Podvodník

(festivalový názov)
  • Veľká Británia The Imposter

Dokument se soustředí na mladého Francouze, který přesvědčí truchlící rodinu z Texasu, že je jejich šestnáctiletý syn, který zmizel před 3 lety. (cezero)

KucC

Vaše ochota věřit věcem, kterým věřit chcete, nabere neskutečných otáček. Velice inteligentně vystavěný dokument, po jehož zhlédnutí vám jen málo věcí příjde nereálných.. ()

JosefTomas

Přestože nejsem člověk, který by nějak vyhledával dokumenty, tento mě mile překvapil. Je to až skoro k nevíře, jak Layton dokáže zacházet z diváky. Dávkuje zvrat za zvratem a vy ani do poslední minuty nemáte ponětí, co si myslet a komu věřit. Krásně natočené a i teď to ve mně zanechává chladný pohled. Layton tu přivedl k životu dokument, který by mohl konkurovat i těm nejpromyšlenějším záhadným filmům. Pochybuji, že by to někdo zvládl lépe. ()

oasismanik

Tak toto bolo asi najväčšie wtf, aké som videl za posledné roky. Za záver musím dať piatu hviezdu, to sa vám fakt podarilo loptoší! :) ()

solisoli

Ako tu už bolo spomenuté, že výrazne pôsobivejšie by bolo spracovanie vo forme drámy, ako dokumentu. Prepojenie žánru s dokumentom tu nebolo šťastné riešenie, aj keď toto nešpecifikovatelné dielo malo svoju hodnotu. ()

Fenri

Poměrně mrazivě zpracované téma, rychle to odsýpá a navíc - přiznám se, že po skončení mi to nedalo a musel jsem si trochu zagooglovat, jak to vlastně dopadlo. To se u dokumentu určitě cení. ()

BlueNeon81

Neuveriteľné, čo dokáže písať sám život. I keď tu bola pred časom snaha priniesť tento príbeh do filmovej podoby, je jasné, že v polohe dokumentárnej to bude mať správne grády. A veru, že malo. ()

gezper

Haha, tak tohle je velice povedené, originální. Je to dokument, je to thriller, je to fikce či snad komediální narážka na naivitu amíků? No dobře, teď už tuším, ale zároveň si pár věcmi stejně nejsem jist. A vůbec mi to nevadí (kecám, trochu ano). Ale hlavně. Jsem rád za to, že jsem neudělal trapnou chybu a četl si o tom něco výrazněji dopředu (což se mi poslední dobou již několikráte královsky vyplatilo). Nedělejte ji také. Jdětě rovnou do toho .. [80%] ()

wick

Možná zajímavý dokument, ale na celovečerák moc dlouhé.Těžko říct, zda to tak opravdu probíhalo, docela bych při IQ některých Američanů věřil tomu, že v přijetí Araba do rodiny místo svého syna nordické rasy žádná vražda nebo zlý úmysl nebyl. ()

karnifex

Skvělý příběh, hrozivý příběh - děsivější, než mnohý horor.. Po shlédnutí filmu se vám nejspíš vynoří víc otázek, než odpovědí. A na pozadí pocit, jak děsivé jsou dnešní USA, Texas obzvláště.. ()

WUTEN

Podle recenze to vypadalo jak to bude napínavé a tajuplné, bohužel od první minuty všechno si dáte dohromady a je vám jasné že tam žádné napětí nebude. Už to bylo jasné kdo se za koho vydával když tu francouzsko-alžírskou tlamu ukázali hned na začátku. Nechápu jak tahle Texaská rodina mohla uvěřit že je to jejich syn? To nepoznají ani bělocha? Ještě že to nevytáhli nějakým Křovákům. To by mě zajímalo co by řekli kdyby se tam objevil mezi dveřmi. Hmm nějak ztmavnul, má květák na hlavně, vysunutou čelist, rozpláclí nos, velké zuby a černé oči, to bude určitě tím jakým traumatem si prošel. Přesně takhle tyhle rodiče přemýšlejí, a to měl ještě francouzský přízvuk, co chcete ještě víc jako důkaz o tom, že to není váš syn. Sami sebe přesvědčili že je to jejich syn i když vypadá a chová se úplně jinak. V průběhu filmu se postupně dozvíte co je vlastně tento "Chameleon" jak ho oprávněně Interpol označil zač. Po zhlédnutí dokumentu nemůžete tomuto člověku věřit ani slovo, je to patologický lhář proto přezdívka Chameleon, ten člověk je buď psychopat nebo má jednu nebo více poruch osobností a mezi jeho charakterové znaky patří: manipulace, nezodpovědnost, patologické lhářství, emoční chlad a žádný pocit viny. Takového exota je i v dnešní době těžko najít. Chybělo mi tam o jeho minulostí více, jeho motiv činů, nedávejte tomuhle makakovi tolik prostoru pro tlachání, křížový výslech, žádné sraní s mladou paní! ()

koci

Nářez! Tenhle dokument mě vtáhnul a v jednu chvíli děsil víc než mý oblíbený horory. A přitom se člověk v první půlce musí smát... unikátní mix, takový se jen tak nevidí. ()

Etrox49

O životnom príbehu Frédérica Bourdina som v živote nečul a režisér Bart Layton je pre mňa neznáma persóna. Napriek tomu, strhujúcejší a pútavejší dokument som nikdy predtým nevidel! Samozrejme, nádejný a žičlivý námet tu ponúka už sám život, keď rozohral tak neuveriteľnú zhodu a sled okolností, otázkou zostáva, je toto dosť na tak skvelý film? Môj osobný názor je, že nie a že k dokonalosti to celé priviedla až dramatizácia tvorcov. Línia príbehu je od začiatku jasná, necíti potrebu zamotať vám hlavu hneď od úvodu, o to viac si divák vychutnáva postupne servírované zvraty, nové zistenia a ku koncu aj (takmer) hrozivé priznanie. Oceňujem, že scenáristi sa napriek priamočiaremu deju, nezdráhajú do dokumentu osadiť flashbacky, aby ešte viac vygradovali napätie. Aktéri nepotrebujú žiaden komentár, vďaka reálnym postavám tu ani na moment neprestanete pochybovať o autenticite celého príbehu ako sa to často stáva pri hraných dokumentoch. Dovolím si tvrdiť, že podstatne väčší divácky záujem, možno až také tiché znepokojenie a strach, na seba strháva vystupujúca rodina a paradoxne nie hlavný charakter, u ktorého je po pár replikách jasná duševná porucha. Z Beverly Dollarhide ide čistá hrúza, maminka jak lusk a sestra Carey má od začiatku napísané na čele, že rodinné dianie nebolo vždy úplne košér. Verdikt: pútavý kúsok, ktorý zaujme od úvodu až k záverečným titulkom, bez váhania za 5 frčiek. Dôležitá rada: za žiadnych okolností film nepozerajte predabovaný! ()

bl.e.cha

Rozhodně nejsem vyznavačem dokumentárních filmů, po shlédnutí tohoto famózního snímku však stále popadám dech a teprve mi začíná docházet, že jsem právě viděla něco nepopsatelného... Díky Frédéricovi Bourdinovi dostala lež úplně jiný rozměr... ()

stalkicz

Davam tomu plnou palbu, prestoze filmarsky to objektivne na 5 hvezd neni. Ale opravdu si nepamatuju kdy jsem naposledy videl neco tak neuveritelneho. ()

vinducha

Obsah jednoznačně vítězí nad formou. Střet celoživotního lháře a  podvodníka kradoucího cizí identity a zřejmě pěkně vykutálené rodinky , která bez mrknutí oka předstírá , že tahle kukačka je jejich před lety ztracený syn. Nekoukalo se na něj nijak extra pěkně na ksichta. ()