12 rokov otrokom

• Česko 12 let v řetězech (viac)

Solomon Northup bol slobodný, mal rodinu, prácu a žil svoj bežný život. Bol však černoch a tak sa jedného dňa stal obeťou únosu a bol predaný do otroctva na americkom Juhu. Svoje  utrpenie, ktoré trvalo dlhých dvanásť rokov, publikoval v knihe, ktorá sa stala predlohou pre tento film, ocenený 3 Oscarmi a viac ako 200 ďalšími cenami. (RTVS)

saltonsea?

Budované napětí, vynikajicí herecké výkony, atmosféra jihu 19. století, skvělé hudební podbarvení a finální katarze bez patosu. To jsou hlavní důvody, proč je 12 let v řetězech nejlepší film s otrokářskou tématikou a jeden z nejkvalitnějších filmů vůbec. ()

vera27

Dlouho jsem neviděla tak krutý film a přitom se tohle opravdu dělo. Drsný film z období, kdy krutost neznala mezí a kde lítost neexistovala, ukazuje těžký život černošských otroků. Musím říct, že jsem viděla film v kině a ještě stále je mi z toho smutno. Při jedné scéně, dokonce odešlo pár lidí ze sálu. Také mi přišlo, co se týká krutosti, že oproti tomuhle byl Django slabší odvar, zkrátka tohle bylo reálnější a optimistických částí je tu velmi zřídka. Na druhou stranu je dobré vidět, co se dělo a připomínat si, jak velké zlo dokáží lidé konat. Ale to všechno jsem samozřejmě od takovéhoto filmu očekávala, dávám plnou, dobré herecké obsazení, kamera a Hans Zimmer. ()

PEZ

Zatial najdlhsi film Steve McQueena. A prvy celoverecny bez podielu na scenari. 9 nominacii na Oscara (uvidime kolko ich ziska) a Zlaty Globus za Best Motion Picture - Drama. Paci sa mi reziserov styl. Je to zavan cerstveho vzduchu (i ked paradoxne pouziva postupy preferovane v minulosti), z platna priam razi McQueenov talent a cit pre film. Presna vizia ako podat pribeh, co povedat, kde spravit scenu kratsiu a kde dlhsiu. Prave dlhsie sceny bez strihu su jasnym identifikacnym znamenim McQueena. V kazdom svojom doterajsom filme mal zopar takych scen - Cuaron ziskal velkeho konkurenta. Aj tu som si v duskoch uzival sceny "polo-obesenia", ci "bicovania" (ok, toto nevyznelo vhodne - samozrejme uzival som si ich z filmarskeho hladiska ;)). Niekolkominutove zabery, ktore su vsetko len nie samoucelne. Skvela praca. Herci vsetci paradni, tazko niekoho vypichnut, azda Chiwetel Ejiofor a Michael Fassbender o nieco viac vytrcaju, kedze dostali najviac priestoru pred kamerou. A este treba poukazat na presvedcivy herecky debut mladuckej Lupita Nyong'o. Otvorenost s akou film pristupuje k teme rasizmu a otroctva by par desatroci dozadu sposobila sok, pohorsenie a mozno aj cenzuru. Dnes zijeme nastastie v liberalnejsej dobe a nielenze mame to stastie nezazivat to co hlavne postavy, ale i film nevyznie vyslovene sokujuco (minimalne u mna nie). I tak palec hore za maximalnu otvorenost a neprikraslenost a skvele formalne podanie. ()

cartwheel

Pokud jste trochu nekonvenční a trochu podivní a intelektuální, tohle je váš valentýnský film. Mírné dramaturgické selhání kina Scala - projekce 14.2. v 18.00 s cca 20 diváky. Nu což, vždycky je najde nějaký pochybný pár, který si tohle zvolí, a pak nad tím cynicky povzdechne. Třeba já. Každopádně, chtěla jsem dát tři a půl, a pak se to stejně nestalo a po pár dnech jsem rozhodnutá to neudělat. Hlavně proto, že styl kamery se absolutně nehodil k tématu - balancování mezi artovými záběry na vodní hladinu a pragmatickým bičováním/otrockou prací/čímkoliv, je prostě nevyvážené a otravné. Jako bonus samozřejmě to, že po absolvování několika kurzů o Afroameričanech si uděláte z hledání faktografických chyb koníček. A otázka do pléna: vysvětlí mi někdo tu scénu s náhodným setkáním s Indiány? Ale jako Fassbender fajn, i když jsem ho poznala asi po hodině a ještě jsem se musela do ticha kina zeptat svého cynicky pobaveného muže vedle. ()

Killingjoke

Den po udělování Oscarů musím pánům akademikům poblahopřát! Letos mne opravdu nezklamali, když nechali zvítězit tento prvoplánový, naftalínem načichlý dojáček na němž jediné zajímavé je příběh a Michael Fassbender v roli násilnického otrokáře. Nedávno jsem tady komentoval film Colette a v mých očích trpí 12 let v řetězech naprosto stejnými neduhy a přešlapy, jen si někdo místo Holocaustu vzal na paškál další zločin proti lidskosti, jakým otrokářství jistě bylo a je. Prostě to samé jen lepší herci a mnohem vyšší rozpočet. Co na tom, že film má hnusně zkratkovitý střih, že postavy se do příběhu dostávají bez vysvětlení a co je horší mrknutím oka stejně tak i mizí. A 12 let? Budete-li sledovat sebepozorněji, bude Vám přesto připadat, že to byly roky tak maximálně tři... Když si vzpomenu na seriál Kořeny nebo Spielbergův Amistad, musím se hodně držet, abych nešel pod tři hvězdy. Obojí vzpomínané je mnohonásobně lepší zážitek než tohle trapné pozlátko, jež slízlo smetanu jen za vážnost historické "doby temna" otroků v USA, nikoliv však za velmi pochybnou kvalitu filmu samotného... ()

Hartigan

No, dokoukával jsem až po vyhlášení ceremoniálu letošních Oscarů, předtím mě tato "otrokařina" nějak extra nezajímala, takže jsem se jí vyhýbal a nečekal od ní nic, co by mě vystřelilo z trenclů. Dostavilo se však solidní překvápko, včetně celkové spokojenosti nad vítězstvím v nejcennější kategorii. Zřejmě si ho opravdu zasloužil oproti jiným letošním předváděčkám. Výstupy herců přesvědčivé, nejvíc si mě přitáhl Fassy a to je co říct, protože jinak mi ve filmech bohužel celkem vadí, ale tak třeba se ještě časem polepší. Ani jsem si předtím nevšiml, že hudební stránku měl na starost sám velký Zimmer, což je samo o sobě velké plus. Nakonec musím zmínit, že během dvou hodin zaznělo tolikrát slovíčko "negr", že jsem si několikrát během sledovačky vzpomněl na Tarantinův opus s DiCapriem z minulého roku. ()

redwik

V krátkom časovom slede je toto pre mňa druhý film, kde sa hlavný černoch volá Solomon (predtým to bol Blood Diamond). Musím ale povedať, že Chiwetel Ejiofor podal superskvelý herecký výkon, a až keď si pozriem Dallas Buyers Club budem môcť povedať, či Oscar pre Matthewa McConaugheya bol naozaj zaslúžený. Mrzí ma, že viac priestoru nedostal Brad Pitt, ktorý je zárukou kvality, alebo Benedict Cumberbutch, ktorý bol v tomto filme trochu v úzadí, no Michael Fassbender si svoju rolu užil a bolo to cítiť. Inak film mal dobrý príbeh, dlhé scény (najmä scéna, kde bol Solomon takmer obesený) sa mi oproti ostatným páčili, a možno to podľa mňa nebol najlepší film roku 2013, akademikom ich rozhodnutie zazlievať nebudem. Chiwetel Ejiofor - Solomon Northup /:/ Michael Fassbender - Edwin Epps /:/ Lupita Nyong'o - Patsey /:/ Benedict Cumberbatch - Ford /:/ Brad Pitt - Bass /:/ Paul Dano - Tibeats /:/ Sarah Paulson - Mistress Epps /:/ Liza J. Bennett - Mistress Ford /:/ Paul Giamatti - Freeman /:/ Adepero Oduye - Eliza ()

Petyas

Musím uznat, že scény bičování byly solidní, herci velmi uvěřitelní a scénář zajímavý. Ale ve finále je v tomto filmu strašně moc hluchých míst, hrozně moc záběrů k ničemu, které jen odvádějí pozornost a nudí. Opravdu minutový záběr na tupě zírajícícho negra mě vážně neuchvátil. ()

Kingjiri

Bez Oscarovýho úspěchu bych si něco takovýho nejspíš nepouštěl. Předpokládal bych totiž, že půjde o klasickej boj mezi dobrem (ubohý černoši) a zlem (sadistický otrokáři). A taky že to takhle dopadlo. Takovýhle doslova černobílý vidění světa je fakt ujetý. Ale chápu, že kdyby snímek nezískal ani jednoho plešouna, asi by se objevily názory, že se Amerika ještě se svojí "otrokářskou" minulostí nevyrovnala. Příběh má ale ještě jeden problém - chybělo přibližný datování příběhu (aspoň po letech). Takhle se mi zdálo, že jsem jen těžko sledoval 12-ti letej život v řetězech. Třetí hvězdu "vytřískal" bezvadnej Michael Fassbender, ale Chiwetel Ejiofor zahrál taky fajnově (naopak Pittovo cameo bylo uplně zbytečný). Ještě pochválim McQueenovu filmařinu a Zimmerovu hudbu, ačkoliv silně vykrad několik svejch předchozích počinů. Dobře promyšlenej oscarovej kalkul, nic víc. ()

bobrux

Dějové prázdno vyplněné poutavými krajinnými záběry. Příběh možná až děsivý, ve výsledku však díky uspěchanosti začátku nedokáže plně těžit ze své reálné předlohy a zlomení svobodného člověka v otroka proběhnuvší během několika málo scén kladné body filmu také nezíská. Film celou dobu stopáže hledá způsob, jak divákovi sdělit, že otroctví bylo fakt fuj, ale všechny pokusy jsou polovičaté a nedotažené do konce. Scény každodenního koloritu práce na plantážích a přilehlých pozemcích nedokáží vystihnout pravou krutost otroctví a těch pár mučících scén už film z bezradnosti nevytáhne díky naprosté absenci jakéhokoli vztahu k postavám, které se v ději jen mihnou a kdyby se v něm vůbec neobjevily, nestalo by se snad zhola nic. Tedy pardon, stalo. Chiwetel Ejiofor by se nemohl několikrát za dvě hodiny upřeně dívat do krajiny s výrazem signalizujícím zaražené větry. Ale abych jen nehanil, herecké výkony jsou jinak vysoko nad průměrem a kameraman odvedl bez diskuze obrovský kus práce. Pokud ale máte choutky na strhující film, který vás na dvě hodiny vtáhne a dlouho o něm ještě budete přemýšlet, tak vám ušetřím dvě hodiny času. Oscar pro nejlepší film roku je zde skutečně ona pověstná střelba to tmy. ()

PlutisMovie

Nejvíc mi asi vadilo, že se po celou dobu děj nikam neposouval, spíše ukazoval prostředí, utrpení, bičování a beznaděj a že rozuzlení zápletky bylo pouze v posledních minutách, což bylo na mně až moc rychlé. Film sám o sobě se mi opravdu líbil. Tomu pomohl i Hans Zimmer! 75% Ale toho Oscara nechápu! ()

Torgal

Vyhralo to Oskara za film, takže to bola pre mňa povinná jazda. A samozrejme (ako už mnohokrát predtým) zas krútim hlavou a nechápem, aké kvality vyniesli toto dielo až k zlatej soške. Nevravím, že je to zlý film, ale podobná téma tu už bola spracovaná niekoľkokrát a lepšie. S odstupom času mi utkveli v hlave najmä dobrý herci (hlavne Fassbender), inak nič kvôli čomu by som chcel tento film ešte niekedy vidieť. 6/10 ()

FanKalEl

Je to silnejší film, skvele pútavý vrátane scenáru a prakticky mu ani nič nechýba, hudba je od Zimmera výborná ako vždy ale tu sa už vážne opakuje. Je to silný zážitok ale obsahuje veľa týrania a dejových zvratov čo vlastne spĺňa filmovú dravosť ale každému to rozlične padne :( Herecké výkony boli asi to najlepšie čo ponúka tento film, u mňa je to za 4* a netvrdím že si to nezaslúžilo Oscara, ale za najlepší film som si predstavoval niečo iné i keď pre fanúšikov drámy to môže byť slasť. (80%) ()

Ondr@932

Trochu podobný jako Django i když úplně naruby. Film 12 let v řetězech se opravdu povedl. Má naprosto kvalitní režii, skvělé výkony herců, krásně plynulý a perfektně udělaný drsný scénář, perfektní výběr herců - Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender, Brad Pitt a Benedict Cumberbatch. No co prostě dodat ... Nedivím se, že tento film byl nominován na oscara. Neboť režisér Steve McQueen je plně talentovaný a těším se na další jeho projekty. 90% ()

Yomega

Za 134 minut filmu jsem dostal jednu scénu, kterou si zapamatuji a která byla opravdu silná. Jinak nic. Je to neskutečně zdlouhavé a bohužel nezáživné. Je to škoda, protože takové téma by si zasloužilo silnější zpracování. Otroctví a jeho zpracování v seriálu Kořeny je zdaleka nepřekonáno. Co ale opravdu nechápu, je Oscar pro Lupita Nyong'o, jestli ho někdo měl dostat, tak to byl Michael Fassbender. ()

anitae

Tak tomuhle říkám dvě hodiny o ničem - ano, atmosféru filmaři asi vystihli, ale já furt čekala, že už Solomon konečně něco udělá, a ono nic:( Slabé 3* ()

barcisz

Jelikož byl Django o něco lepší a dějově to bylo docela podobný,musím zde hodnotit 3*. Navíc jsem od soundtracku čekala teda o hodně víc, Zimmer zklamal, asi mu došly nápady. Soundtrack se totiž HODNĚ podobal soundtracku k Inception. ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

10.06.2020

Streamovací služba HBO Max se rozhodla stáhnout ze své nabídky snímek Jih proti severu z roku 1939 kvůli problematickému vyobrazováním rasismu a romantizování Konfederace. Rozhodnutí přichází v… (viac)

Ztracené město Z na obzoru

Ztracené město Z na obzoru

28.12.2014

Dlouho odkládaný projekt The Lost City of Z je pro režiséra Jamese Graye srdcovou záležitostí, spustit se ho snaží již několik let. V příběhu skutečně žijícího britského armádního důstojníka,… (viac)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST