Most

• Česko Most (viac)
Krimi / Thriller / Mysteriózny
Švédsko / Dánsko / Nemecko, (2011–2018), 36 h 53 min (Minutáž: 57–60 min)

Tvorcovia:

Hans Rosenfeldt

Sofia Helin, Kim Bodnia, Thure Lindhardt, Rafael Pettersson, Sarah Boberg, Dag Malmberg, Puk Scharbau, Lars Simonsen, Gabriel Flores Jair, Henrik Lundström (viac)

Na moste, medzi Dánskom a Švédskom, nájdu telo mŕtvej ženy, ktoré leží presne na hraničnej čiare. Tento kuriózny prípad spojí vyšetrovateľov dvoch krajín, empatického dobráka Martina Rohdeho za Dánsku stranu a strohú a odmeranú Sagu Norénovú za stranu Švédsku. Most je nielen dejiskom prvej vraždy sériového vraha, ale aj symbolom spojenia dvoch krajín a najmä úzkej spolupráce dvoch protikladných vyšetrovateľov, ktorí budú prípad riešiť... Na moste medzi Kodaňou a Malmo nájdu napoly prepolenú mŕtvolu muža z mestského úradu v Malmo. Prípad dostane na starosti detektívka Saga Norenová. Pri  pátraní zistí, že spodná polovica tela patrí neznámej Dánke a tak sa musí spojiť s kolegom z dánskej polície Martinom Rohdem a viesť vyšetrovanie spolu s ním. V rovnakom čase privezú do nemocnice v Kodani Gorana Soringera, ktorému majú transplantovať nové srdce. Lekári však skonštatujú, že je na operáciu veľmi slabý a srdce poskytnú inému pacientovi. Goranova manželka Charlotte ponúkne nemocnici nové cétečko , ak manželovi nájdu včas nové srdce.  Veronika trpí vo vzťahu s násilným, drogovo závislým manželom Sorenom. Sociálny pracovník Stefan Lindberg jej ponúkne  možnosť začať nový život, ak Sorena opustí. Medzičasom Saga a Martin identifikujú auto, ktorým boli telá privezené na most. Patrí novinárovi Danielovi Ferbému. (RTVS)

bloodcountes

Vynikající záležitost, všechnu chválu už napsali jiní, (Marigold zvláště) zcela s ní souhlasím a omezím se jen na ódu na Sagu. Sherlock BBC je Sherlock, nicméně tahle SAGA je taky nádhernej exemplář aspergera a fakt jsem si ji zamilovala. A ta její jizva ...soooo sexy :) Možná jsem taky aspergerův úchyl, ale tohle mě opravdu dostává. To její "ä" a "nej" a "bra".... to mě opravdu chytilo za srdce:)) Její souhra s úplně odlišným Martinem je fantastická, je to prostě požitek je sledovat. Ty jejich dialogy si občas přehrávám dvakrát po sobě, jaká je to lahůdka:) ------Věci se posunuly dál a třetí řada má taky svoje kouzlo, Hendrik drží laťku a vytváří nový modus vztahu se Sagou. Ta je ještě smutnější a ještě depresivnější a celkově unavenější a strhanější, než v prvních dvou řadách, což považuju za klad, většinou je tendence sociopatický charakter pozvolna "zlidšťovat", ale tady se toho tvůrci nedopouštějí. Motiv vražd je tentokrát výsostně osobní, ačkoli nám napovídá, že se týká velkého množství lidí a že moderní doba se svými nepřirozenými možnostmi ještě více komplikuje už tak složité situace a vztahy mezi rodiči a dětmi. Oddychovka to tedy opět není, ale jsem moc ráda, že trojka spatřila světlo světa a těším se na čtyřku!! ()

Disease

Zajímavý případ a výborná dvojka detektivů. Zejména asociální Saga. Jak tak koukám, ve druhé řadě opět stejná crew, takže do ní půjdu také. Druhá řada ještě lepší, co se týče postav. I když případ je trošku slabší, finále opět super. Třetí série je echt skandinávská, což sice poněkud ubírá zajímavosti případu, ale Saga dostane zajímavějšího parťáka. Čtvrtá série je vcelku důstojným zakončením. ()

iampatrik

100% (Komentář pro S01 a S02) Psáno bez spoilerů: Popsat tenhle seriál a nepsat přitom pouze v superlativech a krátce jde těžko. Bron/Broen si zaslouží pozornost všech. Vykašlete se na známé americké a britské televizní stanice, tady najdete kvalitu po všech stránkách. Jediné možné potencionální mínus může být pro někoho pomalý příběh a vyšetřování, které trvá a vrcholí vždy v závěru série (které vás ani v jednom případě nenechá klidným!). Možná někoho taky odradí vedlejší linie a postavy, ale nenechte se zmást, nikdo a nic zde není zbytečně a tak jak hlavní příběh tak vše kolem se vyvíjí a graduje. Děj je propracovaný a je potěšením sledovat samotné hlavní vyšetřování, tak i příběhy osob, které jdou ruku v ruce atmosféře a prostředí seriálu (rozuměj tíživé, ledové, potemnělé), plusem může být i vždy přesah společenských či globálních problémů. Hnidopichové možná umí najít chyby v případech, či logické nesrovnalosti, mě však celé počínání a průběh přišel "lidský" a realistický. Neméně důležitou jsou zde postavy - zvlášť dva hlavní vyšetřovatelé. Těžko někde najdete takto zajímavé charaktery (víc o nich psát schválně nebudu), ale i ostatní herci - postavy zde odvádějí to, co mají na jedničku. Abych to nějak shrnul - jedná se o dobře vymyšlený a napsaný seriál, s pomalu vyvíjejícím se příběhem, kde kromě případu divák sleduje i osobní příběhy, které rozhodně nehrají druhé housle a mnohdy vyčnívají, mnohdy se střetávají, zapadají do hlavní linie, jindy zase ustupují do pozadí. Seriálový detektivní skvost! 85% S03 komentář:Opět zajímavý a napínavý příběh, který spojí policie ze Švédska a Norska. Staronový detektivové opět řeší jeden případ, který spojuje hned několik lidských osudů. A to se mi na tom asi nejvíc líbí. Je skoro jasné, že každý osoba, která se v příběhu objeví, není jen do počtu, ale naopak je pomyslným dílkem do skládačky. Tak vás nechají po celou dobu přemýšlet, jakou dál daná postava bude mít roli. Opět nechybí ani vedlejší příběhové linie detektivů, kteří mají i své osobní problémy, promítající se do své práce. No a nechybí ani zvraty, napínavost či nečitelnost - respektive "odhalování karet postupně". Není tak jasné, jak vše dopadne. Pokud Bron/Broen není třetí sérií pro vás novinkou, můžete si být jisti, že přináší všechny pozitiva a prvky z obou předchozích sérií. Jedná se tak o důstojné pokračování, které však možná v poslední epizodě tlačí až moc na pilu. ()

Kuzzie

Jeden z nejlepších kriminálních seriálů vůbec? Dost možná. Viděla jsem tedy jen Americké, Německé, Britské či České kolegy. Ale tohle je prostě pecka. Je to takové daleko uvěřitelnější než jiné, které jsou třeba podobně vystajlované. Geniální ústřední dvojka. Saga mě svou bezprostřední upřímností dostávala do kolen. Uvědomovala jsem si, jak hluboko je v nás zakořeněné, že o nepříjemných věcech zkrátka lžeme. Lžeme a když nelžeme, není to společensky přijatelné. Ona to samozřejmě vnímala jinak, nechápala věci tak, jako ostatní. I přesto jsem ji obdivovala. " Takže ty chceš pochválit za to, že děláš svoji práci? Zajímavé..!". Taky jsem s údivem sledovala, jak při své práci vypadala přirozeně. V osobních konverzacích naopak tápala. My, lidé, jsme naučení měnit své vystupování snad 15 x denně v různých situacích, není to vlastně přetvářka? Saga mě opravdu fascinuje. Nemůžu na ni přestat myslet. Kolikrát si na ni v každodenním životě vzpomenu a domýšlím si, co by zrovna udělala nebo řekla, být mnou. A Sofia Helin je výborná herečka. Mám v plánu shlédnout všechny filmy, kde hrála, které se mi podaří sehnat. A taky se chci podívat na Oresundský most. Ze švédské strany nemám, co vytknout. A jak je na tom ta dánská? Kim Bodnia je přesně ten typ. který se hodí do role Martina. Nijak zvláštní krasavec, kterému ale nechybí charisma. On je ten, který narozdíl od Sagy ví, jak se správně chovat. Vzbuzuje v lidech důvěru. Tvoří si vlastní pravidla, která podle potřeby mění. Ze svých problémů viní ostatní. Je skvělým přítelem Sagě( sakra jak se to jméno skloňuje, Saze snad ne) a ona je skvělá pro něj. Za vyzdvižení ještě stojí titulní skladba od Choir of the young believers, ten hnusnej panelák, ve kterým sídlí kriminální oddělení Malmö, to, že vrah není vždycky jen tupec, kterému nevyjde, na co se pět let připravuje a taky první lesbický polibek, který jsem opravdu nechtěla vidět!................:D ()

DannyBoy80

Výborné, mrazivé, skvěle natočené, Bodnia paráda i kolegyně s jakýmsi sociálním syndromem (aspergenuv nebo něco tak). Jak první tak druhá série jsou skvělé i když začátek trochu trvá než se rozjede. Nemám proti tomu vůbec nic. kamera i scénář perfektní, herecky skvělé. ()

Ixbalanke

Celkem depresivní detektivka s výborně vykreslenými hlavními postavami, bořící spoustu genderových a jiných stereotypů. Postavy jsou přirozené, chybí tu hollywoodská dokonalost (pozitivní), chybí dokreslující hudba (pozitivní), chybí emočně vypjaté rozhovory (pozitivní). Až do 9. dílu 2. série jsem zůstávala u ****, 10. díl mě tak uhranul, že jsem změnila na *****. Autoři se opravdu nebáli jít až do nejtemnějších zákoutí představitelného děje a nechají diváky vyžrat si depku až na dno. Jdu na třetí sérii... Jáj, Kim Bodnia se trhnul... Mezi druhou a třetí sérií jsem si potřebovala dát pauzu, ale třetí série je výbornáá. ()

angloumene

1. série: Most je pro mě trochu rozporuplná detektivka. Na jednu stranu divák najde pár nelogičností (hlavní zabiják dokáže hlídkovat u své oběti 24 hodin denně a navíc není ostatním nijak nápadný a další) na stranu druhou nabízí skvělou, napjatou atmosféru. A co je nejdůležitější jedna z hlavních postav, detektivka Sága, je nejlépe ztvárněný detektiv vůbec. A to za to prostě stojí! :) 2. série: Detektivní příběh druhé série je výrazně propracovanější a preciznější, než děj série první. Žádné velké nelogičnosti se neobjevují, dokonce diváka překvapí pár zajímavých zvratů a nečekaných vyvrcholení. Na druhou stranu Martinova linka začíná být dost otravná, Sága ztrácí své kouzlo a spolu s divákem se příběhem spíš jenom tak plácá. Celkově tuto sérii hodnotím jako relativně slabší, přeci jen tam takového toho konverzačního balastu bylo trochu moc. V třetí sérii snad vypilují jak příběh, tak charaktery hlavních postav. 3. série: Třetí série opět nabízí fungující psychologii mezi hlavními postavami, vyšetřování samo je relativně záživné, tentokrát hodně temné (trochu se nabízí srovnání s první sérií True Detectiva). Naneštěstí mě ale vůbec nebavila linka s matkou Ságy. Koneckonců s tou souvisí i to, že se Sága začne projevovat emocionálně a to mi přijde trochu škoda. Přeci jen první série stála hlavně na její emoční disfunkci. Celkově se ale jedná o sérii, která nabízí řadu fungujících situací a překvapivých zvratů. 4. série: Čtvrtá série se vrací zpět k pragmatické, emotivní, ale uzavřené Sáze. Hlavní zápletka je zajímavá, dává smysl, nabízí několik zajímavých zvratů a hlavně baví. Celou sérii navíc vyzdvihuje závěr, který je co se seriálů týče rozhodně nadprůměrný. ()

Isobell

The Bridge/Bron/Broen. Videt most mezi danskou Kodani a svedskym Malmö z vysky, je pry uchvatny zazitek. Osmikilometrovy Øresundbron. Svedsko-dansky serial...zacina prave tam. Je drsny, surovy, seversky, bez nadsazky, bez pozlatek, misty dojimavy, smutny, pochopitelny i nepochopitelny, bez happy endu, s uzasnou muzikou... Uvodni song http://www.youtube.com/watch?v=3qEaG4Dw3FE "Choir of Young Believers - Hollow Talk", dokonale podtrhuje atmosferu. Netypicti, originalni hlavni predstavitele...dej plynuly, bez dlouhych prostoju, malichernosti a zbytecnosti... ()

sona123

Vynikající detektivka, něco ve stylu Dextera, blíž to má ke Killing, připomíná to Nesbovy knížky...je to severské a ponuré, chytré...hlavní hrdinka - kriminalistka s autistickými rysy, její parťák je z úplně jiného soudku, ale výborně se k sobě hodí. Hudba je taktéž geniální. Tušila jsem, že se nezklamu, když do toho půjdu (detektivky úplně nemusím), ale poslední dobou seriály na můj vkus vévodí nad filmy a Bron je rozhodně jeden z těch, které patří na špici. ()

Ricky_CZ

1. Série: Brilantně napsaný scénář, skvělé obsazení a severská atmosféra zachycena stylem "hodíme to do 8-mi barev"... 2. Série: Pořád skvěle napsané, profily postav zase o něco hlouběji probrány a konec...Konec řekněme seversky adekvátní... ()

Mikino00

Mrazivá záležitost vezoucí se na současné severské (hlavně literární) vlně kriminálek s mnoha oběťmi a záhadných vrahem. Atmosféra je vskutku severská, příběh zajímavě vystavěn, dobře se povedlo propojit jednotlivé zdánlivě nesouvisející detaily do finálního rozhřešení, kde vše mělo svůj účel a místo. Bodují i postavy, vztah ústřední dvojice či theme song. jdu shánět druhou sérii. Druhá série rozhodně nezklamala, zajímavý příběh kvalitativně na úrovni první řady, výborně postupně eskalující a odhalující další vrstvy příběhu. Navíc snad ještě depresivnější než předchozí řada. Celou řadu jsem si říkal, že tentokrát jsou životní problémy policistů slabší, ale pak přišly poslední dvě minuty, které mě naprosto zamrazily. ()

Movie Gourmet

No... dá se říct, že je to příjemně nehollywoodsky zpracovaný seriál (i když). Základem je mít sympatické hlavní představitele. Martin Rohde (Kim Bodnia) je v pohodě a Saga Norén (Sofia Helin) je prostě takříkajíc dexterovsky zvláštní (mnohdy komicky nebo spíš trapně asociální, resp. bez sociální inteligence), ale myslím, že většina lidí si ji oblíbí. Samotný děj je napínavý, ale možná až moc vleklý a ponurý, ale to je asi záměr (ta ponurost, jakože nikdy nesvítí slunce). Martin Rohde je jako vyšetřovatel mnohdy spíš nadbytečný a řeší se zde více jeho osobní život... (Saga oproti tomu téměř žádný osobní život nemá a žije jen prací). Dějově seriál získává a oceňuji tu neamerickost (až na pár kýčovitých výjimek ke konci první série) ale ve srovnání s hereckým koncertem ze seriálu True Detective (Temný případ) tento dost zaostává. Verdikt: první série 3 a 1/2* a 75 - 80 %. PS. Překvapivě nenásilně/nenuceně a kladně na mě působil i kolega Sagy - Hans Petterson (Dag Malmberg), co by jeden z hlavních vyšetřovatelů. ()

Vejrrr

Shlédnuta pouze 1. serie a musím říct, že absolutní nadšení z něčeho tak kvalitního. Ten typ seriálu, který se do vás zakousne a nepustí dokud neuvidíte další díl .. a další... a další! ()

Mikeel

Naprosto bravurní krimi seriál, který k celému ztvárnění přistupuje s osobitou severskou dikcí - seveřani zkrátka tenhle žánr ovládají, ať už knižně nebo televizně. Most je ponurý, chladný, nekompromisní a základnou jeho úspěchu je především ústřední dvojice vyšetřovatelů. Saga Norenová je pak jednou z vůbec nejlépe napsaných a zahraných postav poslední doby. Drobné nelogičnosti v ději zachraňuje skvělá atmoféra a napětí, které by se dalo krájet. ()

Zaklínač obsadil Vesemira

Zaklínač obsadil Vesemira

29.02.2020

Kolem role Geraltova mentora v seriálovém Zaklínači se dlouhé měsíce točily nejrůznější spekulace. Zaprvé tu byl Mark Hamill, favorit mezi fanoušky, který se na sociálních sítích sám vyjadřoval… (viac)