MINDHUNTER: Lovci myšlenek

• USA Mindhunter
USA, (2017–2019), 17 h 1 min (Minutáž: 34–74 min)

Tvorcovia:

Joe Penhall

Predloha:

Mark Olshaker (kniha), John Douglas (kniha)

Hudba:

Jason Hill

Jonathan Groff, Holt McCallany, Anna Torv, Stacey Roca, Hannah Gross, Joe Tuttle, Cotter Smith, Albert Jones, Lauren Glazier, Michael Cerveris, June Carryl (viac)

S oběma hlavními hrdiny, agenty FBI, se vracíme v čase do roku 1979. Společně s mladým agentem Holdenem Fordem (Jonathan Groff) a jeho zkušeným kolegou Billim Tenchem (Holt McCallany) se podíváme nejen do věznice, kde jsou vězněni ti nejhorší a nejbrutálnější sérioví vrazi, ale především do jejich hlav – s cílem dopadnout ty násilníky, kteří stále běhají po svobodě. (geklon)

noriaki

U mě je to s Fincherem jako na houpačce. Z něčeho jsem nadšený a u něčeho se pronudím. Tohle je první počin, který dopadl tak nějak napůl. Je to solidní, skvěle zahrané a výborně zrežírovné, ale z zé temné hutné atmosféry, z níž si kritika sedla na zadek, jsem viděl jen stín. Seriál na mě působil sterilně a mnohem poklidněji než by asi měl. Nadchly mě jen scény s extrémně charismatickým Jonathanem Groffem a výslech v posledním díle první sezóny. Mindhunter by si zasloužil větší temnotu a víc přitlačit na pilu. Jenže to by zřejmě nabouralo polodokumentární auru, z níž plyne část kouzla. Už takhle si scenáristé se skutečností dost pohráli. ()

venison

Líbilo velmi. Atmosféra minisérií je celkem chladná a neosobní, ale myslím, že perfektně vystihuje charakter hlavního hrdiny Holdena Forda, který musí mít 100 % nějakou poruchu autististického spektra. Výborný je jeho parťák Bill Tench, který mu krásně nastavuje protipól emaptického poldy ze staré školy. Jelikož sleduji podcast "Opravdové zločiny", tak více znám životopisy a činy vrahů, se kterými dělají rozhovory. Je to příjemné zasazení naprosto zbytečných informací do kontextu. První série je geniální, druhá je na můj vkus zaměřená na osobní život detektivů až příliš. Bavilo, ale myslím si, že by se na další sezonu měli už vykašlat. ()

hroubek

S01 - I já jsem nakonec propadl fenoménu kolem Mindhunter. A ono se není čemu divit, když je seriál, až tak moc kvalitní, že hravě strká do kapsy spoustu filmové produkce. Mindhunter je kousek, který je precizně natočený a moc dobře víc, co nám divákům chce sdělit. Nikam nespěchá a nechává nás, abychom se s hlavními hrdiny brodili těmi nejhoršími případy masových vrahů, případů vražd ze kterých mrazí v zádech, a u kterých jsem si jen říkal čeho všeho je člověk schopen. Není to příjemná podívaná, a velmi snadno se vryje pod kůži a zasadí červa do mozku. A pak už nezbývá nic jiného, než koukat na další a další epizody, než je konec. A tím to celé nekončí, jelikož na internetu se dají najít další stovky materiálů. Až takhle dokáže seriál normálního diváka zaháčkovat. Výborná práce. Precizní režie, skvělá vizuální stránka, vynikající herecké výkony a v neposlední řadě parádní příběh. To všechno má první řada Mindhunter a já se nemůžu dočkat druhé. S02 - Opět výborná práce. Osobně mě první řada přišla malinko lepší, díky ucelenějšímu příběhu(začátky, vyslýchání, první úspěchy). Druhá řada toho nabízí mnohem více, a to ať už jde o postavy(každá si projde nějakým vývojem, a nedostane nic zadarmo), tak i množstvím příběhový linek, které ne vždy gradují, tak jak bychom chtěli. Seriál by musel mít o tři epizody více, aby všechny linky dotáhl k dokonalosti. To co nám nabízí je hodně super(je to napínavé, strašidelné, a husí kůže a znechucení je zaručeno), a hlavně to krásně buduje půdu pro další řadu, jen mě mrzelo, že některé věci vyšli trochu na prázdno, a nebo se daly udělat o trochu lépe. Po herecké stránce je to koncert od všech hlavních herců až po ty vedlejší. V seriálu je tolik geniálních scén a momentů, že je radost si je pouštět znovu a sledovat se zadrženým dechem co bude dál, i přestože to víme. Seriál má skvělou atmosféru, ze které mrazí v zádech a i obyčejné dialogy dokáží pěkně dlouho rezonovat. Výborná práce a já se těším na další řadu, protože tento seriál je pecka, kterou by mělo vidět co nejvíce lidí. ()

Skeksis

Nerozumiem všetkým pozitívnym komentárom. To všetko tu už bolo, a lepšie spracované. Hlavná postava - agent FBI vyzerá akoby sa práve narodil. Psychopati a psychotici tu vždy boli a budú, vraždili, a aj budú vraždiť. To, že človeka formuje aj výchova, nie len gény, už tvrdili aj ľudia pred 300. rokmi. A že zistenie motívu vraždy môže pomôcť dolapiť vraha - to je stará otrepaná vec od počiatkov psychoanalýzy. Takže nerozumiem, prečo sa v tom v dnešnej dobe rýpať, aj keď sa dej odohráva v nie tak dávnej minulosti. A samé bla bla bla... ma skoro uspalo. Najhorší seriál, aký som videla za posledné roky. Fincher už po 7even a Klube bitkárov radšej nič nemal točiť. A toto už úplne posral. Jedna hviezda z nostalgie. ()

vyfuk

1. série: Je to hodně zvláštní případ. Je asi důležité nejdříve říci, že jsem si seriál představoval jinak. Myslel jsem si, že budeme zabrušovat lehce do sci-fi. Myslel jsem si, že pojedeme osmdesátkovou atmosféru v nějaké alternativní realitě kde detektivové se budou lidem dostávat nějak do hlavy nebo tak. Něco jako Minority Report. Ale místo toho se detektivové dostávali do hlavy jinak. Upřímně řečeno, psychologie je moje téma. Je to má vášeň a je to jedna z mých největších zálib. Seriál do toho skvěle uvede a neustále se v tom nimrá. Ten rozjezd je sice pomalý, ale něco se v tom najde. Někdo to kouzlo objeví, někdo taky ne. Nejde pro mě o něco dokonalého, ale je to obrovský potenciál, který mistr Fincher objevil, vytvořil a ostatní v tom snad budou skvěle pokračovat dál. Má to nakročeno dobře. Asi opravdu nepůjde o seriál, který se bude rozvíjet k naprosté dokonalosti a každá série bude mega lepší a mega lepší, ale spíše to bude něco na co se vždy rád podívám. Už vzhledem k tomu jak jsem se přistihl, že jsem se na poslední dva díly vyloženě těšil. 2. série: Znovu a podruhé. Mindhunter nenasadil žádnou laťku. Vytvořil svoji linku příběhu, který se nějak odvíjí a nedá se o něm mluvit jako o špatném nebo dobrém. Tvůrci jedou zlatou střední cestu, na kterou určitě dohlíží Fincher, takže dává smysl, že to bude dávat smysl a udržovat své linie. A ty fungují. Není potřeba si něco dokázat nebo se v něčem předhánět. Máme jasně daný příběh, který se po své ose v celku zajímavém měřítku zajímá o naše sériové vrahy. A samozřejmě i s větším finálním vyvrcholením. Nemusí jít o nejlepší seriálovou událost roku, ale stále to je příjemná záležitost na pár hodin, u které se nedá hovořit o ničem jiném než o obohacení. ()

cpt.Lynch

Netflix jede bomby. Být tenhle seriál před 7 lety je to kult. Problém je, že laťka je už tak hodně vysoko a že už se to takto očekává. Přirození herci a úžasná atmosféra. Ale nemůžu se zbavit dojmu, že z takto silné látky šlo vymáčknout více. 4,5* ()

L_A_D_A_S

Neuvěřitelně dobrej námět s neuvěřitelně špatnym scénářem a postavama. Jedinej kdo se v seriálu chová normálně jsou ti sérioví vrazi. ()

J-o-k-e-r

Fincherova přítomnost je opravdu cítit. Nápaditý scénář, skvěle napsané postavy a velmi silné téma. Jsem opravdu mile překvapen. Čekal jsem něco trochu jiného. Že se skutečně budou agenti dostávat do hlav odsouzených vrahů :-), sám nevím proč. Jediné co mě trochu mrzelo, a proč také nedávám plný počet, je absence nějakého delšího honu na vraha, stejně tak mi chybělo více strhujících a nečekaných zvratů. Samotné hovory ve věznicích byly výborné, to stejné zvolení herci a již zmíněná hutná atmosféra. Třeba 2. série nabídne i nějaký ten hovor s Ch. Mansonem! ;-) ()

svobik

Druhá série určitě trumfla tu první. U ní jsem si říkal, že by mi vlastně vůbec nevadilo Mindhuntera přestat sledovat, neměl jsem nějaký extra důvody, který by mě u seriálu držely. Ve druhé sezoně už se to konečně rozjede, ale pořád v intencích procedurálního žánru. Určitě zajímavý počin s perfektní hudbou, na druhou stranu po fantastickém hodnocení jsem čekal ještě výrazně víc. ()

zigíš

Pokud bych hodnotil formální stránku a z té obsahové pouze scény rozhovorů, nemá Mindhunter jediné chyby. Tady ty dva elementy jsou vycizelované k ..téměř dokonalosti :) Problém mám s dramatem. Tím vztahovým. Fordova partnerka, stejně tak Wendin románek jsou naprosto zbytečné nikam nevedoucí a postavy nerozvíjející linky. Jediná Billova rodiná strádání mají nějaký ten narativní smysl. Jakoby tvůrce Všech prezidentových mužů nebo Spotlightu napadlo dát postavám soukromý background. Polidštilo by je to jistě, bohužel na úkor investigativního (detektivního) tempa. A taky mám za to, že jak novináři tak agenti žádný soukromý život nemají :) Takže jo, JE to seriálová paráda (ale s výhradama). ()

Ementaler86

Výtečně zpracovaný seriál pro všechny fanoušky true crime, mezi které se do určité míry řadím i já. V rozhovorech se sériovými vrahy z nich jde přesně taková nepříjemná energie, jaká by z nich jít měla a hlavní postavy, jenž jsou také do jisté míry založeny na skutečných osobách, si velmi rychle oblíbíte. Pozastavení produkce dalších sérií Netflixu neodpustím. ()

DeathTheKid

Netflix jede na sinusové vlně, jednou nahoře a pak zase dole. Mindhunter je ten první případ a je tomu tak zejména kvůli atmosféry, díky které si připadáte jako další člen jejich jednotky speciálních agentů a budujete s nimi prototyp charakterizace sériových vrahů. A je to zatraceně dobré. Dialogové přestřelky mají grády a v místech kde to potřebují jsou naopak nechutně tíživé a snad až na jednoho vraha byla všechna sezení velmi napínavá. Pro mě je tu tedy stěžejní atmosféra (Fincherův režijní rukopis je nasáklý napříč celou sérii), perfektní střihy v dialozích, majstrštyk scénář a osobní zájem o psychologii těchto lidí. Ač seriál typicky negraduje s každým dílem a je vlastně jen "přes kopírák", drží fandy lidského myšlení a činů napjatého jak strunu. A bez herců by to taky nešlo, protože agenti skvělí a vrahové jakbysmet. Pro mě seriál roku, takže další sérii, prosím! ()

P1tr

Mindhunter je excelentní studií akademických postupů při tvorbě nového kriminálního odvětví, která dokáže vtáhnout díky detailnímu zpracování tématu, které jde opravdu do hloubky a s vyprávěním a postupem vpřed si dává hodně na čas, díky čemuž mají momenty hodně prostoru uzrát a místo rychlých střihů se nám dostává spousty dlouhých a souvislých scén plných zajímavých poznatků a chytlavých dialogů. Naštěstí se nejedná pouze o chladné zkoumání sériových vrahů, ale podíváme se i do soukromého života postav. Mindhunter mě zcela pohltil a hltal jsem každé jeho slovo, ovšem právě zmíněné vlažnější tempo dokáže spoustu diváků odradit, ovšem pokud dáte seriálu čas a jeho téma vás bude zajímat, budete blaze odměněni. ()

Dakken

Veľmi šťastnou náhodou som narazil na tento seriál a to celkom nedávno. Dôkladná exkurzia do hláv psychopatov okorenená zaujímavým vyšetrovaním. Obe série som zhltol takpovediac na jeden záťah prikovaný k môjmu lôžku. Až mi bolo ľúto, že má seriál  iba 2 série. Veľká škoda. Skvelé dialógy, skvelá kamera, výprava, herci a temný príbeh. Psychológia ako taká je mojou vášňou, preto nejako nerozumiem tomu, že som o Mindhunter nepočul skôr a ihneď ho radím medzi mojich favoritov. Neskutočne ma bavilo počúvať tie príbehy, choré, utrápené mysle ktoré robia veci za hranicou môjho chápania, niektoré odôvodnene a niektoré len tak z rozmaru. Pri vypočúvaní podozrivých mi tuhla krv v žilách. Nechápavo som čumel, ako pútavo sú scény natočené a nedalo mi nepustiť si ďalšiu epizódu. Majstrovské remeslo režisérov, tvorcov a scenáristov. ()

h0n24

Jedinečné. Doporučuji. Naprosto úchvatně zpracované už tak parádní Douglasovy a Olshakerovy knihy. Cesta do hlubin pachatelovy duše. Společně s režiséry vytvořily jeden z těch seriálů, které utáhnou celý děj jen na dialozích. ()

vitekpe

U serialu, snad jeste vice nez u fimu, jsou klicove nase sympatie k hlavni postave. Mlady agent (ani jeho studentka) me neoslovili. Bavil me kolega Bill a jeho story s mlcicim adoptovanym ditetem. Postava lesbicke kolegyne mi prisla trosku umelohmotna. Takze jak rikam, agent FBI je pro me navzdy predevsim Cooper a ten tady zadnou konkurenci nema... Ale zas abych je nehanil - serial to neni spatny, vyprava je mile sedmdesatkova a odkoukat to rozhodne jde. A pokud Vam hlavni hrdina padne do noty, verim, ze muzete hodnotit i nadprumerne... 3+ ()

Seriálový Mindhunter je definitivně mrtvý

Seriálový Mindhunter je definitivně mrtvý

23.02.2023

David Fincher dotočil svůj nový film

David Fincher dotočil svůj nový film

31.03.2022

Tradičně si režisér David Fincher (Sedm, Zodiac) mezi svými filmy nechává pár let rozestup, oblíbený tvůrce teď ale naštěstí fanoušky na svůj další projekt po poněkud úzce zaměřeném Mankovi nenechá… (viac)

David Fincher odhalil nový projekt

David Fincher odhalil nový projekt

14.10.2021

Tajemný tweet stránky Netflix Film tento týden nalákal filmové fanoušky na nové oznámení od režiséra Davida Finchera (Sedm, Zmizelá). Spekulovalo se o třetí řadě Mindhuntera, případně filmovém… (viac)