12 rokov otrokom

• Česko 12 let v řetězech (viac)

Solomon Northup bol slobodný, mal rodinu, prácu a žil svoj bežný život. Bol však černoch a tak sa jedného dňa stal obeťou únosu a bol predaný do otroctva na americkom Juhu. Svoje  utrpenie, ktoré trvalo dlhých dvanásť rokov, publikoval v knihe, ktorá sa stala predlohou pre tento film, ocenený 3 Oscarmi a viac ako 200 ďalšími cenami. (RTVS)

Marrty3

Řekl bych, že mnoho povyku pro nic. Průměrný snímek. Nic extra bych neočekával. Příběh slušný, ale i přesto, že je podle pravdivé události, místy se mi zdá dost přitažený za vlasy. Hlavně dost nereálný. Myslím, že hlavní hrdina by si tohle všechno ve svém postavení nemohl dovolit. Je tu ale pár silných scén a skvělé herecké výkony. Precizní práci opět odvedl Hans Zimmer. Toto je jedna ze scén, jenž mě chytla za srdce. Existují i lepší filmy s otrokářskou tématikou. ()

Prochy38

Jo, to jsou přesně ty filmy, které se asi točí, aby Oscary získaly pořád ty samé typy filmů. Tolik nominací, vážně? A herečce za vedlejší roli, která celkově hraje ve filmu jestli 5-10 minut?? Já se omlouvám, film má jen málo chyb, ale tohle mě točí u podobných snímků asi nejvíce. Vím, že to byla krutá doba a v životě bych to nikomu nepřál, ale ... no, pardon. jak jsem řekl, jen těžko najdu chyby. Skvělí herci, na všech frontách (potlesk pro Fassbendera), tvrdý a nespravedlivý příběh s krásným koncem. Natočeno podle skutečných událostí. O to větší to má hloubku. ()

kill-tec

Zajímavý film s drsným příběhem, který mě ale ve svém finále příliš nedostal. Vadili mi některé až příliš dlouhé záběry, divnej kanadskej Pittův přízvuk (o kterém mě již předem informovala přítelkyně) a často jsem tápal kdo je vlastně kdo. Bonbónek na dortu je pro mě oscarový výkon herečky Lupity. Jestli dostala sošku za to, že umí brečet nebo nedej bože za to, že umí nasbírat dva metráky bavlny, tak pevně věřím, že do pár let bude stát zlatý Oscar i na mé poličce! Zklamání. ()

DannyBoy80

Já nevím no. Hromada oscarů, ale mě to nějak zázračné teda rozhodně nepřišlo. To snad i Kunta Kinte byl zajímavější. Téma slušné, i pár herecký výkonů, ovšem mi to přišlo prostě průměrné.Nějaké náznaky lepší filmařiny byly nastíněny, ovšem jen vágně. Chybou bylo, že to místy šlo až na komediální úroveň, což se k tomuto tématu opravdu nehodí. ()

Terezinka198

Opravdu silný příběh. Mnoho lidí ovšem zapomíná, že Amerika nebyla první "otrokářská země", že i v Africe byli 'otrokáři', kteří prodávali jiné lidi do Británie, Ameriky... Jo, od počátku se tu hraje na city, nejdřív je to až 'moc na pilu', ale pak nad tím začnete přemýšlet, a uvědomíte si, že se za celou historii moc nezměnilo a vše se pořád opakuje. ()

Mikino00

McQueen i napotřetí u mě zabodoval, to i přesto, že zde se už nejedná o autorsky čisté dílo, ale rozmáchlý příběh pro širší publikum. Což ovšem není na škodu, příběh je poutavý, má výborné vedlejší postavy, je vizuálně podmanivý a uvěřitelný. Zdobí jej také výborné herecké výkony, hlavně Fassbender a Ejiofor. ()

aLPaC

Není to špatné, to určitě ne. Ale na to, že je to dle kurzů největší oscarový adept, to se mi teda nějak nezdá. Jasný, otroctví, ubozí bití černoši, zlí bílý pánové (jeden je hodnej aby to nevypadalo rasisticky), to všechno na ty starý akademiky zabírá. Možná jsou až tak staří, že si tu dobu i pamatujou. Nicméně taková Gravitace, Klub poslední naděje nebo Vlk z Wall Street mi přišli rozhodně lepší a to o hodně. Možná je to zase tím, že jsem mladej a víc mě berou tyhle témata, ale tyto tři jmenované filmy mi přijdou lepší jak po stránce technické, herecké, režijní a příběhové. ()

Phorbo

Pochopím délku záběrů, tu bezmoc otroka, který nemá nic. Nemá ani nic pod kontrolou, natož svůj život, který údajně patří někomu jinému. Ale hromada těch dlouhých, nestřižené záběry jsou někdy tak na škodu, proto tomu dávám tak nízké hodnocení. Nelíbilo se mi to. Všechno bylo skvělý a opravdu chápu umělecké pojetí snímku, ale film má podle mě být použito jinak... ()

Ollie235

Definice oscarového filmu se vším, co k tomu patří. Citlivé téma, silný příběh, Zimmerova hudba (nebo chcete-li jedna stále dokola se opakující melodie), herci, zpracování... A ono to funguje. Akorát film tak nějak nezvládá vyvolat pocity, které by asi měl, nedokáže vůbec ničím překvapit a končí poněkud rozpačitě. Jinak je to ale po všech stránkách nesmírně kvalitní snímek, který si tu zlatou sošku zřejmě zasloužil. ()

Nethar

Výborný film, 4-5 hvězd. Citlivě natočené tak nějak ve stylu jednotlivých epizod z oněch drsných dvanácti let. Kvůli častému stěhování se tu ani nevytváří nějaké zvláštní vztahy mezi otroky, spíš je důraz na osamění Northupa mezi všemi. A je to udělané dobře, neždímají se tu nutně emoce z každé scény, násilí se nezobrazuje explicitně, přesto plné silných scén. ()

sona123

Na ten film je potřeba mít náladu. Nikam nespěchat a mít chuť a odvahu vnořit se do pomalého tempa vyprávění, dlouhých záběrů a hrůz, které se na plátně co chvíli objeví. Naštěstí jsou tu herecké hvězdy, které tak trochu odvedou pozornost. Když divák ví, o čem film bude a jak skončí, není to až tak velké překvapen a drama...přesto konec byl nádherný a skvělou tečkou za velmi kvalitním filmem. V rychlém sledu jsem viděla Komorníka a teď 12 let v řetězech a obojí mne uchvátilo. ()

el.zapikano

2 filmove hodiny bezmocnosti, melancholie a depresie. clovek cely film caka, ze sa tam zjavi tarantinov Django a ukonci to trapenie. este ze sa to skoncilo akym takym happyendom. ()

Zephyra

Něco mi tam chybělo na 5 hvězdiček a je to velká škoda, protože ten film by měl ještě daleko větší potenciál. Jedná se ale o velmi působivý snímek, donutil mě hodně přemýšlet a jen tak ho asi nedostanu z hlavy. Hlavně pár delších tichých scén. Soundtrack, podtrhující atmosféru filmu, byl samozřejmě perfektní. ()

Sochorisko

Krutá a bohužel pravdivá ukázka rasizmu. Herci, ač třebas záporní, odvedli mimořádnou práci a to, že otrok je věc a né člověk je fakt strašné. Bohužel když se dnes podíváme do Latinské ameriky tak zde vidíme opačný "trend", že běloši mají horší podmínky z důvodu jakési "pomsty" ... Moc poučný a smutný film. ()

Rejže

Velmi pěkně natočený film, který velmi věrně až naturalisticky prokresluje život a obchod s otroky. Ale! Ten Pitt tam... to bylo jako, když se někdo snese z obláčku na zem... nějak mi tam neseděl :) ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

10.06.2020

Streamovací služba HBO Max se rozhodla stáhnout ze své nabídky snímek Jih proti severu z roku 1939 kvůli problematickému vyobrazováním rasismu a romantizování Konfederace. Rozhodnutí přichází v… (viac)

Ztracené město Z na obzoru

Ztracené město Z na obzoru

28.12.2014

Dlouho odkládaný projekt The Lost City of Z je pro režiséra Jamese Graye srdcovou záležitostí, spustit se ho snaží již několik let. V příběhu skutečně žijícího britského armádního důstojníka,… (viac)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST