Most

• Česko Most (viac)
Krimi / Thriller / Mysteriózny
Švédsko / Dánsko / Nemecko, (2011–2018), 36 h 53 min (Minutáž: 57–60 min)

Tvorcovia:

Hans Rosenfeldt

Sofia Helin, Kim Bodnia, Thure Lindhardt, Rafael Pettersson, Sarah Boberg, Dag Malmberg, Puk Scharbau, Lars Simonsen, Gabriel Flores Jair, Henrik Lundström (viac)

Na moste, medzi Dánskom a Švédskom, nájdu telo mŕtvej ženy, ktoré leží presne na hraničnej čiare. Tento kuriózny prípad spojí vyšetrovateľov dvoch krajín, empatického dobráka Martina Rohdeho za Dánsku stranu a strohú a odmeranú Sagu Norénovú za stranu Švédsku. Most je nielen dejiskom prvej vraždy sériového vraha, ale aj symbolom spojenia dvoch krajín a najmä úzkej spolupráce dvoch protikladných vyšetrovateľov, ktorí budú prípad riešiť... Na moste medzi Kodaňou a Malmo nájdu napoly prepolenú mŕtvolu muža z mestského úradu v Malmo. Prípad dostane na starosti detektívka Saga Norenová. Pri  pátraní zistí, že spodná polovica tela patrí neznámej Dánke a tak sa musí spojiť s kolegom z dánskej polície Martinom Rohdem a viesť vyšetrovanie spolu s ním. V rovnakom čase privezú do nemocnice v Kodani Gorana Soringera, ktorému majú transplantovať nové srdce. Lekári však skonštatujú, že je na operáciu veľmi slabý a srdce poskytnú inému pacientovi. Goranova manželka Charlotte ponúkne nemocnici nové cétečko , ak manželovi nájdu včas nové srdce.  Veronika trpí vo vzťahu s násilným, drogovo závislým manželom Sorenom. Sociálny pracovník Stefan Lindberg jej ponúkne  možnosť začať nový život, ak Sorena opustí. Medzičasom Saga a Martin identifikujú auto, ktorým boli telá privezené na most. Patrí novinárovi Danielovi Ferbému. (RTVS)

Viper

Vysoce nadstandardní krimiseriál s chytrou zápletkou, kterému ke konci první serie tak trochu dochází dech. Na druhou stranu i toto docházení dechu je mnohem dramatičtější než většina kriminálek na svém vrcholu. Za vyzdvihnutí stojí zejména autentická severská optika skrz kterou byl nahlížen i samotný děj. Divák se pak při některých momentech nestačí divit, co je mu podsouváno za správné a společensky únosné (např. politička, která chce zavést poplatky v knihovně je vlastně záporňák a to ani nemluvím o lidech, kteří si navzdory asi největšímu zdanění na světě dokázali vydělat- to jsou vlastně chodící monstra). Navzdory těmto rozdílům je jistě zajímavé si tímto společenským exkurzem projít. Hlavní postavy jsou opravdu neobyčejné a hlavně Saga je opravdu nezapomenutelná. (hodnotil bych 4,5 hvezičkami) ()

bllm

1. SÉRIE: Až někdy odhadem do 50 minuty posledního dílu jsem byla přesvědčená o 4 hvězdách. Ale konec mě rozsekal - vlastně ani pořádně nevím proč, když jsem události, co se staly, očekávala a předvídala. Takže proč ty původní čtyři hvězdy? Jednak ten balast okolo vedlejších postav, a taky mi přišlo, že postava Martina dostává zbytečně málo prostoru. Každopádně postava Sagy je perfektní - její neschopnost standartní sociální komunikace jako komickej prvek je skvělej nápad a opravdu hodně jsem se nasmála, Sofia Helin to zahrála úžasně včetně divných výrazů v obličeji a póz těla. 2. SÉRIE: Postava Martina dostává větší prostor (a tímto se Kim Bodnia stává mistrem světa v pláči a slzení), řekla bych, že z toho co jsem viděla, je to jeho jednoznačně nejlepší herecký výkon. A na druhé straně Saga trochu ztrácí na vtipnosti. Líbí se mi propojenost s první sérií - a tady se neubráním srovnání s dánským Forbrydelsen, kde mi u třetí série vadilo, že se vůbec o událostech z 2. nemluví, i když to muselo být pro hlavní postavy dost zásadní. A když už s tímto seriálem srovnávám, tak u Mostu mi bohužel chyběl ta amosfera, kterou Forbrydelsen oplývá. Ale každopádně nesmím zapomenout pochválit kameru a úvodní píseň. 3. SÉRIE: Tentokrát mi trochu trvalo než mě to chytlo, minimálně první tři epizody. Nejvýstižněji by se třetí serie dala ozačit jako smutná. Smutnej je příběh vraha, smutnej je příběh Sažina nového dánského parťáka Henrika a smutná a hlavně dost bezvýchodná je i situace, která se rozehrála okolo Sagy samotné. Tentokrát je případ trochu normálnější než ve druhé sérii, ikdyž si moc nedovedu představit, jak pachatel technicky zvládá některé úkony, ale budiž. Ale hlavně mi přijde, že autoři více zapracovali na scénáři, vedlejší postavy jsou smysluplněji propojené a jejich příběhové linie tam nijak zbytečně netrčí. Jen postrádám silné finále, které se v obu předchozích sériích moc podařilo. Potěšilo mě více mně známých herců. Sofiiny herecké výkony jsou čím dál tím lepší. Jsem zvědavá jestli obsahem čtyřky bude to, co se nabízí na konci posletní epizody. ()

vojtaz

Bravo, říkám BRAVO! 2. Série naprosto fantastická. Ta propracovanost, to jak do sebe vše zapadá! Až se mi zdá, že první série byla spíše začátek cesty k vyvrcholení té druhé. Takže suma sumárum - 1. série 80%, 2. série 95%. 3. serie je najednou dost jiná. Nový dánský kolega je lepší. Nikdo si nemůže být jistý ničím, severští scénáristé by totiž zřejmě nejraději zabili všechny hlavní postavy. Atmosférou a napětím je 3. série nejlepší. Rozuzlení se mi ale kvůli překombinovanosti a psychických pochodech Ságy zdá slabší. Takže 80%. 4. série je úplný top. Ten konec je fenomenální. ()

J.J.James

Neskutečně kvalitní seriál severský produkce, který je založen na geniálním nápadu. První série je absolutně vymazlená, skvěle napsaný postavy a perfektní zápletka. Druhá série trošku pokulhává, nicméně charisma herců a proměna jedný z postav nutí ke sledování. Třetí drží pořád, ač s překvapením, laťku stále vysoko. Novej parťák Ságy je brilantní postava s minulostí, kterou, doufám, prošetří v následující, čtvrtý sérii. Za mě jeden z nejlepších detektivních seriálů, který sem měl možnost vidět. A pokud hledáte stejně kvalitní, severskou produkci, mrkněte na Okkupert, top norský seriál ()

zahadum

Veľmi dobrý seriál, kvalita je stále na rovnakej úrovni. Ak chcete severskú depresiu a zvláštne postavy tak tento seriál je pre vás ako stvorený. Posledná tretia séria je trošku popletená čo sa týka scenára a faktor náhody je na hrane, napriek tomu človek ani napätím nedýcha. Povedzme si na rovinu...napätie je lepšie ako nuda...týmto pozdravujem Mindhuntera. ()

Narciska odpad!

Severská televizní i filmová tvorba je pro mě jeden z vrcholů evropské dekadence. Neplatí to asi pro všechny, výjimku bych hledala spíš ve Finsku, ale tento švédsko-dánský výtvor je exemplární. Násilí se všemi odpudivými detaily, sex bez lásky, sobectví. Snaha o to vést nás s vrahem sympatizovat. Nehledě na to všechno, poslední díly 1. série staví dosavadní dění na hlavu, jednání zúčastněných je nepochopitelné a tak jen vrtím hlavou nad touto severskou slátaninou. Ještě že je tam ta závěrečná znělka. ()

Qeo

Nejsem jsi úplně jistý, proč vlastně všichni dávají přízvisko severská detektivka. Snad kvůli ponurosti? Sociálnímu (ne)cítění? Hrubým rysům, nedokonale vypadajícím a převážně blonďatým hercům? Nevím. Nejsem úplně přívržencem dělení na něco "severského". Jediným pojítkem s geografickou poloho byl jazyk, ve kterém jsem sem tam poznal němčinu či angličtinu. Zpracování tohoto seriálu na mě působilo až komixově. Z počátku mě jednotlivé odbočky (někdy neúměrně dlouhé) poměrně rozčilovaly, ale jak se postupně tavily do děje, vše krásně zapadalo. Je mi snad jen trochu líto, že se podobný typ detektivek netočí i u nás, přestože "podnebí" na to určitě je. Jen ho využít. Sečteno a podtrženo: Výborná detektiva, trochu depka, hodně napětí. ()

Rockerman

Po shlédnutém vynikajícím prvním díle jsem na rozpacích, jestli se dívat dál nebo ne. Jde o Sofii Helin alias Sagu (souhlasím s Jhershaw, že je to Sheldon v ženské podobě), která hraje výborně, ale strašně mi leze na nervy! Dám si chvilku pauzu a pak uvidím. Po třetím díle hlásím, že se dodívám, protože je to děsivě dobré! Třetí část přinesla zatím nejlepší zážitek, když se psychologický profil vraha shodoval s charakteristikou osobnosti Sagy! Jedeme dál.... Po sedmi dílech už mohu směle hodnotit, protože v těch zbývajících třech se to už pokazit nemůže. Pachatel hrůzných činů chce poukázat na pět problémů, o kterých tvrdí, že se o ně společnost nestará nebo to nefunguje. Třetí a pátý bod jeho seznamu mi připadají jako pseudoproblémy. 3.Že by se stát špatně staral o psychicky nemocné lidi se mi nezdá. Zrovna tak číslo pět. Pochybuji, že by si nějaká evropská firma dovolila zneužívat děti a nechala ty nezletilé u sebe pracovat. Toto je spíše problém asijský nebo jihoamerický. Ty ostatní tři problémy jsou ale vážné. Když stanou před soudem dva lidé, obvinění ze stejného činu, jeden bezvýznamný jedinec a druhý nějaký VIP, tak se ne vždy měří oběma stejným metrem. Bezdomovci jsou velký problém, který narůstá. Největším problémem je u mě číslo 4! Přistěhovalci, imigranti, kteří zaplavili Spojené státy a nyní zaplavují Evropu. Až se dostatečně "namnoží", tak promění Evropu k obrazu svému. Celý seriál je skvěle a velmi neotřele natočený! Není tu jediné zbytečné minuty, jediného zbytečného záběru. Vévodí Saga "Sheldon" Norén. Tato výborná kriminalistka je chladná, neschopná se vcítit do pocitů druhého, bez emocí. Sofia Helin ji hraje bravúrně! To její dánský kolega je sympaťák, který je však citlivý až moc (k té nevěře si mohl vybrat kvalitnější partnerku). Spolu pak tvoří, sice nesourodý, ale o to výkonnější tandem, který táhne celý seriál. Tak teď už tedy spěchám do finále, které bude, doufám, velkolepé! P.S. Výborně gradující závěr ještě předčil má očekávání, byť pachatel rezignoval na nápravu celospolečenských problémů a zaměřil se "jen" na osobní pomstu. Úžasná, ale těžce depresivní série je u konce. Před druhou řadou to budu muset vyvážit nějakou dobrou komedií (ale kde ji vzít?). Druhá série o poznání horší, hlavně bych vytknul překombinovanost, ale stále je to velmi nadprůměrný seriál. O "humor" se tu opět stará Saga, která svou bezelstnou úpřimností dovádí některé lidi k zoufalství. Že někomu ubližuje nebo je netaktní, to kvůli svému syndromu samozřejmě netuší. Nevím nakolik byl závěr otevřením dalších vrátek k třetímu pokračování a já bych se vůbec nezlobil, jedno je však jasné, že v severském dramatu nelze očekávat nějaký hollywoodský happy-end. (8.2.2016) Po delší pauze je tady opět Öresund s pořadovým číslem 3! A zase se tu rozehrává děsivý, ponurý a nelítostný příběh. Lze tomu vyčíst mnohé. Např. překombinovanost, spousta mrtvol a slepých uliček, než se detektivové doberou k pachateli. Ale nedá se nic dělat, ten seriál vás polapí a nepustí až do závěrečných titulků! Jako vždy je v hlavní roli Saga. Tato žena s jizvami na tváři i na duši je tahounem celé série, ale dánský kolega ji dobře sekunduje a tak jsem zažil deset napětiplných dílů s jasným hodnocením. 5*!!!(4.3.2018) Sago Norén, vítej zpět a zároveň good bye! Stýskalo se mi po této chladné a bezcitné ženě, která je však výbornou kriminalistkou. Už z toho, že se přece jen začíná trochu "polidšťovat" se dalo vyčíst, že tato opět vynikající série bude tou poslední. Je to škoda a zároveň je to dobře. Všechny čtyři sezóny byly vysoce nadprůměrné, jiným kriminálním seriálům nepodobné a s jinými kriminálními seriály těžko srovnatelné. Ale bylo toho dost! Díky za neopakovatelný zážitek! () (menej) (viac)

loki5

1. sezóna. Hodně velké překvapení. Nemám rád detektivky a docela se u nich nudím. Tohle je ale trochu jiné. Velké plus je také uzavřený děj bez nesmyslných otevřeností pro další pokračování. Není to seriál který skončí nekoncem jak je zvykem (heroes apod.). Jinak Saga Norénová policie Malmo je jedna z nejlepších postav seriálové historie. 90% ()

anatheman

Po zhlédnutí třetí série musím konstatovat, že to byla zřejmě zatím ta nejlepší, co byla natočena. A není to jen tím, že jsem ji absorboval během pár dnů. Myslím si, že Henrik k Saze sedí lépe než Martin z toho důvodu, že jsou oba vcelku adekvátně máklí. Jejich linie se zaobírají jejich osobními traumaty z minulosti a uvěřitelně se propojují. Také je zobrazován případ, který se sice týká na první pohled poněkud vyčpělých témat, ale je podáván originálně, velice promyšleně a vyvaruje se veškerých klišé. Jinak celkově o Mostu je možno říci, že je to snad ten nejlepší severský a patrně spolu se Sherlockem, Lutherem a Wallenderem také ten nejlepší detektivní seriál, co znám. Každá série je vyplněna a uzavřena jedním ústředním případem a její závěr nenásilně otevírá vrátka pro sérii následující. Veškeré charaktery jsou úžasně vykresleny a to od na první pohled nedůležité vedlejší postavy až po onu hlavní dvojici. No a za pochvalu stojí i perfektní český dabing; především Jitka Moučková jako Sofia Helin (Saga). Také se překladatelé se ctí vypořádali s jazykovými odlišnostmi mezi dánštinou a švédštinou (čímž neříkám, že oběma jazykům rozumím), ale zajímavý by byl také experiment, kdyby se Češi spojili při tvorbě dabingu s Horními Uhrami a každá z jazykových stran by namluvila příslušnou stranu v seriálu. To ale nemění nic na tom, že i česká verze samotná je zkrátka dokonalá. ()

Faila

Osobité, uvěřitelné a výtečně zahrané postavy + zajímavé zápletky a napínavý děj. Velmi povedený seriál, Saga Norenová mi dost přirostla k srdci. ()

hEROic

Byl jsem skeptický, ale zbytečně. Opravdu je to pecka! Postupné okrývání případu se spoustou slepých odboček funguje na jedničku. Hlavní hrdinka je navíc takový Sheldon v ženském provedení, takže síla. Za mě první série 90%. Druhá rovněž 90%. Třetí série má možná dnes už trochu klasický případ, ale změna parťáka prospěla na výbornou, parádní rozjezd emocí a opět 90%. ()

Hapretor

Podle mě skvělý krimi seriál, kde je všeho akorát ... drsný, špinavý, s ničim se dějově nepáře, přitom neztrácí na uvěřitelnosti a nad to všechno výborné herecké výkony, kde přirozenost a nenucenost jde ruku v ruce ... a jako bonus výkon Sofie Helin, která nejen, že je velmi pohledná žena, ale s osobitou dokonalostí vysekla jednu z nejzajímavějších postav v seriálu vůbec ... klobouk dolů ... ještě teď slyším ... "Saga Noren, Policia Malmo" !!! ... trefné a zatraceně poutavé ... viděno jako maraton ... nemohl jsem se od toho odtrhnout ... ()

RedDuck

Seversky chladný a promyšlený seriál, kterému nechybí tah na branku a dobré herecké výkony. Pro mě však také z velké části absurdně neosobní a plochý až do té míry, že je to nereálný. Pochodeň zábavy se snaží držet postava Sagy, evidentně psychicky nemocná policistika, nicméně vtipy se časem až mechanicky opakují do zemdlení a samotná zápletka je pořád více šroubovanější a překombinovanější. ()

Hogo Fogo

Prvá séria sa ešte dala, ale neskôr stále narastajúci počet dier v scenári bol postupne stále viac iritujúci. Posledné dve série už boli ako ementál.keby nebolo tej nesympatickej hlavnej hrdinky, dalo by sa ísť ešte o pol hviezdy vyššie. ()

bararich8

Po druhé sérii: první série nasadila laťku hrozně vysoko a příběh(y) této série mi tak přišly ze začátku o stupínek slabší (nebyla tam taková spojitost s hlavními postavami), ale jak do sebe dílky skládačky začaly pomalinku zapadat, byl jsem maximálně spokojen a to zakončení? Naprosto parádní, hodně nečekané a celkově poslední 2 díly ukazují, že tohle je prostě aktuálně TOP mezi kriminálkami a tvůrci umí budovat atmosféru a diváka si velmi rychle otočit kolem prstu. Nehorázně se těším na nášup v podobě 3. série. Stále 5* // Po první sérii: super, super, super. Policisté nejsou superhrdinové, ale obyčejní lidé. Moc se těším na 2. sérii, jelikož se český dabing celkem povedl. // Po 6. dílu zvedám na plný počet, jelikož se to náramně rozjelo a krásně to chytá manýry knižních severských krimi a to je vážně super, takže kdo má tohle rád, bude maximálně spokojen. 5* // Po prvních 2. dílech na ČT2 zatím velmi slibný rozjezd, celé je to takové netradiční a scény jsou občas i pěkně úsměvné. Hlavně samozřejmě táhne ústřední dvojka vyšetřovatelů. Zatím 4* a budu se těšit na pokračování. ()

tranquill

Myslím, že první řada je jedním z nejlepších seriálů všech dob. Napětí od prvních minut. Syrové záběry i beze studu. Temná skandinávská atmosféra podpořená rychlou kamerou a kvalitní podmanivou hudbou. Komplikovaný případ, který jen tak neodhalí své tajemství. Množství postav jen zdánlivě spolu nesouvisejících. A především zvláštní hlavní hrdinové (ke kterým ale člověk postupně získá pozitivní postoj): on je sympaťák, ale má své nešvary, ona je jak z jiného vesmíru (to musí člověk vidět, její chování je opravdu udivující, ale zábavné). A zahráni jsou skvěle, přitom vše je podpořeno i výborným dabingem, který je především pro výraz Sofie Helinové velmi důležitý. "Nechtěl jsem zemřít... nikdy jsem se nechtěl narodit!". Po asi poslední čtvrté sérii lze jednoznačně konstatovat: komplexní kriminální série, které nemají slabých míst! ()

Zaklínač obsadil Vesemira

Zaklínač obsadil Vesemira

29.02.2020

Kolem role Geraltova mentora v seriálovém Zaklínači se dlouhé měsíce točily nejrůznější spekulace. Zaprvé tu byl Mark Hamill, favorit mezi fanoušky, který se na sociálních sítích sám vyjadřoval… (viac)