Příběhy starožitností aneb Víte co máte?

(relácia)
  • Veľká Británia Antiques Roadshow
Publicistický
Veľká Británia, 2008, 26x59 min

Celoživotní úděl člověka je obklopovat se novými věcmi a sledovat, jak se zvolna proměňují ve věci zánovní, pak obstarožní a pak staré. Není rozumnější si rovnou obstarat věci staré a pak spokojeně sledovat jak mládnou a ve skleníku či na stěně ložnice tiše a trvale získávají na ceně a na kráse? 26dílný cyklus BBC Příběhy starožitností aneb Víte, co máte? je přehlídkou vztahů mezi věcmi a lidmi. Britská koloniální minulost a láska k tradicím je zde zobrazena z té příjemné strany. Každý týden se vydává televizní štáb doplněn o skupinu virtuózních znalců umění do nejkrásnějších koutů Anglie, aby tam natočil odborné i zcela laické rozhovory nad věcmi, které tam majitelé vlastnoručně přinesli z domova. Na oplátku si společně vyslechneme krátké příběhy, které každou starožitnost či někdy jen prostou starou věc provázejí. Nelíčený zájem majitelů a často velmi radostné překvapení co do ceny objektů je součástí show. V prvním díle se ocitáme v malebných ruinách opatství v Boltonu, na sever od Leedsu a k vidění je mj. ovčácká židle, skleněná kraslice, knížka od tatínka sester Bronteových, zapalovač Dunhill s rybičkami a přepravní budka na skřivany. (oficiálny text distribútora)

Big Bear

Příjemná záležitost, která není nijak originální, ale baví. Samozřejmě jen ty co mají vztah ke starým věcem a historii. Pro ty co neví co bylo rokoko případně kdo byla Lady Hamilton atd... to bude asi pořad jen o ,,veteši'' . Mne všechny ty věcičky velmi zajímají, někdy se k nim dozvíme i jejich velmi zajímavý životopis, někdy jen to, že je dotyčný koupil na bleším trhu za jednu Libru. Znalci umění často v předmětu co vypadá jak obyčejná cetka jíž si dotyčný koupil někde v bazáči jen proto, že se mu pocitově líbila nejednou najdou vzácný kousek v ceně tisíců Liber. Nejdná se jen o předměty, ale i obrazy, nábytek atd.. Samozřejmě občas je verdikt opačný. Sorry je to kopie, sorry je to tisk, sorry je to bezcenná cukřenka... Dotyční věci neprodávají, jen je ukážou, něco se dozví o období z nichž pocházejí, případně jaké v té době měly využití a nakonec jejich aktuální odhadovanou cenu v aukci... Nejednou jsem viděl dotyčného zalapat po dechu když se dozvěděl, že ta čmáranice co roky visí v předsíni na zdi má cenu nového luxusního auta. Vše je to takové mile britské a uhlazené, zkrátka tak jak to mám rád. Abych parafrázoval uživatele LiVenturu který tomuto pořadu dal nepochopitelně ODPAD -, zkrátka vše co na těch Ostrovanech mám rád! Ale on to asi soudě podle jeho profilu bude žabožrout! :-) * * * ()

igi B.

Vše co mám rád na TĚCH krásných starých věcech, veteš nevyjímaje... . . . Taky vím, co mám... ;-) - - - - - (Sledovano nepravidelně v nedělním dobrém rozmaru na >antikvovém prostoru< , hodnocení v běhu těch příběhů 12.9.2011, komentář zde z plezíru jako čtrnáctý - 20.1.2013) ()

Ainy

Velice příjemný publicistický seriál. Jen tak jsem zapnula televizi a byl tam a já jsem si na chvíli sedla a nechala jsem se unášet neuvěřitelnými příběhy historií různých věcí..... Je úžasné jak jsou někteří lidé vzdělaní natolik, že dokážou určit třeba stáří anglické skříňky - archy (1610-1650 s odchylkou +- 50 let a ještě těch padesát let "rozkouskovat" kdy co bylo moderní a kdy se už nějaké motivy přestaly na skříňce dělat. ... Jak dokáží poutavě vyprávět co se v těch letech nosilo, kdo pracoval v jaké továrně, kde byly vyrobeny zmíněné starožitnosti apod. Velmi zajímavý pořad, určitě stojí za zhlédnutí :-) ()

plechulka

Několik víkendů jsem kvůli tomuto seriálu dřív vstávala (protože ČT jej dávala v nesmyslně ranní dobu) a většinou jsem nelitovala - atmosféra "staré dobré Anglie" dýchala z každého dílu, který se odehrával tu na nějakém venkovském sídle, tu na vzorně sestříhaném trávníku před ním a všichni se zájmem a kultivovaně naslouchají odborníkům.... Neméně ráda ale občas sleduji i "reality show" AMERIČTÍ SBĚRAČI či HLEDAČI POKLADŮ - http://www.csfd.cz/film/295060-hledaci-pokladu/ - tam to zase berou "poamericku" - prolezeme-prohrabeme-usmlouvame cenu a hurá pryč... krásný kontrast! ()

MI-380

Při sledování se probudilo mé (už dlouho tvrdě spící) sběratelské nadšení. 65% (jsem 211 hodnotící, dosavadní průměr je 68%). ()

giovanni3

Pořad o starožitnostech, kde se určuje jejich cena? Zní to dosti nezajímavě, ale mnohdy tam jsou zajímavé věci a zvláště ty ceny. Průměrné 3z5. ()

Paity

Tohle jsem si doslova zamiloval. Jako numismatikovi se mi líbí, když někdo skrývá doma poklady a ani o tom neví. Ne snad z hlediska mého obohacení, ale že vlastně ani nevíme, co za skvosty se nám doma skrývá. A pak přijdou odborníci a ty vám řeknou, co vlastně na půdě pod prachem bylo před padesát let. A někdy ocenění předmětů skutečně překvapí. ()

Chajimwitz

Na Ostrovanech mám rád jen fotbal,ragby,punkový a rockový kapely a pár herců,kteří stejně nakonec svůj um prodali v Hollywoodu,ale mám slabost pro starý krámy,takže tento dokument hodnotím celkem kladně,a to i přes amatérskej dabing. ()

Koprska

Jsem úchyl s citem ke všemu starému, co dýchá historií... Takže i když pořad sám o sobě kvalitativně je horší...Zvlášť mi kazí dojem velmi neposlouchatelný dabing, který mi připomíná teleshopping!!! (Ano, tak hrozné to je...) Tak podstata, že se hodnotí umění a opravdu se v tom ti odborníci vyznají přidává na skoro průměr... ()

Valkyria

O seriálu jsem se dozvěděla v pořadu Top Gear - což je docela paradox. Takže, když ho začali dávat u nás, začala jsem hned koukat. Myslela jsem si, že mě to nebude zajímat ani bavit. Ale opak je pravdou. Pořad přilákal moji pozornost a bavím se od začátku do konce! Těším se na další díky! V třetím díle se dokonce mluví o předmětech, které se vyráběli v nás. :o) ()