás by měl žít svůj život tak, aby měl radost z toho co dělá a byl stoprocentně spokojený sám se sebou. A je jedno, jestli děláte vrcholově nějaký sport, jste úspěšným investorem nebo jen vysoko v horách sázíte stromy... ()

Wormboy

Prekrasne naanimovany snimok o velkosti ludskeho odhodlania. Skoda dabingu, pretoze v povodnom zneni to mohlo byt este o kus lepsie. Na skvelej animacii a velkej myslienke, ktora tento film zdobi, to vsak nic nemeni. ()

zette

Vskutku zajimava animace, ktera se vzdy detailneji vykresli pri kladeni durazu na mluvene slovo. Doprovodny text z novely Jeana Giona je rovnez bezchybny. Na tomto dile neni co vytknout a po zasluze dostal Oscara za kratky animovany film. ()

majo25

Príliš veľká poetika je v tomto animáku a ani animácia ma nejako nevtiahla. Ale príbeh aj fakt, že to je podľa skutočného príbehu sú určite zaujímavé. Hodnotenie: 75% ()

otík

Tento animovaný skvost filmových dějin vznikl podle povídky Jeana Giona. Není skvostem pro svou animaci (nečekejte animaci alá Walt Disney nebo třeba jen typ českého večerníčku, ale velmi netradiční spíše náčrtová animace, ze které snad mohou bolet i oči - alespoň z počátku), ale pro obsah, který je tak nabit pozitivem, že po shlédnutí filmu se budete cítit velmi, velmi dobře. Příběh vypráví o muži, který žil kdysi ve vesnici, kde mu umřela žena i dítě. Odešel do samoty pouště a každý den vycházel sázet do opuštěné půdy stromy. Každý den vybral sto žaludů a šel daleko od svého domu a každý den se zase vracel. Přestože ze sta žaludů vyrostlo jen deset stromků, stále pokračoval ve své práci, pro druhé nesmyslné, pro něho to však byla práce, která mu dávala smysl života. A tato práce přinesla své plody - za dvacet let byl v bývalé pustině les 3x11 kilometrů, obnovil se život, začala téct voda ve vyslých korytech, přistěhovali se mladí lidé. Hlavní pozitivum filmu vidím v tom, že utrpení člověka může vést k skutkům, které změní nejen můj život, ale dokonce část světa. Je jen na nás, jak se dokážeme s utrpením vyrovnat. A tenhle film je návodem, jak své utrpení přeměnit v radost. ()

MJMilan

Skvělý snímek pro někoho, kdo právě neví, co s životem. Ač optimistický dokázal dojmout až k slzám. Málokdo dokáže líp popsat podobu lidského štěstí, smyslu jednoho života a inspiraci pro lidi, které dosavadní bytí nenaplňuje tak jak by si přáli. Tak trochu tu zanechává odkaz na myšlenku, že pokud nechcete na něco myslet, tak neustále něco dělejte, i když je to třeba "jen" sázení stromů. ()

sator

Krása... Existují dva české dabingy, v první starší verzi je vypravěč Miroslav Částek  a v druhé verzi  Pavel Soukup. ()

Hafran

Vynikající kniha a tedy vynikající příběh. Ale zpracování je sice zajímavé, ale když ho vidíte po několikáté, tak je vlastně dost neestetické. Míhající se čáry animovaný film nezachrání. ()

maxxxim

Ideálny prototyp kvalitného snímku, kde Elzear Bufier využil potenciál k páchaniu dobra, ktorým disponuje každý inteligentný ľudský tvor na tejto planéte, no nie každý je potentný, a to z rôznych príčin. ()

Khumbac

Nevzdělaný sedlák sází stromy, v tichosti, vytrvalé odhodlanosti. Tisíce, stovky tisíc stromů. Pro nezúčastněné pozorovatele se to jeví jako schopnost boha. Lidi učte se tím!!! Velmi inspirativní film. ()

tatanapope

Trochu neobvyklé podívání z hlubokou myšlenkou. Celý příběh působí tak trochu jako malé umělecké dílko a v podstatě nemám, co bych vytkla. Viděno v rámci Výzva 2015 od Frajer42. ()

Qitek

Tento zázrak jsem viděl pouze jednou v mém životě. Je to možná víc jak 13 let a já si ho pamatuji jasně až dodnes. Čirá nádhera... ()

DivX

Tento příběh přímo nutí člověka k zamyšlení. Nádherně zpracované dílo o lidské dobrotě a povaze. Měli bychom se nas sebou zamyslet proč zde vůbec jsme a zdali je opravdu nutné řešit věci tak jak je řešíme v dnešní době. 90% ()