Kronika

• Česko Kronika (viac)

Čeho byste byli schopni, kdybyste získali nadpřirozené schopnosti? Použili byste je ve jménu dobra a pomáhali světu, nebo byste se přiklonili na stranu zla? Toto dilema řeší i tři kamarádi ze střední školy, kterým jejich náhle nabyté nadpřirozené schopnosti přerostou přes hlavu. Charismatický a populární hezoun Steve, třídní vědátor Matt a v kolektivu nepříliš oblíbený Andrew jsou kamarádi ze střední školy. Tito obyčejní sedmnáctiletí kluci se v ničem zásadním neliší od ostatních teenagerů až do chvíle, kdy shodou okolností v lese naleznou záhadnou substanci a tím získají nadpřirozené schopnosti. Díky nim mohou dělat věci, o kterých se jim předtím ani nesnilo. Své schopnosti ale neumí rozumně využít a slouží jim pouze jako nástroj pro zábavu a krácení dlouhé chvíle, a tak svou nadlidskou sílu testují sami na sobě a na lidech ve svém okolí. Svědky jejich nadpřirozených schopností můžeme být díky Andrewově kameře, která původně měla sloužit pro záznam týraní jeho opileckého otce. Postupem času se ovšem životy hlavních hrdinů začínají zamotávat, nadpřirozené schopnosti přestávají zvládat a probouzí se v nich temnější stránky jejich osobnosti. Jejich žerty už nejsou zábavné, ale spíš nebezpečné. A teprve když začnou hazardovat i s lidskými životy, začínají si naplno uvědomovat, že si se svou silou nemohou tak snadno zahrávat. (oficiálny text distribútora)

ABLABLABLA

Zajímavý styl natáčení. To jo, ale někdy to bylo až moc přeháněné s těmi domácími záběry kamer, protože neříkejte mi, že v jednom městě se potká tolik divných lidí, co si nátáčí všechno, i když někdo otevře dveře. Jinak telekineze, kdy kromě levitujících objektů, nebo jejich ničení můžete i létat a zabránit, aby vás cokoli zasáhlo? Jo fajn..to už je na hodně dovedené k extrémní dokonalosti. Vcelku nesympatičtí herci až na Ashley (Hinshaw, ne ta druhá, kterou ani neznám), která tu měla ale hodně malou roličku. Dobrý film, ale takový průměr, mohli z toho vytřískat více v podstatě do jakéhokoli žánru - komedie, psychologické drama, akční thriller, sci-fi...vybrali si nerozvinout ani jedno, ale zároveň tam mít vše a asi v tom byl problém. ()

italka63

Škoda trochu nesympatického úvodu filmu, určitě mě jinak dalším dějem nezklamal. Otázka co s nabytou mocí od náhodně nalezené entity, je nasnadě. Pokud graduje u psychicky labilnějšího jedince, je na průšvih zaděláno. I když kdo ví, co by to udělalo s námi. Bylo na co se dívat a rozhodně to předčilo moje očekávání, takže za tři hvězdy. ()

suicide

Vše natočit jen na kameru hlavních postav, případně televize či bezpečnostních kamer se může zdát jako skvělý a originální nápad, já za tím spíše vidím snahu tím sebedokumentáristickým stylem zakrýt nedostatečnou kvalitu příběhu a nedostatečnou věrohodnost vývoje postav. Pravdou ovšem je, že takhle se mi to (i díky relativní krátkosti) docela i líbilo - ten stejný scénář natočený klasickou kamerou bych pokládal pravděpodobně za hrozně pitomý. Přesto ale pro pokračování tohohle příběhu o hrdinech doporučuji přestat se snahou o vizuální originalitu, zapracovat na scénáři a vyprodukovat pokud možno kvalitní dílo. A prosím, žádné restarty, ať se z toho nestane zkažená série jako Butterfly Effect. ()

movieband

Působivý film, který sice hraje na téma, které už se ve filmu párkrát objevilo (dej utlačovanému moc, a pocítí ji celé jeho okolí), ale celé je to zapracované, díky found footage, tak věrohodně, že je divák do děje vtažen téměř bez varování a je puštěn až při závěrečných titulcích. Posledních 20 minut filmu je narvaných adrenalinovým dramatem, které zákonitě končí konfrontací. DaneDeHaan je pamětihodný herec, s tím jeho obličejem je nezapomenutelný. Já jsem se s ním už setkal při druhém Spider-manovi, a role záporáků nebo pokřivených charakterů mu vyloženě sedí. To, co předvedl tady, jen dokazuje jeho hereckou všestrannost, parádní výkon. Od Tranka jsem neviděl velice nic, ale tohle je zaručeně jeden z kousků, který za svůj čas stojí a to ne jen jednou. Atmosférické, poutavé a drsné drama. ()

Remedy

Nadpřirozené schopnosti a emocionálně frustrovaní jedinci nejdou úplně dohromady, což Kronika ukazuje hodně zajímavým způsobem. Má to naprosto skvělou gradaci a za 12 mega se podařilo vyrobit opravdu hodně muziky. Nemainstreamová variace na superhrdinské (nebo superpadoušské) filmy, která na hodně úsporné ploše pracuje velmi dobře s postavami a v rámci žánru působí příjemně svěžím dojmem. [70%] ()

Herr_Flick

Jako krtek ke kalhotkám, tak tři kamarádi ke schopnostem přišli. Od začátku se Chronicle nese ve znamení nudy a nevytrhne ji ani pohled z vlastní kamery jednoho z nich. Své momenty film sice má, ale já si nemůžu pomoct, nějaká dramatičnost mi v tom od začátku chyběla. Než se někam dostaneš, je prakticky konec, protože se vše zajímavé odehrává až v posledních patnácti minutách. A je to velký nepoměr, když hodinu nic zásadního nevidíš a pak tolik povedené vyústění nacpou jen do takového kousku. No, aspoň ti nemusí být líto, když do kina přijdeš pozdě. Čemu nerozumím, je okouzlení některých z vás nízkým rozpočtem. $13M? Možná že je to úctyhodné, přesto ne úplné minimum. Já hodnotím výsledek. ()

Helo

Několikrát omletý náměť natočený už tolikrát použitým způsobem a přesto to nepůsobí trapně ani to nesmrdí napodobeninou. Dobře napsané postavy, uvěřitelný přerod v padoucha a použití více než jedné kamery (bezpečnostní, mobily atd.) a nabušený závěr dělá tenhle film více než dobře koukatelným. ()

katuska138

Ten styl natáčení mi chvilkami, hlavně ke konci, připadal trochu přehnaný. Ale jinak skvělý nápad, takové trošku zkloubení X-Menů s reálným životem. Skvělé efekty, skvělí hlavní představitelé měnící se úměrně výši napětí. Pro mě to bylo velké překvapení a naprostá spokojenost. ()

stration

Za málo peněz celkem hodně muziky. Nápad perfektní, provedení (pro věkovou hranici 15-20) geniální a občas nějaký náznak myšlenky (pro věkovou hranici 15-20). Ale už ty ruční kamery proboha zahoďte v lese, v tunelu, v opuštěných blázincích nebo kdekoliv jinde. ()

MATADOR

Kronice se snaží jít proti proudu a po mdlém začátku, nabídne pravděpodobně tu nejlepší gradaci napětí, jakou jsem kdy viděl. Bohužel si po pár dnech skoro nepamatuju na většinu příběhu, přesto se ale nedá neocenit super nápad a spád! ()

Thomassi

Kronika začíná jako mnoho dalších filmů, a to na střední škole se spoustou mejdanů a podobně. Ovšem co když na jednom z nich objeví tři kamarádi díru v zemi? Dostanou nadpřirozené schopnosti a tím pádem dostane i celý film takové grády, které roztrhají všechny vědecké zákony do koše. Ale pravdou je, že film se stane z klasiky naprostou, zábavnou a cool jízdou, která vyvrcholí na konci v něco, co bychom si na začátku nedokázali ani předstvit. Sen snad každého puberťáka se tak stane na hodinu a půl realitou, i když jen tou filmovou. Kronika je povedený film, který si na nic nehraje, a proto může kde koho mile překvapit. U mě se tak stalo. ()

m@rz

Co mě opravdu štvalo u tohoto filmu, tak to byla kamera - pro některé filmy se hodí pohled z kamery, kterou drží herci, pro jiné bohužel ne. ()

dawe04

Krkolomný filmařský styl ala Blair Witch, který rozhodně nesluší každému snímku, Kronice výrazně pomohl. Pomocí méně či více chytrých berliček se divák polovinu stopáže neptá, proč mají postavy na onom místě kameru a výtečně vygradovaný, nepříliš originální příběh intenzivně nabývá na působivosti. Velký prostor pro postavy a neznámí herci ku prospěchu, některé scény dokonce berou dech (letadlo, závěrečný fajt ve městě). Kolem a kolem je Kronika milé žánrové potěšení, které se sympaticky vydalo opačným směrem, než mají "hrdinovky" ve zvyku a opravdu to vyšlo. ()

Aiax

Stokrát zábavnější než otravné Monstrum, s milionkrát sympatičtějšími postavami. Část, kdy kluci objevují, co dokážou, je perfektní, hercům se podařilo skvěle napodobit autentičnost skutečných postav. Ve všem ostatním se sice režisérovi Trankovi nepodařilo navodit opravdový efekt found-footage, legendárnímu Blair Witchi se ani nepřiblížil, ale přesto mu patří neskonalé uznání, co se svým rozpočtem a zkušenostmi dokázal. ()

FilmFan24

"Kronika" jako snad žádný jiný film popírá přírodní zákony. Mě to ale nevadí. Převažuje silná myšlenka, že ten největší ubožák pokud se dostane k moci, zneužije ji. A tak to, co začíná jako ohromná legrace, kdy se tři středoškoláci baví svými nabytými zvláštními schopnostmi, končí jako nervydrásající finále. Filmů o superhrdinech tu byla už celá řada. Tady jsou jimi tři obyčejní kluci o kterých se toho díky propracovanému scénáři celkem dost během krátké stopáže dozvíme. Zajímavé, poutavé a zábavné! ()

Hamaradža

Niekde medzi 3 a 4. vzhľadom k aktuálnemu hodnoteniu a faktu že táto efektná šialenosť bola zvládnutá za 12 miliónov dolárov (!) sa prikláňam k vyššiemu hodnoteniu. Jednohubková strhujúca aj keď trochu teen-naivná sympatická jazda vrcholiaca deštruktívnou monštrozitou vyrážajúcou dych. Prehnane čiernobiele postavy a plochý scenár akoby iba pomimo k tej zábavnej telekinetickej buddies divočine. Povedzme si narovinu, kto z nás by také schopnosti nechcel a nerozmýšlal počas filmu ako by ich využil :) ()

Dexter1

V poslednej dobe sa found footage dostáva aj za hranice hororu a Kronika je ukážkovým príkladom, že to môže fungovať. Zameranie je hlavne na teenagerov, čiže sú tu tie archetypy z americkej strednej školy, tým sa však nenechajte odradiť. Po úvode si uvedomíte, že to vôbec nie je hlúpe a superhero motívy nasadené na loosera, obľúbenca a cool guya so záľubou v tráve sedia a neprekážajú. Efekty sú celkom podarené a záverečná akcia môže hrdo konkurovať ultra-drahému blockbusteru. ()

Skip

Tři pitomci s kamerou se dostanou k čemusi mimozemskému a získají telekkinetické schopnosti. Zahrané je to na hranici blbosti. Sem tam dobré vizuální efekty, ale to je asi tak všechno. ()

Petroff

Docela fajn, jen v tom mám trochu zbytečnej zmatek - což bych u takhle jednoduchýho filmu nečekal. Opravdu nevím proč, ale 3/4 filmu jsem měl za to, že ti kluci byli 4... pak najednou do jednoho práskne blesk a najednou jsou dva... Jeden je typ mladýho DiCapria a druhej správňák z jakýhokoli filmu, kde se mihne americká střední škola. Takže trololo, bum, bác... máme tu tři supermanovský novorozeňata, co strašej děti a blbě se tomu smějou. Já třeba bych s touhle schopností šel dělat jeřábníka. Ale ne, voni si hrajou na skrytou kameru, strašej lidi a některejm i ubližujou. Závěrečnej závěr, totiž finální finále a konečnej konec, to je prostě takovej ten faktor filmů, kdy se z otloukanýho otloukánka stane zlej zloun a začne zle zlobit. Jen je to prostě debil... a tak tu nakonec scenáristi udělali co museli a nechali ho vyhubit lidstvo a zničit planetu - hahaha... tak ne, no... ()

Kronika se dočká sequelu

Kronika se dočká sequelu

06.08.2021

Kronika, povedené found-footage sci-fi drama režiséra Joshe Tranka z roku 2012, se dočká oficiálního pokračování. Snímek, v němž si zahráli Dane DeHaan nebo Michael B. Jordan, vyprávěl o skupince… (viac)

Smrtonosná past nebude, Disney šlape na brzdu

Smrtonosná past nebude, Disney šlape na brzdu

12.08.2019

Boba Fett vlastní film nedostane

Boba Fett vlastní film nedostane

29.10.2018

Boba Fett byl ve vývoji dlouhé roky, původně byl k projektu najat režisér Kroniky Josh Trank, po jeho fiasku u Fantastické čtyřky byl však potichu odejit, a na jeho místo časem nastoupil James… (viac)

Z Hardyho bude Al Capone

Z Hardyho bude Al Capone

25.03.2018

V roce 2012 byl Josh Trank nadějným režisérem, o něhož se po chválené Kronice začala prát velká studia. U 20th Century Fox mu svěřili reboot Fantastické čtyřky a v Lucasfilmu sólovku Boba Fetta,… (viac)