MINDHUNTER: Lovci myšlenek

• USA Mindhunter
USA, (2017–2019), 17 h 1 min (Minutáž: 34–74 min)

Tvorcovia:

Joe Penhall

Predloha:

Mark Olshaker (kniha), John Douglas (kniha)

Hudba:

Jason Hill

Jonathan Groff, Holt McCallany, Anna Torv, Stacey Roca, Hannah Gross, Joe Tuttle, Cotter Smith, Albert Jones, Lauren Glazier, Michael Cerveris, June Carryl (viac)

S oběma hlavními hrdiny, agenty FBI, se vracíme v čase do roku 1979. Společně s mladým agentem Holdenem Fordem (Jonathan Groff) a jeho zkušeným kolegou Billim Tenchem (Holt McCallany) se podíváme nejen do věznice, kde jsou vězněni ti nejhorší a nejbrutálnější sérioví vrazi, ale především do jejich hlav – s cílem dopadnout ty násilníky, kteří stále běhají po svobodě. (geklon)

Rockerman

Dlouho mi trvalo, než jsem se do toho dostal. Vlastně během celého pilota jsem nevěřícně kroutil hlavou a nechápal, proč se to tak všeobecně "pětkuje"? Ve druhém dílu se však dostává na scénu Kemper a další sérioví vrazi, které tu sice nevidíme v akci, ale to, co vypovídají a hlavně jak vypovídají, je dechberoucí! Výborná dvojice agentů FBI, kteří mimo svou profesi zpovídají psychopatické sériové vrahy a ku zpestření někdy vyřeší i nějaký případ, když jsou o to požádáni. Je to mistrovské dílo, protože dokáže v podstatě jen na základě skvělých dialogů a jen minima akce vytvořit dokonalou atmosféru. P.S. Komentář píšu po zhlédnutí sedmi částí, takže hurá na osmou! ()

Stíba

Není to pro všechny, jelikož si děj tak poklidně plyne a nedává příliš najevo nějaké zvraty či vrcholy, které přicházejí jen velmi nenápadně a mezi řádky. To hlavní se zkrátka neodehrává na plátně (i když vizuál je poutavý a bez chyb) ale v hlavě každého. Je to zkrátka důmyslná filmařina u které věřím, že to nejlepší nás ještě čeká v dalších sériích. No a Holt McCallany je ve své roli skvělý - jako by to snad ani nehrál. ()

AngelG

U tohoto seriálu mám prozatím smíšené pocity. Co se obsazení týče, tak nemohli vybrat lépe, obzvlášť u hlavních postav. Groff jako umělý panák, který se snaží pochopit lidstvo a McCallany jako vysloužilý detektiv, který se snaží pochopit modernější přístup vyšetřování, jsou skvělá dvojka. Co se příběhu týče, výborné téma, sériový vrazi a vše okolo jsou jedny z mých dlouholetých fascinací, takže tohle je naprosto super. Fincher je z toho rozhodně cítit, už jen samotným stylem vyprávění a vedením scén (určitě to připomíná jeho Zodiaca). Jenže... místy je to tak nezáživné a utahané, že má člověk co dělat, aby to nevypnul. A pak jsou tu pasáže, kdy to naopak přiková k obrazovce a hrozně to baví. Počkáme si tedy na druhou řadu a uvidíme, jak se to povede dál. ()

joker30

Téma sériových vrahov je jedna z mojich najobľúbenejších, čiže tu si rochním blahom. Atmosféra v niektorých momentoch podobná Zodiacovi je naozaj citeľná. Skvelá psychologia postáv, ktoré sú rozobrané do hĺbky. 1. Séria 85%. 2.séria 90% ()

katmandzoo

Prvá séria seriálu Mindhunter opisuje založenie behaviorálnej jednotky na FBI na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov, ktorej cieľom je študovať masových a sériových vrahov a potom na základe získaných poznatkov pochopiť ich konanie a snažiť sa dolapiť ďalších. Zoznamujeme sa s dvoma agentmi, ktorí za týmto účelom chodia do väzníc a robia rozhovory s takými vrahmi, akými boli Ed Kemper, Jerry Brudos, Richard Speck či vrah známy ako BTK. Má to trošku pomalší rozbeh, ale záver série vytvára skvelý podklad pre pokračovanie. Druhá séria je už o čosi svižnejšia. Agenti sa popri pokračujúcom štúdiu motívov vraždiacich maniakov a riešení vlastných problémov, aj priamo podieľajú na vyšetrovaní vrážd černošských detí v Atlante, ktorého výsledky nebudem prezrádzať. Celkovo je to natočené veľmi dobre, dialógy vyšetrovateľov s vrahmi sú často mrazivé, pohnútky ich konania ešte mrazivejšie. Navyše, je to podľa skutočných udalostí, takže o to viac je to zaujímavé a človek si rozšíri obzory. Zatiaľ nie je avizovaná tretia séria, no ak ju natočia, spravia podľa môjho názoru veľmi dobré rozhodnutie. 5/5 ()

chrispe

Fascinující téma, vycházející z historie, skvěle napsané, dobře natočené, dobře obsazené, skvěle zahrané, s povedenou atmosférou a znepokojivým hudebním podkresem. Jen škoda, že třetí série je v nedohlednu!! ()

B.Wilde

Nekoukala jsem na jiný seriál? Tolik chvály a tak vysoké hodnocení, ale nepřišlo mi to jako taková pecka... první série mi snad až na začátek a úplný konec přišla mírně řečeno nudná, ani jsem se nechtěla dívat na pokračování, ale to finále rozhodlo... druhá série je značně lepší, konečně se tam i něco pořádného děje a má to dobrou atmosféru. ()

FOCKE_WULF

Seriál s výbornou atmosférou. *spoiler* Od půlky druhé série se vyšetřovací tým zaměří na Atlantu, kde se záhadně ztrácejí černoští chlapci. Happyend nečekejte. *konec spoileru* ()

aR3Zz

Hodnotím jako nadprůměrné psychologické krimi drama. K thrilleru za mě daleko a o akčnosti se hovořit nedá vůbec. Naopak - hrátky s myslí a myšlenkami lidí jsou ztvárněny dokonale, stejně tak herecké obsazení a výkony na nejvyšší úrovni. Mým problémem bylo, že je to celé ukecané a jen ukecané. O tom to vlastně lovci myšlenek jsou (a být mají). Jenže pokud mi přišlo nejzajímavější a nejpoutavější řešení "soudobých" (tedy v seriálu aktuálních) vražd, tak jsem se prostě jen netrefil do žánru. Druhou sérii v nejbližší době rozhodně neplánuji. I proto subjektivních 65% ()

helraiser

Výborný seriál o zavedení nového oddělení FBI, které se má zaměřit na psychologii vrahů. Samozřejmě, že největší pecka na celém seriálu jsou rozhovory s nejznámějšími masovými vrahy v USA, to se prostě povedlo. Ta omáčka okolo se dá přežít a ani tak moc nenudí, jak jinde. Bavilo a klidně bych si nějakou další sérií dokázal představit. ()

Sweat55

Temné drama roztahané na osm hodin. Dost lidem by to neprošlo, ale jelikož za Mindhunterem stojí samotný David Fincher, budete hltat každou minutu téhle velmi povedené kriminálky. Precizně obsazené, klasickej Fincher (i epizody které nerežíroval jsou nasáklé jeho stylem) a hlavně mrazivý soundtrack. Pro mě osobně seriálová novinka roku a tu druhou sérii chci vidět co nejdřív. ()

Withree

Fincher promění ve zlato vše na co sáhne. Jeho režijní styl, atmosféra strachu a pochmurnosti. Prostě Sedm nebo Zodiac na seriálovém poli. S tím přichází jeden větší problém a to odosobnění příběhu od diváka, po celých deset hodin se tady "jen" konverzuje a rozjezd je velmi pomalý. Seriálu prospívá skutečnost, že se zde nevyskytuje žádné větší herecké jméno, Jonathan Groff je pro takouvoto roli jako stvořený, ale Cameron Britton, hrající masového vraha Eda Kumpera, si krade každou scénu pro sebe a je nejlépe zahraným vrahem od Hannibala Lectera. Pro další řadu bych byl rád, kdyby se příběh točil okolo jednoho nebo dvou vražd. Ta roztříštěnost mi docela vadí. ()

ER

To je .....lahůdka. Hlavní téma, vznik profilování sériových vrahů, je tady podkladem pro vytříbené dialogy, herecké výkony a precizní režii a vlastně všechno. Slovo tu plní stejnou funkci jako střelba v akčním seriálu,myšlenka pak zasazuje k.o. ránu zločincům jako přímý direct v pěstním souboji. Samotného vyšetřování vražd tu moc není,ale to, co tu je,stačí na to, aby se divák zděsil. Jen scéna,kdy probíhá dialog s prvním sériovým vrahem ve vězení,ten popisuje jak odřezává hlavu své oběti, v tom se otevřou dveře,vejde bachař, v ruce krabici, vrahoun se otočí a bezelstně řekne: " Aaa pizza", dostatečně dokáže přesvědčit, o co tady vlastně jde. ()

kotilion

Geniální v každá sekundě. Způsob jakým seriál udržuje divákovu pozornost, nutí nás všímat si spousty detailů, inteligentně baví, nabádá přemýšlet a svým způsobem i učí, je něco neskutečného. Celý tvůrčí tým se naladil na Fincherovu notu, máme tu perfektní herecké výkony, dokonalej soundtrack, perfektní střih, montáže, přechody. Druhou sérii co nejdřív prosím. A ve stejné kvalitě! 10/10 ()

Franc1s

Hustej brutus, co mi udělal pěknej mišmaš v palici.. :) Začátky psychologie, termilogie a vrtání se v hlavičkách sériových vrahů. Výborně zvolené hlavní duo, mladej Holden, co se tváří jako neviňátko, ale do jeho hlavy by jste vidět nechtěli a drsnej Bill, co byl v armádě a určité morání zásady má. A jejich souhra vy výslechu je radost pozorovat. Jasně začátek nemusí nikoho uchvátit, trošku déle to trvá, ale jak se do toho FBI opře, zvlášť tihle dva, nejde se odtrhnout. Na řadu pak přichází i vraždy, u kterých si tidve dva zkouší své nové postupy a ani todle není nuda. Konec výtečně otevřen, sériový vrah na obzoru, tým v prde**, no prostě to Fincher dokázal!! A soundtrack netřeba zdůrazňovat 9/10 ()

bono22vox

Úžasná, originální, depresivní, pomalu se vyprávějící, šokující, nečekaná, do poslední chvíle gradujici, dokonale zahraná a Fischerovskym způsobem natočená a vedená Krimi série, jaká tu uz dlouho dlouho nebyla... Jsem zvědavý na sérii č. II. ()

holub109

Docela zajímavá kriminálka. Celé se to točí okolo počátků vyšetřování sériových vrahů v Americe na přelomu 70. a 80. let. Příběh funguje, atmosféra je dokonalá, hudba výtečná a obsazení také není marné. Pár dílů mě sice nebavilo tolik, jak bych od Davida Finchera čekal, ale i tak můžu rozhodně Mindhuntera doporučit. Uvidíme, co tvůrci vymyslí ve druhé sérii. 1. série - 85% / Tak druhá série byla prostě bomba. Fincher natočil bezchybný detektivní seriál s dokonalou atmosférou a dialogy, příběh mi přišel zajímavější než v první sérii, bavil mě od začátku do konce. Vyšetřování sériového vraha v Atlantě bylo prostě parádní po všech stránkách. Osobní linky hlavních postav taky boží. Tomuhle prostě není co vytknout. Dokonalost a už se těším na 3. řadu. Snad se příště víc ukáže BTK. 2. série - 100%. ()

Inozuka

Super, seriálová verze diskografie americké grindcoreové kapely Macabre, která založila svojí tvorbu na zhudebňování osudů seriových vrahů. Mindhunter se točí kolem zrodu behaviorální metodiky vyšetřování násobných zločinců. Je dobře napsaný, odehraný i natočený. Problematika perfektně nastudovaná a podávaná chytlavou a zábavnou formou. Vedle ústředního tématu skvěle mapuje Ameriku sedmdesátých let s jejím střízlivěním ze šedesátých let, depresí i kulturním mixem. Slabinou jsou některé nedotažené dějové linky a otevřeně rozvláčně ukončené obě série. Jinak ale super, těším se na třetí ... ()

Seriálový Mindhunter je definitivně mrtvý

Seriálový Mindhunter je definitivně mrtvý

23.02.2023

David Fincher dotočil svůj nový film

David Fincher dotočil svůj nový film

31.03.2022

Tradičně si režisér David Fincher (Sedm, Zodiac) mezi svými filmy nechává pár let rozestup, oblíbený tvůrce teď ale naštěstí fanoušky na svůj další projekt po poněkud úzce zaměřeném Mankovi nenechá… (viac)

David Fincher odhalil nový projekt

David Fincher odhalil nový projekt

14.10.2021

Tajemný tweet stránky Netflix Film tento týden nalákal filmové fanoušky na nové oznámení od režiséra Davida Finchera (Sedm, Zmizelá). Spekulovalo se o třetí řadě Mindhuntera, případně filmovém… (viac)