Kolaborovali s nacisty

• Česko Nacističtí kolaboranti (viac)

Politická situace v evropských zemích okupovaných nacisty za druhé světové války zůstává dodnes středem zájmu historiků, pamětníků i mladších generací. Dilema "spolupráce s nepřítelem" a "záchrany domácích zájmů" se ale v dějinách lidstva vyskytovalo opakovaně před léty 1939-1945 a také potom. Málokdy ale byla ona "spolupráce-kolaborace" tak dobře zdokumentována filmem, fotografií a konečně i listinnými archivy. To byly důvody, které britské dokumentaristy vedly k vytvoření dvanáctidílného cyklu střihových filmů věnovaných nejznámějším historickým postavám a režimům, jež svůj osud spojily s osudy Třetí říše. Ne náhodou je prvním smutným hrdinou cyklu Vidkun Quisling, muž jeho jméno se stalo symbolem zrady a kolaborace. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa Georgex k tomuto seriálu (1)

Kolaborovali s nacisty (2010)

Velmi zajímavý seriál o druhé světové válce, který mapuje doposud málo probíranou tématiku nacistických kolaborantů. Ve většině dokumentů o druhé světové válce se dozvídáme zavádějící informace, že v celé Evropě likvidovali židy pouze němečtí příslušníci SS. Po shlédnutí tohoto dokumentu zjistíme, že většina z okupovaných zemí měla své divize, komanda či legie přímo spadající pod tu nejhorší a nejkrutější organizaci SS. Zjistíme tak, že víceméně v každém okupovaném státě se našla kolaborantská skupina, která sama prováděla ty největší zvěrstva proti lidskosti. Dokonce najdeme takové skupiny, které byly mnohdy tak brutální, že to děsilo i samotné nacistické pohlaváře, za zmínku určitě stojí ustašovské komando Dinko Šakiče, komando Arajs, likvidační komando Antanase Gekase. Zjistíme také, že v nejhorších koncentračních táborech byly nejkrutější vedoucí právě kolaboranti z okupovaných zemí, k těm nejkrutějším patřili ukrajinští kolaboranti. Celý seriál nás provede napříč celou Evropou, kde se u jednotlivých kolaborantských režimů dozvíme, co právě dotyčné osoby či skupiny vedlo ke kolaboraci. Konkrétně se seriál ve svých 12 zabývá problematikou: Vidkunda Quislinga, Pierra Lavala, Leona Degrelle, Dinko Šakiče, Finska, Antona Musserta, Ioannise Rallise, Velkého Muftiho, kolaborantských židů, Hitlerových zabijáků, Chaima Rumkowskyho a Viktorse Arajse. Seriál je plný nových zajímavých informací, které byly dlouho opomíjené, nabídne nám také málo viděné dobové fotografie a videa. Pokud tedy patříte mezi skupinu lidí, která se o zajímá o problematiku 2. světové války, potom vám tento seriál vřele doporučuji a je škoda, že má tak málo dílů. Moje hodnocení 85% ()