12 rokov otrokom

• Česko 12 let v řetězech (viac)

Solomon Northup bol slobodný, mal rodinu, prácu a žil svoj bežný život. Bol však černoch a tak sa jedného dňa stal obeťou únosu a bol predaný do otroctva na americkom Juhu. Svoje  utrpenie, ktoré trvalo dlhých dvanásť rokov, publikoval v knihe, ktorá sa stala predlohou pre tento film, ocenený 3 Oscarmi a viac ako 200 ďalšími cenami. (RTVS)

Hanys_

Prequel to Butler? Tenhle film má všechno, co se od největšího Oscarového favorita žádá. Silný příběh, perfektně natočený i zahraný. Jen to prostě není tak strhující, abych mu chtěl začátkem března držet pěsti. 7/10 ()

farfalla

Nesnadné téma otroctví. TV seriál Roots z roku 1977 vyprávěl příběh Kunta Kinteho, kterého chytili otrokáři v Africe a přivezli do Ameriky. Ani on, ani jeho deti se z otroctví nedostali, až ta další generace byla propuštěna a žila v relativní svobodě. "12 let v řetězech" vypráví příběh Solomona, který v Americe žil jako svobodný člověk, a pak ztratil svobodu, rodinu, jméno i minulost. Už název filmu naznačuje, že Solomonovo otroctví trvalo 12 let. S každou novou nadějí na možný kontakt s blízkými, si říkáte, tak teď to vyjde, ale vždy se to nějak pokazí. 12 let žil sám na svoje triko, nemohl se na nikoho spolehnout, byl sám i mezi svými, ale ke své šikovnosti, vzdělání a snaze potřeboval i štěstí na pomoc dobrého člověka. Podle závěrečného popisu jeho dalšího života, odhaduji, že ho zabili kvůli jeho aktivitám proti otroctví a pomoci dalším otrokům k útěku na sever. ()

Corpsegrinder

Hodně známejch ksichtů v relativně malým filmu o bavlnářích z Louisiany. Bezpochyby oscarovka. Mimochodem kam se bičováním a oběšováním negrů sere Django. ()

ruhebitte2010

Určitě velmi dobrý film, který má několik hodně emocionálních scén. Bohužel k dokonlasti tomu něco chybí a hereckými výkony to určitě není. ()

kukuuuc10

Tento film ve vás opravdu hodně zanechá. V mém případě mi nenaháněl slzy do očí, ale spíš mě psychicky zničil. Je velice fascinující, co náš svět zanechává v minulosti. Nespočet silných scén, vidina a touha přežít a vrátit se zpátky do svého života byla výrazně a autenticky znázorněna. Fassbendera a jeho "starou" jsem opravdu nenáviděl! Naopak Patsey, ta si to "odsrala" nejvíc. Příběh mě strhl natolik, že jsem nevnímal ani doprovodnou hudbu Zimmera, každopádně jméno Steve McQueen bude navždy patřit do filmové branže. Kniha bude jistě stát za přečtení, takže si ji dám do pořadníku. **** ()

duddek

Zbytečně moc násilí a vyžívání se v zobrazování lidského utrpení. Film je podle mě naprosto zaměnitelný s kterýmkoliv jiným, kde švihají otroky. ()

Aslan

Príbeh ma námet v skutočných udalostiach. Nakoľko sa predlohy, napísanej životom držal režisér a scenárista neviem. Ale aj tak človeka zamrazí, čoho je človek schopný. Daj niekomu moc nad druhým a stane sa s neho bezcharakterný psychopatický tyran. Je veľmi že prvý kresťania pomohli zrušiť inštitút otroctva na európskom kontinente. A ich synovia to praktizovali možno v ešte väčšej miere niekoľko storočí. Je to smutné a bolestivé a už sa to nesmie stať znova. O čo je bolestnejšie že otroctvo pracovné alebo sexuálne sa stále praktizuje v celom svete do teraz. Odporúčam pre pohnutie svedomia a očistenie historickej pamäte. „otroctvo sa praktizuje v tomto pokrokovom 21 prvom storočí“  ()

Stružák

Sice docela dobrej, ale takovej zbytečnej film. Hlavní hrdina mi byl celou dobu tak nějak ukradenej a v podstatě totéž by se dalo říct i o zbylých postavách. Těžko říct, jestli to je těžkopádnou režií (celý to je strašně, ale fakt strašně dlouhý) nebo herci samotnými (Brad Pitt byl vysloveně na pěst). Film postrádá nějakej náboj, nějakou akci, neumí vtáhnout do děje a v hodně místech vyslověne nudí - nakonec musím říct, že dva dny po shlédnutí filmu si nepamatuju jedinou výraznější scénu. Místy mi navíc chyběl nějakej výraznější hudební doprovod. Vidět 12 let v řetězech jednou mi stačilo. ()

Paity

Po dlouhé době dobrý film z této americké éry. Hlavní postava dobře vyjukaný, postupně se ale osmělující. Brad Pitt, stejně jako řada dalších moc pěkné představení. Rozhodně stojí tento film za vidění. ()

Perry-

Absolutně nudný scénář, těch 12 let v tom není vidět (vypadá to jako by se celý děj udál za max. dva roky). Jako neznalý pozadí, co mu bránilo utéct taky patrné není. ()

Pat.Ko

Toto je jeden z tých filmov, ktoré vám hovoria priamo do duše. Veľmi silný a dojemný film plný emócii. Tento druh filmov mám ozaj rád; filmy, z ktorých si beriete ponaučenie do života a riadite sa podľa neho. Veľmi dobré herecké výkony; najväčšiu pochvalu si samozrejme zaslúžia Chiwetel Ejiofor v úlohe hlavného hrdiny a Lupita Nyong'o. Ďalej vyzdvihujem emotívnu hudbu, výstižné prostredie a takisto výstižne správanie ľudí v tej dobe. Je to film, na ktorý nechcem zabudnúť a rád si ho budem pripomínať každý rok, tým že si ho znovu pozriem. Odporúčam každému kto má rád biografické alebo dramatické filmy, ale skúste sa presvedčiť sami. ()

Lionheart

Zklamalo mě to. Ano, herci předvádějí kvalitní výkony - hlavně Fassbender je úchvatný a režie pevná, ale celkově vzhledem k délce je to příliš stereotypní a chybělo mi tam jakési oddělování let, protože mi to jako 12 let nepřišlo. Některé scény jsou nezapomenutelné - zvlášť ta, kde je Solomon pověšen na oprácce a balancuje na špičkách, a ostatní si hledí svého, ale není to film, který by něčím zvláštním vyčuhoval. A to mě mrzí především... a hudební podmalování pseudotémou z Inceptionu mě taky nějak moc nenadchlo. ()

peetriss

Téma amerického otrokářství bylo, je a bude vděčné. 12 let v řetězech je výbornou podívanou v detailu - kvalitní herecké výkony, povedená kamera, výprava, masky a nechybí několik opravdu silných scén. Film jako celek však ne zcela stoprocentně dobře funguje, doplácí na kusovitost děje, kdy důraz je kladen na přílišné vymačkávání divákových emocí a morálního znechucení tak intenzivně, zdlouhavě a prvoplánovitě, až to je kontraproduktivní. Hereckou hvězdou filmu je u mě Michael Fassbender, který zastiňuje i samotného Ejiofora. Akademici na toto téma sice slyší, ale já mám rozhodně jiné favority na film roku. V daném tématu bych našel lepší tituly, byť i 12let v řetězech své nesporné kvality má. Slabé čtyři. 70% ()

Hadriel

Slušně natočené, ale bez nějakých výrazných zvratů a je Vám od začátku jasné jak to celé dopadne. Časová osa 12 let není v celém filmu vůbec vidět, spíš to působí jako dva tři roky, a to je škoda. To jest kromě konce, kde je to naopak velmi zdůrazněné jak dlouhý čas to byl. Ejiofor předvádí velmi slušný výkon. Fassbender celkem válí, ostatní hvězdy hrají druhé, třetí housle. Zrežírováno a natočeno je to velmi dobře. V kině film dobře působí, nechá silný zážitek. Ústřední melodie, která hraje napříč celým filmem je až nápadně podobná té z Inception, že by Hansovi docházely nápady? + Existuje vůbec nějaká role kde by Cumberbatch nehrál tak neuvěřitelně přirozeně? +/- Pittův jižanský akcent je super, ale proč tak mluví když hraje Kanaďana???! ()

SHit4U

I negři jsou v tomhle filmu za svině. Vynikající kamera lpící na drásavých detailech a emocionálně vypjatých dlouhých záběrech. Zimmera jsem před 10-15 lety nesnášel, teď ho zbožňuji. Herci Oscaroví, i když podle prvoplánového obsazení malých rolí bylo jasné, že ten film si prostě jde pro sošky. Chápu, že většina lidí to nemůže vystát už jenom kvůli tématu a jasným Oscarovým ambicím, ale je to prostě sakra dobrej film. ()

vander19

V krátkom čase sa do našich kín dostali dva žánrové filmy. Po Komorníkovy nám americká produkcia naservírovala životopis Solomona Northupa. Solomon ako väčšina černochov nemal v USA na ružiach ustlané. Aj keď on ako slobodný nigga sa mal určite lepšie ako väčšina jeho afrických krajanov. Ale prišiel na psa mráz a Solomon sa nedorozumnením dostáva do otroctva. Vo svojej knihe a teda aj vo filme opisuje svoje životné skúsenosti s reťazami na rukách. Film sa detailne venuje správaniu bielych voči afroameričanom. Ich ponižovaniu, utláčaniu. Možno na škodu filmu je to, že najpríjemnejšie postavy Cumberbatch a Pitt sa na plátne objavujú krátko. Hlavne stačila krátka prítomnosť Pitta a film hneď naberá na obrátkach. Nemyslím tým niečo akčné, ale taká tá atmosféra sa pri týchto dvoch mení z takej statickej na oveľa atraktívnejšiu. Paul Dano opäť prekvapuje a dokazuje, že patrí medzi nové veľké hviezdy tejto generácie. Aj keď krátko o to lepšie predvádza divákom svoju postavu majstra tesára. Ak už mám niečo povedať ku Ejioforovy, tak priznávam, že som mu uveril. Fakt som mal pocit, že nesledujem herca, ale skutočného Solomona. ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

10.06.2020

Streamovací služba HBO Max se rozhodla stáhnout ze své nabídky snímek Jih proti severu z roku 1939 kvůli problematickému vyobrazováním rasismu a romantizování Konfederace. Rozhodnutí přichází v… (viac)

Ztracené město Z na obzoru

Ztracené město Z na obzoru

28.12.2014

Dlouho odkládaný projekt The Lost City of Z je pro režiséra Jamese Graye srdcovou záležitostí, spustit se ho snaží již několik let. V příběhu skutečně žijícího britského armádního důstojníka,… (viac)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST