Most

• Česko Most (viac)
Krimi / Thriller / Mysteriózny
Švédsko / Dánsko / Nemecko, (2011–2018), 36 h 53 min (Minutáž: 57–60 min)

Tvorcovia:

Hans Rosenfeldt

Sofia Helin, Kim Bodnia, Thure Lindhardt, Rafael Pettersson, Sarah Boberg, Dag Malmberg, Puk Scharbau, Lars Simonsen, Gabriel Flores Jair, Henrik Lundström (viac)

Na moste, medzi Dánskom a Švédskom, nájdu telo mŕtvej ženy, ktoré leží presne na hraničnej čiare. Tento kuriózny prípad spojí vyšetrovateľov dvoch krajín, empatického dobráka Martina Rohdeho za Dánsku stranu a strohú a odmeranú Sagu Norénovú za stranu Švédsku. Most je nielen dejiskom prvej vraždy sériového vraha, ale aj symbolom spojenia dvoch krajín a najmä úzkej spolupráce dvoch protikladných vyšetrovateľov, ktorí budú prípad riešiť... Na moste medzi Kodaňou a Malmo nájdu napoly prepolenú mŕtvolu muža z mestského úradu v Malmo. Prípad dostane na starosti detektívka Saga Norenová. Pri  pátraní zistí, že spodná polovica tela patrí neznámej Dánke a tak sa musí spojiť s kolegom z dánskej polície Martinom Rohdem a viesť vyšetrovanie spolu s ním. V rovnakom čase privezú do nemocnice v Kodani Gorana Soringera, ktorému majú transplantovať nové srdce. Lekári však skonštatujú, že je na operáciu veľmi slabý a srdce poskytnú inému pacientovi. Goranova manželka Charlotte ponúkne nemocnici nové cétečko , ak manželovi nájdu včas nové srdce.  Veronika trpí vo vzťahu s násilným, drogovo závislým manželom Sorenom. Sociálny pracovník Stefan Lindberg jej ponúkne  možnosť začať nový život, ak Sorena opustí. Medzičasom Saga a Martin identifikujú auto, ktorým boli telá privezené na most. Patrí novinárovi Danielovi Ferbému. (RTVS)

Ferinka

Nějak se v poslední době změnil prototyp kladného hrdiny, jinak si nedokáži vysvětit ten boom všech slabě sociálně inteligentních aspergerových jedinců v hlavních rolí. Nutno dodat, že postava, jakou je Saga Noren, však převyšuje všechny Sheldony, Turingy, apod. Naprosto jedinečně dokonalá severská detektivka, na níž si lze vytvořit závislost těžší než na nikotinu. P.S. děkuji tímto svému školiteli disertační práce, že mi daný skvost doporučil, alespoň mu bude jasné, proč jsem zatím nenapsala ani čárku. ()

Lisabellla

Chladný severský styl v drsném prostředí. Nebo ..... Mrazivě napjatá atmosféra země daleko od nám vlastního vnímání tamních poměrů. ()

Michelle75

Po seznámení se s hlavními hrdiny a strávení jisté poruchy Sagy Norenové ( což mi trvalo asi první tři díly), jsem se těšila na každý další díl a z věcí,které mi u Sagy vadily se pomalu stávaly přednosti. Se svým Dánským kolegou Martinem se dobře doplňují a pro díváka se jejich dialogy stávájí mnohdy zábavnými i když to tak zdaleka nevypadá. Most má charisma, je to kriminálka se zvláštní ponurou atmosférou, kdy vše velmi pomalinku do sebe zapadá a plán,který někdo spřádal se daří plnit. Ponurý je i vizuál,kdy všechno vypadá víc šedivě a tmavě, takhle si tedy Švédsko nepředstavuji, ale jako divák jsem měla pocit,že jsem pořád někde jakoby v laboratoři, prostě originál. Druhá série mě bavila o něco méně,ale těšila bych se i na další. ()

Pollock

Po shlédnutí posledního dílu druhé série zvedám hodnocení na pět hvězd a těším se na třetí, protože jak Martin tak Saga mi přirostli k srdci. Po temném případu opět jedna dobře koukatelná kriminálka. ()

keoma26

tak z cely prvni serie Mostu jsem si vzal jedno velky ponauceni: nikdy nedelej do manzelky svyho nejlepsiho kamarada,muze kvuli tomu trpet a umrit spousta nevinnych lidi ()

Lukoboss

Po první sérii uznale pokyvuju a mručím "hmmmm", protože tohle seveřani prostě umí. Dánsko-švédská kombinace je výborná, prostředí je ponurý a chladný a dokonale se hodí k takovýmu krimithrilleru. Vůbec hra s obrazem je tady moc pěkně udělaná, taková jiná a nezvyklá, ale to bude tím, že jsme většinou zvyklí na americký šablony, zatímco tady je to prostě bez takových těch "kudrlinek" kolem. Navíc ústřední dvojice přísně analytické a citově nepolíbené Sagy a sukničkáře, ale i dobrýho detektiva s intuicí, Martina je perfektně napsaná, herci se do svých rolí nesmírně hodí a celýmu seriálu dávají hodně pevnej podkres, kolem kterýho se vlastně nakonec točí celá zápletka. Příběh je docela slušně zamotanej, i když musím uznat, že inspirace kultovním Se7en je znát. Každopádně já jsem se bavil a už se těším, až si pustím další sérii. EDIT 10.9.2017 Po druhé sérii jsem zas a znova spokojenej, celý se to tak pěkně motá kolem sebe - tzn. několik různých příběhových rovin se postupně setkává, až se dostaneme k závěru celé série. Je to nenásilný, dobře promyšlený, nějak nevím, co tomu vytknout. EDIT 19.2.2018 Po čtvrté sérii seriál skončil. Možná je to škoda, možná je to brzo, ale určitě s jistotou můžu říct, že je to konec v tom nejlepším - a tak to má být. Sagu si člověk bude pamatovat a navíc musím říct, že mně tak nějak přirostla k srdci, i když byla "taková divná". Ale možná právě proto. Hodnocení na závěr zvedám, dávám plnej počet a jenom pevně doufám, že se ještě nějakej takovej severskej počin vyloupne. Byl bych jen a jen rád. ()

hEmy_

Většina příběhů je postavena na vývoji hlavních postav, to ovšem není případ Sagy Noren! Chápu, že se tvůrci snažili vymyslet zajímavou hlavní hrdinku, nicméně její autismus není dostatečně zajímavý na to, abych ten nulový vývoj dokázal odpustit. Namátkou mě napadá krimi seriál Monk, kde podobný "handicap" hl. hrdiny fungoval alespoň komediálně. Co se týká vražd, také to nedosahuje kvalit např. Hannibala. Severská depresivní atmosféra je asi to jediné, co tu zbývá, a to mi vážně nestačí. 91% of disappointment. ()

Wally

První řada seriálu byla majstrštych a opravdu se jen těžce hledá něco, co bych vytknul, takže 5* a uvidíme, co další řady. Po druhé řadě přišlo trošku vystřízlivění...druhá série byla rozhodně slabší než první, strašně zmatená...tak strašně to chtěli natáhnout na deset dílů a rozuzlení si nechat až na závěr, že to spíše ublížilo. Nehledě na to, že ekoterorismus tak netáhne... Třetí řada bohužel šla ve šlépějích druhé...zhruba uprostřed série cca 2 až 3 úplně zbytečné díly. V první půlce nasekali, co nejvíce postav, aby se v tom člověk ztratil, celé to protřepali a v posledních dvou dílech vyšetřili a vůbec to nebylo špatné. Ale kvůli tomu zbytečnému zmatku dávám jen 3*. Super nový kolega! Čtvrtá série...pokud není nejlepší, tak se minimálně vyrovná první sérii. Sága je policejní machr a ten její 'empatický' styl mi bude chybět. Ale v nejlepší se má přestat a já velice děkuji. Budete mi chybět, lidi 😁 ()

Gogo333

Skouknul jsem to protože zrovna sleduji The Bridge (americký remake) a ten se mi líbí. Je vidět, že američani hodně kopírují jak je u nich už zvykem. Moc mi nesedli herci, ale holt na severu asi nemaj takový výběr jako v Americe. Jinak příběh a atmosféra perfektní a jsem zvědav na 2.sérii. 80% ()

Rssa

Snad nic, co by kdy bylo natočeno, se tomu podobá. Reální hrdinové, ač paradoxně nehrdinští, přesto uvěřitelní. Linka přes celou sérii dávala dramatičnost po celou dobu, domyšleno na chlup, což je fajn v dnešní době produkce "díl za dílem, a když se to ujme, tak přiděláme další...". 90 % ()

eagle-eye

Zhruba tak do 8mého dílu jsem seděl a byl napnutý jak kšanda, ale po odhalení padoucha relativně brzy před závěrem už to bylo slabší a finále nic moc. Celkově ale hodně působivé a Saga byla nezapomenutelná, velmi výrazná postava. ()

Rewsy

Série 1: Naprosto strhující skandinávská detektivka, studená, čistá, bez emocí, ale s úžasným nábojem a permanentním nutkáním pustit si další díl. Ústřední dvojice je vyvážená, skvěle se doplňující, opravdu pastva pro duši sledovat jejich gradující vztah (samozřejmě, Saga je prostě skvostná!). Příběh nepotřebuje komentář, fascinuje mě, že se v dnešní době dá vymyslet ještě něco originálního v tak profláklém žánru, že divák není schopen dopředu predikovat, kam se bude příběh vyvíjet dál. ()

kolemjdouc

V roce 2016 jsem zde napsala, i přes pět hvězd,velice nelichotivý komentář po shlédnutí první série.Dnes ,28.10.2018, po poslední ,čtvrté ,sérii mi je smutno že už zřejmě nadobro Most skončil.Za mě :seriál byl od první série k poslední stále zdařilejší.Někde jsem se dočetla že snad existuje ještě jedna epizoda jak se se seriál natáčel.Uvidíme.Ale každopádně ho Slováci skvěle nadabovali ()

Kovaja

Moje první setkání se severskou krimi a musím uznale smeknout. Lidé studení jako psí čumák ale všechny série měli koule. 1. a 3. série je zbytečné hodnotit. Rozuzlení každé z nich sem sledoval se zatajeným dechem. 2. byla trošku slabší ale měla taky svoje. Obrovským plusem a tahounem tohoto seriálu je hlavní vyšetřovatelka Sága. Holka to má v hlavě trošku odlišné ale měla tzv. ,,koule,, :-)) Její bagování tabáku, strojové chování a totální chladnost ve výrazu mě dostávalo :-)) Její ukájení sexuálních potřeb typu hop deme na to bylo famozní :-)) V prních dvou sériích její kolega Martin byl výborný, škoda ho ale po chvilce jsem si zvyknul i na jeho nástupce. ()

F.W.Colqhoun

Seriál předchází pověst prvotřídní kvality. Dostojí jí v mnoha ohledech, ve schopnosti produkovat a stupňovat napětí, navozovat vztah k postavám, být koukavý, šokující, strhující a zábavný. Zamrzí jen, že na rozdíl od Forbrydelsen, který pracuje s rafinovaným zrcadlením světa zločinu a politiky, nepřichází s ničím novým, staví téměř výhradně na tricích vypůjčených odjinud, recykluje od jednotlivostí po rozsáhlá schémata. Dvojice detektivů machr / vyjednavač, sociopatický génius Saga Norén coby průnik toho nejhoršího Lisbeth Salander a Sherlocka Holmese, první série a la 7even, severský sadismus, protivníky zlovolní géniové, kteří společnosti odhalují potlačené nekorektní pravdy ...seznam nechť si každý u těch skoro 30ti hodin čistého času sestaví sám, má-li zájem. Ať se připraví, že případný výčet prvků původních zůstane zet prázdnotou. Jestliže se ale shodneme, že je originalita pro večerní sadistickou relaxaci před spočinutím na partnerském loži zbytečným přepychem, představuje Most špičku severské detektivní vlny, která možná už nebude překonána. Dávám čtyři a půl a těším se na závěrečnou čtvrtou sérii. ()

Hanys_

S1 - Návyková severská krimi (škoda že se tenhle tým asi nikdy nechytne knih od Jo Nesba), která boduje hodně silnou detektivní linkou a nakonec i tou šáhlou dvojkou detektivů (ikdyž Saga mi dobrou polovinu série spíš pila krev). Dost zvratů, silný závěr (ikdyž ne úplně originální). Jo takhle nějak má vypadat špička evropské seriálové tvorby. 5/5__S2 - Určitě slabší než S1. Vztah Martina a Sagy je už dost podivný, hlavně jejich osobní život mi docela lezl na nervy. Detektivní linka je opět promakaná, nicméně trpí posledním dílem, který asi měl šokovat, ale je prostě nadbytečný. 4/5__S3 - Začíná to mít sestupnou tendenci. Zatímco první byla fakt dobrá (až na ten závěr), druhá byla zbytečně překombinovaná a tahle třetí je zase překombinovaná a navrch přináší mizernou náhradu za Martina Rhodeho. Saga v téhle sérii vrcholně protivná. 3/5 ()

AlexeiF1

Jeden z nějlepších detektivních seriálů posledních let. Těžko hledat chyby, výborné herecké podání, spousta nečekaných zvratů a napjetí že by se dalo krájet. Bezkonkurenční Sága Norenová mě zcela ohromila svým procítěným výkonem. Kupodivu se vydařil i český dabing, který je možná i lepší než originál. 90% ()

dormouse

Ke všem stávajícím pochvalným komentářům nelze nic dodat. Vynikající detektivní seriál, jehož výjimečnost je dána hlavně postavou Sagy. Nikde v seriálu se ale nehovoří o Aspergerově syndromu. nevím, jak se skuteční lidé s touto formou autismu chovají, ale troufnu si říct, že i když by asi nebylo možné mít Sagu za přítelkyni, bylo by úžasné mít ji za kolegyni. ()

Zaklínač obsadil Vesemira

Zaklínač obsadil Vesemira

29.02.2020

Kolem role Geraltova mentora v seriálovém Zaklínači se dlouhé měsíce točily nejrůznější spekulace. Zaprvé tu byl Mark Hamill, favorit mezi fanoušky, který se na sociálních sítích sám vyjadřoval… (viac)