J.F.K. - Dallaský atentát

• Česko Dallaský atentát (viac)

"A tady je prezident Spojených států. Dostává se mu mimořádně přátelského uvítání. Už vidíme i Jackie. Dav propuká v jásot. Všichni radostně zdraví projíždějící prezidentský pár." Takto popisoval 22. listopadu 1963 reportér místního rádia příjezd Johna Fitzgeralda Kennedyho do texaského Dallasu. Nikdo netušil, co bude doslova za pár vteřin následovat. "Teď kolem nás projíždí vysokou rychlostí prezidentova limuzína. Uvnitř vidíme agenty tajné služby, kteří drží v rukách zbraně. Zdá se, že kolona byla zasažena střelbou!" Atentát na Elm Street otřásl nejen Spojenými státy, ale celým světem. Dodnes není stoprocentně jasné, kdo ho provedl a kdo ho zorganizoval. K tomuto dramatickému tématu se vrátili američtí dokumentaristé, kteří pomocí autentických televizních, filmových a rozhlasových materiálů rekonstruují dramatické chvíle onoho osudného podzimu. (oficiálny text distribútora)

Autogram

Dobre spracovaný dokument so všetkými faktami a skutočnými dobovými zábermi. Neponúka motívy, ani oficiálne ani konšpiračné, iba chronologicky zhrňuje celý sled udalostí. Najviac ma prekvapili najbližší očití svedkovia – rodičia s dvoma malými deťmi – vypovedajúci pred kamerami krátko po udalostiach. ()

Pompaj

Výborný dokument doplněný o dobové videa, stále mně vrtají hlavou některé podrobnosti, které v případu nebyly zmíněny např. Co kulky, které trefili prezidenta?. Stále budou otázky nikdy to nikdo řádně už nevyřeší, ale i tak perfektní dokument, kde i cynikovi zaslzí oko. 85% ()

Greg25

Soubor televizních reportáží i živého vysílání je z dokumentárního hlediska vypovídající především o atmosféře, která následovala bezprostředně po atentátu na JFK. Spíše je to ale názorná ukázka toho jak fungovala a fungují média a že pokud se stane něco skutečně velkého, tak se informuje bez ohledu na to, aby se ptalo proč? a upozorňovalo na nesrovnatelnosti. Vypovídající hodnota tohoto dokumentu je velká a zároveň značně omezená, je totiž spíše o náladě společnosti a způsobu referování médií, které v této události byla (do jisté míry logicky) subjektivně zabarvená na nejvyšší míru. O samotný atentát jakoby tu nešlo - podstatou je to, že se děje něco velkého. To nic nemění ovšem na faktu, že dobové záběry to jsou nesmírně cenné. 60% ()

playboy_05

Zdařilá a přesná rekonstrukce Dallaského atentátu a několika dalších dní. Chronologicky, na základě skutečností a dobových materiálů. Nečekejte spekulace ani konspirace, tohle provedení je čistě pro ty, kterým se nechce číst Wikipedie. ()

helrohir

Celá táto problematika okolo atentátu na JFK ma vždy zaujímala, ale toto bolo len obyčajné sprostredkovanie už známych informácii, kým ja som očakával niečo viac z pozadia atentátu a nejaké tie konšpiračné teórie, taktže takto je to len dobre zvládnutý dokument. ()

subic

Dokument přináší autentické dobové záběry posledních minut života J. K. F. a následně události minutu po minutě po spáchání atentátu v Dallasu 22.11.1963. Dokument je sestřihem odvysílaných reportáží v televizi většinou v přímém přenosu v tento den. Z tohoto pohledu dobré. Velkou nevýhodou je, že byť je dokument z novější doby, nepřináší novodobé a nově zveřejněné informace. Bez ohledu na různé konspirační teorie neuvádí skutečná fakta, např. to, že dle výpovědí vedoucích knižního velkoobchodu se údajný atentátník L. H. Oswald nacházel bezprostředně po atentátu v jídelně ve 4. patře u okna s plechovkou pití v ruce. Proběhla i rekonstrukce na místě, která neprokázala, že by L. H. Osvald střílel, potom seběhl o 2 patra níže, zde si z nápojového automatu na mince vzal zřejmě plechovku coly a poté se v klidu díval z okna, co se děje venku na ulici, to vše za 30 vteřin od prvního výstřelu. Dokument diváka směřuje jednoznačně k tomu, že jediným atentátníkem byl Lee Harvey Oswald. Je to jasný doklad toho, že atentát na J. F. K. byl plánovaný z nejvyšších míst a bezprostředně po atentátu se hned začala skutečná pravda zastírat, aby se veřejnost nebouřila a nepídila po informacích, tak byl rychle nalezen údajný střelec. ()

Dragiii

Pokud se chcete dozvědět něco více o atentátu na J.F. Kennedyho, tenhle dokument není úplně tím pravým. Pomocí dobových záběrů, záběrů z televizního vysílání chronologicky popisuje, jak k atentátu došlo a co pár dní po něm následovalo. Ačkoliv ze snímku lze získat zajímavé informace, není jich moc. Jde spíše o popsání toho, co se v roce 1963 stalo, jak to lidé prožívali a celkově se to snaží navodit atmosféru, která tehdy v celých Spojených státech zvláště pak v Dallasu byla. ()

papuchalk

Jediný přínos tohoto dokumentu je ten, že vidíme v jakém sledu byly informace pouštěny veřejnosti. Zaujalo mne, že původně bylo zatčených podezřelých více. Ovšem už asi za hodinu mohli jít všichni domů, protože najednou měli střelce. Dále bylo zajímavé, že původně mělo ten den pršet a to by znamenalo střecha gabrioletu nahoru.. no ale na letišti svítilo sluníčko, takže tajná služba dala novinářům info, že střecha bude dole. Nemůžu uvěřit že si to celý naplánoval Oswald sám. Nemoh by vůbec vědět jestli bude mít aspoň šanci si ten den vystřelit. No někdo tomu asi pomohl, už jenom tou změnou trasy, protože jinak by auto projelo po main street a z toho okna by trefil leda tak jackie do ksichtu, dále tomu někdo pomoh tou otevřenou střechou a odvolanou ochrankou ze zádi vozu. Proč by si Oswald bral do skladu kuře k večeři a spal tam přes noc, když tam byl zaměstnanej a moh tam klidně přijít ráno jako do práce? Proč by potom před atentátem seděl v kantýně a opouštěl tak svůj úkryt, když si tam teda bral jídlo, aby z úkrytu vycházet nemusel? Příliš mnoho náhod a jedna dokonale provedená střelba, až je těžký tomu uvěřit. Ovšem to že střelec byl jeden a střílel zezadu zeshora, tomu opravdu věřím. Ale Oswald to asi nebyl, dost možná střelce jen kryl. Oswald se nechal ve skladu zaměstnat týdny před atentátem, kdy se vůbec nevědlo, že nějakej Kennedy do Dallasu vůbec pojede. Proto si myslím, že skutečný atentátník při plánování (max týden dopředu) zjistil odkud je nejlepší střílet, a až potom v tom skladu hledal vhodného spojence, který by ho kryl a pomohl mu. Nejlepší byl samozřejmě zaměstnanec, který to tam zná a má důvěru vedení. Zjistit, že Oswald byl v rusku a sympatizuje s Kastrem asi nebylo moc těžký. Kandidát byl na světě... ()

Freak

Skvělé dobové záběry. Zarazilo mně, že jak Kennedy, tak Oswald byli prakticky předhozeni vrahům. Kennedy nepoužil střechu, sklo a během jízdy jeho vůz velmi zpomaloval. To by se ještě nechalo vysvětlit tím, že chtěl být co nejvíce v kontaktu s voliči. Přesto se jednalo o neskutečné riziko, zvlášť když byl plán cesty znám z místních novin prakticky všem Texasanům. Ještě nepochopitelnější bylo zacházení s Oswaldem. Přestože místní TV sdělila divákům, že Oswald by mohl být podle různých indicií zavražděn a že tedy byla učiněna maximální bezpečnostní opatření k jeho ochraně, policie zase vraždě nezabránila, dokonce vedla jakoby úmyslně Oswalda coby beránka k porážce. Viděli jste někdy tak neschopnou policii, jako byla ta v Dallasu? Ruby a Oswald se znali, nikoliv že ne, jak řekla v TV ta příbuzná Rubyho (opravdu "důvěryhodné" svědectví). Rubyho zavraždění Oswalda bylo jasné odstranění jediného svědka, který by mohl události vysvětlit. Svým způsobem to připomnělo okolnosti zavraždění Kirova v roce 1934. Od té doby mohly trvat na verzi o "osamělém střelci" pouze choré mozky, ukazuje to dost výstižně na úroveň amerického soudnictví. ()

Chapi

Mylim že nešlo o rekonštrukciu atentatu na prezidenta J.F.K, ale o suhrn udalosti ktore boli natočene v najbližších hodinach a dnoch. Mne chybal Zapruderov film. ()

robbez

Dokumentárnější to už asi být nemohlo. Poslední Kennedyho den minutu po minutě. Netušil jsem, že z prezidentova osudového "výletu" do Dallasu existuje tolik záběrů a velkou část z nich jsem viděl poprvé v životě. ()