Most

• Česko Most (viac)
Krimi / Thriller / Mysteriózny
Švédsko / Dánsko / Nemecko, (2011–2018), 36 h 53 min (Minutáž: 57–60 min)

Tvorcovia:

Hans Rosenfeldt

Sofia Helin, Kim Bodnia, Thure Lindhardt, Rafael Pettersson, Sarah Boberg, Dag Malmberg, Puk Scharbau, Lars Simonsen, Gabriel Flores Jair, Henrik Lundström (viac)

Na moste, medzi Dánskom a Švédskom, nájdu telo mŕtvej ženy, ktoré leží presne na hraničnej čiare. Tento kuriózny prípad spojí vyšetrovateľov dvoch krajín, empatického dobráka Martina Rohdeho za Dánsku stranu a strohú a odmeranú Sagu Norénovú za stranu Švédsku. Most je nielen dejiskom prvej vraždy sériového vraha, ale aj symbolom spojenia dvoch krajín a najmä úzkej spolupráce dvoch protikladných vyšetrovateľov, ktorí budú prípad riešiť... Na moste medzi Kodaňou a Malmo nájdu napoly prepolenú mŕtvolu muža z mestského úradu v Malmo. Prípad dostane na starosti detektívka Saga Norenová. Pri  pátraní zistí, že spodná polovica tela patrí neznámej Dánke a tak sa musí spojiť s kolegom z dánskej polície Martinom Rohdem a viesť vyšetrovanie spolu s ním. V rovnakom čase privezú do nemocnice v Kodani Gorana Soringera, ktorému majú transplantovať nové srdce. Lekári však skonštatujú, že je na operáciu veľmi slabý a srdce poskytnú inému pacientovi. Goranova manželka Charlotte ponúkne nemocnici nové cétečko , ak manželovi nájdu včas nové srdce.  Veronika trpí vo vzťahu s násilným, drogovo závislým manželom Sorenom. Sociálny pracovník Stefan Lindberg jej ponúkne  možnosť začať nový život, ak Sorena opustí. Medzičasom Saga a Martin identifikujú auto, ktorým boli telá privezené na most. Patrí novinárovi Danielovi Ferbému. (RTVS)

Aniki

Videl jsem az čtvrtou sérii, nicméně aspergerová Sofia mi zhruba naznačila, v jakem duchu se ponesou série předchozí. Její postižení nahrává spoustě komických situací, kdy lidé, kteří s ní prijdou do styku, zůstávají mnohokrát doslova jako opaření. Helinová je vlastně docela kočka, ale bohužel se nám za celou dobu seriálu ani jednou nepřevlékla, což nemuselo některým jejím policejním kolegům, sedícím s ní během služebních výjezdů v jednom voze, zrovna vyhovovat. Nicméně séroš patří k těm povedenějším a extrémně vysoké hodnocení přikládám právě netradiční figuře originální vyšetřovatelky. ()

blondboss

Tak toto je jednoznačne najlepšia kriminálka, akú som kedy videl. Je až neuveriteľné, akým spôsobom dokázali tvorcovia gradovať dej zo série na sériu a je dvakrát neuveriteľné, keď musím veľmi fakticky poznamenať, že prvá skvelo našľapaná a premakaná séria bola tou najmenej kvalitnou a seriál vygradoval vyšpičkovanou štvrtou sériou, z ktorej ma trošilinku sklamal taký jednoduchší záver, ale musím povedať, že jednoduchší vzhľadom ku kvalite seriálu. Herecké výkony Sofie Helin bravúrne a Kim Bodnia s Thurem Lindhardtom jej skvelo sekundovali. Proste toto je ozaj seriál, ktorý strčí všetky CSI kriminálky do vrecka a ešte sa pritom bude ironicky usmievať. Bravo a verím, že podobných dejovo ozaj vymakaných seriálov bude stále viac. Samozrejme netreba tu opomenúť klasicky ponurú škandinávsku atmosféru, ktorá tomuto seriálu dala dvojitý šmrnc. 95 % ()

Sefik

Viděno s menším časovým zpožděním, ale lepší než vůbec :-) Famózní, temná, záležitost s vynikajícími herci. Sofia v roli stroje na vyšetřování nemá chybu. Výjimečně neubírám žádné hvězdy za propagaci všech novodobých multikulti, LGBT, vedoucích úloh žen apod. trendů prostupujících jako mor všemi filmy současnosti (a bude hůř), protože na kvalitu příběhů a navození severské syrové atmosféry to má absolutně mizivý vliv. Již dlouho jsem neviděl seriál s tak vyrovnanými sériemi. ()

J.Mayen odpad!

Obrovska nespokojenost, nesympaticti herci, trapnej scenar a zapletka, velebeni uprchliku ze stredniho vychodu, jejich obnineni a nasledny omouvani se jim, oni by preci nikdy nic takoveho neudelali. Prisli do Evropy rozdavat radost, pohodu, lasku a slunce. Navic jak je mozny ze vybrali za kriminalisty afektovanou kravu, ktera nevi ze se zenam davaji kvetiny, nevi ze existuje omluva, nevi nic o zivote, kde vyrostla na Marsu? A druhej nesympatickej buran, kterej si ustavicne nechavat kalet na palici. Tohle by nemelo byt kriminalistum vlastni. S velkyma obtizema a nenavisti jsem dokoukal prvni serii, dalsi jsem u prvniho dilu po 20 minutach vypnul. S radosti davam odpad? A 91% zde na csfd? OMG!!! ()

Scarecrow7

And then you cut. You cut it out. And everything goes back to the beggining. Skvělá, ponurá, nekompromisní jízda přes všechny 4 série, kde se to nezastavuje a nikdo není v bezpečí. Výtečné hlavní postavy, které neomrzí, originální příběhy, nápadité vraždy a hlavně naprosto neuvěřitelně krásný soundtrack k intru. ()

moudnik

Tak to teda bylo maso... Saga (Sofia Helin) bezpečně pro Oskara a jinak celá série bez kazu. Pro nás často nepochopitelné scény z dánské nebo švédské starobylé demokracie mě fascinovaly. Aspergerův syndrom ? Pokud ano, tak skvěle hraný zjizvenou Sofií Helin stejně jako jiná psycho zátěž v Homeland u nádherné Claire Danes. Móda ? Určitě ne. Asi bude nutno u tak skvělých uměleckých děl, jako jsou tyto nejnovější TV seriály na sever nebo západ od nás, hrát na 150 % a nenechat inteligentního diváka ani na vteřinu vydechnout. Napínavé, současné, civilní, neukecané a famózní dílo. Díky za to. ()

Expozituror

O stupínek výš než opěvované Forbrydelsen a tudíž maximální počet bodů. Drobné nedostatky v závěrečném pucle jsou jen smítka na dokonale propracované neo urbanistické fasádě tohoto díla. Už vizuál s dechberoucími záběry mostu a doprovodná hudba dávají tušit, že se jedná o velmi nadprůměrný počin. Pochmurná atmosféra s některými výjevy připomínajíci Larsovo Království (s jeho švédským primářem dánské nemocnice), propracovaný příběh se záporákem "řešícím" sociální problémy moderní společnosti, jsou ale jen třešničkami na dortu v porovnání s hlavní dvojicí vyšetřovatelů. Duo Saga a Martin předstvuje nejoriginálnější a pro mě nejsympatičtější dvojici detektivů všech dob. Realisticky seversky obsazené ostatní postavy jsou samozřejmostí. ()

Pajdulakai

Výborná kriminálka, správně temný vizuál, zajímavá dvojka vyšetřovatelů a psychopat s paranormálními schopnostmi. Vždy mě baví dialogy v severských filmech a seriálech, připadá mi, že postavy spolu mluví, jak kdyby byli všichni na tripu :) ()

VLADEK

1. série - 95%, 2 série - 95%. Ještě o stupeň lepší než Forbrydelsen, asi proto, že tomu nechyběl určitý druh humoru./ 3. série - 90% - krimi linka poněkud rozvleklá a plytká, ale stále to drží pohromadě postava Sagy a nového parťáka. ()

Ruadek

Hodně chladná severská detektivka, hodně promakaný děj, velmi zajímavé postavy a slušně nadstandartní režisérské pojetí. A především prostě sever - se vším, co k němu patří. Občas hodně podobné legendě Se7en, kterou si ale klade spíše za vzor než aby seriál kopíroval zažité postupy. V neposlední řadě vyzdvihuji výborné herce, kteří ztvárnili skvěle napsané postavy - jinak nepochybně další poznávací značka severských detektivů: alespoň jeden by měl být asociální typ s geniálním mozkem (Saga splňuje na jedničku). Výborný seriál, jeden z nejlepších za posledních několik let. **** ()

Kontrapunkt

1. série - 95%. Skvostně natočená kriminálka. Jistě se v ní najde řada nedostatků a chyb, o těch snad ale později. V tuto chvíli mi nezbývá než se vrhnout na 2. sérii, vrátit se zpět k mostu přes Öresund a čekat, co mrazivého pro našince autoři tohoto seriálu připravili... ()

hony23

To vše už tady bylo. Psychopatický vrah trestající společnost za hříchy se nám už předvedl v thrilleru Sedm, nesourodá dvojice kriminalistů je v každé druhé detektivce. Přesto se seveřanům povedl natočit originální seriál, který diváka vtáhne a už nepustí. Propracovaná zápletka je u severských detektivek standartem a zde navíc potěší skvěle napsané postavy, jimž vévodí okouzlující kriminalistka Saga Noren, která je zároveň k sežrání i na zabití. Díky ní už vím, co je to ten Aspergerův syndrom! 1.série 100%, 2.série 90%, 3.série 100%, 4.série 85% ()

CaptNemo

Hodně dobrý a hlavně koukatelný sever. Saga Norenová je kultovní (i cooltovní) postava, jejíž hláška "já vím" na lichotku "jestli tohohle vraha někdo chytí, budeš to ty", nemá chybu. Martin Rohde za ní trochu pokulhává, ale tak to scénárista chtěl a tak se to divákům líbí. Občas trochu nelogické a střižené tak, aby pomohla náhoda. *** SPOILER *** Velká výtka českému dabingu - ten se sice celkově povedl, ale vybrat na postavu telefonujícícho vraha tak výrazného a často obsazeného dabéra, takže jen trochu znalý divák čeká, kdy se tam postava s jeho hlasem objeví, a identifikuje ji dřív. než by bylo záhodno, to je trochu trapné. Nebo to bylo stejné i v originálním znění? *** KONEC SPOILERU *** Každopádně se těším na druhou sérii - doufám, že v ČT bude a brzy. ()

karnifex

Vykašlal jsme se na to po 20 minutách prvního dílu, protože jsem si uvědomil, že mě vůbec neláká sledovat ani kuriózně šokující zločin, ani spolupráci dvou nesourodých detektivů, kteří k sobě nejspíš budou postupně a obtížně (to jest v mnoha dílech) hledat cestu, protože s těmito motivy se v poslední době roztrhl pytel, a já udělám líp, když si půjdu číst knížku. ()

Zaklínač obsadil Vesemira

Zaklínač obsadil Vesemira

29.02.2020

Kolem role Geraltova mentora v seriálovém Zaklínači se dlouhé měsíce točily nejrůznější spekulace. Zaprvé tu byl Mark Hamill, favorit mezi fanoušky, který se na sociálních sítích sám vyjadřoval… (viac)