Most

• Česko Most (viac)
Krimi / Thriller / Mysteriózny
Švédsko / Dánsko / Nemecko, (2011–2018), 36 h 53 min (Minutáž: 57–60 min)

Tvorcovia:

Hans Rosenfeldt

Sofia Helin, Kim Bodnia, Thure Lindhardt, Rafael Pettersson, Sarah Boberg, Dag Malmberg, Puk Scharbau, Lars Simonsen, Gabriel Flores Jair, Henrik Lundström (viac)

Na moste, medzi Dánskom a Švédskom, nájdu telo mŕtvej ženy, ktoré leží presne na hraničnej čiare. Tento kuriózny prípad spojí vyšetrovateľov dvoch krajín, empatického dobráka Martina Rohdeho za Dánsku stranu a strohú a odmeranú Sagu Norénovú za stranu Švédsku. Most je nielen dejiskom prvej vraždy sériového vraha, ale aj symbolom spojenia dvoch krajín a najmä úzkej spolupráce dvoch protikladných vyšetrovateľov, ktorí budú prípad riešiť... Na moste medzi Kodaňou a Malmo nájdu napoly prepolenú mŕtvolu muža z mestského úradu v Malmo. Prípad dostane na starosti detektívka Saga Norenová. Pri  pátraní zistí, že spodná polovica tela patrí neznámej Dánke a tak sa musí spojiť s kolegom z dánskej polície Martinom Rohdem a viesť vyšetrovanie spolu s ním. V rovnakom čase privezú do nemocnice v Kodani Gorana Soringera, ktorému majú transplantovať nové srdce. Lekári však skonštatujú, že je na operáciu veľmi slabý a srdce poskytnú inému pacientovi. Goranova manželka Charlotte ponúkne nemocnici nové cétečko , ak manželovi nájdu včas nové srdce.  Veronika trpí vo vzťahu s násilným, drogovo závislým manželom Sorenom. Sociálny pracovník Stefan Lindberg jej ponúkne  možnosť začať nový život, ak Sorena opustí. Medzičasom Saga a Martin identifikujú auto, ktorým boli telá privezené na most. Patrí novinárovi Danielovi Ferbému. (RTVS)

Recenzie používateľa Frajer42 k tomuto seriálu (38)

Episode 1 (2015) (S03E01)

Nová dámská dánská posila byla jako vtip dobrá. Naštěstí všechno dobře dopadlo a bude Sagu v nadcházejících dílech provázej již od pohledu sympatičtější kumpán. První díl série se nesl v tradičním seznamovacím duchu, což moc nemusím. Tvůrci nám ukázali, jak silný žaludek má šéf švédské policie, když se rozhodl klátit dánskou seschlotinu. Saga a její psychické trauma mě také zrovna moc nezajímá. Nicméně, případ na první pohled vypadá velmi zajímavě. Pokud se budou kosit emancipované lesby, tak je zaručeno, že mých 20 čísel bude v neustálém pozoru. Trochu mě sere, jak je spousta lidí nasraných na Sagu, protože se zachovala správně a nenechala po světě chodit regulérního vraha. Zatím lepší 3 kousky. ()

Episode 2 (2015) (S03E02)

Na Henrika jsem si rychle zvykl. Skoro, jako by tam patřil odjakživa. Zatím jsem se do příběhu nedokázal patřičně zažrat. Je to takový chaos a pozvolné rozmisťování figurek po šachovnici. Vrahovy metody se mi každopádně zatím moc líbí a jsem zvědavý, co si pro nás v rámci této série tvůrci připravili. Jen to zatím prostě ještě nenabralo ten správný drajv a atmosféru. Znovu pálím "pouze" lepší 3 kousky. ()

Episode 3 (2015) (S03E03)

Konečně pořádná epizoda, která je událostmi napráskaná až po okraj. Nevím, kde byla Česká televize na tom, že Morten Anker byl někdy hlavní, či jakýkoli jiný podezřelý. Hanse je třeba pochválit, že si našel novou ženu právě včas, neboť jej vrah připravil o to nejcennější - o pravou ruku. Konečně najde pro svůj dánský sexuální objekt to pravé využití a stane se nepostradatelnou součástí jeho života. Vsuvečka s uklízečem byla správně dramatická, ale všem je nám úplně jasné, že to není ten koho hledáme a moc bych se divil, kdyby měl být tento narušený jedinec zodpovědný za předchozí vraždy. Jinak série nabrala moc hezké tempo. Dříve než se stihnete s nějakou postavou seznámit, tak ji tvůrci pošlou pod drn. Skvělé témpo a zatím velmi zajímavé téma série. ()

Episode 4 (2015) (S03E04)

Tak několik divně vypadajících podezřelých už bych měl, ale zatím mám stále pocit, že si tvůrci teprve vyskládávají jednotlivé dílky puzzlí na stůl potištěnou stranou nahoru. Všechny dílky jsou zajímavé, ale alespoň v mých očích, do sebe prozatím takřka nic nezapadá, tudíž ani mým podezřelým zatím nemohu přikládat žádnou váhu a jedná se čistě o tipy. Navíc je odvážné tipovat si v sérii, kde se prozatím drží trend, že jednotlivé postavy mají skutečně jepičí život. Tak nějak mám ale zatím pocit, že jsme svědky nějaké vyšší hry organizovaného zločinu a nebude se jednat o dílo vyšinutého jednotlivce, nýbrž dobře sehraného týmu. Konečně došlo také k dlouho očekávanému sexíku mezi hlavními hrdiny, mezi kterými to jiskří od samého začátku. Mimo jiné jsme se dověděli, že si Saga již minimálně 4 roky pěstuje bobříka, za kterého by se nemuseli stydět ani hoši od bobří řeky. Zatím velmi zajímavá série a cítím ve vzduchu, že už by se od příštího dílu mohla začít dávat skládačka dohromady, tudíž s velkou slávou oznámím, které kurvy vraždí. ()

Episode 5 (2015) (S03E05)

Tato série zatím boří veškeré stereotypy, které nastavil seriál v prvních dvou sériích a já si rozhodně z tohoto důvodu zatím netroufám vsadit na svého vraždícího koně. To, že se tato série tolik odlišuje je každopádně moc dobře. A vůbec je tato série v mnoha ohledech výjimečná. Doposud například neexistovala postava, jejíž existence a výskyt v seriálu by mě jakkoli iritoval, teď existují takové postavy hned dvě - matka Sagy a ta píča co zastupuje jednorukého Švéda Hanse. To je vždy utrpení muset se dívat na ty jejich otravné ksichty a když promluví, tak mám chuť vraždit. Naštěstí to kompenzuje vynikající a prozatím zcela nepředvídatelný děj. Těžko říct, zda je to způsobeno tím, že jsem u seriálu začal chlastat, nebo jsou jednotlivé zápletky až o tolik promakanější. Moc se mi líbí, kterak jednotlivé postavy nečekaně chcípají. Prozatím zřejmě nejzajímavější série. ()

Episode 6 (2015) (S03E06)

Tak konečně se nám děj lehce pospojoval a některé souvislosti dávají dobrý smysl. Snad každý dosud zobrazená postava je magor a ti dva ze všech největší to celé vyšetřují. Hlavních podezřelých z krásných uměleckých zločinů mám hned několik, takže si stále netroufnu udělat uzávěr, za což jsem moc rád, protože s toho seriálu konečně něco taky mám. Každopádně jsem znovu uhádl, že vraždy mají jakýsi umělecký podtext. Za to se ovšem nebudu ani nikde chlubit, protože to napadlo snad každého. Takže se nejvíce nabízí asi Claes, či mladý všeználek umění. Ale jak ty kluky ušaté tvůrce znám, tak si určitě připraví nějakou lepší delikatesu. Sagu v této sérii vůbec nešetří a nakládají ji, co jen se do ní vejde. ()

Episode 7 (2015) (S03E07)

V předchozí epizodě jsem seznam podezřelých zredukoval na 2 - divný Cleas a mladý všeználek umění. Hned na začátku epizody jsem nabral dojem, že všechno ukazuje na mladého všeználka umění, takže jsem v průběhu epizody sledoval bedlivě pohyby zakrytého zločince, které s mým podezřelým dost korespondovaly a mám takový dojem, že jsem ho viděl na černobílé kameře v zastavárně. Když na něj v závěru ovšem ukázali i samotní tvůrci, tak se mi nechce věřit, že by nakonec nadějně vypadající zápletka s těžko rozlousknutelným vrahem byla takto přízemní. Moc se mi líbila naháněčka tabletu, ale vzápětí mi přišla dost ubohá scénáristická klička, kdy v rámci dramatizace nezkontrolovali záběry z kamerami prošpikovaného supermarketu, kam mladý všeználek umění zamířil. Přitom běžně kontrolují záběry z kdejaké skryté kamery na staveništi. Všemožné logické kličky jsou občas hodně do očí bijící. Nezbývá než doufat, že mě tvůrci zavedli záměrně na falešnou stopu a já skončím v nadcházejících epizodách v němém úžasu z velkého překvapení. ()

Episode 8 (2015) (S03E08)

Vskutku luxusní díl. Po předchozí epizodě už to skoro vypadalo na pohodový dojezd a dořešení posledních formalit, ale tvůrci mi dokonale zamotali hlavu. Žena od tlustoprda mi samozřejmě také vyvstala na mysl, když podezírám prakticky každého, ale tuto myšlenku jsem záhy zavrhl, protože mi nepřišlo logicky možné, aby sama samotinká provedla některé úkladné vraždy. Proto se musím znovu vrátit k myšlence, že v rámci této série bude spolupracovat vrahů více. Respektive v tomto vraždícím kolotoči bude každý zastávat jinou úlohu. Navíc se všechno krásně zamotalo tím, že do toho občas přidá nějakou tu vraždičku i Claes. Zatím zřejmě nejlepší série. Obávám se, že mě čeká dlouhá noc, protože bez objasnění oka nezamhouřím. ()

Episode 9 (2015) (S03E09)

Tak konečně se potvrdilo, že mě můj zrak nešálil, když jsem v záběrech na zakamuflovaného vraha pozoroval pohyby mladého všeználka umění. Stejným způsobem jsem odhalil vraha v první sérii. Před pár epizodami to byl ovšem pouze odhad, protože jsem si ho nedokázal spojit ani s vybranými oběťmi a ani chystaným dítětem. Prostě byl jen divný a jeho řeč těla a koníčky se shodovaly s potenciálním vrahem. Tvůrci toho někdy odhalují zbytečně příliš. Takže po dramatické odbočce, kdy se rozvířil prach a vina mohla padnout skoro na každého, už zde máme definitivní rozuzlení. Pomale mohu pouštět z hlavy myšlenku, že vrahů bylo více, protože mužská postava do role vraha pasuje skvěle. Nezbývá než tvůrce pochválit, protože po předchozí epizodě jsem si nebyl jistý vůbec ničím. Těším se na finále. Lepší 4 kousky. ()

Episode 10 (2015) (S03E10)

Velice důstojné dořešení formalit z minulé epizody a ta nejlepší pozvánka na příští sérii. Saga i Henrik jsou na pokraji zhroucení (jak já pravidelně v pátek odpoledne) vlivem přepracování a především vnějších vlivů, přesto musí setrvat. Záporák i zápletka v této sérii mi přišla prozatím nejlepší. Neskutečně nervy drásající díl, napětí by se dalo krájet. Koňská dávka deprese a beznaděje rovnou do žíly. Lepš 4 kousky. ()

Episode 1 (2018) (S04E01)

Úvody jsou zkrátka úvody, takže jsme si znovu museli odbýt klasiku, kde jsme seznamování se situací, jsou nám představeny nové postavy a vidíme, jak se po pauze mají naši staří známí. Vypadá to, že hlavní případ bude mít tentokrát i sociální podtext a začátek s ukamenováním nebyl vůbec marný. Atmosféra je zase o stupínek beznadějnější a použité filtry o stupeň šedší. Celkově spíše slabší epizoda, ovšem s luxusním cliffhangerem. Předpokládám, že tohle nebude konec jedné velké Ságy, ale tvůrci už mě mnohokrát dovedli zaskočit, takže kdoví. Byl by to vskutku zajímavý zvrat. Každopádně její dočasný záskok s prořízlou držkou by ji jistě alespoň částečně zastoupil. 75 % ()

Episode 2 (2018) (S04E02)

Na to, že je tato série o 2 díly kratší, se zatím nikam moc nežene a vývoj je velmi pozvolný. Taktéž jsem nabral dojem, že jsem byl v závěru minulého dílu svědkem nejzbytečnějšího a nejdebilnějšího cliffhangeru v dějinách kinematografie. Pevně doufám, že se mýlím a tvůrci mají vymyšlené, jak tuhle dějovou linku s prošpikováním od jebnuté spoluvězenkyně v budoucnu ještě použijí a rozvinou. Přesně jsem se bál toho, že smrtelně vyhlížející zranění bude ve výsledku znamenat pár dní na lůžku a návrat ve skvělé kondici. I tato 4. série je prozatím určitě koukatelná, ale stále nejsem do víru dění vtažen dostatečně intenzivním způsobem. 75 % ()

Episode 3 (2018) (S04E03)

Tak nezbytný dvoudílný úvod bychom měli za sebou a nyní už jsme ponoření v plném proudu děje, který mi hodně chutná. Vyšetřování konečně začalo nabírat na obrátkách a dějové linky se začínají hezky proplétat. Polovina postav jsou jako již tradičně psychopati, takže už zbývá jen rozlišit, kdo má co společného s případem. Kromě toho zajímavého si Henrik stihl vybudovat náhradní rodinku a Saga skládá zkoušky na budoucí matku roku. [85 %] ()

Episode 4 (2018) (S04E04)

Celkem vidím shodu s jedním z komentátorů v tom, že tato epizoda nebyla na události nabušená jako ta předchozí, přesto zde bylo k vidění několik tak silných momentů, že patřily zatím zřejmě k tomu nejsilnějšímu, co bylo v rámci Bronu k vidění. Nechtěná poprava vlastní dcery byla vskutku diváckou laskominkou. Celkem bych si v tomto případě troufl odhadovat, že tohle i roli klauna bude mít na svědomí jeho strunou škrcený poskok.Také se nám všechno začalo hezky propojovat, neboť je série kratší a času tedy není nazbyt. Sagou začínají v rámci těhotenství a nehezkého životního období cloumat emoce a jsme svědky nežádaného polidšťování osob, které jsou zajímavé právě svojí odlišností. Kompletně ve všech seriálech, kde k tomu docházelo, mě to kolosálně sralo, tak uvidíme, do jakého extrému to tvůrci vyženou v tomto případě. [80 %] ()

Episode 5 (2018) (S04E05)

Tak zatím mě veškerá má intuice vede k osobě, která si v současnosti říká Frank a hraje si na strejdu roku, i když si zatím nedovedu poskládat ani příběh a ani pojítka v něm. Ke všemu má ksicht, který se na záporáka kurevsky hodí a jeho stavba těla mi docela koresponduje s klaunem v nemocnici. Nejsem si tím ovšem tak úplně jistý, protože se mi to v tuto chvíli zdá až nebývale průzračné. Nešťastná Sofie vyměnila násilníka za zdatného pochybného manipulátora. Kromě Franka ve mně budí jisté podezření ještě prapodivný páreček zrzoun a kurvící se plast. Tato série je prozatím nesmírně zajímavá. Ať už je řeč o tajemné sluníčkářské osadě, nebo velké odvázanosti ve vraždění, kdy konečně umírají děti i zvířata. Jediné, co mě stále sere a nezajímá je osobní život hlavních hrdinů, který dostává nepříjemně mnoho prostoru. I když je bohužel jeho zařazení nezbytné, neboť významně ovlivňuje průběh vyšetřování, tak vždycky lehce trpím. Tohle nezbytné zlo holt musíme v každém seriálu přetrpět. [77 %] ()

Episode 6 (2018) (S04E06)

Jak už je dobrým zvykem tvůrců, tak hezky zahýbali s mým přesvědčením, že za vším bude stát Frank, protože je to ultra divný psychopat. Nějak jsem ovšem pozapomněl, že současně s hlavním příběhem běží stále v pozadí pátrání po zmizelých dcerách Henrika, které mě osobně zajímá podstatně méně. Nyní všechno působí dojmem, že Frank bude mít co do činění právě s touto vedlejší dějovou linkou a že jeho divně střižená dcera - mistryně převleků, bude tak trošku dcerou někoho jiného. Jinak se jednalo o naprosto stěžejní epizodu, která jednoznačně vyzradila celkový motiv k vraždám a zúžila okruh podezřelých. Už v počátku epizody se mi docela nabízelo, že by to potenciálně mohl být i ten mrzák a svůj hendikep pouze předstírá, ale přišlo mi, že by tvůrci jen okopírovali minulou sérii, takže jsem to vyloučil, protože tiše předpokládám, že vytáhnou z rukávu působivější finále. I když variantu s mrzákem stále nevylučuji. Poslední dvě epizody a stále nemám jasno, to je paráda. Tak to má být. [85 %] ()

Episode 7 (2018) (S04E07)

Spoilery! Tak poprvé za 4 série se musím přiznat, že mě tvůrci hezky chytili na špek.Přitom to bylo celou dobu do očí bijící. Žluťanda na severu, kdo jiný by ta vraždící kurva mohl být? Samozřejmě, že mi také na chvíli bleskla hlavou, když se nabízela jako naprosto zřejmá podezřelá u první vraždy, ale v souvislosti se zbytkem vražd, jsem si ji totálně nedokázal nijak spojit, takže jsem ji ze svého hledáčku zcela zavrhl. Doteď netuším, jakou by mohla mít se vším spojitost a dost se těším na to, co si pro nás tvůrci v závěru přichystali. Vedlejší Henrikova linka lehce ztrácela své kouzlo, když už bylo všechno jasné prakticky od začátku minulého dílu. Už jsme byli svědky pouze dramatického dojezdu, nicméně nutno podotknout, že vynikajícího. V celé případu je ovšem třeba nezapomínat na Jonase (či jak se jmenuje) nynější ambiciózní hlava dánské policie (pravděpodobně taky buzerant), který činí sérii prazvláštních rozhodnutí, zejména v rámci posledních dílů (kontrola a doprovázení Sagy). Všechno nyní jasně ukazuje na rákosnici, ovšem také je pravděpodobné, kdo jí mohl často volat. Takže buď tvůrci chtějí v rámci posledního dílu ukázat vtipnou falešnou stopu, kdy vypluje na povrch, že je Jonas buzerant a volá nějakým dalším análním dobrodruhům, nebo bude mít také v celém případu prsty velmi hluboko. Pravděpodobnější shledávám spíše první možnost, protože ta druhá se mi zdá těžce profláknutá a byla již použita v rámci kinematografie nesčetněkrát a Bron má jednoduše na víc. Na finále celého Bronu se každopádně těším jako buzerant na první kládu v místě na svém těle, které je tou zdravější částí populace běžně pokládáno pouze za jednosměrku. [90 %] ()

Episode 8 (2018) (S04E08)

Spoilery! I když to dělám ze srdce nerad, tak se znovu musím od srdíčka pochválit. V rámci 6. epizody jsem psal, když jsem vyloučil dosavadního podezřelého číslo 1 - Franka, protože bylo patrné, že bude mít spojitost pouze s druhou dějovou linkou ohledně Henrikových ztracených dcer, tak se mi nově jevil jako největší podezřelý právě mrzák fingující svůj hendikep. Dost mě překvapilo, když se v 7. epizodě ukázalo na rákosničku a už jsem si začínal myslet, že poprvé budu totálně mimo. Ani mrzákem jsem si nebyl zcela jistý, protože mi zkrátka nepřišlo pravděpodobné, že by Bron okopíroval rozuzlení z minulé série, ale jevil se mi jako jediný podezřelý mimo Franka. No, nebudu to natahovat, zase jsem měl pravdu a poprosil bych si sochu v nadživotní velikosti. To, že jsou vrahové v tomto seriálu odhadnutelní však svědčí o jeho nesporné kvalitě. Nikdy si tvůrci nevytáhli z rukávu nějakou nesmyslnou postavičku jenom proto, aby šokovali (snad s výjimkou předchozího dílu a falešně zvolené žluťačky), nýbrž vždy to byl proces pozvolný s hromadou skrytých indícií. Skvěle sestavený strojek ze severu. Skvěle vymyšlený scénář, nesmírně sympatické postavy (budou mi všichni chybět a nemusíme zůstávat u Sagy a Henrika, ale nesmírně sympatický mi byl i kolega ajťák, či umělec v pitevně), a soundtrack, který mi bude znít v hlavě pěkně dlouho. Smekám! [95 %] ()

Zaklínač obsadil Vesemira

Zaklínač obsadil Vesemira

29.02.2020

Kolem role Geraltova mentora v seriálovém Zaklínači se dlouhé měsíce točily nejrůznější spekulace. Zaprvé tu byl Mark Hamill, favorit mezi fanoušky, který se na sociálních sítích sám vyjadřoval… (viac)