ACAB: Všichni policajti jsou parchanti

• Taliansko A.C.A.B.: All Cops Are Bastards (viac)

Posměšnou zkratku ACAB (All Cops Are Bastards) znají dnes z fotbalového prostředí i malí kluci, setkáváme se s ní na autobusových zastávkách a posprejovaných továrních zdech, objevuje se na transparentech fotbalových ultras a dokonce i jako motiv oblečení.
Když se kácí les, musí lítat třísky. Hoši z italské policejní zásahové jednotky Cobra (Pierfrancesco Favino), Negro (Filippo Nigro) a Mazinga (Marco Giallini) o tomhle vědí své. Když místo s rodinou tráví neděle v ochozech stadionů, kde čelí plivancům, lahvím a vytrženým sedačkám, a nesmí se pohnout, dokud nedostanou rozkaz, každý jejich tvrdší zákrok vyvolá bouři nevole a následnou kritiku veřejnosti a jakýkoliv průser končí u přestupkové komise nebo rovnou u soudu, kde se v lepším případě zahladí křivým svědectvím, jsou něco jako brutální andělé v uniformě. Nováček Adriano (Domenico Diele) nepřichází do jednotky zrovna v nejklidnější době, v Itálii je před volbami, země čelí problémům s nelegální imigrací, narůstá trestná činnost páchaná cizinci a na druhou stranu se zvyšuje i počet rasisticky motivovaných útoků krajně pravicových hnutí. Po jednom střetu s tifosi skončí pobodaný Mazinga v nemocnici a jeho parťáci se zavážou pomstít. (dopitak)

ghatos

Příjemné překvapení, až nečekaně promyšlené. Konečně film, kde je pravda o multikulturalismu a zdegenerovaném politickém systému. Těžko hledat v současnosti větší protipól k Intouchables. Správné bylo zařadit i případ Gabriela Sandriho. 75%. PS: Byla sobota odpoledne 11. listopadu 2007, na dálničním odpočívadle poblíž toskánského Arezza, se potkala skupina fanoušků Juventusu a Lazia Řím. Během dopoledne si pro šestadvacetiletého mladíka přišla smrt. Průběh, jenž předcházel úmrtí Gabriela podle vyšetřovací komise vypadal nejpravděpodobněji takto: Při setkání na dálničním odpočívadle došlo na ostré výměny názorů a konflikt mezi oběmi "fans". Byli značně hlasití, čehož si všiml náhodný policista a dav se snažil rozehnat varovným výstřelem do vzduchu. Strážník se následně pokusil dohonit partu fanoušků Lazia, prchající do auta. Při rozjezdu z odpočívadla však zanechal běhu a z namiřené zbraně, kterou po varovném výstřelu nezajistil, nechtěně vyslal nábojnici mířící do zadního sedadla auta. Kulka zasáhla Gabriela Sandriho do krku. Během okamžiku na místě umírá. Spekuluje se, zda zásažení do krku Gabriela "nepomohl " odraz náboje, jenž se mohl otřít o plot. Gabriel Sandri se živil jako DJ, pocházel a bydlel v hlavním městě Itálie. Pro širokou veřejnost byl jeho nedobrovolný odchod z tohoto světa velkou ranou. Jakmile se informace o zastřelení fanouška policistou rozkřikly, začli ve velkých italských městech nepokoje. Tifosy napadly policejní stanice, kolem Olympijského stadionu v Římě. V Bergamu se málem nedohrálo střetnutí, nejdrsnější jádro fanoušků demolovalo skleněnou zeď, pod tribunou, aby na případ, který se u Arezza stal brali protagonisté utkání Atalanta-Milán ohled a zápas odložily. Stalo se tak pouze v případě Inter-Lazio, kam Gabriel Sandri měl namířeno a Parma-Juventus. Italští tifosy vyhrožovali válkou mezi nimi a policií. Carabinieri musely proti těmto chuligánům používat donucovací prostředky nejtěžšího rázu, aby potlačily ničení ve městech. Došlo k vysokým škodám na majetcích. Před policejními stanicemi se schromažďovalo velké počty "ultras" a provolávali hesla jako: "assasini,assasini " (vrazi) a podobně. Radikálním fanouškům v celé zemi vadilo, že na rozdíl od února, kdy byl po střetech zabit policista, vedení soutěže v tomto případě nezrušilo celé ligové kolo. (zdroj: www.sslazio.cz) ()

Marek1991

Viete ja stojím na strane spravodlivosti. Kamaráta mi o život pripravili v Brazílii. Nemám rád lúzu a bandy, ktoré páchajú zločiny, lebo sa nevedia zaradiť do spoločnosti alebo spoločnosť zmeniť. Sú to niekde domáci, niekde imigranti, no často aj cigáni. Nemám však rád ani políciu, ktorá chráni nezmyselné štátne orgány, ktoré beznádej spôsobujú a dávajú možnosť vzniku týmto živlom, lebo im to často vyhovuje, že sa bijú ľudia medzi sebou a oni ich neskôr oklieštia o slobody a môžu kontrolovať a vládnuť im, tiež nechcú dovoliť zmenu režimu k lepšiemu. Im je jedno, či bude napríklad Taliansko talianské, či je im jedno komu ublížia. Na Slovensku si tiež nie vždy počínajú správne, najmä keď zbili ľudí na protestoch Gorila. Na tomto filme mi spočiatku vadila tendenčná zábavná hudba pri vyzbrojovaní polície, chlap, ktorý má vytetovaný kríž, že jedná ako bezbožník a vyžíva sa v mlátení ľudí, odplate, policajti sú ukazovaní ako tí správni, kravaťáci ako symbol normálnosti, proste ľudia, ktorí majú problém len s tým, že žijú vo vysokom psychickom vypätí a nevedia, na ktorú stranu sa postaviť, či stáť v strede na strane spravodlivosti. Bitky fanúšikov mimo štadiónov, ktorí sa chcú pobiť, tak tí sú oddeľovaní, teoreticky správne, no keď sa to nepodarí, vyvoláva to problémy. Násilná vysťahovacia politika, tak tu považujem za správnu iba, ak niekomu ubližujú a neplatia cudzím, no z vlastného domu to odsudzujem, životný priestor si totiž nemôžme rozširovať do nekonečna, cigáni síce žijú slobodne a mohli by nám v slobode ísť príkladom, no mnohé zneužívajú a tak v tejto veci treba jednať opatrne, keď treba osady zbúrať a snažiť sa ich začleniť do spoločnosti, lebo v krajine, v ktorej žijú by mali rešpektovať jej pravidlá, jej zákony, pretože podľa mňa až tak nesprávne nie sú. Ak sa pácha trestný čin, tak treba postupovať podľa zákonov krajiny a nie kolektívnu vinu uplatňovať, aj keď tí imigranti a cigáni ju páchajú viac ako domáci. Ak niekomu vadia prisťahovalci, nech to rieši zákonom a nedáva im azyl, aj to však treba individuálne posudzovať. Spájať tento film s cigánmi a imigrantmi ako zlom, či najmä komunistami alebo anarchistami je hlúposť, pozrite si film Diaz: Nezmývaj tú krv, tam polícia jednala veľmi zle kvôli frustrácii z iných a obhajovala záujmy zla na najvyšších miestach, tu mnohé z jej konania už celkom chápem, no zločiny nezmažú. Taktiež by som to nespájal s našimi podmienkami, či našimi cigánmi, imigrantmi alebo futbalovými fanúšikmi, či radikálne pravicovou scénou. Keby polícia vedela zabezpečiť poriadok, neoplácala a zákony by platili pre všetkých rovnako bez ohľadu na farbu pleti, rasu, či náboženstvo, ale tiež by ľudia neoplácali a snažili sa podľa tohto riadiť, problémy by sa zmenšili a možno aj zmizli. Uznávam slobodu, no uznávam aj nastoľovanie poriadku, ak je to treba, problémy vznikajú práve medzi výchylkami, kde sa nejakej strane poškodí. Tento film je viditeľne profesionálnejší, no formou slabší, je to krátka doplnenie iných filmov, prekvapujúco k filmu Diaz akoby opozitum, aj keď to s ním vôbec nesúvisí, lebo toto sa netýka protivládnych protestov, ale boja neonacistov a imigrantov medzi ktorými je polícia. Je to skôr akoby obdoba filmu Tropa de Elite, no ani tu to nie je úplne podobné. Tiež sa mi nepáči názov, taký tendenčný, škatuľkujúci a kolektívny v nesprávnom zmysle. () (menej) (viac)

Flynn

Takové 3-4 hvězdy... je to na hraně. Docela dobrá podívaná, Stefano Sollima mě Suburrou zaujal a tak jsem koukl na starší kousek... a dobré dobré, určitě stojí za shlédnutí a budu se těšit na další kousky. Sice ve filmu hrála moje oblíbená hudba, ale nějak mi třebas White Stripes v úvodních titulcích extra neseděli... asi užito páč je to klasická stadionovka, kterou vybroukávají mraky fanoušků na fotbalových stadionech v Německu a Itálii. ()

JASON_X

Nečekané překvapení. Velice dobře zvládnutá italská akční podívaná z prostředí policajtů, fotbalových chuligánů a přistěhovalců, prostá jakéhokoliv hollywoodského sentimentu a s hnusně depresivní a bezvýchodnou atmosférou. A ovšem také přehnaně afektovaná, realita určitě takto nevypadá. Ale co, dobře se mi na to koukalo a po všech těch amerických policejních filmech byla tohle pro mě velmi příjemná změna. ()

Sany33

Konečne je to tu! Zobrazenie chuligánstva alebo extrémizmu, ako len chcete, očami policajného zboru so všetkým čo k tomu patrí. Vynikajúco podtrhnuté hlavné nedostatky štátnej polície a ich zákroky nie práve korešpondujúce so zákonom ale skôr s ich životným názorom na danú rasovú alebo politickú situáciu. Ja osobne si myslím, že fil o podobných veciach by mal byť z prostredia v ktorom pojem A.C.A.B vznikol a to je Anglicko inak Taliansko je tiež fajn ale Anglicko by bolo viac podľa môjho gusta. Ďalej čo sa mi nepáčilo bol úplný záver, kedy mohli osudy všetkých členov polície vygradovať v dákej spoločnej ttragédií alebo spoločnom víťazstve réžia sa jednoducho rozhodla dať titulky, no čo už je to ich vec ale ukrátili sa, teda aspoň u mňa o slušných 15% a teda musím dať 80%. ()

• Na začiatku filmu, ako ide záber na stôl s výzbrojou, môžeme na stole zhliadnuť samopal, no ani jeden z členov jednotky nemá počas filmu samopal vo výzbroji. (Odpocivadlo)
  • Výraz A.C.A.B. z anglického „All Cops Are Bastards“, tedy „všichni policajti jsou zm*di“, je zkratka dříve užívaná především mezi bývalými vězni. Má radikálně levicový původ, je však také používána radikální pravicí a fotbalovými hooligans jako výraz odporu k policii i státnímu systému obecně. (Sufferer)
  • Zápas, po ktorom bol poranený veliteľ ťažkoodencov, sa odohral medzi AS Rím a SSC Neapol na Olympijskom štadióne v Ríme. (vander19)