12 rokov otrokom

• Česko 12 let v řetězech (viac)

Solomon Northup bol slobodný, mal rodinu, prácu a žil svoj bežný život. Bol však černoch a tak sa jedného dňa stal obeťou únosu a bol predaný do otroctva na americkom Juhu. Svoje  utrpenie, ktoré trvalo dlhých dvanásť rokov, publikoval v knihe, ktorá sa stala predlohou pre tento film, ocenený 3 Oscarmi a viac ako 200 ďalšími cenami. (RTVS)

Everyone

Utrpení, zoufalství, beznaděj, těžká dřina, ponižování, chamtivost...takové emoce a projevy se táhnout celým filmem. Taková byla atmosféra otrokářské reality - pot, krev a slzy v drtivé většině případů až do hořkého konce. ()

Saur.us

Jako by se s těmi otrokářskými snímky po letech opět roztrhl pytel. Černobílý svět, Django, 12 let v řetězech. Všechny o utlačovaných černoších a všechny kandidáti/držitelé Oscara. Otroci jsou zdá se v módě. Nicméně, Steve McQueen se tentokrát nechal ukecat do konvenčnější filmařiny, než je u něho zvykem a to se neblaze projevilo v jeho (normálně tak skvělém) rukopisu. I přesto se ale jedná o kvalitní dílo s kvalitním námětem a kvalitně vedenými kvalitními herci. ()

rexino

Ťažko sa vyjadriť k tomuto filmu. Režiser McQueen ho až veľmi rozťahal a z témy sa pokúšal dostať čo najviac. Lenže 30 minút tichých pohľadov na hlavného hrdinu pri ktorých hraje Zimmerov Time prerobený do štýlu 19. storočia nestačí. Michael Fassbender podal naozaj presvedčivý výkon. Oscar je pri tomto filme pochopiteľný, ale je to taký typický oscarový film posledných rokov. ()

sebo9629

Skvelý film so silným príbehom a úžasnými hereckými výkonmi. Nedostatkom je pre mňa iba tempo filmu, určite by mu prospela kratšia stopáž. Hodnotenie: 8.7/10 ()

Eragon93

Parádní podívaná plná emocí v podání černocha, který byl odtržen od svobodného života. Otrokářství jakožto celosvětově dost známá věc neměla do této doby v kinematografii velké místo a tak jsem rád, že byl tento film natočen a že jsem to mohl konečně vidět nejen na obrázcích a v knihách. Nejlepší herci: Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender. ()

malenfant

Už mi docela lezou krkem filmy o chudácích černoších, pomalu cítím povinnost ho každýmu kterýho potkám přeblafnout. Nicméně film jsem očekával více strhující, více nabitý emocemi, více čehokoliv, takhle mi to přišlo jako celkem nezajímavé ztvárnění zajímavého příběhu. ()

johnymdoe

Tak předně k Oscarům: Ti dva co měli dostat ocenění...Tedy Chiwetel Ejiofor a Michael Fassbender odešli s prázdnou. Naproti tomu cena za ženskou vedlejší roli...nepochopitelné....myslím že věčně uřvanou černošku s modrákem bych zahrál i já. O Scénáři a Filmu nemluvě...to mělo jasně patřit Gravitaci. Ale zpět...výborné herecké výkony, krásná příroda, předlouhé nudné záběry na nic, kostýmy a výprava parádní...prostě dobrý film, Nicméně seriál Kořeny nebo film Nespoutaný Django lepší. Stojí za to vidět! 80% ()

frolish

Necakane silny zazitok. Film ma oslovil uz od prvych minut, tak hercami ako sposobom snimania, ktory v kombinacii s tradicne vynikajucou Zimmerovou hudbou produkoval nadherne sceny aj tam, kde deju mierne dochadzal dych. Zaverecna katarzia mohla byt silnejsia, ale pocas filmu sa emocie dostavili, pri niektorych surovych scenach som musel doslova odvracat zrak. Pustil som si to trochu skepticky s pocitom, ze takychto filmov som uz videl dost, ale spominane vyborne fungujuce trio herci-kamera-hudba sa zasluzili o to, ze na tento film tak skoro nezabudnem. 90% ()

jasanka

Přiznám se, že proti tomuto filmu jsem byla "zaujatá" hned od začátku, a bohužel se mu nepodařilo můj názor změnit ani po zhlédnutí. Myslím, že zrovna téma, jako je otroctví, se dá zpracovat lépe. Bylo mi tak nějak jedno, jak to s hlavním hrdinou dopadne (i když ne, že bych to nevěděla předem). Pro mě až moc hraní na city diváků. ()

allebra

Tento film ve mně zanechal hluboké dojmy, silně zapůsobil jak obsahem, tak skvělými hereckými výkony. Místy dost drsné, ale věrohodné. Často nebylo třeba slov, stačil jen pohled do očí ponižovaného člověka, ten říkal všechno! Nějakou dobu po skončení filmu jsem neměla slov ani já a právě ty oči jsem měla ještě dlouho před sebou! ()

Mlle

Je to moje chyba, že jsem se odhodlala ke sledování snímku, jenž nemohl být než selankou. Začínáme klasickým archetypem, sexem coby záhadnou, byť osvědčenou západní personifikací svobody. Pak tu máme věru věrohodnou zápletku, kdy otrokář obětuje spoustu času i peněz na to, aby zajal jediného člověka. A samozřejmě plejádu bezúčelného násilí, abychom my diváci uvěřili, že otroci trpěli. Vidíme více či méně reálné zobrazení toho, komu a čemu dnešní Amerika (a obzvláště bohatství New Yorku) vděčí za svou existenci, kdy by bez takřka bezplatné práce mnoha Afričanů neměli potomci otců zakladatelů a všichni další hrdí Američané dnes vůbec na co vzpomínat (nic na tom nemění ani to, že pouhá 2 % bílých Američanů byli majiteli otroků). A ovšem, situace vskutku často připomínala poměry české, kdy, jak sice není všeobecně známo, ale historikové o tom vědí své, byli šlechtici a vysoké panstvo statisticky častěji uznalejší, velkorysejší a racionálněji uvažující než lidé na pozicích někde uprostřed – u nás to byli sedláci, známí krutostí a vydíráním bezzemků, v Americe někteří vedoucí směn v továrnách a otrokářští dozorci. To vše shlédneme na pozadí privilegovaného černošského jedince, který se ani ve své nové roli nezačně chovat jako hulvát a využívá svých talentů ve prospěch ostatních. Nenechá si nic líbit a nebojí se ani neoprávněných autorit, když je sám v právu. Na tom samozřejmě získá i prodělá. Srovnání se soudobým korporátním otroctvím se také nabízí. Příběh je příliš čítankový a ani pokusy o přibarvení za účelem hustšího emočního džusu z něj nic zajímavějšího nevylisovaly. Jednotvárnost a unylost nevylepšily ani bravurní výkony hvězdného hereckého osazenstva. Zkrátka slabé a ukázkově průměrné. Vlastně mi to nejvíc připomíná pohádku pro školáky – v edukativní hodnotě díla je taky asi jeho největší síla ;) ()

kamigava

12 let v řetězech jsou velmi dramatickým a emotivním zážitkem. Naprosto souhlasím s POMO a jeho přirovnáním "Django naruby". Nespoutaný Django byl ale černou komedií. Herci jsou vynikající, obzvlášť hlavní hrdina, Fassbender a Cumberbatch. Ti si toho Oskara vážně zaslouží. Výpravu má film také výbornou. Děj se nikde nezadrhává a dostává se nám precizně podaného životopisu Northupa. Možná některé záběry byly moc dlouhé, ale asi měly svůj účel. Třeba jak jeden "negr" vysí jen za krk a špičkama nohou se snaží udržet rovnováhu, aby se neudusil a kolem něho si ostatní otroci dělají v pohodě svojí práci. Ke konci když bylo po všem, tak jsem měl i slzu na krajíčku. Opravdu mě tento obdivuhodný příběh dojal a donutil mě se znovu zamyslet nad hříchem jménem zotročování. Otroctví muselo být opravdu kruté a nepřál bych ho nikomu zažít. Jsem rád, že nežiju v 19. století v Americe jako černoch. Brad Pitt si zde také střihne sice malou ale klíčovou roli, která mi byla hodně sympatická a pomohla nadhodit k diskuzi otázku, proč nad sabe nadřazovat jinou rasu či druh? Otroctví bylo, je a bude morálně špatné. Vy byste snad chtěli být něčím majetkem? Já tedy rozhodně ne. Teď už zbývá položit si tu samou otázku ve spojitosti s nevinnými zvířaty a na naší planetě bude konečně mír a svoboda. Jinak mě docela zklamala nevýrazná Zimmerova hudba. ()

Narciska

Je to to velmi dobrý film. Ukazuje, že v bezpečí před otroctvím nebyli ani lidé na Severu. Také nám nastiňuje, že otroctví je kulturní fenomén, můžeme nahlédnout do domácností řady, často se ani nechce říci otrokářů, tedy plantážníků, kteří spíše než bič nekriticky přijímali roli, kterou jim přiřkla doba, do níž se narodili. Příběh dále nabízí nevzdávat se mravních principů a vytrvat v cestě za svobodou. Osobně by pro mě bylo zajímavé vidět, jak boj proti otroctví probíhal následně, to se ve filmu omezilo jen na závěrečný komentář. ()

Brousitch

Má to rozhodně větší koule než Django, přeneseně samozřejmě, protože McQueen jede Greengrassovskou školu - nepateticky, syrově a s odstupem jednoho oceánu, kdy vám to uteče jako když prásknete bičem. Zimmer si jinak myslel, že když oseká orchestr na kvartet, tak nikdo nic nepozná, ale já si do Solomonova motivu stejně musel pořád drnkat tu Marrovu kytarovou melodii z Počátku. ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

10.06.2020

Streamovací služba HBO Max se rozhodla stáhnout ze své nabídky snímek Jih proti severu z roku 1939 kvůli problematickému vyobrazováním rasismu a romantizování Konfederace. Rozhodnutí přichází v… (viac)

Ztracené město Z na obzoru

Ztracené město Z na obzoru

28.12.2014

Dlouho odkládaný projekt The Lost City of Z je pro režiséra Jamese Graye srdcovou záležitostí, spustit se ho snaží již několik let. V příběhu skutečně žijícího britského armádního důstojníka,… (viac)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST